הישגים

(רשימה חלקית מאוד)

  • שלושה שרים מפרסמים הצבעותיהם בוועדת השרים לחקיקה, חצי מנבחרי הציבור משקיפים נכסים והון והובלנו לשקיפות מלאה ​בהיתרי הכניסה לכנסת. במקביל הוגברה שקיפות הלוביסטים, עשרות נבחרי ציבור חשפו את יומניהם​, והאתר הסודי לקבלת החלטות ממשלתית – "המעטפה" יצא לאור.
  • חשפנו את סדר יומו של סגן שר בממשלה ושל לוביסט​. מבקר המדינה אימץ את מאבקנו להחלת כללים שקופים לחסימת אזרחים בפייסבוק על ידי פוליטיקאים, וגם ועדת האתיקה קיבלה את קובלנתנו על ניגודי העניינים של ח"כ מיקי זוהר.
  • אנו עורכים ניתוחים ראשונים מסוגם ויוצרים עיתונות חדשה שמשנה את השיח בישראל. למשל, לא מסתפקים בפרסום תקציבי הוצאות של הח"כים, אלא הצלחנו לפלחם לעומק. זה מונע משחיתות מבכלל להיוולד. כך גם עם טיסות נבחרי הציבור – במקום ביקורת שטחית, בדקנו מי טס על חשבון ימי מליאה. לראשונה ניתחנו את השאילתות של הח"כים, ואת הנוכחות שלהם בדרכים חדשניות.
  • הנה עוד שלל מדדים חדשניים שיצרנו ולא היו קיימים לפני כן (2019). המדדים הללו משנים הלכה למעשה את ההתנהגות של נבחרי הציבור – ומסייעים להם לשרת את הציבור הרחב, במקום את עצמם.
  • בעקבות הפעילות הענפה שלנו בנושא, חברי הכנסת הפסיקו להבריז מהכנסת. ב- 2018, לראשונה, אף ח"כ לא הבריז מעבר למותר. חברי ועדת האתיקה עצמם הודו שזה בעקבות הביקורת הלא מתפשרת בתקשורת והדירוגים שלנו. כמו כן הראנו שזה עובד פרטנית, לאחר שיימינג ממוקד: יאיר לפיד וציפי לבני החלו לבוא ולהשתתף בוועדות שהם חברים בהן בכנסת.

(צילום: אוליבר פיטוסי, פלאש 90)

(צילום: פלאש 90)

וזו רק ההתחלה.

יצרנו תחקירים שאתם ביקשתם:

(צילום: יונתן שינדל, פלאש 90)

משנים מציאות, ביחד איתכם:

  • אנו מקשיבים לכם בקביעות: דרך הניוזלטרים וארוחות קהילתיות אנחנו מבקשים לשמוע מהציבור מה הוא רוצה לראות יותר בתקשורת – ומקיימים.
  • ואנחנו גם מכשירים לבבות: טורי דעה וכתבות על יתרונות השקיפות בכמעט כל כלי תקשורת ישראלי, הרצאות ופינות מצולמות קורעות מצחוק וגם רדיופניות. חלק ניכר זוכה למאות אלפי צפיות ואינספור שיתופים.
  • אנו מפעילים את סיירת השקיפות שמבצעת צעדים אקטיביסטיים לכתבות. בזכות חברי הסיירת קודם, בין היתר, חוק לשדרוג ארכיון המדינה, בוטל מינוי הזוי לתפקיד נציב שירות המדינה, בוטלה הרחבת תכנית בה בנקאים מלמדים בכיתות ועוד.

הפעילות שלנו מאוגדת תחת “שקוף – עיתונות למען שמירת הדמוקרטיה” (מספר רישום 580489540) – עמותה הפועלת ללא מטרות רווח ובאופן א-מפלגתי. התנהלותנו שקופה ובהתאם לכך, התקציב שלנו גלוי ופתוח להתרשמותכם.

לצד ההישגים העיתונאים, חשוב לנו גם להדגיש את העבודה הרבה שמושקעת בתפעול ארגון מקצועי – המתנהל באופן יעיל, הוגן, שקוף ובהתאם לדרישות החוק. עבודה זו כוללת, בין היתר: ניהול של התקציב, הגשת דו”חות למדינה, הקמת מערך סליקה ותשלומים, גיוס וניהול המתנדבים הרבים (והנהדרים) שלנו, בנייה ושדרוג של אתרי האינטרנט שלנו, הכנסה של מערכות מידע מקצועיות לשימוש הארגון, פרסום שוטף ברשתות החברתיות ובאתר ועוד ועוד. הכל לקראת שיפור המציאות וצמיחה, יחד אתכם, לאחד מכלי התקשורת הגדולים בישראל.

לראייה, קיבלנו "אישור ניהול תקין" מרשם העמותות במהירות שיא: