ערכת שאלות לפוליטיקאים

תוספת הרמטכ"ל אושרה בוועדת השרים לחקיקה; סער, אלקין וזנדברג התנגדו

חרף עמדות אנשי המקצוע, הוועדה אישרה את החוק שיאפשר למשרתי הקבע להמשיך ולקבל פנסיה מנופחת • המאבק ימשיך בחדרי הוועדות בכנסת • ואילו שינויים כבר הצליח הלחץ הציבורי להביא?
הדפיסו את הכתבה

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

ישיבת הממשלה, ארכיון (צילום: אמיל סלמאן, פלאש 90)

חרף התנגדות משרד האוצר וחלקים נרחבים בציבור, הממשלה אישרה אמש (ראשון) את תזכיר החוק של שר הביטחון בני גנץ להכשרת הבונוס הפנסיוני לאנשי הקבע. בתום הדיון הסוער הצביעו נגד ההצעה רק שר המשפטים גדעון סער, שר השיכון זאב אלקין והשרה להגנת הסביבה תמר זנדברג. 

עוד ב"שקוף":

מי שתמכו בהצעה הם שר האוצר אביגדור ליברמן, שרת האנרגיה קארין אלהרר, שר התקשורת יועז הנדל, שרת הקליטה פנינה תמנו שטה, שרת הפנים איילת שקד והשרה לשוויון חברתי מירב כהן. האחרונה הסבירה ל"שקוף" את תמיכתה בכך שהציגו לשרים כי החוק יפחית את הסכומים הקיימים ועושה סדר בנוהל. 

אלא שעל פי ההתנגדות המעודכנת של אגף התקציבים במשרד האוצר, שחשפנו בטלגרם, ההצעה של משרד הביטחון מתגמלת יותר תפקידים עורפיים, ובעיקר תפקידי עתודה, שזכאים לקבל 4% הגדלה נוספים, לעומת לוחמים ששירתו ברציפות, ויקבלו רק 3% תוספת. לדברי מקורות, הסיבה לכך היא שנציגי העתודאים הם אלו שניהלו את המו"מ.

ממשיך לקדם את ההגדלות. גנץ. (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90)

"נזכיר כי גמלאי צה"ל זכאים ממילא להטבה משמעותית, בדמות פנסיה מרחיבה מגיל צעיר", נכתב בחוות הדעת. "גיל הפרישה הממוצע של גמלאי צה"ל נמוך בכעשור מגיל הפרישה הממוצע של יתר גמלאי מערכת הביטחון, אך למרות זאת, קצבת הפנסיה שלה הם זכאים דומה או גבוהה מזו של מקביליהם". עלות הצעת החוק, לדברי האגף, היא כ-15 מיליארד שקלים בעשור הקרוב.

למרות זאת, ליברמן עצמו הצביע בעד החוק, בניגוד לעמדת אנשי המקצוע במשרדו.

לא לכל עובדי המדינה

לצד הביקורת, כדאי לשים לב גם להישג של הציבור. בעקבות הלחץ של "רווח נקי", "שקוף", הארגונים בקואליציית השקיפות ושאר הגורמים שנאבקים בהצעת החוק – נכתב במפורש כי התוספת לא תחול על פנסיות הגישור ושאר כוחות הביטחון:

זה הישג משמעותי: הצ'ופר עשוי היה להינתן גם לעובדי מדינה רבים נוספים ששכרם צמוד לצבא. הדבר כבר קרה ב-2018, אז קצבאות גמלאי המשטרה והשב"ס הוצמדו לתוספת שכר שהתקבלה בצה"ל. עלות ההצמדה ההיא נאמדה בכ-22 מיליארד שקלים למשך עשר שנים, וגררה קיצוץ רוחבי בכל משרדי הממשלה, כלומר בשירותים שכולנו מקבלים. עם זאת, לא מן הנמנע כי אלו המקופחים יעתרו או ייאבקו בהמשך הדרך נגד אפלייתם.

הזירה הבאה – חדרי ועדות הכנסת

בשבוע שעבר התפרסם דוח של אגף השכר במשרד האוצר, שמוכיח עד כמה חריגה הפנסיה של קציני צה"ל, גם בהשוואה לעובדים אחרים בשירות המדינה, וגם בהשוואה למקביליהם בעולם.

לפי הדוח, הפנסיה התקציבית של קציני צה"ל שווה בממוצע פי 5.3 מהפנסיה התקציבית של עובדי שירות המדינה. קצינים פורשים בממוצע בגיל 45.4 ויקבלו פנסיה ששוויה 8.8 מיליון שקלים. הגמלה הממוצעת שלהם – בשנות הארבעים לחייהם, עומדת על 19,404 שקלים לחודש. עוד נמצא כי שכר אנשי הקבע גבוה משמעותית משכר מקביליהם בצבאות זרים בחו"ל.

מתוך הדוח של משרד האוצר

הסיבה לחקיקה היא עתירה לבג"ץ של העמותות "צדק פיננסי" ו"רווח נקי" שבעקבותיה התברר כי חלוקת התוספת אינה חוקית. בג"ץ רמז לממשלה שעליה להכשיר את התוספת בחקיקה – או לבטלה. לא נותר לגנץ זמן רב: הממשלה מחויבת להגיב לעתירה – לאחר דחיות שונות שביקשה – עד לסוף החודש. 

כל התהליך הזה קורה באפס שקיפות, כשברקע גירעון ענק. חרף המצוקה הכלכלית, הממשלה מעוניינת לחתום על צ'ק אדיר מימדים, שאיש אינו יודע את הסכום הסופי שיירשם עליו, אך יעלה לכל משפחה לכל הפחות 1,000 שקלים בשנה, ויעביר אותם לכיסי דווקא אלו שהכי פחות זקוקים לכך.

כעת עובר המאבק על החוק לחדרי הוועדות בכנסת. סגן השר אביר קארה אמר ל"שקוף" כבר כי יצביע נגד החוק בכנסת. בנוסף עולים קולות באופוזיציה נגדו, בין היתר של שלמה קרעי ואחרים.

בוועדות ינסו המתנגדים לקצץ עוד סעיפים מהחוק, ואילו התומכים ינסו להשאיר ממנו כמה שרק ניתן. נמשיך לעקוב.

אזמ"ע?

(איך זה משפיע עליך)

מי יממן את התוספת בגובה מיליארדי שקלים לאורך השנים? כולנו. במיוחד הצעירים. כל פעם שתשלם מע"מ מופרז. כל פעם שתתפלאי למה הנסיעה בתחב"צ יקרה – תוספת הרמטכ"ל היא בהחלט אחת הסיבות.

מעש"י

(מה עושים כדי שיתוקן)

ראש פורום קהלת לכלכלה, ד"ר מיכאל שראל, מציע שורת פתרונות, בהם תגמול דיפרנציאלי לתמרוץ מוכוון מטרה ולמקצועות שבהם ישנה תחרות מול השוק הפרטי. "בכירי מערכת הביטחון מנסים לקדם מהלך שמשרת בעיקר את עצמם ואת חבריהם", הוא אומר, "ואין בו שום הצדקה כלכלית, חברתית או ביטחונית".

ההחלטה הזו – לקחת כסף מהכיס שלך ולהעביר לשכבות הכי חזקות – בעייתית. ח"כים ואזרחים אמיצים חייבים להמשיך לצאת נגדה. אנחנו נמשיך לעקוב אחר הסוגיה כשתגיע בקרוב לדיונים בכנסת. נשמח לשמוע ממי שעוד זכאי להגדלה ומרוויח ממנה – גם באנונימיות.

יש לכם הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכירים מידע או סיפור שאנחנו לא?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

מאת תומר אביטל

תומר אביטל
מייסד-שותף, לשעבר כתב ועורך ב"שקוף".

3 תגובות

 1. יש גורמים בממשל שלא רק שהשתן עלה להם לראש , אלא הם מפזרים אותו לכל עבר מהמקפצה.
  חוסר רגישות בנושא כספי ציבור מוביל לפרשות שחיתות דוגמת הצוללת , בזק ועוד.
  לא יעלה על הדעת שאנשי קבע ונספחים אחרים שמקבלים שכר ראוי לכל הדעות ( אחרת הם לא היו חלק ממערכת מקבלי השכר ) יקבלו תוספת פנסיה כל כך משמעותית על חשבון הציבור.
  אני ורבים כמותי לא חושב שזה ראוי לדרוש מאזרחי מדינת ישראל 1000 ש"ח לשנה על מנת יאפשרו לאנשי הקבע לרפד את חגורות השומן שלהם .
  די לשחיתות הציבורית , גנץ הוכחת שוב שאתה לא ראוי לכל תפקיד ציבורי בו היית עד היום.

 2. יש גורמים בממשל שלא רק השתן עלה להם לראש , אלא הם מפזרים אותו לכל עבר מהמקפצה.
  חוסר רגישות בנושא כספי ציבור מוביל לפרשות שחיתות דוגמת הצוללת , בזק ועוד.
  לא יעלה על הדעת שאנשי קבע ונספחים אחרים שמקבלים שכר ראוי לכל הדעות ( אחרת הם לא היו חלק ממערכת מקבלי השכר ) יקבלו תוספת פנסיה כל כך משמעותית על חשבון הציבור.
  אני ורבים כמותי לא חושב שזה ראוי לדרוש מאזרחי מדינת ישראל 1000 ש"ח לשנה על מנת יאפשרו לאנשי הקבע לרפד את חגורות השומן שלהם .
  די לשחיתות הציבורית , גנץ הוכחת שוב שאתה לא ראוי לכל תפקיד ציבורי בו היית עד היום.

 3. מר תומר אביטל,
  אין ספק שגדלת במקומונים. בטיעונים " שכל פעם שתשלם מע"מ מופרז", זה בין היתר בגלל תוספת הרמטכ"ל – זה פופוליזם של מי שמנסה לקרוא לעצמו עיתונאי. למרות שב-2022 זה נשמע כמו קלישאה שחוקה, אתה חי בזכות צה"ל הזה ומי שמוכן לכלות את זמנו במערכת המורכבת הזו, בשורה התחתונה, בשביל כל מי שמשלם מע"מ במדינה הזו – יפה שמקבל משהו בסופו של דבר הגם שזה אולי מעט יותר מהממוצע. חפשו לכם נושאים אחרים שהרבה יותר רלוונטים לבעיות שלנו וכבוד הוא לי כאזרח לתת לכל משרת קבע שבחר להגן עלי – גם בעורף שבלעדיו אין חזית. שבת שלום !

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שקוף הוא כלי התקשורת העצמאי הגדול בישראל. פה תקראו עיתונות חוקרת, מעמיקה וביקורתית, בתחומי הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, משבר האקלים ועוד.

"עצמאי" אומר שכל המימון שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע רק מ- 9,160 איש ואישה בדיוק כמוך. אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או קרנות, אין פרסומות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. זו מהפכה: אנחנו היחידים בישראל שפועלים במודל הזה, באופן שמבטיח שנעשה עיתונות נקייה מאינטרסים ומלחצים פוליטיים, כזו שנכנסת לעובי הקורה ולא פוחדת לומר את האמת. כל תמיכה, בכל סכום, מאפשרת לנו להמשיך ולשנות את המציאות הישראלית, למען כולנו.

משוב על האתר החדש

אנחנו בתקופת הרצה, נשמח לכל פידבק.

הירשמו לניוזלטר השקוף ונעדכן אתכם אחת לשבוע על כל החשיפות, התחקירים והפרסומים שלנו. מבטיחים לא לשלוח ספאם!

תודה על המשוב!

בזכותך אנחנו משתפרים כל הזמן.

אם עדיין לא הצטרפת כמו"ל – אפשר לעשות את זה כאן.

מערכת שקוף.