ערכת שאלות לפוליטיקאים

חיפוש
Close this search box.
חיפוש

אוחנה דחה שאילתה דחופה, נתניהו לא יצטרך להסביר את חרם הראיונות

יו"ר הכנסת סירב לבקשת ח"כ נאור שירי מיש עתיד לאלץ את ראש הממשלה לענות על השאלה מדוע הוא מסרב להתראיין לכלי תקשורת ישראלים במשך תקופה כה ארוכה, כפי שעולה מנתוני "העין השביעית" • בדיקת "שקוף" מראה כי לא מגבלה טכנית מנעה את אישור השאילתה • שאילתה שדווקא כן אושרה: בקשה לחקור את יאיר גולן
הדפיסו את הכתבה

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

נתניהו ואוחנה, ארכיון (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

יו"ר הכנסת אמיר אוחנה (ליכוד) דחה אתמול (שני) את בקשתו של חבר הכנסת נאור שירי (יש עתיד) להפנות שאילתה דחופה לראש הממשלה בנימין נתניהו, בעניין העובדה שהאחרון מסרב להתראיין בכלי תקשורת ישראלים כבר תקופה ארוכה. מבדיקת "שקוף" עולה כי אוחנה מפלה לרעה בשיטתיות את חברי האופוזיציה בשימוש בכלי הפרלמנטרי החשוב הזה. 

"'העין השביעית' טוענת כי מ-7 באוקטובר התראיין רה"מ 26 ראיונות בחו"ל, באורך כולל של למעלה משש וחצי שעות, ובמקביל קיים אפס ראיונות אולפן בערוצי החדשות בישראל", ציין שירי בשאילתה והוסיף כי ברצונו לשאול "מדוע מחרים רה"מ ערוצי חדשות ישראליים בעת מלחמה, ומדוע לא ייאות להתראיין לאלתר לכולם?".

היו"ר אוחנה דחה את בקשת שירי לאשר את השאילתה לראש הממשלה. שעות בודדות לאחר מכן, ארגון העיתונאים, יחד עם ראשי ארבעת ערוצי החדשות המרכזיים בישראל, שלחו פנייה ללשכת רה"מ, שבה הם מציינים את אותם פרטים המצויים בשאילתה. בפנייה קובעים שולחיה כי "ההתעלמות מאמצעי תקשורת, וההימנעות ממתן מענה לשאלות הציבור הישראלי, בעברית, פוגעת אנושות בחופש העיתונות, בזכות הציבור לדעת ובדמוקרטיה". 

שאילתות דחופות מוגשות ליו"ר הכנסת עד שעה 11:00 ביום ב'. באותו יום מחליט היו"ר אילו מהשאילתות יאושרו, כשהוא יכול לאשר עד ארבע שאילתות. המענה על שאילתה דחופה על ידי השר הרלוונטי, במקרה הזה ראש הממשלה, מתבצע עד יומיים אחרי אישורה ולמעשה מדובר באחד הכלים האפקטיביים ביותר הקיימים לפיקוח הכנסת על הממשלה. אחוז המענה על שאילתות דחופות עומד על 100%, בניגוד למענים על שאילתות ישירות ורגילות שזוכות לאחוז מענה נמוך ממשרדי הממשלה. 

לחקור את יאיר גולן? זה דחוף

זכותו של יו"ר הכנסת לא לאשר שאילתה דחופה כמובן, כשהוא סבור שלא קיימת דחיפות בנושא. אולם טענת ארגון העיתונאים, כמו גם של כלל חברות החדשות המרכזיות בישראל, כי מעשי רה"מ פוגעים אנושות בחופש העיתונות, מעלה סימן שאלה כבד לגבי שיקול דעתו של אוחנה. עולה השאלה האם אוחנה אינו מתעדף את האינטרס של ראש הממשלה שלא להשיב לשאלות בנושא, על פני הצורך הדחוף של הציבור בשמירה על חופש העיתונות. 

השאלה מתחדדת עוד יותר כשבודקים כמה שאילתות דחופות כן אושרו ובאילו נושאים. אוחנה אישר אתמול רק שתי שאילתות, כלומר הוא לא הגיע בכלל למקסימום מכסת השאילתות הדחופות שהוא יכול לאשר בשבוע. המשמעות היא שלא ריבוי נושאים על סדר היום מנע את אישור השאילתה. 

אחת השאילתות שאוחנה כן אישר הוגשה על ידי סגן יו"ר הכנסת ח"כ יבגני סובה (ישראל ביתנו), ועוסקת בנושא "החמרה משמעותית במצב הביטחוני וירידה של תחושת הביטחון באזור עמק חפר", נושא ראוי וחשוב לכל הדעות. אך כדאי לשים לב לשאילתה הדחופה השנייה שאושרה והוגשה על ידי ח"כ מיכל וולדיגר (הציונות הדתית), בנושא "חקירת המרדה וקריאה לאי ציות אזרחי", שעליה יצטרך להשיב שר המשפטים יריב לוין. 

"בימים אלו נחקר חייל מילואים בחשד להמרדה נגד שר הביטחון והרמטכ"ל", כתבה וולדיגר, חברת קואליציה שלה עומדים כלים רבים נוספים, בשונה מחברי אופוזיציה, בשאילתה. "באותה נשימה ממשיך יאיר גולן להטיף ל'אי ציות אזרחי' ולסרבנות. מדוע לא נפתחה חקירה נגד יאיר גולן?" וולדיגר אף הוסיפה שאלה נוספת: "מיהו הקובע אילו חקירות מסוג זה יפתחו ונגד מי?".

מדובר בשאילתה שאין בה כל דחיפות, מלבד אולי דחיפות עבור גורמים פוליטיים ודחיפות עבור לשכת רה"מ. בכך אוחנה מאפשר לוולדיגר "להרים להנחתה" לשר המשפטים, שיוכל ביום רביעי לתקוף מעל דוכן המליאה את יו"ר העבודה הטרי כאוות נפשו. כל זאת, כשבמקביל הוא מונע מהציבור לקבל תשובה מדוע ראש הממשלה ממשיך בחרם הראיונות שלו נגד כלי התקשורת בישראל בעיצומה של מלחמה. 

מטעמו של יו"ר הכנסת אמיר אוחנה לא נמסרה תגובה בנושא.

יש לכם הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכירים מידע או סיפור שאנחנו לא?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

מאת שבי גטניו

Picture of שבי גטניו
עיתונאי ב"שקוף", מסקר את הכנסת, עבודת הלוביסטים והקשרים בין הון-שלטון-עיתון. החל מ-2008 פעיל בסוגיות תחלואי קשרי הון-שלטון-עיתונות ואסדרת פעילות השדלנים בישראל. בין השנים 1998-2008 פעיל במאבק לקידום זכויות להט"ב (יוצר הקיצור להט"ב). דובר לשעבר של עמותת 'רופאים לזכויות אדם'. בוגר תואר ראשון במדעי החברה והרוח ובדרך לסיום תואר שני במסלול מצטיינים עם תזה בלימודי דמוקרטיה בין-תחומיים באוניברסיטה הפתוחה. גר בתל אביב, אב לילד.

4 תגובות

  1. אוי באמת?
    כאילו מישהו בתקשורת ישאל את ביבי על עתידה של ישראל.

    הם רוצים את ראשו על צלחת.

    1. הוא ראש ממשלה ואנחנו במלחמה. אז הגיע הזמן להתמודד עם החרדות שלו ולעמוד מולנו ולענות על כל השאלות שישאל

  2. אמלק לראיון של ביבי לכל ערוץ תקשורת בישראל או בחו״ל: שקר, שקר, שקר ולסיום עוד שקר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שקוף הוא כלי התקשורת העצמאי הגדול בישראל. פה תקראו עיתונות חוקרת, מעמיקה וביקורתית, בתחומי הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, משבר האקלים ועוד.

"עצמאי" אומר שכל המימון שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע רק מ- 8,915 איש ואישה בדיוק כמוך. אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או קרנות, אין פרסומות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. זו מהפכה: אנחנו היחידים בישראל שפועלים במודל הזה, באופן שמבטיח שנעשה עיתונות נקייה מאינטרסים ומלחצים פוליטיים, כזו שנכנסת לעובי הקורה ולא פוחדת לומר את האמת. כל תמיכה, בכל סכום, מאפשרת לנו להמשיך ולשנות את המציאות הישראלית, למען כולנו.
אנחנו נלחמים על האמת שאחרים מנסים להסתיר.
בשקוף אין פרסומות.
אנחנו עושים עיתונות שנלחמת על האמת שאחרים מנסים להסתיר.

מול הכוחות הגדולים שמנסים להשתיק אותנו, היום יותר מתמיד אנחנו צריכים אותך איתנו!