ערכת שאלות לפוליטיקאים

בעקבות חשיפת "שקוף" – משרד החינוך מקפיא את מעורבות קצא"א ודוראד בתכני הלימודים

תוכנית "אנרגיה צעירה" של החברות המזהמות קצא"א ודוראד הוקפאה על ידי משרד החינוך אחרי שנחשף כי הן מאדירות את השימוש בגז בפני התלמידים, ללא ציון הנזקים, ומעבירות סיורים במתקניה. ועדה ייעודית תבדוק את התכנים, ובמשרד החינוך אומרים: "אם תמצא מעורבות פסולה - התוכנית תיפסק"
הדפיסו את הכתבה

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

התוכנית של קצא"א ודוראד הוקפאה. אילוסטרציה. צילום: נועם ריבקין פנטון, פלאש 90

בעקבות חשיפת "שקוף": במשרד החינוך הקפיאו את התוכנית שמממנות חברות האנרגיה קצא"א ודוראד בבתי ספר בדרום. בשבוע שעבר חשפנו כי החברות מעבירות ב-6 השנים האחרונות את תוכנית "אנרגיה צעירה", המציגה לומדות בשבחי הגז, מבלי לציין את הנזקים, ובניגוד לכללים של משרד החינוך. גם חברת בז"ן משתתפת בחגיגה ומממנת את תוכנית "זיקוק צעיר".

עוד ב"שקוף":

במשרד החינוך מסרו ל"שקוף" כי "מעורבות הגופים המסחריים תיבדק בידי ועדה פדגוגית ייעודית. אם תימצא מעורבות פסולה – התוכנית תיפסק".

לקראת סיור במפעל של דוראד, מתוך התוכנית שהוצגה לתלמידים

התחקיר חשף את "שיטת הלומדות" של החברות המזהמות – שיטה שבה החברות המזהמות משתמשות כדי לנסות לחנך אלפי תלמידים צעירים להאמין במסרים שעולים בקנה אחד עם האינטרס העסקי שלהן.

מה בעצם הבעיה?

וכך עובדת השיטה: חברות האנרגיה משלמות לחברה שמייצרת לומדות חינוכיות עבור תלמידי משרד החינוך, והן בתורן מייצרות תוכן לימודי, שמעוצב על ידי חברות האנרגיה עצמן. הלומדות מוצגות לתלמידים בבתי הספר, והתלמידים מקבלים גם סיורים במפעלי החברות, והסברים מפורטים מראשיה. בדרך הזאת חברות האנרגיה משיגות תמיכה של אזרחים צעירים, שבטוחים שהן דואגות לעתידם, לבריאות שלהם, ולסביבה. 

בדיוק כפי שלא היה עולה על הדעת שקוקה-קולה תלמד את תלמידי מערכת החינוך שסוכר בעצם לא מזיק, כך לא יעלה על הדעת שחברות האנרגיה ילמדו שהמוצר שלהן טוב לעתיד התלמידים. מובן מאליו שחברה מסחרית לא תלמד על מגרעות המוצר שלה.

גם במשרד החינוך מסכימים שלא ייתכן שחברה מסחרית תקדם את האינטרסים העסקיים שלה בפני תלמידים, ולכן הוציא חוזר מנכ"ל בנושא של "שילוב פרסומת מסחרית במוסדות החינוך והתנאים לקבלת היתר במקרים מסוימים". על הנייר ההנחיות נראות ברורות מאוד: "חל איסור מוחלט לבקר במרכז מבקרים, במפעל ובמקום פעילות של חברה מסחרית שמתקיימת בהם פעילות המשלבת פרסומת מסחרית גלויה או סמויה ופעילות החושפת את המבקרים למוצרים, לתהליכים או לשיווק בכל אמצעי"; ובנוסף מוסיפים בחוזר כי הוועדה אוסרת על מגע ישיר עם תלמידים, ועל הצגת לוגו של נותן המימון או החסות.

על נזקי התעשייה מדברים פחות בפני התלמידים. צילום: המשרד להגנת הסביבה

על שלושת אלו תוכנית "אנרגיה צעירה" (של דוראד וקצא"א) עוברת בצורה מובהקת – הן בסיורים במפעלי החברה, הן במגע ישיר עם התלמידים, והן בלוגו של חברת דוראד שמופיע כמעט בכל מצגת לימודית.

מי יכריע מה יעלה בגורל התוכנית?

יש חשיבות רבה לשקיפות באשר לאנשי המקצוע שיבחנו את המעורבות של החברות המזהמות בתכני הלימודים, ויחליטו האם לאשר או להפסיק את המשך התוכנית – לא פעם מגיעים לוועדות מסוג זה נציגים של החברות המסחריות עצמן, או בעלי אינטרס שלא מעוניינים בביטול המצב הקיים.

בדיוק בגלל זה ביקשנו ממשרד החינוך לקבל את רשימת השמות והעבר התעסוקתי המלא של חברי הוועדה, שיבחנו את המעורבות של החברות המזהמות והמסחריות בתכני הלימודים של התלמידים.

כמו כן, במשרד עדיין לא התייחסו לתוכנית "זיקוק צעיר" של בז"ן, שבה החברה שהמוצר שלה הוא נפט מלמדת את התלמידים על נפט ועל התוצרים שלו, ואף מפנה את האחריות על הזיהום אל התלמידים עצמם. פנינו אל המשרד גם בנוגע לתוכנית זו, כדי להבין האם המשרד עתיד להקפיא ולבחון גם אותה.

לחץ ציבורי על המשרד והוועדה עשויים לסייע לסיים את המצב האבסורדי הנוכחי שבו חברות מזהמות מחנכות את הילדים שלנו ומציפות אותם במסרים שתורמים לאינטרסים העסקיים שלהן. נמשיך לעקוב אחר מסקנות הוועדה. 

יש לכם הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכירים מידע או סיפור שאנחנו לא?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

מאת דרור גורני

דרור גורני
כתב הון-שלטון-אקלים. סטודנט באוניברסיטה העברית, ומאמין בכוח של אנשים אכפתיים לשנות את המציאות. שומר על אופטימיות, אקטיביסט, ולצד עבודתי בשקוף מתנדב במספר ארגונים, בהם "ישראל 2050" ועמותת "לפרוש כנף". מקווה להשאיר את העולם טוב יותר לדור הבא. אני מאמין שכלי התקשורת בארץ לא מסקרים נושאים סביבתיים כמו שצריך, ולא במקרה. מאז שהצטרפתי ל"שקוף" אני שואף לחשוף את האינטרסים והקשרים החבויים הקיימים בין החברות המזהמות במדינה למקבלי ההחלטות, ורואה חובה לשקף לציבור את ההשלכות הקיומיות של משבר האקלים כמו שהן.

4 תגובות

  1. מפחיד ,פשוט מפחיד .כמה קל להפוך אותנו לעדר של כבשים צייתניות לועסות בלי אבחנה את מה שמגישים להן …העבודה ששקוף עושה היא חיונית מאין כמותה. העיניים והאוזניים שלנו בנבכי ההון-שלטון. אני תומכת בכם בפעילות שלכם באופן קבוע .כל הכבוד.

  2. מפחיד עד כמה הנדסת התודעה הגיעה למחוזות רגישים, מניפולציה שאיש לא הבין את גודל חומרתה.

  3. לשתף את כל הכתבות של ׳׳שקוף׳׳ – מגיני זכויות אדם ואזרח – לוחמים עבורינו!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שקוף הוא כלי התקשורת העצמאי הגדול בישראל. פה תקראו עיתונות חוקרת, מעמיקה וביקורתית, בתחומי הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, משבר האקלים ועוד.

"עצמאי" אומר שכל המימון שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע רק מ- 9,159 איש ואישה בדיוק כמוך. אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או קרנות, אין פרסומות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. זו מהפכה: אנחנו היחידים בישראל שפועלים במודל הזה, באופן שמבטיח שנעשה עיתונות נקייה מאינטרסים ומלחצים פוליטיים, כזו שנכנסת לעובי הקורה ולא פוחדת לומר את האמת. כל תמיכה, בכל סכום, מאפשרת לנו להמשיך ולשנות את המציאות הישראלית, למען כולנו.

משוב על האתר החדש

אנחנו בתקופת הרצה, נשמח לכל פידבק.

הירשמו לניוזלטר השבועי החדש שלנו, עם כל הכתבות והתחקירים של "שקוף" ו"העין השביעית" בנושאי סביבה, לצד חדשות משבר האקלים מהארץ ומהעולם.

תודה על המשוב!

בזכותך אנחנו משתפרים כל הזמן.

אם עדיין לא הצטרפת כמו"ל – אפשר לעשות את זה כאן.

מערכת שקוף.