ערכת שאלות לפוליטיקאים

איזנקוט: הביטחון הופקר בשל צורך פוליטי

לאחר שיו"ר ועדת החוץ והביטחון אדלשטיין סירב למסור פרטים על פעילות ועדות המשנה, ח"כ איזנקוט מסר פרטים על הדיונים בוועדת המשנה בראשותו • הפצרותיו לעדכון תפיסת הביטחון והיחס לחמאס וחיזבאללה הפכו אותו מטרה מרכזית למכונת הרעל של נתניהו
הדפיסו את הכתבה

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

ח"כ גדי איזנקוט (צילום: אוליבייה פיטוסי)
ח"כ גדי איזנקוט (צילום: אוליבייה פיטוסי)

ח"כ גדי איזנקוט הוא החבר הראשון של ועדת החוץ והביטחון בכנסת שהסכים למסור דין וחשבון על פעילותו במהלך כהונת הנוכחית. בלשכת איזנקוט דווח כי נערכו כעשרה דיונים בוועדת המשנה שבראשותו, שהניבו הצעת חוק שתחייב את עדכון תפיסת הביטחון של ישראל. איזנקוט חזר והזהיר מפני התעצמות חמאס, אך ספג הכפשות חוזרות משופרות נתניהו כמו השדרן יעקב ברדוגו.

מכינונה של ועדת חוץ וביטחון בכנסת הנוכחית לא הוגדר אפילו דיון בודד מתוך 54 הדיונים שנערכו בוועדה ככזה המוקדש לנושא עזה והחמאס או כשירות צה"ל והעורף. יו"ר הוועדה ח"כ יולי אדלשטיין, סירב לכנס דיונים לבקשת חברי אופוזיציה בנושאים כגון התבססות חיזבאללה בגבול הצפון.

לעומת זאת, הקדישה הוועדה בראשות ח"כ יולי אדלשטיין (הליכוד), דיונים רבים לסוגיות הקשורות למתנחלים ולהתנחלויות. למעשה, הדיונים היחידים שהוקדשו לחזית הדרום, שלושה במספר, עסקו כולם בקידום חוק לביטול סעיף הפינוי בהצעת חוק יישום תוכנית ההתנתקות.

לוועדת חוץ וביטחון תשע ועדות משנה, שלוש מהן עוסקות בנושאים שהפכו רלוונטים מתמיד עם מתקפת הפתע הרצחנית של חמאס והמחדל הביטחוני והממשלתי העצום. בניגוד לממשלות קודמות, ממשלת נתניהו מסתירה כל מידע באשר לעבודתן של ועדות אלה. גם הנתון היחיד שברשותנו – כי ועדות המשנה התכנסו בכנסת הנוכחית 45 פעמים, נודע לנו רק בשל בקשת חופש מידע שהגשנו.

כאשר ביקשנו כעת לקבל לידינו פרטים לגבי המספר והתוכן של ישיבות שלוש ועדות המשנה, סירבו בוועדה להשיב והפנו אותנו להגיש בקשת חופש מידע, שתשובה עליה יכולה לארוך גם ארבעה חודשים, ואף יותר ככל שהמשיב מוכן להתמודד עם עתירה אפשרית.

ח"כ יולי אדלשטיין מוביל ישיבה של ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, 26.9.23 (צילום: חיים גולדברג)
ח"כ יולי אדלשטיין מוביל ישיבה של ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, 26.9.23 (צילום: חיים גולדברג)

בעוד הוועדה בראשות ח"כ אדלשטיין מסרבת להעביר מידע על ישיבות שלוש מתשע ועדות המשנה, קיבלנו מידע מלשכת ח"כ גדי איזנקוט (המחנה הממלכתי) היושב בראש אחת מהן – ועדת המשנה לתפיסת הביטחון ובניין הכוח (שתי הוועדות הרלוונטיות הנוספות הן ועדות המשנה לענייני עורף ולמוכנות ובט"ש).

הוועדה בראשות איזנקוט, עד לא מזמן רמטכ"ל צה"ל, עוסקת "בתפיסת הביטחון של מדינת ישראל, בבחינת תהליכי בניין הכח של צה"ל ביחס למתאר האסטרטגי לתר"ש (איום ייחוס, תרחיש הייחוס), וביחס לתפיסת ההפעלה לניצחון". הוועדה גם אמורה לבחון את התאמת כל אלה לתוכניות האופרטיביות, בהסתכלות על תכנית רב שנתית ובהסתכלות על שדה הקרב העתידי, ובחלוקה לפי זרועות ומערכים צבאיים עיקריים.

מתשובת לשכת ח"כ איזנקוט עולה כי בוועדת המשנה בראשותו התקיימו קרוב לעשרה דיונים, שהתוצר הסופי שלהם היה הצעת החוק "תפיסת הביטחון הלאומי – התשפ"ג–2023", אותה הניח ח"כ איזנקוט על שולחן הכנסת ב-26 ביולי 2023. ארבע יממות לפני יציאת הכנסת לפגרת החגים שבסופה פלשו אלפי מחבלי חמאס ליישובי עוטף עזה ורצחו למעלה מ-1,200 ישראלים. בשל פגרת החגים הצעת החוק טרם עלתה לאישור ועדת שרים לחקיקה.

אין תפיסת ביטחון

מהות הצעת החוק של ח"כ איזנקוט היא חיוב הממשלה לאמץ תפיסה ביטחונית ולעדכן אותה מדי שנה. מאז הקמת המדינה, נכתב בדברי ההסבר להצעה, לא אימצה ישראל תפיסת ביטחון רשמית.

"מדינת ישראל ניצבת מאז הקמתה בפני איומים חמורים ואתגרים ביטחוניים ולאומיים", נכתב בדברי ההסבר, "לפני הקמת המדינה, גובשה תפיסת ביטחון לא רשמית על ידי ראש הממשלה הראשון דוד בן גוריון ז"ל. מאה שנים אחרי כתיבת מאמרו של זאב ז'בוטינסקי, 'קיר הברזל', אותו תרגם דוד בן גוריון לאחד היסודות המרכזיים בתפיסת הביטחון של ישראל, ראוי שלמדינת ישראל תהיה תפיסת ביטחון פורמאלית.

"תפיסת הביטחון הלאומי הייתה ונותרה עניינו של המדינאי. היא דורשת ראייה לאומית כוללת, זיהוי של כלל האתגרים הנוכחיים והעתידיים וההתמודדות עימם. המסמך יהווה מצפן לחיזוק הביטחון הלאומי. האסטרטגיה הנגזרת ממנה, תהווה הכוונה והשראה לראשי המערכות האמונים על מרכיבי הביטחון הלאומי".

לפני חודש בדיוק נאם ח"כ איזנקוט בכנס המכון למדיניות נגד טרור והתייחס להצעת החוק ולתפיסת הביטחון המיושנת של מדינת ישראל. איזנקוט קרא לעדכן את האופן בו ישראל תופסת את ארגוני הטרור שסביבה: "בעשור האחרון ראינו גם את חיזבאללה ואת חמאס, לובשים צורה חדשה למושג טרור, שבטח לא שייך לאופרציה הטקטית. גם המטרות שהציבו לעצמם וגם באופן שבו הם פועלים. יש להם יכולת מדינתית כתוצאה מתמיכת מדינות שעומדות מאחוריהם".

בהקשר לגילוי חפירת מנהרות החיזבאללה בצפון, כמו גם בהקשר הרחב של נאומו, הוא ציין כי הדבר "מלמד על סבלנות, חשאיות, סודיות, ועל דפוס חשיבה שלא רוצה לבצע פיגועים טקטיים להפחיד את העורף הישראלי, אלא רצון להכין תוכנית עם בסיס מפתיע, קרקעי רחב, תוכנית ימית והפעלת אש רחבה עם יכולת מדינתית".

דברי איזנקוט אינם בבחינת חיזוי ספציפי של התקפת חמאס בשבת, עליה קיבלה ישראל התראה ממצרים שלושה ימים לפני שקרתה, אולם הם מדגימים כי הידע המקצועי היה קיים וכי היה מי שסבר כי קיימת חובה לשנות דפוסי חשיבה ותפיסות ביטחון מיושנות. שינוי שאולי היה מונע את המחדל העצום של ה-7 באוקטובר.

איזנקוט הדגיש בדבריו כי הצורך בתפיסת ביטחון מוגדרת נובע מכך ש"אנחנו נמצאים במציאות פוליטית בה אינטרסים לאומיים של מדינת ישראל נדחקים הצידה כדי לשמר קואליציה – אלו עולים על ביטחון מדינת ישראל", ותקף את הממשלה הנוכחית שמרכיביה חשבו כי ענייני ביטחון הם "משחק וצעצועים שניתן לחלק בין שרים". בכך כיוון איזנקוט לחלוקת הסמכויות הביטחוניות בין שר הביטחון גלנט ושר האוצר סמוטריץ'.

"לזה מצטרף צורך פוליטי שפוגע בהפעלה אפקטיבית של צה"ל, שב"כ, משטרת ישראל והמנהל האזרחי", הוסיף איזנקוט, "הצורך הפוליטי מחולק בין שני שרים וזה פוגע בשדרת הפיקוד, באפקטיביות הצבא, וחלק מהתופעות שאנחנו רואים היום – זו פשוט חבלה ביכולת המופלאה שצה"ל בנה להילחם בטרור".

דבריו של ח"כ איזנקוט לא רק שלא זכו לאוזן קשבת בממשלה, הוא ספג בגינם מתקפה מרוכזת מכיוונו של ראש הממשלה נתניהו. בחודשים האחרונים ח"כ איזנקוט הוא אחת המטרות המרכזיות להתקפות השופרות של נתניהו בתקשורת. יעקב ברדוגו, מאנשי התקשורת המקורבים לראש הממשלה ויועצו הפוליטי, משתלח חודשים באיזנקוט ותוקף אותו על אזהרותיו והתרעותיו הנוגעות לכך שקידום ההפיכה המשטרית של נתניהו באופן האמור פוגעת קשות בכוחות הביטחון.

"לפעמים אני מקשיב, בעיקר למישהו שעושה את הדרמה הגדולה, ובעיקר צריך לשאול איך ולמה, ויוצר הרבה מאוד פאניקה במערכות, בגלל כל מיני קשרים שלו, גדי איזנקוט" השתלח יעקב ברדוגו בשישי ביולי בערוץ 14, "מי שמתהלך בכנסת יודע שבתקופה האחרונה אחד המוליכים של הפחד, של הבהלה, של התבהלה, זה הרמטכ"ל לשעבר גדי איזנקוט […] הוא מתאר תרחישי בלהות […] אנחנו זוכרים משפטים שלו כאילו אנחנו לפני מלחמת 73', אין ספק שממניעים פוליטיים". ברדוגו אף לעג למראהו הפיזי של איזנקוט וכינה אותה "דובית ועגלגלה". "אמת ויפה דיברת", סיכם המנחה שי גולדן את דבריו של ברדוגו.

יש לכם הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכירים מידע או סיפור שאנחנו לא?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

מאת שבי גטניו

שבי גטניו
עיתונאי ב"שקוף", מסקר את הכנסת, עבודת הלוביסטים והקשרים בין הון-שלטון-עיתון. החל מ-2008 פעיל בסוגיות תחלואי קשרי הון-שלטון-עיתונות ואסדרת פעילות השדלנים בישראל. בין השנים 1998-2008 פעיל במאבק לקידום זכויות להט"ב (יוצר הקיצור להט"ב). דובר לשעבר של עמותת 'רופאים לזכויות אדם'. בוגר תואר ראשון במדעי החברה והרוח ובדרך לסיום תואר שני במסלול מצטיינים עם תזה בלימודי דמוקרטיה בין-תחומיים באוניברסיטה הפתוחה. גר בתל אביב, אב לילד.

13 תגובות

 1. הבעיה ממשלת בנט לפיד שנה וחצי , למה לא עשו כלום?
  כולם רק דיבורים כולל בנט,לפיד,גנץ,איזנקוט כולם פקאפקא

 2. זה שגדי איזנקוט הוא איש רציני ?, משכמו ומעלה, תמיד ידעתי.
  זה שבורדוגו אדיוט מושלם וכלב נרצה גם את זה ידענו .
  אבל בעקבות הכתבה היום יותר מתמיד אנימשוכנעת שאחד מקברניטי המחדל הוא יולי אדלשטין שממש בגד בתפקידו והתמכר לתואר ולכן. מאסיר ציון הפך להורס ציון.

 3. אייזנקוט חייב לצאת מהפוזות שלו לגבי הצבא. גם הוא וגם גנץ השתיקו את האלוף בריק וזלזלו בדוחות הביקורת שלו. שניהם שותפים לגניבת 15% "תוספת הרמטכל" למשכורות בהסתרה מוחלטת של הפשע וחתימת ידם על הגניבה. הם שותפים מלאים לאסון שנפל על המדינה אבל במקום להתבייש ולהתפטר הם (כמו ביבי) עסוקים בשכתוב ההיסטוריה ובהמשך הפרסום העצמי. גועל נפש. כל ההנהלה הבטחונית של ישראל כרגע היתה שותפה למחדלים ובכל זאת הם ממשיכים להוביל כאילו רק הם יכולים לנצח. שילכו הביתה מייד ושיתנו לאחרים להוביל. אלוף בריק צריך להתמנות לשר בטחון מיידית.

  1. נראה לי שהתחרפנתה בריק לא ראוי להיות מפקד מחלקה.שנים הוא רואה שחורות.גם שעון מקולקל מראה פעמיים ביום את השעה הנכונה.לעצם הענין מזלו של עם ישראל שגנץ ואייזנקוט הקבינט המלחמה.

  2. בריק בנאדם רציני ובניגוד לציפיותיכם לא יהיה זה שיחלץ את הדרג המדיני מקבלת אחריות על פשעיו. נכון שגם הצבא אינו חף מטעויות אך האחריות, במיוחד הבטחונית היא על הממשלה והעומד בראשה. הידעת שבריק ביקש להפגש עם נתניהו לפני המלחמה מספר פעמים וסורב? מאז ה 7.10 נפגשו כבר 3 פעמים. למה? כי סביבת נתניהו מתחילה לבנות את ועדת החקירה העתידית ורוצה את בריק בתוכה. זה לא יעזור להם.

  3. הכנסת ?; מקום :עבוד" מהטובים במשק …לא נדרשים בשום מאמץ…
   מקבלים שכר מכובד …
   מרימים יד כשהבוס דורש… ואללה אחלה מקום להשתזף בו

 4. ממשלת חורבן, שקר וכזב.
  הממשלה וכל הנבלים הכרוכים אחריה.
  בראשות ביבי מחרב ישראל.

  1. לא צריך ועדת חקירה
   איזנקוט אמר 4
   את הכל מה צריך יותר מזה,
   באשר לעדת החנפנים ומלחכי הפנכה בראשות ברדוגו צריכים לעןף מסביבתנו .

 5. אני כבר לא יודע מה לאמר על ממשלת נתניהו.
  עושה רושם שהיא לא מתפקדת בכלל.
  איך ננצח ככה בעזה?
  מה יהיה איתנו בכלל? זה איום ונורא.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שקוף הוא כלי התקשורת העצמאי הגדול בישראל. פה תקראו עיתונות חוקרת, מעמיקה וביקורתית, בתחומי הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, משבר האקלים ועוד.

"עצמאי" אומר שכל המימון שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע רק מ- 9,143 איש ואישה בדיוק כמוך. אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או קרנות, אין פרסומות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. זו מהפכה: אנחנו היחידים בישראל שפועלים במודל הזה, באופן שמבטיח שנעשה עיתונות נקייה מאינטרסים ומלחצים פוליטיים, כזו שנכנסת לעובי הקורה ולא פוחדת לומר את האמת. כל תמיכה, בכל סכום, מאפשרת לנו להמשיך ולשנות את המציאות הישראלית, למען כולנו.

משוב על האתר החדש

אנחנו בתקופת הרצה, נשמח לכל פידבק.

הירשמו לניוזלטר השקוף ונעדכן אתכם אחת לשבוע על כל החשיפות, התחקירים והפרסומים שלנו. מבטיחים לא לשלוח ספאם!

תודה על המשוב!

בזכותך אנחנו משתפרים כל הזמן.

אם עדיין לא הצטרפת כמו"ל – אפשר לעשות את זה כאן.

מערכת שקוף.