ערכת שאלות לפוליטיקאים

עשן תועד יוצא מארובות "נשר", במשרד להגנת הסביבה בודקים

במפעל דיווחו על שתי תקלות שהתרחשו שם הבוקר, ובמשרד להגנת הסביבה אמרו כי לא מדובר באירוע יחיד: רואים בחומרה את ריבוי התקלות שלא צריכות להתרחש • תושב היישוב הצמוד למפעל המלט צילם את האירוע: "אנחנו אנשים קטנים, אין לנו כוח להתמודד עם גוף חזק כזה, הם כמו ממשלה בפני עצמה"
הדפיסו את הכתבה

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

התיעוד מרמלה, הבוקר (צילום מסך)

תושב אחיסמך שביקר הבוקר (רביעי) בבית משפחתו הצמוד למפעל "נשר" ברמלה, נדהם. הוא יצא אל החצר, וחזה בעננה אפורה שהשתחררה מהארובות במשך דקה ארוכה. הוא תיעד את הרגע והעביר לקבוצות הפעילים באזור. התושבים המבוהלים שצפו בסרטון מספרים שיש תקופות שהפליטות האלה הן עניין שבשגרה. במשרד להגנת הסביבה החלו לבדוק את הרקע לתקלה, ואישרו לפניית "שקוף" כי אכן לא מדובר באירוע יחיד: "המשרד רואה בחומרה את ריבוי התקלות במפעל נשר לאחרונה, שלא צריכות להתרחש". 

"אם זה היה הרכב שלי שמעשן ככה, שוטר מיד היה מוריד אותי מהכביש", אמר התושב ל"שקוף". "אנחנו אנשים קטנים, אין לנו כוח להתמודד עם גוף חזק כזה, הם כמו ממשלה בפני עצמה. אני יושב בבית שלי ורואה את הכל, וזו כמות, היא יורדת על כל האזור ועוטפת אותו".

במפעל המלט מחויבים לדווח באתר שלהם על כל תקלה שמתרחשת, בהתאם לתנאי היתר הפליטה החדש. הבוקר הם דיווחו על שתי תקלות שונות שהתרחשו בשעות שונות, נוסף לשלוש תקלות שהתרחשו מאז תחילת החודש, אז החלו לדווח, ו-13 נוספות בחודש שעבר.  

בחודשים האחרונים חשפנו ב"שקוף" שהמשרד להגנת הסביבה חוקר שורה של תקלות וחריגות לכאורה בפליטות של מזהמים במפעל. כך למשל, פרסמנו כי עלה חשד שבסוף חודש מאי ובחודש יוני הסתירו ב"נשר" תקלות ולא דיווחו עליהן כחוק. במשרד להגנת הסביבה אומרים כי אותן תקלות גרמו לעלייה משמעותית בריכוזי החלקיקים בניידת הניטור שהוצבה באזור. המשרד הוציא התראה ל"נשר", ואף אמרו ל"שקוף" כי המשרד "ישקול להוסיף את הפרה זו להליך האכיפה המתנהל מול המפעל". נוסף לזה, בשבוע שעבר חשפה שני אשכנזי בגלובס כי ביום אחד התרחשו שלוש תקלות במפעל.  

זאת ועוד, פרסמנו כי המשרד ערך שימוע ל"נשר" על חריגות כספית שהתרחשו לכאורה בשלושה אירועים שונים, בחודשים ספטמבר ונובמבר לפני כשנה, וכן חריגות בדיגום שערך המשרד בארובות המפעל. אלה נוספים להליכים אחרים שהמשרד מנהל מול נשר, שהחלו עוד בשנת 2019 וטרם הסתיימו, על חריגות בפליטות מזהמים שונים.

"מכונית ששוטפים בלילה מתמלאת פיח בבוקר"

החשש העמוק של תושבי האזור הוא מפגיעה בבריאותם. התושב שצילם את הסרטון סיפר כי איבד לא מזמן בן משפחה אהוב שחלה בסרטן ריאות. הוא התגורר בשכונה שצמודה ל"נשר", שלדבריו, כבר גבתה לא מעט קורבנות מהמחלה. עם זאת, עדיין לא הוכח קשר בין פליטות המזהמים של המפעל להיקפי תחלואה, ועדיין לא נערך סקר אפידמיולוגי מלא. 

התושבים חוששים מפגיעה בבריאות. מפעל "נשר" (צילום: יעל געתון)

לפני כמה חודשים חשפנו ב"שקוף" כי משרד הבריאות החל בבדיקה כדי לגלות את היקפי תחלואת הסרטן באזור. ממצאים ראשונים הצביעו על עלייה בתחלואה בערים רמלה ולוד, אך כדי לקבוע מגמות, יש צורך בסקר מעמיק ובבדיקת מחלות נוספות.

לדברי התושב, שביקש להישאר בעילום שם, החומרים שיוצאים מכיוון המפעל גורמים לנזקים יומיומיים. "כולם מתלוננים, מכונית ששוטפים בלילה מתמלאת פיח, אתה מרגיש את הכל מחוספס", הוא מתאר. "אתה משאיר שולחן בגינה, קם בבוקר ועדיין הכל אבק". 

המפעל, שקיים כבר כמעט 100 שנה, הוא יצרן המלט המרכזי בארץ. הוא בבעלות חברת האם "משאב", שנמצאת בבעלות מלאה של "כלל תעשיות" מקבוצת "אקסס", השייכת למולטי-מיליארדר לן בלווטניק. זה האחרון, חשוב לציין בנקודה זו, הוא גם בעל השליטה ב"רשת" ובחדשות 13.

בעלי מפעל "נשר" לן בלווטניק (צילום מסך)

בקיץ האחרון המשרד הוציא את דוח הפליטות השנתי המדרג את 572 המפעלים עם העלות החיצונית הגדולה ביותר של פליטת מזהמים לאוויר. מפעל המלט זכה במקום השלישי והמפוקפק. 

מנשר לא נמסרה תגובה.

התגובה המלאה של המשרד להגנת הסביבה: "מחוז מרכז של המשרד להגנת הסביבה פועל מול מפעל נשר רמלה לבירור התקלה שהתרחשה הבוקר במפעל.

"המשרד רואה בחומרה את ריבוי התקלות במפעל נשר לאחרונה, שלא צריכות להתרחש. המשרד להגנת הסביבה נמצא בהליך בירור באשר לתקלות אלה ולפעולות המתקנות שבוצעו על ידי המפעל וכן ימשיך לעקוב ולפקח על העמידה בתנאי היתר הפליטה החדשים והמחמירים שניתנו ביוני 2022".

יש לכם הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכירים מידע או סיפור שאנחנו לא?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

מאת יעל געתון

יעל געתון
כתבת סביבה. יעל געתון החלה את דרכה העיתונאית בעיתון העיר תל אביב, שם שימשה ככתבת חינוך עד לסגירתו בשנת 2010. בהמשך עבדה בחדשות המקומיות בטלוויזיה וסיקרה את אזור העמקים בצפון עד לשנת 2014. בשנת 2015 החלה לעבוד בוואלה!News במשך כחמש שנים, בשורה של תפקידים, בהם עורכת חדשות, כתבת מגזין וכתבת תרבות וצרכנות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שקוף הוא כלי התקשורת העצמאי הגדול בישראל. פה תקראו עיתונות חוקרת, מעמיקה וביקורתית, בתחומי הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, משבר האקלים ועוד.

"עצמאי" אומר שכל המימון שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע רק מ- 9,133 איש ואישה בדיוק כמוך. אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או קרנות, אין פרסומות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. זו מהפכה: אנחנו היחידים בישראל שפועלים במודל הזה, באופן שמבטיח שנעשה עיתונות נקייה מאינטרסים ומלחצים פוליטיים, כזו שנכנסת לעובי הקורה ולא פוחדת לומר את האמת. כל תמיכה, בכל סכום, מאפשרת לנו להמשיך ולשנות את המציאות הישראלית, למען כולנו.

משוב על האתר החדש

אנחנו בתקופת הרצה, נשמח לכל פידבק.

הירשמו לניוזלטר השקוף ונעדכן אתכם אחת לשבוע על כל החשיפות, התחקירים והפרסומים שלנו. מבטיחים לא לשלוח ספאם!

תודה על המשוב!

בזכותך אנחנו משתפרים כל הזמן.

אם עדיין לא הצטרפת כמו"ל – אפשר לעשות את זה כאן.

מערכת שקוף.