חשיפה: הפגישה של בכיר הלוביסטים במשרד החוץ

נשיא חברת "פוליסי", שמונה לקונסול הכבוד של סרביה, ביקר ביום חמישי במשרד • ב"פוליסי" טוענים כי המפגש לא נגע לעבודתו של קרסני בחברת הלובי • במשרדו של יאיר לפיד טרם התבטאו בנושא הקשרים עם אנשי לובי
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email
קרסני (משמאל), ארכיון

על רקע הצהרותיהם של מספר הולך וגדל של שרות ושרים על צעדים להגבלת הקשרים עם אנשי חברות לובי, ביקשנו לדעת גם את עמדת משרד החוץ בעניין. תשובה או הצהרה ברורה טרם קיבלנו, אך ממידע שהגיע לידי "שקוף" עולה כי לפחות לוביסט אחד הגיע למשרד בעצמו – בכיר הלוביסטים בישראל בוריס קרסני.

עוד ב"שקוף":

פנינו ללשכת לפיד בבקשה להבין מה המדיניות שיקדם במשרד החוץ ובמשרדים האחרים שבידי סיעת יש עתיד, אך שם עוד לא השיבו לשאלה, והסבירו בינתיים כי למשרד החוץ אין קשר ללוביסטים. אבל כעת יש לנו סיבה לחשוב שהטענה לא מדויקת: בוריס קרסני, נשיא חברת הלובי פוליסי, ביקר בשבוע שעבר במשרד. 

דיונים נוספים פרט לסרביה?

בחברת הלובי, ששמה נקשר לאחרונה בפרשת השחיתות במשרד הבריאות, טענו כי המפגש לא נגע ישירות לעבודתו של קרסני ב"פוליסי". עוד טענו שקרסני ביקר שם כחלק ממפגש קונסולים מכל העולם – בגלל היותו קונסול הכבוד של סרביה

לאור ההחלטות החדשות לפיקוח על פעילות לוביסטים בחלק ממשרדי הממשלה, ביקורו של קרסני מעיד על חשיבות אימוץ צעדים כאלה, ובעיקר בפרסום הפגישות עם לוביסטים לציבור הרחב. כיום אין לציבור כל דרך לדעת אילו לוביסטים נכנסו בדלתות משרדי הממשלה, ואילו אינטרסים הגיעו לקדם. האם קרסני פגש את השר לפיד במסדרון? דובריו טוענים שהתשובה היא לא. האם שוחח עם מישהו מעובדי המשרד על משהו אחר מלבד מדינת סרביה?

בתחקיר הלובי של שקוף מ-2018 התבררו חלק מהסיבות שמאחורי מינוי קרסני לקונסול הכבוד. בשגרירות סרביה הסבירו אז כי הבחירה בקרסני לתפקיד היתה "על שום תרומה ייחודית לפיתוח הקשרים בין ישראל לסרביה". עם זאת, בתחקיר TheMarker נכתב כי לקרסני קשרים פוליטיים במדינה וכי עזר בעבר למשפחת שטראוס לקדם את העסקים שלה בה. 

גישה ישירה למוקדי הכוח – ואפס פיקוח

את חברת "פוליסי" הקים קרסני עוד בשנות ה-90, והיא נחשבת לחברה הגדולה והחזקה בתחום בישראל. לוביסטים של החברה מייצגים מול מקבלות ומקבלי ההחלטות את האינטרסים של חברות גדולות כמו חברת הטבק פיליפ מוריס, בנק הפועלים, פז, תנובה, ebay וחברות רבות נוספות. בעוד שאזרחים מן השורה נדרשים לקשרים, אישורים ותיאום מראש על מנת לפגוש את מקבלי ההחלטות, ללוביסטים יש גישה נוחה לעובדי משרדי הממשלה וכמעט אפס פיקוח על פעילותם בהם.

הגישה של קרסני למשרד החוץ מדגישה את הצורך בשקיפות: אילו השרים והדרג המקצועי היו נדרשים לתעד ולדווח לציבור על כל מפגש, ולו מקרי, עם לוביסטים, היה באפשרותנו לעקוב אחר הקשרים שבין מקבלי ההחלטות לחברות המסחריות, ולפקוח עין על האינטרסים שעומדים מאחורי קביעת המדיניות.

הטרנד החם של הקיץ – מהלכים נגד לוביסטים?

בשבוע האחרון הצהירו עוד ועוד שרות ושרים כי יקדמו מהלכים להגבלת הפעילות של לוביסטים במשרדי הממשלה. חלק הודיעו כי יפסיקו להיפגש עם לוביסטים ויעבירו את הפגישות לאחריות הדרג המקצועי, כמו שר הבריאות ניצן הורוביץ (מרצ) ושר האוצר אביגדור ליברמן (ישראל ביתנו). השרה להגנת הסביבה תמר זנדברג הבטיחה כי תאמץ נוהל שמפקח על הפגישות בין לוביסטים לעובדי המשרד, בדומה לנוהל שאומץ לאחרונה במשרד האוצר.

שרת התחבורה מרב מיכאלי (העבודה) אמרה כי תחיל שקיפות על פגישותיה עם לוביסטים, ושאלה יתקיימו רק בהמלצה של הדרג המקצועי במשרד. מאז החל הגל המבורך של המאבק בלוביסטים במשרדי הממשלה, יש כמה שרים שעוד לא התבטאו בנושא – ביניהם שר החוץ יאיר לפיד (יש עתיד), שבמצע מפלגתו לכנסת ה-24 הובטח למנוע את כניסת הלוביסטים למשרדי הממשלה. 

צעד שניתן לקדם כדי להתמודד עם מעורבותם של הלוביסטים הוא למשל הקמת מאגר לוביסטים שפועלים בממשלה, בדומה למאגר הקיים כיום בכנסת. במאגר הכנסת רשומים 110 לוביסטים, שעליהם חלים כללים כמו החובה לענוד סרט זיהוי כתום במשכן, חובת צינון במקרים מסוימים והחובה להזדהות בדיוני הוועדות. גם המאגר הזה לא חף מבעיות, ועובדי חברות לובי שלא נרשמים בו יכולים להצליח לעקוף את הכללים החלים עליו. עם זאת, קיום המאגר חשוב מאוד והוא מגביר את השקיפות בעבודת הלוביסטים בכנסת. הקמת מאגר דומה במשרדי הממשלה תוכל לעזור במיפוי הקשרים של חברות הלובי עם המשרדים ובמעקב אחר הפעילות שלהן בהם. 

מיש עתיד נמסר בתגובה: "יש עתיד ויו"ר המפלגה לפיד ממלאים וימשיכו למלא אחר לשון החוק, הוראות השקיפות, והקודים האתיים שגובשו, הן בפעילות הכללית והן ביחס לשתדלנים בפרט".

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email
יעל פינקלשטיין

כתבת לוביסטים

כותבת ב"שקוף" מאז "מאה ימים של שקיפות", עוקבת אחרי פעילות של לוביסטים שמייצגים בעלי אינטרסים בכנסת וכותבת גם על ייצוג שוויוני בפוליטיקה.

לתקשורת כוח עצום להשפיע על החיים שלנו, והיא יכולה לנצל אותו כדי לחשוף עוולות ולדרוש תשובות מנבחרות ונבחרי הציבור - אבל היא לא תמיד מצליחה לעשות את זה. אני שמחה להיות חלק מארגון עצמאי שיכול לפעול רק למען הציבור בחופש מוחלט.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

משוב על האתר החדש

אנחנו בתקופת הרצה, נשמח לכל פידבק.

תודה על המשוב!

בזכותך אנחנו משתפרים כל הזמן.

אם עדיין לא הצטרפת כמו"ל – אפשר לעשות את זה כאן.

מערכת שקוף.