ערכת שאלות לפוליטיקאים

מתעמק בפרטים ויושב בעשרות דיונים: כך נראה ח"כ שעובד עבור הציבור

נעצור לרגע במצעד הח"כים הנעלמים ונתמקד דווקא באחד שממלא את חובתו לציבור שבחר בו: שלמה קרעי מהליכוד עובד מבוקר עד ערב, יושב בוועדות, מגיש הצעות חוק ומתעמק בפרטים הכי קטנים • אלה הנושאים שעסק בהם בכנסת ה-24 עד כה
הדפיסו את הכתבה

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

השר שלמה קרעי (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

במהלך מצעד הח"כים הנעלמים חשפנו בפניכם את העשייה האפסית של שורת ח"כים מהליכוד, שבעה חודשים לאחר ששבו ונהיו ח"כים: ישראל כ"ץ, יואב גלנט, יובל שטייניץ ויולי אדלשטיין. האחרון לא רק שלא עושה כלום בכנסת, אלא אף דרש וקיבל לאחרונה יועץ פרלמנטרי רביעי. רק כדי לסבר את האוזן סך הפעילות שלהם בשבעה חודשים יחד שווה ליום עבודה של ח"כ אחד חרוץ. אז בואו נדבר לרגע על איך נראה ח"כ חרוץ שמקדיש את זמנו, מבוקר עד ערב, לעשייה פרלמנטרית – שלמה קרעי. 

מעקב "שקוף" אחר הח"כים הנעלמים:

קרוב לוודאי שאת קרעי אתם מכירים דווקא דרך חידוני הגימטריה שלו וההתבטאויות הבוטות נגד היועמ"ש היוצא אביחי מנדלבליט בפרט, ומערכת המשפט בכלל. אבל לקרעי יש גם עשייה פרלמנטרית שבאמת משפיעה על חיי האזרחים בישראל – ולא זוכה לבולטות. הנה מה שעשה קרעי עד כה בכנסת ה-24.

 • הוא הגיש 27 הצעות לסדר היום של הכנסת – חלק גדול מההצעות היו בנושאים חשובים, אבל כאלו שלא גורפים כותרות. התאבדויות בצה"ל, עמלות בכספומטים הפרטיים, אי יישום החוק לצמצום תאגידי מים וחזרתה של רכבת ישראל לשגרה הם רק כמה מהם. וכן, יש גם הצעות לסדר (לגיטימיות גם הן) שניסוחן בעיקר נועד לציטוט על ידי כלי התקשורת מבלי שיהיו חשופים לתביעת דיבה. לדוגמה: "פוליטיזציה חמורה, הסכם השתקה והפרת כללי מנהל תקין והחוק ע"י דירקטוריון הספריה הלאומית". 
 • הוא הגיש 27 שאילתות – 14 שאילתות רגילות, 4 דחופות ותשע ישירות. גם כאן יש נושאים "משמימים" אך חשובים כמו העתקת מחסני תחמושת של צה"ל, פיקוח פרלמנטרי על חוק שקובע שעל בנקים להתריע בפני הלקוח יום לפני החזרת שיק. ובנוסף, שאלת הרחבה אם ניתן להחיל את החוק גם על הוראות קבע. שאילתה נוספת היא כמה בקשות לצווי איסור פרסום הגישה המשטרה בשנתיים האחרונות. בנוסף שאל קרעי גם פה על הליך המינוי של שי ניצן לספרייה הלאומית, וגם שאילתא שטוענת כי היועמ"ש לשעבר אביחי מנדלבליט נסחט ועליו לצאת לנבצרות.
כשקרעי מתעמק בפרטים בוועדת הכספים
צפו בכתבה בחדשות 13 על היעדרות הח"כים מהאופוזיציה

אז אם שאלת את עצמך מי עובד למען הציבור בכנסת, יש לא מעט ח"כים שעושים זאת. למעשה, בזמן התקציב רוב חברי הכנסת עבדו. ובינתיים בליכוד, שלמה קרעי הוא בין הבולטים. וכפי שגם הראינו, זה לא ממש משנה לאיזה מחנה פוליטי את/ה משתייך, חלק משמעותי מהפעילות הפרלמנטרית של קרעי מסייע גם לך. 

יש לכם הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכירים מידע או סיפור שאנחנו לא?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

מאת עידן בנימין

עידן בנימין
כתב לתיקון הכנסת. ירושלמי 15 שנה. מאז הקמת "שקוף" כותב על הפינות החשובות שכלי התקשורת מזניחים: העבודה הפרלמנטרית האמתית, פיקוח הח"כים על הממשלה, כשלונם של נבחרי הציבור לעמוד בחוקים שהם עצמם כתבו, מימון מפלגות פיקוח על מבקר המדינה ועוד. מתעקש לכתוב שוב ושוב על דברים - עד שיתוקנו. הולך לישון בלילה פסימי וקם בבוקר אופטימי. מונע מזעם ומתקווה בו זמנית.

4 תגובות

 1. יפה שמשלבים גם כתבות מהסוג הזה. זה משקף לציבור את מי שבאמת עובד עבורו כפי שנאמר כאן, וגם מהווה תמריץ חיובי לחברי כנסת נוספים.

 2. לא יאומן. חבר כנסת של הליכוד שהוא ממש אדם רציני כמו בליכוד של פעם. דוקטור אפילו – איך הוא נבחר במרכז? וגם אין נגדו שום חשדות/חקירות/כתבי אישום. אה, אולי הוא כל הזמן מתבכיין שקיפחו אותו וטוען שהוא מייצג את ״ישראל השניה״? לא, גם זה לא. מדהים. יש לי רק שאלה אחת – מה הוא עושה בליכוד של נתניהו?

 3. בימים אלו כתבות כאלו חשובות בעיני פי מאה מכל הכתבות החושפות את גועל הנפש של הפוליטיקאים.
  לא כי הן לא חשובות, נהפוך הוא, אלא שסיקור חיובי מסוג זה הוא היחיד שיכול לסייע לאזרח הקטן לסמן ולהעריך את אלו שראויים לכך.
  הבעת הערכה חשובה מאוד גם לעוסק במלאכה ומדרבנת אותו להמשיך.
  תודה רבה לכם

  1. בן זונה דתי שעשה כבר 7 ילדים, סוגד לביבי וחי על חשבוננו.
   תמיכתו במהפכה המשפטית מעידה על כוונותיו הבזויות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שקוף הוא כלי התקשורת העצמאי הגדול בישראל. פה תקראו עיתונות חוקרת, מעמיקה וביקורתית, בתחומי הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, משבר האקלים ועוד.

"עצמאי" אומר שכל המימון שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע רק מ- 9,136 איש ואישה בדיוק כמוך. אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או קרנות, אין פרסומות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. זו מהפכה: אנחנו היחידים בישראל שפועלים במודל הזה, באופן שמבטיח שנעשה עיתונות נקייה מאינטרסים ומלחצים פוליטיים, כזו שנכנסת לעובי הקורה ולא פוחדת לומר את האמת. כל תמיכה, בכל סכום, מאפשרת לנו להמשיך ולשנות את המציאות הישראלית, למען כולנו.

משוב על האתר החדש

אנחנו בתקופת הרצה, נשמח לכל פידבק.

הירשמו לניוזלטר השקוף ונעדכן אתכם אחת לשבוע על כל החשיפות, התחקירים והפרסומים שלנו. מבטיחים לא לשלוח ספאם!

תודה על המשוב!

בזכותך אנחנו משתפרים כל הזמן.

אם עדיין לא הצטרפת כמו"ל – אפשר לעשות את זה כאן.

מערכת שקוף.