ערכת שאלות לפוליטיקאים

בין הלוביסטים עם גישה חופשית לכנסת: מנכ"ל פוליסי החשוד בפלילים

לבקשת "שקוף", הכנסת חשפה את רשימת הלוביסטים שמקבלים אישור כניסה קבוע למשכן • בין הנהנים מהפריווילגיה: ארז גילהר החשוד בפרשת שוחד • "מזמן היה צריך לבטל את אישורי הכניסה, לא צריך לתת לגורמים מסחריים פרטיים כלי כזה"
הדפיסו את הכתבה

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

לוביסטים בכנסת, ארכיון. (צילום: עידן בנימין)

מעטים ברי המזל שיכולים להגיע למשכן הכנסת כמעט ללא הגבלות, להסתובב בו בחופשיות ולקדם את ענייניהם ככל שירצו מול נבחרות ונבחרי הציבור. 43 לוביסטים ולוביסטיות קיבלו את המתנה הזו מהכנסת: היתר כניסה קבוע למשכן. הרשימה נחשפה במענה לבקשת חופש מידע של "שקוף", והיא כוללת בין היתר גם את הלוביסט ארז גילהר, חשוד בפרשת שחיתות ציבורית גדולה

ברשימה לוביסטים מ-17 חברות לובי שונות, ביניהן החברות הגדולות בתחום כמו פוליסי, גלעד, ריפבליק, אימפקט וגורן עמיר, שמייצגות כל אחת חברות מסחריות גדולות במשק. בראש הרשימה מככבת חברת הלובי "פוליסי", שלשבעה מחבריה יש אישורי כניסה קבועים. פוליסי היא אחת מחברות הלובי הגדולות בישראל, שבה מיוצגים ארגונים כמו תנובה, בנק הפועלים, פז, חברת הטבק פיליפ מוריס וחברות רבות נוספות. 

עוד ב"שקוף":


מידע חשוב שלא קיבלנו בתשובה לבקשתנו נוגע לאישורי הכניסה החד-יומיים ללוביסטים שניתנו באישור חברי כנסת. בכנסת הסבירו שלא ניתן להעביר את המידע משום שהעברתו עשויה לפגוע בפרטיות חברות וחברי הכנסת, כשם שח"כים אינם מחויבים בפרסום יומני הפגישות שלהם. 

אך על אף שהחוק לא מחייב אותם לחשוף זאת, יש חשיבות ענקית בפרסום האישורים: רשימת האישורים היתה יכולה לחשוף בפנינו את הקשרים בין הפוליטיקאים ללוביסטים, לאפשר לנו למפות טוב יותר את קשרי ההון והשלטון, ולעקוב אחר החלטות של חברי כנסת שתואמות לאינטרסים של חברות הלובי.

חשוד בפלילים מקבל גישה מלאה לנבחרים

אחד מבעלי האישור הקבוע הוא מנכ"ל פוליסי, ארז גילהר. לאחרונה פורסם כי גילהר נעצר במסגרת חקירת פרשת שחיתות במשרד הבריאות, שבה מעורבות חברות מסחריות ולוביסטים. לפי החשד, קישר גילהר בין חברת תנובה וחברות תרופות ליועץ השר לשעבר יעקב ליצמן, מוטי בבצ'יק, החשוד בקבלת שוחד. בין היתר קיים חשד שהחברות העבירו כספים בדמות פרסומות בעיתון "המודיע", המזוהה עם ח"כ ליצמן, וכן תרומות לעמותות הקשורות אליו, כדי לקדם את האינטרסים של החברות בוועדת סל התרופות ובתחום סימון מוצרי מזון במדבקות אדומות

סימון מוצרים. הלוביסט ארז גילהר נחשד בפלילים סביב הרפורמה (צילום: פלאש 90)

אף שגילהר נחשד במעורבות בפרשה, פעילותו בכנסת לא הוגבלה והוא ממשיך להיות זכאי להיתר כניסה למשכן. שבי גטניו, מנכ"ל העמותה לדמוקרטיה מתקדמת, פנה השבוע ליו"ר הכנסת החדש ח"כ מיקי לוי בבקשה להשהות את פעילותו של גילהר בכנסת עד שיתקבל אישור מהמשטרה להמשך פעילותו. במקרים דומים בעבר, שבהם נחשדו לוביסטים בעבירות שוחד, הגביל יו"ר הכנסת את פעילותם במשכן. 

גם לפני החשדות בשחיתות, מסביר גטניו, אין סיבה שיקבלו הלוביסטים גישה קבועה למשכן. "מזמן היה צריך לבטל את אישורי הכניסה הקבועים ללוביסטים", אמר ל"שקוף". "מבקר רגיל צריך לדווח לאיזו ועדה הוא הולך. הוא אמור להישאר רק בוועדה הזאת ואז לצאת מהמשכן. האישור הקבוע מקנה ללוביסט יכולת להסתובב מבוקר עד לילה ברוב חלקי המשכן. לא צריך לתת לגורמים מסחריים פרטיים כלי כזה".

הלוביסטים יחזרו למסדרונות, וגם אנחנו

החברה הבאה ברשימת בעלי ההיתרים היא "גלעד יחסי ממשל ולובינג", שלה יש חמישה אישורים קבועים. גלעד נחשבת גם היא לאחת מחברות הלובי הגדולות, ומייצגת בין השאר חברות תרופות וחברות אנרגיה, ביניהן פייזר וכיל. לחברות "גורן עמיר", "אימפקט", "ריפבליק" ו"מאיר אסרף משרד עו"ד" יש שלושה אישורים כל אחת, ולחברת "הקבינט" שבה חבר ח"כ לשעבר יואל חסון יש שני אישורים קבועים. 

כעת משהכנסת חוזרת לעבוד כרגיל, הוועדות יחזרו להתכנס והלוביסטים יחזרו למלא את המסדרונות. הפסקת האישורים הקבועים וחשיפת האישורים שניתנים על ידי ח"כים יכולה להקשות על קידום אינטרסים מסחריים על חשבון האינטרס הציבורי, ולהקל על הציבור לעקוב אחר האינטרסים שעומדים מאחורי קביעת המדיניות.

ולמרות המידע החלקי שקיבלנו, נמשיך לעקוב מקרוב אחר הנעשה בתוך המשכן, בוועדות ובמליאה, וככל יכולתנו בפגישות האישיות של חברי וחברות הכנסת. נמפה כמיטב יכולתנו את הקשרים שטווים נבחרי הציבור עם נציגי החברות הגדולות והחזקות, ואת החוקים והרגולציות שאולי נולדים כתוצאה מהקשרים האלה.

יש לכם הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכירים מידע או סיפור שאנחנו לא?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

מאת יעל פינקלשטיין

יעל פינקלשטיין
כותבת ב"שקוף" מאז "מאה ימים של שקיפות", עוקבת אחרי פעילות של לוביסטים שמייצגים בעלי אינטרסים בכנסת וכותבת גם על ייצוג שוויוני בפוליטיקה. לתקשורת כוח עצום להשפיע על החיים שלנו, והיא יכולה לנצל אותו כדי לחשוף עוולות ולדרוש תשובות מנבחרות ונבחרי הציבור - אבל היא לא תמיד מצליחה לעשות את זה. אני שמחה להיות חלק מארגון עצמאי שיכול לפעול רק למען הציבור בחופש מוחלט.

תגובה אחת

  1. על פי טובה צימוקי בידיעות מ- 28.05.21 ליצמן לא יעמוד לדין על שוחד. לגבי השאר – בכפוף לשימוע. עמירם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שקוף הוא כלי התקשורת העצמאי הגדול בישראל. פה תקראו עיתונות חוקרת, מעמיקה וביקורתית, בתחומי הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, משבר האקלים ועוד.

"עצמאי" אומר שכל המימון שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע רק מ- 9,157 איש ואישה בדיוק כמוך. אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או קרנות, אין פרסומות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. זו מהפכה: אנחנו היחידים בישראל שפועלים במודל הזה, באופן שמבטיח שנעשה עיתונות נקייה מאינטרסים ומלחצים פוליטיים, כזו שנכנסת לעובי הקורה ולא פוחדת לומר את האמת. כל תמיכה, בכל סכום, מאפשרת לנו להמשיך ולשנות את המציאות הישראלית, למען כולנו.

משוב על האתר החדש

אנחנו בתקופת הרצה, נשמח לכל פידבק.

הירשמו לניוזלטר השקוף ונעדכן אתכם אחת לשבוע על כל החשיפות, התחקירים והפרסומים שלנו. מבטיחים לא לשלוח ספאם!

תודה על המשוב!

בזכותך אנחנו משתפרים כל הזמן.

אם עדיין לא הצטרפת כמו"ל – אפשר לעשות את זה כאן.

מערכת שקוף.