ערכת שאלות לפוליטיקאים

מזכ"לית הסתדרות המורים מנסה לבלום שקיפות באגודות העותמאניות

ל"שקוף" נודע כי יפה בן דוד נפגשה עם ראש המטה של שר המשפטים הטרי גדעון סער בניסיון לעצור את חתימתו על התקנות שיאפשרו שקיפות באגודות עותמאניות • רבים, גם בתוך האגודות עצמן, כבר מסכימים: הגיע הזמן לשקיפות
הדפיסו את הכתבה

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

הפיקוח יפריע פחות לגופים כמו הסתדרות המורים. סער ובן דוד (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

האגודות העותמאניות לא מוותרות (על זכותן להישאר בצללים): ל"שקוף" נודע כי לאחרונה פנתה מתחת לרדאר מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דוד לשר המשפטים הטרי גדעון סער בדרישה לבלום את המהלך להחיל שקיפות באגודות העותמאניות. בלשכתו של סער אומרים כי יקבלו החלטה בנושא בקרוב.

עוד ב"שקוף":

לפי גורמים בהסתדרות המורים, בן דוד נפגשה לאחרונה עם ראש המטה של סער, שביט מס. בן דוד שוב ניסתה לשכנע אותו שלא לקדם את החתימה על התקנות, בין היתר באמצעות טענות שלפיהן החלת שקיפות עלולה להקשות על איגודי עובדים ברמה הבינלאומית. 

האגודות לחצו, גנץ לא חתם על התקנות

על שולחנו של סער מונחות תקנות שקיפות שגובשו על ידי איילת שקד בימיה כשרת המשפטים. חתימה עליהן תתקן עיוות משמעותי שחל עקב הפעלת חוק מימי האימפריה העותמאנית, שמאפשר לארגונים מסוימים לפעול ללא שקיפות.

לפני הבחירות פנו בהסתדרות העובדים והסתדרות המורים לשר המשפטים הקודם, בני גנץ, בניסיון דומה לטרפד את המהלך לחייב אגודות עותמאניות בשקיפות. 

מי הן האגודות העותמאניות ומדוע חשוב שיפעלו בשקיפות?

אגודות עותמאניות הן אלפי עמותות שפועלות בישראל ללא שקיפות או דין וחשבון בחסות חוק מימי הטורקים, ביניהן מד"א, התאחדות המלונות, קופות חולים, ההסתדרות ועוד. באמצעות לובי חזק מול הכנסת, הארגונים האלו הצליחו להישאר עד היום תחת פרצה בחוק העמותות שמגדירה אותם כאגודות הכפופות לחוק העותמאני, ומכאן שלא חלות עליהם חובות העוסקות בשקיפות ובדיווח.

הם פטורים, למשל, מפרסום פרוטוקולים של ישיבות, מהצגת דוחות שנתיים, מביקורת רגולטורית של מבקר המדינה, וממתן מידע לציבור לפי חוק חופש המידע. התוצאה: אפלה כמעט מוחלטת שמובילה שוב ושוב לשחיתויות – על חשבון הציבור.

ב-2016 משרד המשפטים הוציא דו"ח המפרט מדוע חשוב להשקיף את האגודות העותמאניות. גם מבקר המדינה כתב על כך: בדו"ח מ-2017. המבקר מתח ביקורת חריפה על היעדר פיקוח על אגודות אלה, ובפרט על אלה המנהלות פעילות כספית בהיקף משמעותי. המבקר כינה את היעדר הפיקוח "ליקוי של ממש ברגולציה הממשלתית".

בשנים האחרונות פנינו אל כל שרי המשפטים המכהנים בנוגע להשקפת האגודות העות'מאניות, וכתבנו על הנושא בלי סוף. בתקופתה של השרה שקד, משרד המשפטים ביצע עבודת מטה מעמיקה בנושא ופרסם טיוטת תקנות להשקפתן. שר המשפטים הקודם אבי ניסנקורן לא חתם על המהלך, על אף שעבודת המטה כבר נעשתה. כל מה שדרוש משר המשפטים כעת הוא רק חתימה אחת שתשנה עיוות היסטורי.

אלא שלא מעט בעלי תפקידים מתוך האגודות עצמן מסכימים שהגיע הזמן לשקיפות. אחד מהם חשף בפני "שקוף" מכתב שנשלח מטעמן בפברואר לגנץ. במסמך הודגש בפני גנץ כי האגודות מאגדות תחתיהן גם את עובדי משרד הביטחון, אזרחים עובדי צה"ל ועובדי התעשייה האווירית. הדגשים הגיעו ככל הנראה כניסיון להפעיל מנוף לחץ לאור תפקידו המקביל של גנץ כשר הביטחון וכן שירותו כרמטכ"ל עוד קודם לכן.

גם הוא נכנע ללחץ? שר הביטחון בני גנץ. צילום: דוד כהן, פלאש 90

עוד כתבו במסמך, כי הטלת חובת דיווח על ארגוני עובדים תהווה התערבות אסורה בניהול ארגוני עובדים ופגיעה בחופש ההתארגנות. בנוסף נטען כי הגשת דוחות כספיים ונתונים אחרים תייצר תלות של הארגון בגורם שלטוני ואף מנוגדת לאמנה בינלאומית מ-1948. במסמך מזכירים לגנץ שהוועדים "הגדולים והחזקים בישראל", במילים אלו ממש, הם אגודות עותמאניות שייפגעו מהמהלך, בהן ההסתדרות הכללית, ההסתדרות הרפואית והסתדרות המורים. 

גנץ אכן הקפיא את התקנות, וסירב לאשרן. כעת במשרדו של סער בוחנים כמה חלופות. מלשכתו נמסר בתגובה כי "החלטה תתקבל בקרוב".

"אף גוף לא אוהב שמבקרים אותו"

עוד ב-2018 לאחר פרסום ראשוני של התקנות, משרד המשפטים ערך הליך שיתוף ציבור שבמהלכו הובאו הערות והצעות לתיקונים, לרבות מההסתדרויות. חלקן אף התקבלו על ידי משרד המשפטים ונעשו החרגות והתאמות לכללי הדיווח. 

כך למשל, לאור בקשת ההסתדרות, קרן השביתה בארגוני עובדים לא תיחשף לציבור כדי לא לפגוע בזכות ההתארגנות והשביתה. הפרטים הייחודיים לארגוני עובדים יישארו חסויים. 

לעומת זאת, לאחר חתימתו של שר המשפטים, האגודות יחויבו לפרסם דוחות כספיים ונכסים שברשותן. חשיפת נתונים בסיסיים אלה ואחרים יכולה דווקא לחזק את העובדים, שיהיו מעורים במידע אודות התנהלות האיגודים שלהם הם משלמים.

"אין סיבה שלא תהיה שקיפות בהסתדרות", אמר ל"שקוף" חשב ההסתדרות לשעבר שלומי נידם, שכבר יצא לפנסיה. "כל אחד מעדיף שלא ישאלו אותו שאלות. אף גוף לא אוהב שמבקרים אותו". נידם לא מאמין שיתגלו שחיתויות אך טוען שיש לחייב אותם מבחינת שקיפות. "כל גוף ציבורי חייב להיות מבוקר ומפוקח", סיכם.

שקיפות כזו יכולה למנוע את השחיתות הבאה, שלא נעדרת בחלק מהאגודות. ראש הסתדרות המורים הקודם יוסי וסרמן, למשל, הורשע על עבירות מרמה, לאחר שקיבל בחסות האפלה טובות הנאה ובזבז כספי מורים לצרכיו הפרטיים.

לשר המשפטים סער יש הזדמנות היסטורית לפעול למען הציבור הרחב – עוד היום, מבלי לעבור בכנסת. החלת השקיפות באגודות עותמאניות תוביל לביקורת איכותית יותר על אלפי עמותות שניזונות מכספי ציבור אך פועלות באפלה. חתימה אחת תאפשר לציבור לדעת מה עושים בכסף שלו במקומות כמו ההסתדרות. 

יש לציבור זכות לדעת לאן זורם כספו. אחרת, כפי שהראינו בכתבות מרובות, התקציבים באגודות האלו מתבזבזים לעתים באפלה וחלקם עובר לכיסי מקורבים. אז למה אתה מחכה כבוד השר?

מהסתדרות המורים לא נמסרה תגובה.

יש לכם הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכירים מידע או סיפור שאנחנו לא?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

מאת תומר אביטל

תומר אביטל
מייסד-שותף, לשעבר כתב ועורך ב"שקוף".

6 תגובות

 1. סער. זו ממשלת שינוי. האגודות העותמניות הן מקור לשחיתות. ולכן מייד לפרק אותן .דרושה חקירה משטרתית של השחיתות. ירעדו מוסדות הארץ. צריך לטהר את הארץ מטומטמת השחיתות.

  1. מדא היא גם עמותה עותמנית מרגיש שהלחץ על המדינה לא לגלות מה הולך בכל הגופים המושחתים לכאורה הוא חזק
   חייבים לספר לציבור מה קורה בעמותות האלו

   1. יפה בן דויד חוששת ויש לה ממה. אל האירבון הזה " נדבקים" אנשים מושחתים אשר מושכים בחוטים. מאות מליוני שח המועברים לרווחת ע. ההוראה מבוזבזים על משכורות עתק,דמי שתיקה,הנאות ובילויים של מקורבים.

 2. .האגודות העומניות מסרבות להפתח לשקיפות ולביקורתמציבורית. יש להן מה להסתיר. סער מייד לבטל את האגודות יחד עם חקירה משטרתית כדי לחשוף את מימדי השחיתות. מייד דחוף.

 3. חוסר שקיפות היא הסיבה לחולאים רבים של בעלי כוח. שקיפות היא תנאי לרסן בעלי סמכות מפני ניצול כוח של בהתאם למטרה שניתנה להם הסמכות. זה מתחיל בנוחות לקיצור תהליכים חיוניים, ממשיך למתן עדיפויות לפי אינטרסים צרים וגולש לשחיתות שילטונית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שקוף הוא כלי התקשורת העצמאי הגדול בישראל. פה תקראו עיתונות חוקרת, מעמיקה וביקורתית, בתחומי הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, משבר האקלים ועוד.

"עצמאי" אומר שכל המימון שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע רק מ- 9,147 איש ואישה בדיוק כמוך. אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או קרנות, אין פרסומות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. זו מהפכה: אנחנו היחידים בישראל שפועלים במודל הזה, באופן שמבטיח שנעשה עיתונות נקייה מאינטרסים ומלחצים פוליטיים, כזו שנכנסת לעובי הקורה ולא פוחדת לומר את האמת. כל תמיכה, בכל סכום, מאפשרת לנו להמשיך ולשנות את המציאות הישראלית, למען כולנו.

משוב על האתר החדש

אנחנו בתקופת הרצה, נשמח לכל פידבק.

הירשמו לניוזלטר השקוף ונעדכן אתכם אחת לשבוע על כל החשיפות, התחקירים והפרסומים שלנו. מבטיחים לא לשלוח ספאם!

תודה על המשוב!

בזכותך אנחנו משתפרים כל הזמן.

אם עדיין לא הצטרפת כמו"ל – אפשר לעשות את זה כאן.

מערכת שקוף.