חזון ועקרונות עיתונאיים

6 עקרונות עומדים בבסיס החזון של שקוף ואלה מבטאים את הערכים החברתיים והעיתונאיים שמובילים את הפעילות שלנו.

1

מאיפה אנחנו באים ומה מניע אותנו?

בבסיס כל נושא שנסקר תעמוד האג'נדה שלנו: חיזוק הדמוקרטיה, מנהל תקין, הגברת השקיפות השלטונית ומלחמה בשחיתות.

זו הפרספקטיבה בה אנו בוחנים ומנתחים את המציאות.

2

עיתונות עצמאית שמספקת ערך

מתוך הבנה כי תמיד נעבוד תחת מגבלת משאבים, נתמקד בסיקור תחומים בהם אנחנו יכולים להביא ערך ייחודי: תחקירי עומק המספרים סיפור מורכב וחשוב – אפילו אם הנושא פחות סקסי ולא בהכרח יביא רייטינג.

במקביל, נספק סיקור שוטף המתמקד בנושאים חברתיים-כלכליים המשפיעים על כולנו (דוגמת שקיפות שלטונית, איכות סביבה ותהליכי קבלת החלטות).

אין ברשותנו כרגע ניידות שידור או יכולת לפרוס כתבים באופן נרחב – ולכן לא ננסה "להיות ראשונים". מידע חשוב שלא נצליח להביא בעצמנו – לא נתבייש לתת קישורים לכלי תקשורת אמינים אחרים.

אנחנו מבטיחים כי לא נצנזר את עצמנו, את הכתבים שלנו או אנשים שיעבדו או יכתבו בשבילנו.

3

עיתונות דמוקרטית ואקטיביסטית

אנו רואים ערך עליון בהשתתפות הציבור בפעילות שלנו. לכן אנו מתבססים על הכוונה של המוציאים לאור את הפעילות העיתונאית עצמה (בהצבעה דמוקרטית שוות-זכויות).

יתרה מזאת, אנו לא מסתפקים בדיווח. אנו פועלים יחד אתכם, במקביל לסיקור, לשיפור המציאות בכל הקשור למנהל תקין, מניעת בזבוז כספי ציבור, מלחמה בשחיתות והגברת השקיפות. מעבר לכתיבה מתמשכת על סוגיות אלו, אנו מייצרים כלי השפעה יחד אתכם על השלטון והמשק (דוגמת משימות בסיירת השקיפות – משפיעים מהכורסה). מנגנוני העבודה שלנו שזורים בסיוע שלכם ובהקשבה אליכם.

4

עיתונות המבוססת על שיח עם התומכים והקוראים

הדבר היחידי שאנו יודעים בוודאות הוא שאנחנו לא יודעים הכל. לכן אנו מציעים עיתונות המבוססת על שיח מתמשך כל העת. במקומות שחסר לנו מידע – נאמר זאת – ואם יש ברשותכם מידע על נושא שאנו כותבים עליו תמיד נשמח להיעזר בו.

נשתדל שלא לכתוב כמספר כל יודע, אלא נפרט איך חקרנו את הנושא ונוביל אתכם בתהליך החשיבה והגילוי. בכל מקום שנוכל – נאפשר לקורא לבצע בעצמו את הבדיקה, באמצעות שיתוף המידע המקורי. כאשר נסיק מסקנה נמנה את הנחות היסוד שלנו ונחשוף בפניכם את המגבלות ומידע שאולי חסר בפאזל.

5

התומכים ("מוציאים לאור") הם הבסיס הכלכלי והמוסרי שלנו

תמיכה קבועה בשקוף איננה מנוי או תרומה – היא שותפות לרעיון ולדרך. ההצטרפות כמוציא/ה לאור משמעה, בין היתר, אמונה כי לתחקירים, לכתבות ולפעולות שלנו יש את היכולת להשפיע על המציאות לטובה – ועל כן יש לחלוק אותם עם כלל הציבור הישראלי.

אנחנו רואים ערך עליון בהרחבה והגוונה של קהילת המוציאים לאור, במטרה לבסס את זכות הקיום של שקוף כגוף תקשורת ציבורי בפרט, ובכדי לחזק ואת הדמוקרטיה הישראלית בכלל.

האמון שלכם בנו קריטי ואנו לא מצפים שתתנו לנו צ'ק פתוח. תהיו פעילים – תבדקו אותנו. אנחנו מבטיחים בתמורה שנהיה נאמנים אליכם. אם תגלו שאנו לא משרתים אתכם – תנו לנו בראש.

אנו מתחייבים שלא לייצר הכנסות מפרסום סמוי או גלוי. בלי סוגריים או כוכביות. אם לא נצליח להתקיים על בסיס תמיכה ציבורית – אז לא נתקיים. נמשיך כל אחד לחייו. אתם יכולים לבדוק אותנו – ככה פעלנו עד כה.

אם נשקול בעתיד לגדול באמצעות גיוס כספים באמצעי חדש (שאינו ישירות מן המוציאים לאור) – נפנה לתומכים קודם לכן בשביל לקבל את עמדתם והסכמתם.

שקיפות

אנו מבטיחים לא רק סיקור חדשני, אלא גם שקיפות עיתונאית. אנו יוצאים מנקודת הנחה שכולנו מוטים. במקום להעמיד פנים, נפתור את הטיה על-ידי חשיפת כמה שיותר מאופן עבודתנו. ככל הניתן נפרסם את המסמכים עליהם אנו מתבססים, עם מי דיברנו ואת מי לא השגנו, ומה פספסנו. זוהי הדרך בה אנו רוצים לשחזר את אמון הקוראים בתקשורת – להראות שאפשר אחרת. שקיפות היא האובייקטיבית החדשה.

השקיפות לא תיעצר רק בעבודה העיתונאית – נממש אותה גם בצד המנהלי של הארגון: אנו חושפים את המשכורות שלנו, עלויות הכתבים, הגרפיקאים, החזרי הנסיעות ואפילו השי לחג. כל ההוצאות שקופות וזמינות לבחינה ציבורית מתמדת.

כאשר נטעה – נתקן ונשתף אתכם בסיבות ובלקחים לעתיד. במקביל, לא נפחד להתנסות בשביל להמשיך לפתח את הארגון ולייצר עיתונות טובה יותר. אך בעיקר: תמיד נשמח להקשיב, ללמוד, להשתפר – וגם להתנצל כשצריך.

למה הלוגו של שקוף מעוטר בפילה?

בשביל שנצליח לגדול להיות ענקיים ומשפיעים כמו פיל, אנחנו צריכים אתכן ואתכם לצידנו.

כל התקציב שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע אך ורק מתמיכות חודשיות קטנות וקבועות של אלפי אנשים פרטיים. אין פרסומות, אין בעלי הון, אין קרנות.

לחצו כאן להצטרפות לשקוף.

נ.ב.

פילים הם חמודים להחריד – עצומים בגודלם אך מלאי חן 

אנחנו נלחמים על האמת שאחרים מנסים להסתיר.