ערכת שאלות לפוליטיקאים

לרשויות אין כסף לבנייה ירוקה בבתי ספר? הנה פתרון אפשרי

בשלטון המקומי פעלו בכל הכוח כדי שלא יצטרכו להוציא עוד כסף על מנת להקים בתי ספר ידידותיים לסביבה שגם יועילו לילדים של כולנו. אבל הם התעלמו מעובדה פשוטה - בנייה ירוקה חוסכת כסף לאורך זמן • הפתרון האפשרי: הלוואה לרשויות חלשות כדי לכסות את העלויות הראשוניות, עד שהבניין יתחיל להחזיר את ההשקעה • דעה
הדפיסו את הכתבה

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

ההוצאה הראשונית מחזירה את עצמה. גן בבנייה ירוקה בבאר שבע (צילום: יח"צ)

בשבועות האחרונים כתבנו ב"שקוף" לא מעט על בנייה ירוקה. זה נשמע כמו תחום זניח, אבל מדובר בחתיכת מהפכה, לא פחות: החל מחודש מרץ הקרוב כמעט כל בניין חדש בארץ יחויב לעמוד בתקן של בנייה ירוקה, וזה אומר שכמעט כל בניין חדש שייבנה פה יצטרך להיות ידידותי יותר לסביבה, חסכוני יותר במים וחשמל ופחות מזהם ובזבזני. זה גם אומר שכל בניין יעלה יותר, לפחות בהתחלה. ופה מתחילה הבעיה – מה קורה כשרשות מרכזית בישראל לא מסתכלת שנים קדימה ומחפשת פתרונות, אלא מתמקדת רק בהווה? אנחנו דווקא חשבנו על פתרון אפשרי פשוט לבעיה המיידית, שיאפשר לפעול כבר עכשיו למען העתיד.

סיקור בנייה ירוקה ב"שקוף":

ומה בעצם הבעיה? בעוד שלבנייני מגורים מדובר בתוספת של עד 2% (ולפעמים הרבה פחות) ממחיר הבנייה, הרי שתוספת למוסדות חינוך למשל נעמדת בכ-5% מערך הבנייה הכולל. זה סכום לא מבוטל כשמדובר במבנה שהרשויות המקומיות בונות. ובעוד שכמעט כל בניין למגורים יחויב בקרוב לעמוד בתקן, לאחרונה חשפנו ב"שקוף" כיצד מרכז השלטון המקומי הפעיל לחץ להחריג את מוסדות החינוך מהתקן. זה הצליח לו, למרכז, ונכון לעכשיו מבני חינוך אינם מחויבים לעמוד ברף התחתון של התקן לבנייה ירוקה.  

מוסדות החינוך הוחרגו. מבנה בבנייה ירוקה בתל אביב (צילום: גיא יחיאלי)

כשמדובר על אדם פרטי, הוא יודע שלא רק שיקבל מבנה ידידותי לסביבה, אלא שהוא יזכה בבית שנעים יותר לחיות בו, הוא מאוורר, השימוש בתאורה הטבעית טוב יותר, מערכות המיזוג והמים חסכוניות ויש עוד יתרונות רבים. כל כך רבים שלמעשה הבניין יחסוך לאדם הפרטי בעלויות חשמל ובתוך שנים ספורות הוא יחזיר לעצמו את ההוצאה החורגת ויתחיל לחסוך.

המחסור בתקציב מיידי – לא גזירת גורל

אם זה עובד לאדם הפרטי, למה שזה לא יעבוד לרשויות המקומיות? הרי תוך כמה שנים הכסף יחזור למקומו. "אין אפילו את זה", אמרו לנו ברשויות המקומיות. למי כן יש? מי כן יכול להקצות את המשאבים הראשוניים לאותן רשויות שאין להן? למדינה למשל יש, לבנקים כמובן, וגם לרשויות החזקות.

ניסינו לברר אם זה בכלל אפשרי. גורמים בשוק ששטחנו בפניהם את הרעיון לא פסלו אותו על הסף, ואף טענו שזו עשויה להיות דרך ביניים להתגבר על המחסור בתקציב. בשלב הזה התחלנו לברר מול משרדי הממשלה כיצד ניתן ליישם את ההצעה: במשרד האוצר הפנו למשרד הפנים, שהפנו בין היתר למשרד החינוך, שם לא הכירו את הנושא. במשרד הפנים גם הבהירו כי לרשויות יש מסלול הלוואות מסודר לטובת פיתוח: הוא עובר דרך הבנקים, טעון את אישור המשרד וכולל ריבית, אבל הוא בהחלט אפשרי. 

החיסכון בעלויות החשמל מסייע להחזיר את ההשקעה (צילום: חן ליאופולד, פלאש 90)

ועשויות להיות גם עוד אפשרויות: דמיינו תרחיש שבו רשות חזקה, למשל אחת מתוך פורום 15 הערים החזקות במדינה, או אפילו כולן יחד, מעמידות קרן הלוואה לרשויות אחרות בגובה הסכום שאותו הן נדרשות להוציא לבנייה ירוקה. לאורך השנים שבהן הרשויות החלשות חוסכות בעלויות מים וחשמל, הן מחזירות את ההלוואה. הרשות מקבלת מוסד ידידותי לסביבה, כזה שמעודד סביבת לימודים טובה יותר, ולאחר שהוחזרה ההלוואה, הרשות מתחילה לחסוך בהוצאות על המבנה לרווחת כולם.

מחקרים מהעולם מציירים תמונה ברורה: בתי ספר ירוקים תורמים לשיפור בציונים ובבריאות של התלמידים וגם של המורים, ולפרודוקטיביות גבוהה יותר. בוודאי שזה לא המרכיב היחידי, ובלי צוות הוראה איכותי, מסגרת תומכת לאחר שעות הלימודים, מערכת חינוך טובה – אוורור ואור טבעי פחות רלוונטיים. אבל כשחלק מהפתרון טמון באופן הבנייה – ההתעלמות ממנו מוסיפה חטא על פשע. ונכון לעכשיו, בשעה שרוב הילדים בארץ ילמדו בבתי ספר ישנים, הילדים של תל אביב והרצליה כבר נהנים מיתרון הבנייה הירוקה.

יש לכם הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכירים מידע או סיפור שאנחנו לא?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

מאת יעל געתון

יעל געתון
כתבת סביבה. יעל געתון החלה את דרכה העיתונאית בעיתון העיר תל אביב, שם שימשה ככתבת חינוך עד לסגירתו בשנת 2010. בהמשך עבדה בחדשות המקומיות בטלוויזיה וסיקרה את אזור העמקים בצפון עד לשנת 2014. בשנת 2015 החלה לעבוד בוואלה!News במשך כחמש שנים, בשורה של תפקידים, בהם עורכת חדשות, כתבת מגזין וכתבת תרבות וצרכנות.

2 תגובות

  1. תודה יעל, אכן החזון של מבני חינוך ירוקים בכל מקום צריך להיות בחשיבות עליונה. לא רק בשל החסכון בתפעול אלא גם בהסתכלות הבריאותית. מבנה חינוך ירוק = מבנה בריא עבור כל השוהים בו. כפי שציינת יש לא מעט מחקרים המוכיחים שבבתי ספר ירוקים היכולות החברתיות של התלמידים כמו גם ההישגים הלימודיים טובים יותר. אסור שמבנה ירוק יהיה מותרות של רשות מקומית בעלת חוסן כלכלי, זה צריך להיות אינטרס כלל ארצי למצוא את הדרך המתאימה עבור כל רשות לגייס את המשאבים הנדרשים לכך. ואולי נתחיל גם מהגברת המודעות של ציבור ההורים והתלמידים – פעפוע של הלחץ מלמטה כלפי קברניטי הרשויות לחיפוש אותם משאבים ולא לקבל את המצב הנתון כמובן מאליו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שקוף הוא כלי התקשורת העצמאי הגדול בישראל. פה תקראו עיתונות חוקרת, מעמיקה וביקורתית, בתחומי הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, משבר האקלים ועוד.

"עצמאי" אומר שכל המימון שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע רק מ- 9,160 איש ואישה בדיוק כמוך. אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או קרנות, אין פרסומות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. זו מהפכה: אנחנו היחידים בישראל שפועלים במודל הזה, באופן שמבטיח שנעשה עיתונות נקייה מאינטרסים ומלחצים פוליטיים, כזו שנכנסת לעובי הקורה ולא פוחדת לומר את האמת. כל תמיכה, בכל סכום, מאפשרת לנו להמשיך ולשנות את המציאות הישראלית, למען כולנו.

משוב על האתר החדש

אנחנו בתקופת הרצה, נשמח לכל פידבק.

הירשמו לניוזלטר השבועי החדש שלנו, עם כל הכתבות והתחקירים של "שקוף" ו"העין השביעית" בנושאי סביבה, לצד חדשות משבר האקלים מהארץ ומהעולם.

תודה על המשוב!

בזכותך אנחנו משתפרים כל הזמן.

אם עדיין לא הצטרפת כמו"ל – אפשר לעשות את זה כאן.

מערכת שקוף.