ערכת שאלות לפוליטיקאים

דרישה מ"יש עתיד": חדלו לאסוף מידע על בוחרים ללא הסכמתם

בעקבות חשיפת "שקוף": ארגון "פרטיות ישראל" הגיש דרישה ל"יש עתיד" כי יחדלו מאיסוף מידע על מצביעים ללא ידיעתם. כפי שפורסם, כ-200 עובדים בקלפיות מטעם הסיעה נדרשו להזין טלפונים, כתובות ומספרי זהות של מצביעים פוטנציאליים - כתנאי לקבלתם לעבודה
הדפיסו את הכתבה

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

צילום: יוסי זמיר

ארגון "פרטיות ישראל" הגיש למפלגת "יש עתיד" דרישה רשמית כי יחדול מאיסוף מידע על בוחרים ללא הסכמתם ואף ימחוק כל מידע שנאסף בדרך זו. את הדרישה העלו בארגון לאחר שחשפנו ב"שקוף" כי המפלגה הציבה למועמדים בקלפיות בתל אביב תנאי לקבלתם לעבודה, לפיו עליהם לשלוח את פרטיהם של 10 מצביעים פוטנציאליים. הם נדרשו לשלוח שמות מלאים, טלפונים, כתובות ותעודות זהות.

איסוף כזה אינו חוקי – בשבוע שעבר הרשות להגנת הפרטיות הבהירה למפלגות כי הזנת פרטים של אזרחים ללא הסכמתם, בייחוד אודות תמיכה במפלגה כזו או אחרת, מהווה הפרה של החוק להגנת הפרטיות. ״מפלגות רבות בתקופת הבחירות הנוכחית נוהרות למידע על מצביעים ומבקשות לסמן כמה שיותר בוחרים פוטנציאליים כתומכיהן", אמרה עו״ד נעמה מטרסו קרפל, מנכ״לית "פרטיות ישראל".

עוד ב"שקוף" לקראת בחירות 2021:

"טוב ייעשו המפלגות אם יפעלו לקבלת הסכמה חופשית ומדעת מבעלי המידע, ולא יעודדו פעילים למסור מידע על קרובים. אנחנו קוראים לציבור הרחב להיות ערניים יותר לנושא של איסוף מידע על עמדות פוליטיות, ולא למסור מידע על חברים או קרובים, ללא שאלו הסכימו לכך, תוך שהם מבינים את ההשלכות של מסירת המידע״.

אלפי טלפונים לא מאובטחים

במסרון ששלחו נציגי המפלגה לכ-200 מועמדים לעבודה בקלפיות צורף טופס למילוי פרטיהם האישיים של כ-10 אנשים נוספים – ללא חובת אישורם או ידיעתם. בהודעה הובטח כי הפרטים לא יועברו למפלגה אלא לצורך "שיחות המרצה ביום הבחירות". הבקשה חריגה בייחוד משום שלא מדובר בעבודת שטח בקמפיין "יש עתיד" אלא בהשגחה על טוהר הבחירות. הנרשמים פועלים בקלפיות על מנת לוודא שההליך מתבצע כראוי וכי אין הטיה בספירת הקולות.

"יש עתיד" מצטרפת למפלגות כמו "ימינה" ו"הליכוד" שנכנסו למירוץ לאיסוף פרטיהם של תומכים ותומכות פוטנציאליים. הנזק הטמון באיסוף כזה כבר נחשף: לפני כשנה דלף לרשת פרטיהם של כ-6.5 מיליון בעלי זכות בחירה – יחד עם כתובתם, מספר הטלפון שלהם, כתובת הדוא"ל ומקום הצבעתם. 

יתרה מזאת, המידע שדלף כלל פירוט אודות מצבו האישי והרפואי של אדם המעוניין בהסעה אל הקלפי. נראה שאין מניעה שזה יקרה שוב – גם לקראת הבחירות הקרובות בסיעת "ימינה" מתכננים לאפשר לסמן באפליקציית אלקטור אם אדם צריך הנגשה ואילו בסיעת "הליכוד" פתחו את השערים למידע לכל דורש. כעת גם "יש עתיד" אוספת מידע על אזרחים ללא הסכמתם המפורשת.

מהמפלגה נמסר: "יש עתיד נוהגת רק על פי הקבוע בחוק".

אזמ"ע?

(איך זה משפיע עליך)

יכול להיות שחברה רחוקה שלך רוצה לעבוד בקלפי ותיתן את הפרטים שלך בתמורה. אולי היא אפילו תשאל אותך לפני – אבל לא בטוח שתדעי מה המשמעות. מכאן, מספר הטלפון שלך הכתובת והנטיה הפוליטית יכולים להגיע לידיים זרות ואף להתפרסם ברבים ולשמש גורמים בעלי אינטרסים.

מעש"י

(מה עושים כדי שיתוקן)

שלחו למפלגות מייל עם בקשה לדעת איזה מידע הן מחזיקות אודותיכם – הן מחויבות לענות על פי "זכות העיון". תוכלו לעשות זאת בקלות באמצעות הטפסים לדוגמה שנמצאים כאן ורשימת כתובות המייל של נציגי המפלגות – בקישור הזה. יחד נוכל לאותת להם שהנושא חשוב לאזרחים ואזרחיות רבים, שמעוניינים לדעת איזה מידע נאסף עליהם.

יש לכם הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכירים מידע או סיפור שאנחנו לא?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

מאת יעל פינקלשטיין

יעל פינקלשטיין
כותבת ב"שקוף" מאז "מאה ימים של שקיפות", עוקבת אחרי פעילות של לוביסטים שמייצגים בעלי אינטרסים בכנסת וכותבת גם על ייצוג שוויוני בפוליטיקה. לתקשורת כוח עצום להשפיע על החיים שלנו, והיא יכולה לנצל אותו כדי לחשוף עוולות ולדרוש תשובות מנבחרות ונבחרי הציבור - אבל היא לא תמיד מצליחה לעשות את זה. אני שמחה להיות חלק מארגון עצמאי שיכול לפעול רק למען הציבור בחופש מוחלט.

תגובה אחת

  1. זו ממש לא פרקטיקה חדשה. ב2008 כשרציתי לעבוד בבחירות לעירייה מטעם של 'אשדוד ביתנו', הם ביקשו שנמסור שמות של תומכים פוטנציאליים כתנאי לקבלה..

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שקוף הוא כלי התקשורת העצמאי הגדול בישראל. פה תקראו עיתונות חוקרת, מעמיקה וביקורתית, בתחומי הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, משבר האקלים ועוד.

"עצמאי" אומר שכל המימון שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע רק מ- 9,160 איש ואישה בדיוק כמוך. אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או קרנות, אין פרסומות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. זו מהפכה: אנחנו היחידים בישראל שפועלים במודל הזה, באופן שמבטיח שנעשה עיתונות נקייה מאינטרסים ומלחצים פוליטיים, כזו שנכנסת לעובי הקורה ולא פוחדת לומר את האמת. כל תמיכה, בכל סכום, מאפשרת לנו להמשיך ולשנות את המציאות הישראלית, למען כולנו.

משוב על האתר החדש

אנחנו בתקופת הרצה, נשמח לכל פידבק.

הירשמו לניוזלטר השקוף ונעדכן אתכם אחת לשבוע על כל החשיפות, התחקירים והפרסומים שלנו. מבטיחים לא לשלוח ספאם!

תודה על המשוב!

בזכותך אנחנו משתפרים כל הזמן.

אם עדיין לא הצטרפת כמו"ל – אפשר לעשות את זה כאן.

מערכת שקוף.