ערכת שאלות לפוליטיקאים

עם אפס עשייה פרלמנטרית – אדלשטיין יקבל עוזר נוסף

בזכות עשרה ימים שבהם כיהן כיו"ר הכנסת בקדנציה הקודמת - יזכה אדלשטיין להעסיק עוזר רביעי במספר • בקשה שונה בתכלית שאושרה - תוספת שכר למתורגמנית של שירלי פינטו • רשימת הדרישות של חברי הכנסת מהוועדה הציבורית ממשיכה להיערם ותיקון החוק שיהפוך אותה למחליטה עדיין תקוע
הדפיסו את הכתבה

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

מה הוא יעשה עם עוד עוזר? (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

מה יש לחבר כנסת שלא חבר בשום ועדה ולא מגיע לדיונים, לא הגיש אף שאילתא, לא יזם הצעת חוק ולא העלה ולו נושא אחד לסדר היום של מליאת הכנסת לעשות עם עוזר פרלמנטרי רביעי במספר? יש דרכים רבות להיות ח"כ, אבל יו"ר הכנסת לשעבר יולי אדלשטיין (ליכוד) לא בחר באף אחת מהן. ולמרות זאת, ועדת הכנסת אישרה לו היום (רביעי) לקבל עוזר נוסף, בחסות לקונה בחוק. 

מעקב "שקוף" אחר הוועדה לפיקוח על שכר הח"כים:

אדלשטיין נשען בבקשתו על לקונה בחוק הקיים שמאפשרת ליו"ר כנסת יוצא לקבל עוזר פרלמנטרי נוסף בכנסת העוקבת. כיצד נוצרה הלקונה? בשנת 2012 שונה החוק ונקבע כי יו"ר הכנסת הזמני יהיה יו"ר הכנסת הקודם, אם זה נבחר לכנסת הבאה, ולא ותיק חברי הכנסת כפי שהיה בעבר. לכן, על סמך עשרת הימים שבהם כיהן בכנסת הקודמת, רואה את עצמו אדלשטיין כזכאי לפי חוק לעוזר נוסף.

לטענתו של אדלשטיין (שלא השתתף, כהרגלו, בדיון בוועדה) הוא אכן התפטר בתחילת הכנסת ה-23 אבל עדיין כיהן שבע שנים קודם, ולכן צריך להתחשב בו. ואף שהיו שלושה יו"רים בכנסת הקודמת – אדלשטיין, בני גנץ ויריב לוין – ההחלטה תקפה רק אליו. זאת מאחר שגנץ כיום חבר ממשלה, ויריב לוין זכאי לעוזר נוסף מתוקף תפקידו כ"מרכז האופוזיציה", תפקיד לא רשמי שזכה בכנסת ה-20 לעוזר רביעי יחד עם יו"ר הקואליציה. הוועדה הציבורית המליצה שבאופן כללי לא יכירו יותר באותה זכאות אבל "כהוראת מעבר" יהנה אדלשטיין מהעוזר רביעי.

כשפנינו ללשכתו לשאול מה יעשה עם עוזר נוסף נמסר לנו כי "התשובות בתקנון". כשהדגשנו שהבנו את התקנון ואת החוקיות אבל לא למה הוא צריך עוזר רביעי ענו לנו בלשכתו: "תשאל את המחוקק".

ומה עם עצמאות הוועדה הציבורית? זה עדיין בהמתנה

החלטה נוספת שאישרה היום ועדת הכנסת, שונה בתכלית מהראשונה, היא תוספת שכר של כששת אלפים שקלים למתורגמנית משפת הסימנים של ח"כ שירלי פינטו (ימינה). פינטו טענה בפני הוועדה כי המתורגמנית שלה אינה יועצת פרלמנטרית אלא "הצל" שמלווה אותה בכל מקום ובלעדיה היא פשוט לא יכולה לבצע את עבודתה – טענה שעל פניה מוצדקת – כי בלעדיה אין לה פה ואוזניים.

ההחלטה של ועדת הכנסת מהיום מתבססת על המלצתה של הוועדה הציבורית לפיקוח על שכר הח"כים. אך המצב הזה עשוי שלא לחזור על עצמו תמיד: כשיגיעו ההחלטות הקשות באמת, כמו העלאת שכר גורפת לכלל היועצים, מנגנון הצמדת שכר חברי הכנסת ועוד הפתעות, ספק אם ירח הדבש הזה ימשיך. 

לכן, כפי שכתבנו לא פעם, ראוי שהצעת החוק של יש עתיד לעצמאות הוועדה, שהוגשה כבר בחודש באוקטובר, תקודם כפי שהבטיחו במפלגה. פנינו ללשכתו של טופורובסקי, החתום על הצעת החוק, כדי לדעת היכן היא עומדת, אך טרם התקבלה תגובה.

יש לכם הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכירים מידע או סיפור שאנחנו לא?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

מאת עידן בנימין

עידן בנימין
כתב לתיקון הכנסת. ירושלמי 15 שנה. מאז הקמת "שקוף" כותב על הפינות החשובות שכלי התקשורת מזניחים: העבודה הפרלמנטרית האמתית, פיקוח הח"כים על הממשלה, כשלונם של נבחרי הציבור לעמוד בחוקים שהם עצמם כתבו, מימון מפלגות פיקוח על מבקר המדינה ועוד. מתעקש לכתוב שוב ושוב על דברים - עד שיתוקנו. הולך לישון בלילה פסימי וקם בבוקר אופטימי. מונע מזעם ומתקווה בו זמנית.

9 תגובות

 1. אתם טועים.
  החוק קובע כי יור המכהן פרק זמן מסוים( כ10 חודשים לדעתי) זכאי לעוזר נוסף.
  לא קיים שום קשר לעשרת הימים הללו.

  נא לתקן

 2. ברור לכולם מה אדלשטיין יעשה עם עוזר רביעי – ישלח אותו בכל הארץ לעזור לו עם מתפקדי הליכוד לקראת הבחירות הפנימיות שהוא מתמודד אליהן. אלא מה? לכן הוא גם לא מגיע לוועדות, כי הוא באמצע קמפיין בחירות (פנימיות) הרי!

 3. עצוב, אבל הצדק איתו.

  הוא צודק ב-100%, הצביעו על ההצעה, והיא עברה פה אחד לפי הוידאו בכתבה, ולכן הוא יכול, במלים אחרות, להגיד ל-״שקוף״, ולי בתור תורם צנוע של ״שקוף״, ללכת לחפש אותו בסיבוב.
  וצודק כל ח״כ שאומר, כדברי מלכים בימים עברו: ״מה תעשה לי?״.
  אנחנו הכלבים שנובחים שעה שהשיירה עוברת, לית דין ולית דיין.
  בושה שאין שום גוף ביקורת עם שיניים בכנסת שאפשר לפנות אליו בתביעה להבין מה ההצדקה לעוזר רביעי ולאתגר את הבקשה שיוצאת מכיסנו.
  מביש, אבל לא מפתיע.

 4. אדלשטיין רוצה להחליף את ביבי. ביבי הרי הוא חזיר ידוע שלא מעניין אותו כלום חוץ מביבי. לכן אדלשטיין כבר רוצה להדמות לביבי ולהיות חזיר כמוהו.

 5. כשמנהיגי ונבחרי הציבור הם כל כך מושחתים – אז טיפש הוא כל אדם מהציבור שמשלם מס אמת (שעה שבקצת מאמץ ותבונה אפשר להתחמק מרוב המיסוי) וסופר טיפש הוא מי שמעודד את הבן שלו להתגייס להגן על מדינה כזו שאלה נבחריה. תכירו באמת: רובו של הציבור מטומטם לחלוטין ולכן זה מתפשר

 6. כשמנהיגי ונבחרי הציבור הם כל כך מושחתים – אז טיפש הוא כל אדם מהציבור שמשלם מס אמת (שעה שבקצת מאמץ וץבונה אפשר להתחמק מרוב המיסוי) וסוםר טיפש הוא מי שמעודד את הבן שלו להתגייס להגן על מדינה כזו שאלה נבחריה. תכירו באמת: רובו של הציבור מטומטם לחלוטין ולכן זה מתפשר

 7. עוד משכורת לאוכלי חינם
  פורסם היום סרטון בו אדם מבוגר ניצול שואה
  נאלץ לוותר על קניית תרופות.
  ראיתי ודמעתי.
  בושה למדינה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שקוף הוא כלי התקשורת העצמאי הגדול בישראל. פה תקראו עיתונות חוקרת, מעמיקה וביקורתית, בתחומי הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, משבר האקלים ועוד.

"עצמאי" אומר שכל המימון שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע רק מ- 9,148 איש ואישה בדיוק כמוך. אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או קרנות, אין פרסומות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. זו מהפכה: אנחנו היחידים בישראל שפועלים במודל הזה, באופן שמבטיח שנעשה עיתונות נקייה מאינטרסים ומלחצים פוליטיים, כזו שנכנסת לעובי הקורה ולא פוחדת לומר את האמת. כל תמיכה, בכל סכום, מאפשרת לנו להמשיך ולשנות את המציאות הישראלית, למען כולנו.

משוב על האתר החדש

אנחנו בתקופת הרצה, נשמח לכל פידבק.

הירשמו לניוזלטר השקוף ונעדכן אתכם אחת לשבוע על כל החשיפות, התחקירים והפרסומים שלנו. מבטיחים לא לשלוח ספאם!

תודה על המשוב!

בזכותך אנחנו משתפרים כל הזמן.

אם עדיין לא הצטרפת כמו"ל – אפשר לעשות את זה כאן.

מערכת שקוף.