ערכת שאלות לפוליטיקאים

בעקבות חשיפת "שקוף": "לא נאפשר לקרן העושר להשקיע בדלקים פוסיליים"

יו"ר ועדת הקרן לאזרחי ישראל בכנסת, מוסי רז, דרש מוועדת האיתור לבחון את מינויו של יו"ר חברה לחיפושי נפט למועצה שתקבע את מדיניות ההשקעות ● "ראוי כי נציגי הציבור יהיו חפים מאינטרסים עסקיים" ● רז הודיע כי יקיים דיון בכנסת בנושא
הדפיסו את הכתבה

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

מוסי רז, מגיש הצעת החוק (צילום: נועם ריבקין פנטון, פלאש 90)

יו"ר הוועדה לקרן לאזרחי ישראל (קרן העושר) ח"כ מוסי רז דרש השבוע מחברי ועדת האיתור של מועצת הקרן, כי יבחנו בשנית את מינויו של ד"ר רוני הלמן לאחד מחברי המועצה. רז פנה לוועדת האיתור בעקבות חשיפת "שקוף" על בחירת שלושה נציגי ציבור למועצה, ביניהם הלמן, יו"ר דירקטוריון של חברה לחיפושי נפט וגז.

במכתב לוועדה טען שקיים "חשש כי ההחלטות שיתקבלו על ידי המועצה, ביניהן למשל השאלה האם הקרן תשקיע בדלקים פוסיליים, לא יהיו חפות משיקולים זרים". ח"כ רז אף ציין כי יכנס דיון בנושא זה בוועדת הכנסת שבראשותו, אליו יזמן את חברי ועדת האיתור לבירור בנושא זה.

בקרן העושר צפויים היו להצטבר עד כה מיליארדי שקלים, המהווים את חלקו של הציבור ברווחי חברות הגז משימוש במשאב הטבע. אך חרף הרווחים האדירים, הסכום מזערי – 441 מיליון ש"ח. ברגע שיצטברו בה מיליארד שקל, הכספים יושקעו בקרנות בחו"ל כדי להגדיל את הסכום.

מי שיקבעו את מדיניות ההשקעות של הקרן הן מועצת הקרן המונה שבעה חברים, וכן ועדת השקעות שתמונה על ידי המועצה. בסמכותן להחליט להימנע מהשקעות בחברות אנרגיה מזהמות – ובכך לפצות על הפגיעה בטבע במסגרת ההשקעה המאסיבית של ישראל בגז והשימוש בו.

בהמשך לפרסום ב"שקוף", ח"כ רז הבהיר כי לדעתו על הקרן לא צריכה להשקיע באנרגיות מזהמות, על רקע המאבק במשבר האקלים, וכתב בציוץ בטוויטר כי "להודיע כי הכנסת לא תאפשר לקרן להשקיע בנפט או דלק פוסילי אחר". 

בנוסף ביקש רז מחברי הוועדה למנות נציגה לוועדה, לאור העובדה שעד כה נבחרו למועצת הקרן נציגים גברים בלבד.

משרד האוצר אישר: אלו נציגי המועצה

בקשת רז מגיעה על רקע חשיפת "שקוף" כי משרד האוצר אישר את מינויים של שלושה נציגי ציבור למועצת הקרן לאזרחי ישראל (קרן העושר): ד"ר רוני הלמן, ירום אריאב ובארי טאף. הלמן הוא מייסד בית ההשקעות "הלמן אלדובי", מכהן כיו"ר דירקטוריון של חברה לחיפוש גז ונפט "הזדמנות ישראלית" המחזיקה במאגר ישי בקפריסין. הוא היה ממקימי איגוד תעשיות חיפוש הגז והנפט שייצג חברות אנרגיה כמו נובל אנרג'י, דלק קידוחים ותמר פטרוליום.

ד"ר רוני הלמן (משמאל), יו"ר חברה לחיפוש נפט שייקח חלק בהחלטה על מדיניות ההשקעה של קרן העושר (צילום: אייל יצהר, גלובס)

אריאב, ששימש כמנכ"ל משרד האוצר בין השנים 2007 ו-2010, יכהן כיו"ר ועדת ההשקעות תחת המועצה. בטרם שימש כמנכ"ל עבד כבכיר בחברת כיל וניהל את פעילות "כיל דשנים" באירופה. כיום הוא מנהל את חברת הייעוץ "ירום אריאב", שמייעצת לחברות פרטיות ולרשויות ציבוריות, וכתבה בין היתר חוות דעת בתשלום לחברת הפצת הגז "SuperNG" ול"חיפה כימיקלים". טאף היה בכיר בבנק ישראל וכעת חבר בצוות בית ההשקעות "פסטרנק שהם".

השלושה הם חלק ממועצה המונה שבעה חברים, בהם החשב הכללי, המשנה לנגיד בנק ישראל ונציג נוסף מטעם ראש הממשלה שעדיין לא נבחר. הם נבחרו על ידי ועדת איתור שמורכבת משופט בדימוס, מנכ"לי משרדי ראש הממשלה והאוצר, המשנה לנגיד בנק ישראל וכן נציג האקדמיה פרופ' אודי ניסן. 

השבוע הייתה אמורה לעלות להצבעה בקריאה שניה ושלישית הצעת החוק למיסוי רווחים ממשאבי טבע, אך הקואליציה משכה אותה ברגע האחרון בעקבות הסתייגויות שהגישה האופוזיציה. הצעת החוק מבקשת לזרז את זרימת הכסף לקרן בכך שתחייב את חברות הענק לשלם את המסים שהן חייבות, לפי רשות המסים, לקופה הציבורית. 

יש לכם הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכירים מידע או סיפור שאנחנו לא?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

מאת יעל פינקלשטיין

יעל פינקלשטיין
כותבת ב"שקוף" מאז "מאה ימים של שקיפות", עוקבת אחרי פעילות של לוביסטים שמייצגים בעלי אינטרסים בכנסת וכותבת גם על ייצוג שוויוני בפוליטיקה. לתקשורת כוח עצום להשפיע על החיים שלנו, והיא יכולה לנצל אותו כדי לחשוף עוולות ולדרוש תשובות מנבחרות ונבחרי הציבור - אבל היא לא תמיד מצליחה לעשות את זה. אני שמחה להיות חלק מארגון עצמאי שיכול לפעול רק למען הציבור בחופש מוחלט.

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שקוף הוא כלי התקשורת העצמאי הגדול בישראל. פה תקראו עיתונות חוקרת, מעמיקה וביקורתית, בתחומי הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, משבר האקלים ועוד.

"עצמאי" אומר שכל המימון שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע רק מ- 9,133 איש ואישה בדיוק כמוך. אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או קרנות, אין פרסומות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. זו מהפכה: אנחנו היחידים בישראל שפועלים במודל הזה, באופן שמבטיח שנעשה עיתונות נקייה מאינטרסים ומלחצים פוליטיים, כזו שנכנסת לעובי הקורה ולא פוחדת לומר את האמת. כל תמיכה, בכל סכום, מאפשרת לנו להמשיך ולשנות את המציאות הישראלית, למען כולנו.

משוב על האתר החדש

אנחנו בתקופת הרצה, נשמח לכל פידבק.

הירשמו לניוזלטר השבועי החדש שלנו, עם כל הכתבות והתחקירים של "שקוף" ו"העין השביעית" בנושאי סביבה, לצד חדשות משבר האקלים מהארץ ומהעולם.

תודה על המשוב!

בזכותך אנחנו משתפרים כל הזמן.

אם עדיין לא הצטרפת כמו"ל – אפשר לעשות את זה כאן.

מערכת שקוף.