אודות שקוף

"שקוף" הוא גוף התקשורת של הציבור – כלי התקשורת הראשון בישראל שנמצא בבעלות מלאה וישירה של הציבור, ופועל בהכוונתו. אין פרסומות, אין בעלי הון, אין כסף מקרנות או מהממשלה – כל המימון, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע כולו מאנשים פרטיים בסכומים קטנים. התומכים הקבועים (בכל סכום חודשי) הם המו"לים והם אלה שקובעים את נושאי התחקירים ותחומי הסיקור.

המודל הזה מאפשר לנו לעשות עיתונות תחקירים מעמיקה, נקייה מאינטרסים מסחריים או פוליטיים – ולעבוד רק בשבילכם, הציבור הרחב.

(צילום: יונתן שינדל, פלאש 90)

(צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)

למה צריך אותנו?

תחום התקשורת הוא תחום ייחודי: מצד אחד מדובר בעסק כלכלי כמו כל עסק, ומאידך לתקשורת יש תפקיד מרכזי בדמוקרטיה – להיות כלב השמירה שלנו ולפקח על גורמי הכוח הכלכליים והפוליטיים במדינה.

כפי שמשתקף באופן בוטה בפרשות 2,000 ו-4,000 – התקשורת לא אחת משרתת את גורמי הכוח השונים ולא את הציבור. הדבר נובע מכך שהמודל הישן של כלי התקשורת קרס כלכלית. אנשי עסקים מנהלים היום את התקשורת כדי לצבור השפעה, ולא בשביל לשרת את הציבור.

אנחנו פה בשביל לכסות על הכשל החברתי והכלכלי הזה. אנחנו פה בשביל לספק עיתונות איכותית, עצמאית ובלתי-תלויה. בשביל זה אנחנו צריכים אתכן ואתכם כמוציאים לאור שלנו.

הצטרפו והיו שותפים במהפכה התקשורתית — בואו להיות המוציאים לאור של גוף התקשורת הנקי ביותר בישראל.

(צילום: הדס פרוש, פלאש 90)

מה אנחנו עושים אחרת?

יצרנו מודל חדש לעיתונות שהדבר היחיד שמעניין אותה הוא האינטרס הציבורי. לא עוד מתן שירות לאיש עסקים או פוליטיקאי משפיע מכל מניע שהוא. עיתונות איכותית צריכה לשרת את הציבור ולתפקד ככלב שמירה נשכני נגד כל מוקדי הכוח – לטובת כולנו.

אנחנו מתמקדים בדרך בה החלטות מתקבלות, באינטרסים ובמניעים של הגורמים העוצמתיים במדינה ובקידום ערכי טוהר המידות ועקרונות דמוקרטיים.

במודל אותו אנו מציעים, אתם – הציבור – בוחרים את מה ואת מי נחקור, אחרי מי נעקוב ואילו פינות חשוכות נאיר. בזכות הגב שלכם, אנו לא נחשוש מתביעות, לא נושפע מאינטרסים זרים או בעלויות צולבות של בעלי הון על כלי התקשורת שלנו – כי אתם ואתן הבוסים שלנו.

כך נוכל לעשות עיתונאות איכותית, אשר נצמדת לעובדות, ופונה גם לשמאל וגם לימין.

לא נעצור בדיווחים – נעלה למודעות הציבורית איך החלטות מתקבלות ואיך ניתן להשפיע עליהן. כבר עכשיו ניתן להצטרף לסיירת השקיפות שלנו, המונה כבר מעל ל-2,000 חברים. אנו דוגלים בעיתונות אקטיביסטית, מתוך הבנה שתפקידנו לא מסתכם בהדלקת פנס, אלא גם לסייע בהובלת הדרך.