megaphone-yellow

רק עיתונות בבעלות הציבור יכולה לשרת את הציבור

תמכו עכשיו באיחוד העיתונות העצמאית

בואו להיות מו"לים שלנו! הצטרפו עכשיו בתמיכה חודשית קבועה בכל סכום

  • עיתונות מעמיקה, ביקורתית ומשנת מציאות יכולה להתקיים רק בזכות 100% תמיכה ציבורית קבועה במודל כלכלי שאינו למטרות רווח. 
  • עיתונות שלא מפחדת מאף אחד. אצלנו הציבור הוא הבוס, המממן ובעל השליטה. ללא פרסומות, ללא אינטרסים זרים.
  • תמיכה חודשית קבועה בכל סכום מעניקה לך מעמד של מו"ל (מוציא/ה לאור) שלנו. לא יהיה לך משרד פינתי, אבל כן קול שווה בהחלטות האסטרטגיות של הארגון.
megaphone-yellow

זהו צו השעה! תמיכה בעיתונות עצמאית היא תמיכה בדמוקרטיה

כי דמוקרטיה אמיתית חייבת תקשורת עצמאית, אקטיבית, חוקרת וחושפת.

העיתונות המסחרית בוגדת בתפקידה הציבורי

היא משרתת את בעלי ההון שמחזיקים בה, תלויה בכסף של המפרסמים שמממנים אותה, ברייטינג שמשחית אותה, ונשענת על סדר היום שמכתיבים פוליטיקאים – במקום לקבוע אותו בעצמה.

בואו להיות בעלי השליטה! תמיכה חודשית קבועה בכל סכום מעניקה לך מעמד של מו"ל עם קול שווה בהחלטות ובמדיניות

הצטרפו לקהילת המו"לים של שקוף, העין השביעית והמקום הכי חם בגיהנום – גוף התקשרת העצמאי הגדול והמשפיע ביותר בישראל.

מתמקד מאז 2013 בעיתונות תחקירים וכתבות שטח בנושאי חברה, רווחה וחשיפת קשרי הון-שלטון-עיתון, ברמה המקומית והארצית, מוביל את סיקור התקיפות המיניות ונותן במה לקולות שהתקשורת המרכזית משתיקה.

אתר ביקורת התקשורת המוביל בישראל וכלי התקשורת העצמאי הוותיק ביותר. מסקר את התקשורת הישראלית מ-1996, חושף את האינטרסים הסמויים מאחורי הקלעים, פורם את תפרי ההון-שלטון-עיתון ושומר על כלבי השמירה. זוכה פרס סוקולוב לעיתונות כתובה לשנת 2023.

עיתונות חוקרת, מעמיקה וביקורתית, בתחומי הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, סביבה ואקלים. שקוף הוקם על בסיס מודל כלכלי מהפכני, שמתבסס רק מתמיכות קטנות וקבועות מהציבור, ללא פרסום, בעלי הון או קרנות.

אלה ימים של שיא במאבק על הדמוקרטיה הישראלית, אך עבורנו מדובר בפעילות יומיומית, עיקשת ומתמשכת, ארוכת שנים וחוצת ממשלות. עיתונות חופשית לאנשים חופשיים במדינה דמוקרטית.

שלוש המערכות העיתונאיות מופעלות על-ידי עמותת "שקוף – למען שמירת הדמוקרטיה" (ע"ר 580489540)

כל גוף נלחם בזירתו על חשיפת הפרשיות שאף אחד לא מעז לסקר. אנחנו מגיעים למקומות שהתקשורת הממוסדת הפקירה ועושים עיתונות אקטיבית שמשנה מציאות. בשנת 2022 התאחדנו מתוך ההבנה שהדרך היחידה להמשיך ולהתקיים, עצמאים ויציבים, היא להתאחד לגוף אחד – גדול וחזק.
הגברנו

את השקיפות בכנסת, בממשלה וברשויות המקומיות

חשפנו לראשונה את היומנים, הצהרות הון, האינטרסים וההצבעות החסויות של שרים וח"כים. הובלנו להחלת חוק חופש המידע על אגודות עות'מאניות, ליישום תקנות להגברת השקיפות ברשויות מקומיות והפכנו עשרות ראשי ערים לשקופים בפעילותם.

חשפנו

את השחיתות בתקשורת ואת יחסי ההון שלטון עיתון

פירסמנו את מפת הבעלויות בתקשורת הישראלית. בתחקיר אדיר מימדים הראינו את "שיטת ידיעות אחרונות" ואיך פועל נוני מוזס. הובלנו להסרת צו איסור הפרסום מהסכמי המדינה של פילבר וניר חפץ.

בנינו

מדדים חדשניים שגורמים לח"כים להזיע

"הפרלמטר" של שקוף מוכר בכל לשכות הכנסת. בחנו מי מהח"כים מגיש שאילתות ומי מבין השרים עונה עליהן. בדקנו את הנוכחות במליאה ובוועדות, הראינו לראשונה את פעילותם בתחומים שונים כגון הסביבה והאקלים.

הנענו

את תנועת "Me Too" בישראל

בעקבות שורה של תחקירים על הטרדות מיניות, בהן על אלון קסטיאל (שנשלח לבסוף לכלא), רועי צ'יקי ארד ושורה של בכירים מעולם האומנות והפרסום. הבאנו למעצר והגשת כתבי אישום נגד מפיצי תיעוד מיני בטלגרם.

שאלות ותשובות

תמיכות קבועות מעניקות יציבות ויכולת תכנון לטווח ארוך – שני תנאים מרכזיים להבטחת הפעילות השוטפת של כל עיתונות חופשית (תנאים שכמעט ולא קיימים עוד בתקשורת הישראלית).

תמיכה קבועה בכל סכום היא מאוד משמעותית. בכנות: אנחנו נעדיף הוראת קבע של ₪10 בחודש על תמיכה חד-פעמית של 100 שקלים. לכן רק תמיכה קבועה בכל סכום מעניקה מעמד של מו"ל ואת זכות ההשתתפות בהצבעות אסטרטגיות של הארגון.

לצד זאת, אם תמיכה קבועה לא מתאפשרת עבורך כמובן שגם תמיכה חד-פעמית תזכה להערכתנו מכל הלב! אפשר להעביר תמיכה חד-פעמית בלחיצה פה.

תמיכות באמצעות פייפאל מביאות איתן עמלה שערורייתיות – לעיתים כמעט 10% מכל תמיכה. להשוואה, במערכת הסליקה הסופר-מאובטחת שבנינו, העמלה הכוללת היא מהנמוכות בישראל (פחות מ-2% בממוצע). לטעמנו תשלום עמלה גבוהה לפייפאל מבטא חוסר כבוד לכספי המו"לים שעדיף שיושקע בעבודה עיתונאית ובשינוי המציאות.

גם אצלנו אפשר לבטל את התמיכה בקליק! בנינו בהשקעה רבה את האזור האישי למו"ל, שם ניתן בלחיצת כפתור, בלי לדבר עם אף אחד ובלי לחצים או הצקות, לבטל את התמיכה. אנחנו יודעים שזה שיקול חשוב בהעדפה של אנשים לפייפאל – ולכן חשוב להדגיש שהוא קיים גם אצלנו.

נתחיל מהסוף: שלושת הגופים מבקרים את המערכת הפוליטית ואת מוקדי הכוח מכל צד, כך עשו תמיד וכך גם לאחר האיחוד. 

"המקום", למשל, הוא מי שחשף את המינוי המושחת של בן זוגה של תמר זנדברג ממרצ, ובאותה נשימה ביקר את השימוש שבנימין נתניהו עשה במשאבי הליכוד לפרסום ספרו.

בימים של שיסוי ופלגנות, אנחנו מבקשים לאתגר את החלוקה לימין ושמאל. כך למשל, הפצה של תמונות עירום של נערות בניגוד לחוק ברשתות – נושא דגל של "המקום" – היא לא עניין של שמאל וימין. בדומה לכך, גם עיסוק בסבלם של תושבים הגרים סמוך למפעלים מזהמים, נושא שעוסקים בו רבות ב"שקוף", היא עניין אזרחי ללא שיוך פוליטי. 

התרגלנו לכך שפוליטיקאים מרימים מעת לעת את דגלי יוקר המחיה, דאגה לחלש או מלחמה בשחיתות, כדי לספר לנו שאנו יריבים. ההפרדה הזו מחלישה אותנו. 

על הרקע הזה גם העיתונות המסחרית החלה לבגוד בתפקידה – בין אם בלקיחת אג'נדה פוליטית מוצהרת (המתחנפת לקהל המשלם) מה שמפחית מאמינות הדיווח שלה, ובין אם בניסיון לייצר איזון מלאכותי שחוטא למאבק בשחיתות. דווקא משום כך, קיומה של עיתונות עצמאית הוא קריטי בימינו – עיתונות שבוחרת בדרך ההגינות והיושרה ושדואגת למלא את תפקידה המהותי – כלב השמירה על הדמוקרטיה.

הציבור הוא הבוס שלנו! כל מי שתומך באופן חודשי קבוע, בכל סכום, זוכה למעמד "מוציא/ה לאור" (מו"ל) בשקוף.

המוציאים לאור מכריעים בהצבעה דמוקרטית בסוגיות אסטרטגיות ועקרוניות של הארגון.

איך זה עובד בפועל? פעם בכמה חודשים תקבלו אימייל עם טופס הצבעה. תוכלו להתעלם ממנו – או לחלופין, בכמה קליקים פשוטים, לקבוע במה יתמקד גוף תקשורת שלם שעובד רק בשבילכם.

מו"ל בשקוף אינו מעמד משפטי ואינו מחייב חברות בעמותה או חשיפה משפטית כלשהי.

התמיכה שלך תגיע לעמותת "שקוף – עיתונות למען שמירת הדמוקרטיה" (ע"ר 580489540), הארגון המאוחד שמפעיל את שלוש המערכות העיתונאיות: שקוף, העין השביעית, המקום הכי חם בגיהנום.

תחת הגוף המאוחד, עם קהילה גדולה ותומכת מאחוריהם, שלושת כלי התקשורת יגיעו לכל פינה ויחשפו כל קשר שאחרים לא מעזים לחשוף. ביחד נהיה יותר מפחידים, יותר חזקים מול איומי ההשתקה – ונלחם עבורך ובשליחותך לתיקון.

המערכות העיתונאיות של שלושת הגופים ישמרו על עצמאות מלאה, ויפעלו תחת הנהלה ארגונית משותפת עם עקרונות של שקיפות מלאה ושיתוף המו"לים.

כמובן שכמו תמיד השימוש בכסף שלך, עד השקל האחרון, יהיה חשוף בתקציב הציבורי השקוף.

תקשורת עצמאית חזקה = דמוקרטיה איתנה

כדי להמשיך לחקור איפה שאף אחד לא מעז. כדי להיות חזקים יותר מול איומי ההשתקה.

בשנת 2022 הפכנו את מפת העיתונות בישראל. שלושת גופי העיתונות העצמאית החזקים בישראל התאחדו לגוף אחד.
העין השביעית, שקוף והמקום הכי חם בגיהנום פועלים היום בכוחות משותפים תחת קורת גג אחת.

נגן וידאו