אודות שקוף

"שקוף" הוא גוף התקשורת של הציבור – כלי התקשורת הראשון בישראל שנמצא בבעלות מלאה וישירה של הציבור, ופועל בהכוונתו. אין פרסומות, אין בעלי הון, אין כסף מקרנות או מהממשלה – כל המימון, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע כולו מאנשים פרטיים בסכומים קטנים. התומכים הקבועים (בכל סכום חודשי) הם המו"לים והם אלה שקובעים את נושאי התחקירים ותחומי הסיקור.

המודל הזה מאפשר לנו לעשות עיתונות תחקירים מעמיקה, נקייה מאינטרסים מסחריים או פוליטיים – ולעבוד רק בשבילכם, הציבור הרחב.

למה צריך אותנו?

תחום התקשורת הוא תחום ייחודי: מצד אחד מדובר בעסק כלכלי כמו כל עסק, ומאידך לתקשורת יש תפקיד מרכזי בדמוקרטיה – להיות כלב השמירה שלנו ולפקח על גורמי הכוח הכלכליים והפוליטיים במדינה.

כפי שמשתקף באופן בוטה בפרשות 2,000 ו-4,000 – התקשורת לא אחת משרתת את גורמי הכוח השונים ולא את הציבור. הדבר נובע מכך שהמודל הישן של כלי התקשורת קרס כלכלית. אנשי עסקים מנהלים היום את התקשורת כדי לצבור השפעה, ולא בשביל לשרת את הציבור.

אנחנו פה בשביל לכסות על הכשל החברתי והכלכלי הזה. אנחנו פה בשביל לספק עיתונות איכותית, עצמאית ובלתי-תלויה. בשביל זה אנחנו צריכים אתכן ואתכם כמוציאים לאור שלנו.

הצטרפו והיו שותפים במהפכה התקשורתית — בואו להיות המוציאים לאור של גוף התקשורת הנקי ביותר בישראל.

מה אנחנו עושים אחרת?

יצרנו מודל חדש לעיתונות שהדבר היחיד שמעניין אותה הוא האינטרס הציבורי. לא עוד מתן שירות לאיש עסקים או פוליטיקאי משפיע מכל מניע שהוא. עיתונות איכותית צריכה לשרת את הציבור ולתפקד ככלב שמירה נשכני נגד כל מוקדי הכוח – לטובת כולנו.

אנחנו מתמקדים בדרך בה החלטות מתקבלות, באינטרסים ובמניעים של הגורמים העוצמתיים במדינה ובקידום ערכי טוהר המידות ועקרונות דמוקרטיים.

במודל אותו אנו מציעים, אתם – הציבור – בוחרים את מה ואת מי נחקור, אחרי מי נעקוב ואילו פינות חשוכות נאיר. בזכות הגב שלכם, אנו לא נחשוש מתביעות, לא נושפע מאינטרסים זרים או בעלויות צולבות של בעלי הון על כלי התקשורת שלנו – כי אתם ואתן הבוסים שלנו.

כך נוכל לעשות עיתונאות איכותית, אשר נצמדת לעובדות, ופונה גם לשמאל וגם לימין.

לא נעצור בדיווחים – נעלה למודעות הציבורית איך החלטות מתקבלות ואיך ניתן להשפיע עליהן. כבר עכשיו ניתן להצטרף לסיירת השקיפות שלנו, המונה כבר מעל ל-2,000 חברים. אנו דוגלים בעיתונות אקטיביסטית, מתוך הבנה שתפקידנו לא מסתכם בהדלקת פנס, אלא גם לסייע בהובלת הדרך.

 

שקיפות עצמית

כל שקל שיוצא מפורט בתקציב השקוף ביותר בישראל!

לצד העבודה העיתונאית, אנו משקיעים זמן רב בתפעול ארגון מקצועי, המתנהל באופן יעיל, הוגן, שקוף ובהתאם לדרישות החוק.

כחלק מכך, הארגון מתנהל בשקיפות תקציבית מלאה וחשוף לציבור בצורה חסרת תקדים. אנחנו הגוף הכי שקוף בישראל.

קובץ התקציב הציבורי שלנו מתעדכן בכל 15 לחודש (בעבור החודש שבא לפניו).

דיווח בדו"חות העמותה על זהות התומכים:

רף הדיווח החוקי על זהות התורם בדו"חות עמותות וחל"צ הועלה לאחרונה מ-20,000 ש"ח ל-100,000 ש"ח.  נלחמנו נגד התיקון המיותר הזה והזדעזענו כאשר הוא אושר בכנסת. אי לכך, אנו מתחייבים, בשם השקיפות, להוסיף ולדווח על תרומות בהתאם לרף הקודם (20,000 ש"ח).

יתרה מזאת, אנו נבקש מכל חבר שתמך בסכום העולה על 2,500 ש"ח לפרסם את שמו (אם יסרב – עדיין נציין את אותה תמיכה באופן בולט). תוכלו לראות זאת פה למטה וכן בתקציב החי והנושם שבלינק למעלה.

עוד קצת שקיפות:

  • חבר המיזם תומר אביטל חושף את כל משלמי שכרו בפוסט הזה, כדי להימנע מניגודי עניינים.
  • יש לכם חששות או טענות על הנטייה הפוליטית שלנו? סוגיית הימין-שמאל עולה הרבה, אז טרחנו והכנו דף שלם שמסביר כיצד אנחנו משרתים רק אתכם ולא אף צד פוליטי – ולמה אין אצלנו פרות קדושות.
  • אנחנו משתמשים בשירותים של Zapier במנוי חינם לעמותות: https://zapier.com