ערכת שאלות לפוליטיקאים

ארגוני הסביבה במכתב חריג לנתניהו: מנה את גמליאל לשרה להגנת הסביבה

שורת ארגונים, בהם "מגמה ירוקה" ו"צלול", חתומים על המכתב התקדימי, המבקש מיו"ר הליכוד למנות את השרה לשעבר • "בניגוד לשרים קודמים, גמליאל הגיעה עם אג'נדה שמאמינה בחקיקה סביבתית", מסבירים ב"אדם טבע ודין"
הדפיסו את הכתבה

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

"נדרשת במשרד הנהגה חזקה ורתומה". גילה גמליאל (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

בשעה שהדיונים הקואליציוניים נמשכים, במסדרונות הכנסת החלה חרושת שמועות על איוש המשרד להגנת הסביבה. הסברה הרווחת היא שחברת הכנסת גילה גמליאל (הליכוד) תבקש לחזור לתפקיד שאותו היא מילאה עד לכינון הכנסת היוצאת.

השבוע, גמליאל קיבלה חיזוק תקדימי. ארגוני הסביבה המרכזיים, ובהם "מגמה ירוקה", "אדם טבע ודין" ו"צלול", שלחו מכתב ליושב ראש הליכוד, בנימין נתניהו, בבקשה שימנה אותה לתפקיד. בארגונים טוענים שלא זכור מקרה בשנים האחרונות שבו ניסו להתערב לטובת מועמד כזה או אחר לתפקיד פוליטי. 

"אנחנו, ארגוני הסביבה החתומים על מכתב זה, קוראים לך לקדם את חברת הכנסת גילה גמליאל לתפקיד השרה להגנת הסביבה הבאה", נכתב בפתח הדברים. "מול שלל האיומים והאתגרים הסביבתיים והאקלימיים נדרשת במשרד להגנת הסביבה הנהגה חזקה ורתומה, תפקיד מורכב שעל מנת לאייש אותו נדרשים ניסיון מקצועי, ידע והבנה נרחבים על מצב הטבע והאקלים, בקיאות ברזי החקיקה והעבודה במשרד ורצון לעשות שינוי".

עוד ציינו במכתב כי לאורך הקדנציה במשרד, גמליאל פעלה לקידום נושאים בלב סדר היום הציבורי, ובין היתר קידמה את התוכנית להבראת מפרץ חיפה, האיסור על סחר בפרוות, טיפול בפסולת, הגנה על מינים בסכנה וקידום תזכיר חוק האקלים הממשלתי. "מדובר בצעדים חשובים ומשמעותיים, אשר זיכו אותה בהערכה רבה בקרב כל הנוגעים בדבר", נכתב.

"יש לגמליאל אוריינטציה של רגולציה וחוק ומשפט", אמר מנכ"ל אדם טבע ודין, עמית ברכה, בהסבירו את הסיבה למהלך החריג. "היא מאמינה שכדי לקדם אג'נדה סביבתית צריך פלטפורמה חוקית לזה. לפניה זה לא היה ככה, השרים הקודמים הסתפקו בהחלטות ממשלה ותכניות לאומיות. גמליאל הגיעה עם אג'נדה שמאמינה בחקיקה סביבתית", הוסיף.

ברכה נתן דוגמה למאבק מוצלח שהובילה השרה לשעבר. "היא הרחיבה את חוק הפיקדון כנגד כל האיומים על רשתות השיווק והתאגידים הגדולים, וגם מול חברי כנסת שהתנגדו", אמר. "אנחנו מציינים שנה לחוק, מדובר במהלך חשוב שבזכותו כמה מאות מיליוני בקבוקי משקה לא מסתובבים במרחב הציבורי, בשמורות הטבע ובחופים".

מנכ"ל מגמה ירוקה, אלעד הוכמן, הוסיף כי גמליאל מכירה את המשרד ומחויבת אליו. "אנחנו רואים יתרון בחברת כנסת מנוסה שרתומה למשרד ויודעת לעבוד, ולכן אנחנו חושבים שזה יהיה נכון לסביבה ולממשלה הנוכחית", הסביר. עוד ציין כי יש יתרון גדול שהשר בראש המשרד מגיע משורות מפלגת השלטון. "אני מעדיף מישהו מהליכוד, מהמפלגה של ראש הממשלה, לעומת מישהו שהוא לא. זה יתרון משמעותי, גם מבחינת תקציבים וגם מבחינת מהלכים", אמר הוכמן.  

גמליאל, חברת הליכוד, החליפה את חבר הכנסת לשעבר זאב אלקין במשרד להגנת הסביבה וכיהנה בו כשנה עד לכהונת השרה הנוכחית, תמר זנדברג (מרצ). אם אכן תהיה שרה גם בממשלה הנוכחית, היא תהיה שרת הסביבה היחידה שנותרה בכנסת. יתר שרי הסביבה לשעבר כבר עזבו (או בתהליכי עזיבה), למעט נתניהו שכיהן תקופה קצרה בתפקיד.

גמליאל

יש לכם הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכירים מידע או סיפור שאנחנו לא?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

מאת יעל געתון

יעל געתון
כתבת סביבה. יעל געתון החלה את דרכה העיתונאית בעיתון העיר תל אביב, שם שימשה ככתבת חינוך עד לסגירתו בשנת 2010. בהמשך עבדה בחדשות המקומיות בטלוויזיה וסיקרה את אזור העמקים בצפון עד לשנת 2014. בשנת 2015 החלה לעבוד בוואלה!News במשך כחמש שנים, בשורה של תפקידים, בהם עורכת חדשות, כתבת מגזין וכתבת תרבות וצרכנות.

3 תגובות

  1. כולכם התחלקתם על השכל! הגברת הזו עוד רבה עם מזכירות הכנסת על כך ששכנה את בני ביתה על חשבון המדינה באיזה מלון מפואר, ובמהלך הקורונה חרגה באופן בוטה מההנחיות. לדעתי לא ראויה להיות שר לא כל שכן "נבחרת ציבור" כלל!

  2. תפקיד של שר במשרד להגנת הסביבה הוא כפוי טובה ולא נראה כי יהיו הרבה קופצים עליו.

  3. גמליאל אכן די הוכיחה עצמה בקדנציה הקצרה מאוד שלה. התעלומה הגדולה היא מה דעתה ויחסה להזרמת הנפט המסיבית מאילת לאשקלון שזנדברג הצליחה לעצור זמנית

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שקוף הוא כלי התקשורת העצמאי הגדול בישראל. פה תקראו עיתונות חוקרת, מעמיקה וביקורתית, בתחומי הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, משבר האקלים ועוד.

"עצמאי" אומר שכל המימון שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע רק מ- 9,160 איש ואישה בדיוק כמוך. אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או קרנות, אין פרסומות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. זו מהפכה: אנחנו היחידים בישראל שפועלים במודל הזה, באופן שמבטיח שנעשה עיתונות נקייה מאינטרסים ומלחצים פוליטיים, כזו שנכנסת לעובי הקורה ולא פוחדת לומר את האמת. כל תמיכה, בכל סכום, מאפשרת לנו להמשיך ולשנות את המציאות הישראלית, למען כולנו.

משוב על האתר החדש

אנחנו בתקופת הרצה, נשמח לכל פידבק.

הירשמו לניוזלטר השבועי החדש שלנו, עם כל הכתבות והתחקירים של "שקוף" ו"העין השביעית" בנושאי סביבה, לצד חדשות משבר האקלים מהארץ ומהעולם.

תודה על המשוב!

בזכותך אנחנו משתפרים כל הזמן.

אם עדיין לא הצטרפת כמו"ל – אפשר לעשות את זה כאן.

מערכת שקוף.