איך הגענו לכאן שוב? מיום ראשון אין מנכ"ל למשרד רה"מ

הארכה שנתנו נציב שירות המדינה והיועמ"ש לראש הממשלה תפקע ביום ראשון, וטרם מונה אדם חדש לתפקיד החשוב • בלי ה"פקידים" כפי שהם מכונים לעיתים בלעג ע"י רה"מ, תוכניות וצעדים לטובת המדינה לא יכולים להתקדם ולצאת לפועל • בשירות הציבורי חסרים עדיין 52 מינויים בכירים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

נווטו בכתבה

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email
מיום ראשון אין מנכ"ל. ברוורמן ונתניהו, ארכיון. צילום: מארק ישראל סאלם, פלאש 90

בחודש ספטמבר 2020 פרסמנו כתבה שכותרתה: "את משרד הממשלה החשוב בישראל מנהל ממלא מקום ומחר תפקע כהונתו". ממלא המקום היה אז רונן פרץ והיום הוא צחי ברוורמן, שמכהן גם כמזכיר הממשלה. רה"מ הוא אותו רה"מ והכותרת דומה להחריד. כי ביום ראשון הקרוב תפקע כהונתו של צחי ברוורמן כמנכ"ל המשרד מאחר והוא, לדעת נציב שירות המדינה והיועמ"ש, נמצא בניגוד עניינים מוסדי.

עוד ב"שקוף":

ב-29 באפריל קבעו היועמ"ש אביחי מנדלבליט ונציב שירות המדינה דניאל הרשקוביץ כי "ניגוד העניינים המוסדי שבו שרוי ברוורמן לא מאפשר עוד את המשך כהונתו בשני התפקידים שבהם הוא מחזיק (מזכיר הממשלה וממלא מקום מנכ"ל המשרד, ע.ב)". עם זאת השניים נתנו ארכה של 30 ימים, שיפקעו ביום ראשון הקרוב, לטיפול בבעיה. 

עוד הבהירו היועמ"ש והנציב, במענה לפניה של התנועה לטוהר המידות, כי לא יסכימו להארכה נוספת. אבל נכון לעכשיו צחי ברוורמן עדיין מכהן כמזכיר הממשלה, נציב שירות המדינה לא קיבל פניה למינוי מנכ"ל חדש ובמשרד הממשלתי החשוב במדינה לא יהיה מנכ"ל החל מיום ראשון.  

עדיין בלי פרקליט מדינה ובכירים באוצר

משרד רה"מ כבר היום הוא משרד צולע שפונקציות חיוניות בו, כמו חופש המידע, לא מתפקדות. חסרים בו מינויים בכירים, ובראשו עומד כבר שנתיים ממלא מקום. אחד המחדלים הגדולים של המשרד, שבהם יצטרך לעסוק מנכ"ל קבוע, הוא בניית בית רה"מ – פרויקט שלא התרומם מלוח השרטוט קרוב ל-12 שנה.

מינוי מנכ"ל למשרד רה"מ הוא פארסה אחת גדולה. למעשה מאז יוני 2019 עומד בראש המשרד ממלא מקום, שכהונתו מוארכת שוב ושוב בתירוצים שונים של רה"מ, שבין היתר טען ש"אין לו זמן". נראה שההחלטה שלא למנות מנכ"ל קבוע לא נובעת מאי הסכמות פוליטיות או מורכבויות שונות אלא מתוך מדיניות רוחבית של רה"מ להחליש את השירות הציבורי על ידי הסתמכות על ממלאי מקום שתלויים כל הזמן בגחמות השרים. לדוגמה: אין עדיין פרקליט מדינה, מנכ"ל למשרד המשפטים, מנהל לאגף התקציבים במשרד האוצר ועוד. סה"כ 52 משרות בכירות בשירות המדינה לא מאוישות.

ממשרד רה"מ לא נמסרה תגובה.

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email
עידן בנימין

כתב לתיקון הכנסת

ירושלמי 15 שנה. מאז הקמת "שקוף" כותב על הפינות החשובות שכלי התקשורת מזניחים: העבודה הפרלמנטרית האמתית, פיקוח הח"כים על הממשלה, כשלונם של נבחרי הציבור לעמוד בחוקים שהם עצמם כתבו, מימון מפלגות פיקוח על מבקר המדינה ועוד.

מתעקש לכתוב שוב ושוב על דברים - עד שיתוקנו. הולך לישון בלילה פסימי וקם בבוקר אופטימי. מונע מזעם ומתקווה בו זמנית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

משוב על האתר החדש

אנחנו בתקופת הרצה, נשמח לכל פידבק.

תודה על המשוב!

בזכותך אנחנו משתפרים כל הזמן.

אם עדיין לא הצטרפת כמו"ל – אפשר לעשות את זה כאן.

מערכת שקוף.