ערכת שאלות לפוליטיקאים

מדוע בערוצים המסחריים לא שמעו על משבר האקלים?

בערוץ 12 הקדישו חמש דקות לגל החום הקטלני באירופה, בלי להזכיר את הסיבה לאסון • בערוץ 13 הכתבה ארכה דקה וחצי • ושרון גל מסביר שבכלל מדובר ב"פייק עולמי" • בורות מביכה או חשש מלעצבן את הטייקונים המזהמים ששולטים בערוצים? דעה
הדפיסו את הכתבה

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

בלי המילים "משבר האקלים". מתוך מהדורת חדשות 13 (צילום מסך)

דברים שמצחיקים אנשים נורמליים: הופעות סטנד-אפ, תוכניות קומיות. דברים שלא מצחיקים אנשים נורמליים אבל מצחיקים את שרון גל: גל החום הנוראי שפוקד את אירופה.

כן, מסתבר ששינוי אקלים שגבה כבר את חייהם של כאלפיים אנשים, משבית רכבות, ממיס שדות תעופה ומסב נזק כלכלי אדיר, הוא הרמה לפאנץ' עבור מגיש התוכנית בערוץ 13. השבוע הקדיש גל לשריפות וגל החום כתבה שנועדה להגחיך את האסון שפוקד את האירופאים.

אחרי שראיין זוג תיירות ישראליות שנופשות באנגליה ומספרות עד כמה החיים יפים וסך הכל לא נורא כל כך, סיכם גל את הנושא כך: "בקיצור מהומה על לא מאומה – תראו איך חשפנו את הפייק העולמי הזה בשלוש דקות. בכל העולם פותחים עם זה מהדורות, הכל נמס, הרכבות, ואתן באות ואומרות תראו איזה כיף לנו בחיים".

מעניין אם יותר מ-30 אלף איש שפונו מביתם בצרפת, 1,700 איש שמתו בספרד ופורטוגל, או המוני האנשים שאיבדו את פרנסתם כתוצאה מגל החום, חושבים שהחיים יפים וגל החום הוא "פייק עולמי". 

החיים יפים? מתוך התוכנית של שרון גל (צילום מסך)

קל לרדת על שרון גל, אבל הגיחוך הנבער שהוא מציג ביחס למשבר האקלים הוא שיקוף של ההזנחה והבורות שמציגות המהדורות המרכזיות ביחס לאותו משבר בדיוק. 116 שניות. זה הזמן שהקצו במהדורה המרכזית של חדשות 13 לגל החום. פחות משתי דקות תמימות, מתוך מהדורה של שעה ועשר דקות. על מה היה חשוב יותר לדבר? על ההסתננות המטופשת של גיל תמרי למכה, על "תליון הנאמנות" לביבי, ערבי שאוהב את ישראל וילדים שלא ישנים בחופש הגדול (נסו לתת להם לצפות במהדורה של חדשות 13). 

את צמד המילים "משבר האקלים" לא הזכירו בחדשות 13 אפילו פעם אחת. טוב, כשיש רק 116 שניות לעיסוק בנושא, זו באמת משימה מאתגרת. במהדורה המרכזית של ערוץ 12 הקדישו לגל החום כבר כמעט 5 דקות, אך גם שם, הס מלהזכיר את ההקשר והגורם המתדלק. למהדורות החדשות שלנו יש זיכרון של דג זהב מת. כל אירוע קורה בפעם הראשונה, בדרך כלל בלי סיבה. גם בכתבה על גל החום ששודרה במהדורה של כאן 11 לא הזכירו את משבר האקלים, אך לפחות נזכרו שהוא קיים באייטם מאוחר יותר על מפולת שלג קטלנית שגבתה את חייהם של מטיילים איטלקים.

גם הצדיקים נמנעים מהמילים "משבר האקלים"

מהדורת חדשות אחראית לא רק שהיתה נותנת הקשר ומזכירה את משבר האקלים, אלא גם מסבירה שלא מדובר בחדשות חוץ. הדיווחים על גל החום באירופה רלוונטיים להחריד לצופים כאן בישראל, שמתחממת בקצב כפול מהממוצע העולמי וצפויה לחוות כבר בשנים הקרובות גלי חום של כ-50 מעלות

אם חיפשתם אנשים שלא יצעקו "אש" גם כשהאדמה תבער להם מתחת לרגליים, הדליקו טלוויזיה בישראל בשעה שמונה. העולם כולו בוער, וזה כשמדובר בעלייה של כמעלה אחת בלבד בממוצע העולמי ביחס לשנת 1880. בקצב הנוכחי בו האנושות שורפת דלקים פוסיליים כמו פחם וגז טבעי, המדע חוזה עלייה של כשתי מעלות בין 2040-2060 ועלייה של יותר משלוש מעלות לקראת 2100. המשמעות היא גלי חום של 40-50 מעלות ברחבי העולם כמעט בכל שנה, בלי להזכיר הצפות שעוקרות מיליונים מבתיהם ובצורות שהופכות מיליונים למורעבים – השלכות שמתרחשות כבר כיום.

הכתבה ב"סדר עולמי" (החל מ-6:18):

יש גם צדיקים בסדום הלוהטת. מול המהדורה המוקדמת של ערוץ 13 בחמש, בתוכנית סדר עולמי של ערד ניר ביום שבת בערוץ 12 הקדישו פינה מעמיקה לשריפות ולגלי החום באירופה, והכתבת עדי זריפי הסבירה בפירוט את הקשר של אותם אסונות למשבר האקלים. בתוכנית המוקדמת של רפי רשף הקדישו כבר יותר מ-10% מהתוכנית לשריפות וגל החום, ואף אמרו שגלי חום שכאלו שהיו מגיעים פעם בעשור יגיעו עתה בכל כמה שנים בודדות – אך גם שם נמנעו, לא ברור למה, להגיד בבירור את צמד המילים "משבר האקלים". איכשהו, מחמש עד שמונה כל המידע הזה נמחק מהזיכרון המקצועי במערכת חדשות 12.

האינטרס לטשטש

במקום להזמין את נבחרי הציבור שלנו לאולפן ולשאול אותם כיצד הם יפעלו כדי שהאסונות באירופה לא ישוחזרו בישראל, האולפנים עסוקים מהבוקר עד הערב בלטחון לציבור את המוח על מי ישב עם מי בבחירות (לא שבנושא הזה הם מצליחים לספק מידע משמעותי).

זה עצוב ומאכזב, אבל לא ממש מפתיע. כלי התקשורת שלנו מכורים לחדשות בידוריות וכותרות קליקבייט שיניבו כמה שיותר כניסות לאתרים ולערוצים שלהם. הרבה יותר משתלם להם להדהד קרבות רפש בין פוליטיקאים ויועצי התקשורת שלהם (שבשאר הזמן מככבים כפרשנים באותם אולפנים), מלשקף לציבור את הדברים שמשפיעים באמת על החיים שלו.

במקרה של שני הערוצים המסחריים הגדולים, יש להם גם אינטרס ישיר לטשטש את הבעיות האמיתיות במדינה, משינוי האקלים והגורמים לו ועד יוקר המחיה, מגיפת הסוכרת וההשמנה או זיהום הפלסטיק. ערוץ 13 נשלט על ידי המיליארדר לן בלווטניק, שמחזיק גם במפעל המלט "נשר", המפעל הפרטי המזהם ביותר במדינה. שותף אחר הוא אודי אנג'ל, בעלים של בתי הזיקוק לנפט. ערוץ 12 נשלט על ידי דודי ורטהיים, הבעלים של קוקה קולה ישראל (ונביעות, פריגת, טרה ועוד), מונופול של מזון מזיק וחברה מזהמת בפני עצמה. לא תמצאו שם כתבות על הנזקים של החברה לבריאות הציבור ולסביבה או על תרומתה ליוקר המחירים.

הרי הפוליטיקאים פועלים רק כשלציבור אכפת, והתקשורת היא זו שקובעת על מה נדבר וממה יהיה לנו אכפת. אז מה יותר הגיוני עבור טייקון תקשורת שמרוויח מיליארדים מזיהום, מאשר להחזיק כלי תקשורת שיספר לנו שזה הכל "פייק עולמי" וישלח אותנו להתמכר לפוליטיקאים שנלחמים אחד בשני באולפן במקום להילחם בכנסת בשביל הציבור.

יש לכם הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכירים מידע או סיפור שאנחנו לא?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

מאת דרור גורני

דרור גורני
כתב הון-שלטון-אקלים. סטודנט באוניברסיטה העברית, ומאמין בכוח של אנשים אכפתיים לשנות את המציאות. שומר על אופטימיות, אקטיביסט, ולצד עבודתי בשקוף מתנדב במספר ארגונים, בהם "ישראל 2050" ועמותת "לפרוש כנף". מקווה להשאיר את העולם טוב יותר לדור הבא. אני מאמין שכלי התקשורת בארץ לא מסקרים נושאים סביבתיים כמו שצריך, ולא במקרה. מאז שהצטרפתי ל"שקוף" אני שואף לחשוף את האינטרסים והקשרים החבויים הקיימים בין החברות המזהמות במדינה למקבלי ההחלטות, ורואה חובה לשקף לציבור את ההשלכות הקיומיות של משבר האקלים כמו שהן.

10 תגובות

  1. הכתבה של N12 מצויינת ומעמיקה, אבל צריך לזכור שמדובר באתר, ולא במהדורה. ביום שבו הכתבות האלו יגיעו למהדורה המרכזית, נדע שהגענו למקום טוב.

 1. דרור היקר, אל דאגה לשם ביטחוננו, ביטחון ילידנו וטובת הכלל, אט אט סגרי אקלים יחלו ללוות אותנו יחד עם הלאמה מסיבית כפי שאג'נדות 2030-2050 מבקשות. הפקרת הפרטיות והחופש לאחריות הכללית כחלק מאג'נדות אלה כנגד משבר אקלים יכול להיות בהחלט משמח(?). יהיה מרגש לראות כיצד האזרח הקטן ישלם על בעיות שהטייקונים מבצעים בחסות הממשלות. וכן, זה יעבור באופן חלק ש: (1) כולם נוהרים רק לסגור את החודש (2) התקשורת המיינסטרים ממלאים את תודעת האזרחים בחרטות ולא מצביעים על העיקר.

 2. מענים רציניים ובלתי תלויים דוחים את הטענה שקיים "משבר אקלים".
  אין נתונים אובייקטיביים בתומכים בקיום משבר.
  ממשלות בכל העולם לא פועלות למניעת זיהומים על ידי מפעלי ענק, לא מנעות כריתת יערות, ולא שום דבר דומה.
  כל "משבר האקלים" נועד אך ורק לפגוע בזכויות האדם, ולהגביר שליטה ריכוזית של הגלובליסטים.

 3. נכון מאוד!
  סיקור מצוין של האי-סיקור המחפיר, וגם קישור חשוב להון-שלטון שעומדים מאחורי החרפה. כתבה מצוינת! תודה!

 4. יותר מזה, הערוצים המסחריים לא מעסיקים כתב.ת או פרשן.ית לענייני אקלים או סביבה (שם אחר אבל אותו עניים כיום). זה תמיד או באחריות החזאים בשולי המהדורה או חדשות החוץ. יש פרשן.ית (או "ראש דסק") לכל דבר- צרכנות, ערבים, כלכלה, חינוך, פוליטיקה, מדיני, חוץ… אבל על העניין הקטן הקרוי משבר האקלים שמעסיק את כל העולם ומאיים על כל הנושאים הנ"ל מדווח החזאי כקוריוז של מז"א. זה משל לאיך העניין נתפס אצלם ובישראל בכלל

 5. לכתוב כתבה שלמה על התעלמות ממשבר האקלים תוך התעלמות מחלקן האדיר של תעשיות המזון מהחי במשבר, זו סוג של התעלמות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שקוף הוא כלי התקשורת העצמאי הגדול בישראל. פה תקראו עיתונות חוקרת, מעמיקה וביקורתית, בתחומי הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, משבר האקלים ועוד.

"עצמאי" אומר שכל המימון שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע רק מ- 9,159 איש ואישה בדיוק כמוך. אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או קרנות, אין פרסומות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. זו מהפכה: אנחנו היחידים בישראל שפועלים במודל הזה, באופן שמבטיח שנעשה עיתונות נקייה מאינטרסים ומלחצים פוליטיים, כזו שנכנסת לעובי הקורה ולא פוחדת לומר את האמת. כל תמיכה, בכל סכום, מאפשרת לנו להמשיך ולשנות את המציאות הישראלית, למען כולנו.

משוב על האתר החדש

אנחנו בתקופת הרצה, נשמח לכל פידבק.

הירשמו לניוזלטר השבועי החדש שלנו, עם כל הכתבות והתחקירים של "שקוף" ו"העין השביעית" בנושאי סביבה, לצד חדשות משבר האקלים מהארץ ומהעולם.

תודה על המשוב!

בזכותך אנחנו משתפרים כל הזמן.

אם עדיין לא הצטרפת כמו"ל – אפשר לעשות את זה כאן.

מערכת שקוף.