ערכת שאלות לפוליטיקאים

בממשלה הבאה יהיו פחות שרים? אלה תשובות המפלגות

לא מופרך להניח שאם תקום ממשלה בכנסת ה-24, היא תהיה מנופחת כמו קודמתה • פנינו לכל המפלגות בשאלה: כמה שרים צריך לדעתכם? • התשובה הברורה היחידה - מ"יש עתיד", שהתחייבה לממשלה חסכונית עוד במצע שלה
הדפיסו את הכתבה

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

נקווה שישיבת הממשלה הבאה תהיה מצומצמת יותר. צילום: מארק ישראל סאלם, פלאש 90

נדמה שעד שלא נראה ממשלה מושבעת, לא נאמין בקיומה של האפשרות שזו תקום בכלל בכנסת ה-24. אבל כדאי לחשוב על הצעד הבא: יש לשער שאם תקום ממשלה היא לא תהיה חסכונית במיוחד, גם אם לא תגיע למימדים המפלצתיים של הממשלה הנוכחית. כדי לדעת אם יש לנו בכל זאת תקווה שנבחרי הציבור שלנו ינהגו בחסכנות גדולה יותר בכסף שהם מוציאים על משרדים וסמכויות – החלטנו לשאול את כל המפלגות מה עמדתן בנוגע לגודל הממשלה הרצוי בעיניהן. ואלה התוצאות.

עוד ב"שקוף":

התשובה הברורה ביותר שקיבלנו היא מ"יש עתיד" שמסרו לנו בתשובה לשאלה מה גודל הממשלה הרצוי בעיניהם: "18. זה במצע שלנו". ממפלגת העבודה נמסר: "מפלגת העבודה מייחלת להקמת ממשלת שינוי קטנה ויעילה במהירות האפשרית. סומכים על יאיר לפיד שייצג בהקמת הממשלה את האינטרסים של מחנה השמאל-מרכז".

לא השיבו אבל כנראה שלא ממש משנה להן

בליכוד מסרו שהם לא מתייחסים למשא ומתן. אבל לא היינו בונים על ממשלה בגודל סביר אם זה היה תלוי היום בעומד בראשה. גם בש"ס בחרו שלא להגיב. מיהדות התורה נמסר: "הסיעה תדון בכך כשהנושא יגיע להכרעה". מכחול לבן טרם נמסרה תגובה.

לא ברור אבל לא היינו עוצרים את הנשימה

בתקווה חדשה ביקשו שלא להתייחס לנושאים שנמצאים תחת משא ומתן. מרע"מ, ישראל ביתנו, ימינה, מרצ, הרשימה המשותפת והציונות הדתית לא נמסרה תגובה כלל. נשמח לעדכן אם יתקבלו תשובות.

שר שמגב יכול למלא את מקומו ושר שעדיין מחפש משרד

הממשלה הנוכחית היא מסורבלת ומנופחת, כשחלק גדול מבעלי התפקידים בה חסרי משמעות. כיהנו בה שר לענייני מודיעין שלא ממש צריך; שר לחלוקת ג'ובים שעד היום מחפש משרד; שרה לקידום קהילתי שלקחה סמכויות מהמשרד לביטחון הפנים; משרד לעניינים אסטרטגיים שאפילו השר העומד בראשו חושב שהוא מיותר; ועוד שר שעד לא מזמן היה ספק אם הוא בכלל קיים ואחראי על שיתוף פעולה אסטרטגי. 

כשהוקמה הממשלה ביקשו לחלק בה 34 תיקים לשרים, שני ראשי ממשלה ו-16 סגני שרים, אחד מהם הוא סגן שר במשרד רה"מ, תפקיד שאפשר להחליף במגב שנשען על הקיר. שמונה סגנים לליכוד ושמונה לכחול לבן (נציין שגנץ מעולם לא מינה סגן שר). 

אנחנו לא יודעים כמה שרים יהיו בממשלה הקרובה ואם ימשיכו לחלק ג'ובים בדמות סגן שר. אנחנו רק מקווים שהם יזכרו שהציבור הוא זה שמשלם בסוף את המחיר.

יש לכם הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכירים מידע או סיפור שאנחנו לא?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

מאת עידן בנימין

עידן בנימין
כתב לתיקון הכנסת. ירושלמי 15 שנה. מאז הקמת "שקוף" כותב על הפינות החשובות שכלי התקשורת מזניחים: העבודה הפרלמנטרית האמתית, פיקוח הח"כים על הממשלה, כשלונם של נבחרי הציבור לעמוד בחוקים שהם עצמם כתבו, מימון מפלגות פיקוח על מבקר המדינה ועוד. מתעקש לכתוב שוב ושוב על דברים - עד שיתוקנו. הולך לישון בלילה פסימי וקם בבוקר אופטימי. מונע מזעם ומתקווה בו זמנית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שקוף הוא כלי התקשורת העצמאי הגדול בישראל. פה תקראו עיתונות חוקרת, מעמיקה וביקורתית, בתחומי הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, משבר האקלים ועוד.

"עצמאי" אומר שכל המימון שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע רק מ- 9,133 איש ואישה בדיוק כמוך. אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או קרנות, אין פרסומות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. זו מהפכה: אנחנו היחידים בישראל שפועלים במודל הזה, באופן שמבטיח שנעשה עיתונות נקייה מאינטרסים ומלחצים פוליטיים, כזו שנכנסת לעובי הקורה ולא פוחדת לומר את האמת. כל תמיכה, בכל סכום, מאפשרת לנו להמשיך ולשנות את המציאות הישראלית, למען כולנו.

משוב על האתר החדש

אנחנו בתקופת הרצה, נשמח לכל פידבק.

הירשמו לניוזלטר השקוף ונעדכן אתכם אחת לשבוע על כל החשיפות, התחקירים והפרסומים שלנו. מבטיחים לא לשלוח ספאם!

תודה על המשוב!

בזכותך אנחנו משתפרים כל הזמן.

אם עדיין לא הצטרפת כמו"ל – אפשר לעשות את זה כאן.

מערכת שקוף.