סיירת השקיפות

בשנים האחרונות אנחנו ב"שקוף" משקיעים זמן רב להסביר איך המערכת פגומה. אנחנו מבקרים בכל פינות הארץ ומדברים על מה צריך לתקן, את מה צריך להאיר – ומי אנשי המפתח שצריכים לעשות את זה.

במסעותינו, אנו שומעים שאלה שחוזרת שוב ושוב אצל אנשים טובים מכל קצוות הקשת: כיצד ניתן להשפיע כדי שנחיה במדינה טובה יותר?

יש לנו לכך תשובה מצוינת: "סיירת השקיפות".

בסיירת השקיפות הדיגיטלית חברים כבר למעלה מ-3,000 אנשים! 

מדובר ברשימת תפוצה בוואטסאפ, שיחד מפעילה לחץ ממוקד היכן שצריך. זה כולל, למשל, שליחת מיילים או סמסים, לחיצת לייק או שיתוף לסטטוס חשוב וכדומה. בפועל? בכל שבוע תקבלו הודעה עם משימה דיגיטלית אחת פשוטה. הכל מהכורסא, הכל בקלות, בלי חפירות, ואפשר לעזוב בכל רגע.

חשוב להדגיש: אין פה ימין ושמאל – לא יהיה בסיירת מהלך צבוע פוליטית. אז מה כן? יוזמה לדחיפת אמות מידה שאנחנו רוצים שכל נבחרי הציבור שלנו ינהגו לפיהם. אנחנו נזכיר להם, יחד, שקבוצת הלחץ הגדולה בישראל – היא הציבור הרחב והלא מאורגן (שלמעשה מתארגן יחד בסיירת השקיפות).

איך זה עובד?

 • מצטרפים לרשימת תפוצה בוואטסאפ (זו קבוצה שקטה ולא "חופרת"!), בה נשלח "משימה דיגיטלית" פשוטה, בתדירות נמוכה (בדרך כלל אחת לשבוע-שבועיים). כל אחד ואחת משקיעים כמה שניות או דקות – ויוצרים יחד אפקט ענק.
 • דמיינו שר שמסרב לחשוף אם נפגש אם לוביסט מסוים – ואז בכל יום מקבל עשרות שאלות בוואטאספ בנושא.
 • לא תתאים לך הפעולה שנציע? אתם תמיד מוזמנים להתעלם, או אפילו לבקש לצאת מהרשימה. וכמובן: תמיד נשמח להצעות לשיפור.
 • הסיירת מונה כבר היום למעלה מ-3,000 איש ואישה והגענו לשלל הישגים (ראו פירוט למטה)! ככל שנגדל נוכל לתקן יותר עוולות. כוחנו באחדותנו.

איך מצטרפים?

אם הצטרפות דרך הכפתור האוטומטי לא עובדת, אנא עדכנו אותנו דרך המייל.

כדאי לדעת:

 • הקהילה בוואטסאפ היא אנונימית – השם והטלפון שלכם לא יחשפו ליתר חברי הסיירת. רק אנחנו בשקוף נוכל לשלוח הודעות. 
 • בתוך הקהילה תמצאו "ערוץ הודעות" ראשי, ותת-קהילות (קבוצות וואטסאפ רגילות).
 • קבוצה אחת היא "הראשונים לבצע משימות" – זאת למעשה קבוצת הביקורת למשימות, שתקבל ראשונה כל משימה. קבוצה זו עוזרת לנו לוודא שאין שגיאות לפני שאנחנו מפיצים את המשימה ליתר חברי הסיירת. כאן מצטרפים לקבוצת הראשונים לבצע משימות.

 • קבוצה נוספת היא "קבוצת הדיונים" – קבוצה פתוחה לחברי הסיירת שבה תוכלו לשתף בהצלחות, בתגובות שקיבלתם מהח״כים, בשאלות, ברעיונות שלכם/ן (מוזמנים/ות להציע) ועוד. קבוצה זו  פתוחה לתגובות (זו הרי מטרתה), ומי שנמצא בה גם רואה את יתר החברים. למעוניינים/ות – כאן מצטרפים לקבוצת הדיונים.
 • לאלו השגים כבר הגיעה הסיירת?

איך אנו מחליטים איזו משימה לשלוח לסיירת?

 1. השפעה על המציאות. להשפיע על קבלת החלטות בזמן אמת – ברמה הארצית או המקומית. כ-80% מהמשימות שלנו הן כאלה. דוגמאות: משימה הקוראת ליו"ר ועדת הבחירות להשקיף מי עומד מאחורי פרסום פוליטי ברשתות החברתיות, או למשל קריאה אישית לחברי ועדת החקירה להלוואות הבנקים לטייקונים להוציא מסקנות חריפות (שני דברים שאכן התרחשו בהצלחה). כ-80% מהמשימות שלנו הן כאלה – ניסיון להשפיע על אירועים המתרחשים בזמן אמת עם יכולת השפעה מעשית.
 2. דמוקרטיה. בערך 10% ממשימות הסיירת מוקדשות לרדיפת מנהל תקין ושקיפות, נושאי הליבה שלנו. גם כשהסיכוי קלוש – נשמיע את קולנו. כלומר, לעיתים אנו זונחים את חשיבות ההישג כדי להתמקד במעשה ספציפי או בנורמה סביבו. לדוגמא – באחת המשימות חיזקנו את ידיה של רגולטורית שעבדה עבור הציבור וסבלה ממתקפות של בעלי אינטרס (דורית סלינגר, המפקחת על שוק ההון). במקרים כאלה ברור לנו שגם אם את הנעשה אין להשיב, תמיד יש להעמיד את הצדק באור הנכון ולתת חיזוק למי שפעל באופן נקי עבורנו, גם כאשר הסיכוי להשפיע לחיוב נמוך (למשל המלחמה להשאיר את ועדת השקיפות על כנה). כ-10% מהמשימות שלנו הן כאלה – רודפות צדק ולא ביצועים.
 3. קידום עצמי. אנחנו גוף במימון ציבורי בלבד. אין פרסומות, אין טייקונים – אך ורק תומכים מהציבור הרחב. אנו מתייחסים לכסף שהציבור משקיע בנו ביראת קודש. לפיכך, אנו מעדיפים להסתמך על קהילה ועל סיוע של העוקבים והעוקבות, המתנדבים והמתנדבות וחברי סיירת השקיפות ככלי לקידום הערכים ולגדילתנו. ככל שיותר אזרחיות ואזרחים יצטרפו לשקוף, ויחשפו לתוכן שלנו – אנשים מכל קצות הקשת הפוליטית יאמצו את עקרונות השקיפות והמנהל התקין. כשנהיה מספיק גדולים – הפוליטיקאים יזהרו שבעתיים מלעשות שטויות (לחזון שלנו). בערך 10% מהמשימות שלנו הן כאלה – להגדלת "שקוף" וקידום ערכים משותפים.

הערה חשובה: כולכם מוזמנים לשלוח לנו תמיד הצעות למשימות (או סתם להגיד שלום) – לחצו פה לכתוב הודעה לנטלי איתן.

(צילום: אתר הכנסת)

עקרונות סיירת השקיפות

 1. המטרה: ליצור לחץ יעיל מכל צדי הקשת הפוליטית לקבלת החלטות טובות יותר, לקדם מנהל תקין, ולהילחם למען האינטרס הציבורי.
 2. נימוס: במסגרת המשימות הדיגיטליות אנא תמיד תנהגו בכבוד ובנימוס. זה לא רק יאה – אלא גם יעיל. גידוף היא דרך החלש.
 3. עזיבה: כמובן שכשתקבלו "משימה" – אינכם חייבים לבצעה. אתם גם יכולים לשלוח בכל רגע את המילה הסר ולצאת.
 4. כוחנו באחדותנו: ככל שכולנו נשקיע את הדקה הבודדה הנדרשת לכל משימה – כך נשפיע באמת!
 5. זה בסדר אם לא תפעלו מיד: גם פעילות שמתבצעת אחרי יומיים או שלושה היא מאוד חשובה.
 6. עמוס לכם מדי להשתתף במשימה הנוכחית? לא נורא – תמיד יש את המשימה הבאה!
 7. סליחה מראש על הבקשה הבאה: אין שום צורך להגיב במילים כמו "קיבלתי" או "בוצע" על ההודעות שתקבלו. גם לא סמיילים 🙂 אתם המונים – ואם כל אחד יגיב, ייקח לנו שעות רבות רק לענות לכם. שם המשחק פה אפקטיביות.

שקוף הוא כלי התקשורת של הציבור. אצלנו אין פרסומות או בעלי הון – כל המימון מגיע כולו מאנשים פרטיים בסכומים קטנים. הצטרפו אלינו, כל שקל עוזר!

קומנדו שיתופים

חדש: לצד סיירת השקיפות, הקמנו גם "קומנדו שיתופים" – קבוצת וואטסאפ שנועדה אך ורק להפצת הבשורה של שקוף ברשתות חברתיות, באמצעות לייקים ושיתופים. 

הצטרפו בקלות בלחיצה כאן.

התקל/י את המועמד/ת

מה הייתם שואלים את אחד או אחת המתמודדים לכנסת אם הייתה לכם הזדמנות?

לקראת הבחירות – אספנו עבורכם את רשימת השאלות המומלצת של כתבי ותומכי "שקוף" ו"העין השביעית". היא יכולה לשמש אתכם בחוגי בית, אירועים ובתי ספר – או כתחקירנים ועיתונאיות המתכוננים לראיון.

לרשימת השאלות ופרטים נוספים.

חלק מהישגי סיירת השקיפות

 • לאחר חודשים שמשרד הבריאות התעכב בפרסום דו"ח מצב כוח האדם הרפואי בישראל, הצלחנו להביא לפרסומו באמצעות לחץ של חברי סיירת השקיפות.
 • ח"כ סתיו שפיר פרסמה את פירוט הוצאות הפריימריז שלה במפלגת העבודה בזכות לחץ של הסיירת.
 • ועדת הבחירות התלבטה אם להוציא הנחיה להחיל שקיפות על פרסומות פוליטיות ברשת. הליכוד התנגד והסיירת (לצד ארגונים אחרים) עמדו מנגד ולחצו לכיוון השקיפות. התוצאה: פרט למקרים בודדים, עלות וזהות המפרסמים של מודעות פוליטיות נחשפו לציבור הרחב.
 • הסיירת הייתה שותפה בהפעלת לחץ על חברי ועדת פישמן (או בשמה הרשמי – "ועדת החקירה הפרלמנטרית להתנהלות המערכת הפיננסית בהסדרי אשראי ללווים עסקיים גדולים") בדרישה שתפרסם מסקנות ברורות וישימות. ההמלצות הסופיות – מעשיות ותכליתיות, בדיוק כפי שהסיירת דרשה.
 • ראש עיריית קריית גת נהג למחוק תגובות, לחסום מגיבים ומגיבות ולהפוך את עמוד הפייסבוק של העירייה לשופר שלו. סיירת השקיפות נכנסה לפעולה וראש העיר הודיע שיפסיק למחוק תגובות ולחסום אנשים.
 • הסיירת הייתה שם גם כדי לתמוך בפקידים ורגולטורים שפעלו למען הציבור: כך לדוגמא כאשר אפי נווה הכשיל את רפורמת בוררות החובה של המפקחת על שוק ההון דאז דורית סלינגר – היינו שם לתמוך בה. והיא העריכה את זה מאוד ואף כתבה מכתב תודה מיוחד לסיירת.
 • זה לא מספיק? פירוט נרחב של הישגים נוספים תוכלו למצוא כאן.
 

מכתב תודה שכתבה הממונה על שוק ההון, דורית סלינגר, לחברי סיירת השקיפות

החלום שלנו הוא שהסיירת תמנה 5,000 חברות וחברים שיפעלו כאגרוף אחד. דמיינו איך נוכל להרעיד את המדינה וליצור מציאות טובה יותר! 

הצטרפו עכשיו, הזמינו חברים ומשפחה והפכו לאזרחי-על.