ערכת שאלות לפוליטיקאים

בשיא עבודת הכנסת על התקציב: האופוזיציה לא יכולה להצביע בוועדות

הלילה אושרה חלוקת סעיפי חוק ההסדרים בין הוועדות השונות, וחברי האופוזיציה לא היו חלק מקבלת ההחלטות • סלע המחלוקת - האם הרוב בוועדת הכספים יעמוד על ח"כ אחד או שניים
הדפיסו את הכתבה

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

קולות האופוזיציה לא נחשבים עוד. נתניהו ולוין. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

חברי האופוזיציה בכנסת כבר לא יכולים להצביע בוועדות הכנסת – המצב חסר התקדים הזה נוצר בעקבות סעיף בתקנון הכנסת שקובע שסיעה שלא מסרה את שמות חבריה לשיבוץ בוועדות לא תוכל להצביע בהן לאחר 60 יום. בעקבות זאת, הלילה (שני) אושרה חלוקת סעיפי חוק ההסדרים בין הוועדות, וחברי האופוזיציה לא לקחו חלק בהחלטות כבדות המשקל.

עוד ב"שקוף":

מהות הסעיף הזה היא למנוע חפיפניקיות בעבודת הוועדות של הכנסת וליצור התמקצעות של הח"כים בוועדות. שמות חברי האופוזיציה לא נמסרו מאחר שראש האופוזיציה בנימין נתניהו מסרב לשבץ את חברי האופוזיציה בוועדות הכנסת בטענה כי חלוקת הוועדות לא הוגנת ולכן אינה לגיטימית. 

אבל אם נפזר רגע את מסך העשן, הוויכוח המרכזי הוא הדרישה של האופוזיציה להקטנת הרוב של הקואליציה בוועדת הכספים משני ח"כים לח"כ אחד, מתוך אמונה שמשם קצרה הדרך להפיל את הממשלה.

חלוקת הכוחות המוצעת בוועדות היום לעומת הכנסת ה-20

יכול להיות שטענת האופוזיציה צודקת – הסוגיה עוד מתבררת בבג"ץ בעקבות עתירה של ח"כים מהליכוד – אבל קשה יהיה לנתק את זה מהתמונה הכוללת שבה חלק מאופוזיציה מסרבת להכיר בלגיטימיות של הממשלה הנבחרת ואפילו בלגיטימיות של חלק מהאופוזיציה עצמה. 

בנוסף, בגלל אותה מחלוקת בוועדת הכספים מסרב יו"ר האופוזיציה להקים גם את ועדת האתיקה ובכך מעניק חסינות מפני קובלנות לח"כים הסוררים. כאלו שהתבטאו באופן בזוי, לא הגישו הצהרות הון ואפילו נעדרו לתקופות ממושכות מעבודת הכנסת. 

יש לכם הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכירים מידע או סיפור שאנחנו לא?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

מאת עידן בנימין

עידן בנימין
כתב לתיקון הכנסת. ירושלמי 15 שנה. מאז הקמת "שקוף" כותב על הפינות החשובות שכלי התקשורת מזניחים: העבודה הפרלמנטרית האמתית, פיקוח הח"כים על הממשלה, כשלונם של נבחרי הציבור לעמוד בחוקים שהם עצמם כתבו, מימון מפלגות פיקוח על מבקר המדינה ועוד. מתעקש לכתוב שוב ושוב על דברים - עד שיתוקנו. הולך לישון בלילה פסימי וקם בבוקר אופטימי. מונע מזעם ומתקווה בו זמנית.

תגובה אחת

  1. ראוי לבדוק האם יש ממש בדברים שלהם, ואולי הלחץ צריך להיות מופעל על הקואליציה שתנהג בממלכתיות ותחלק את המקומות בוועדות באופן יחסי והגון.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שקוף הוא כלי התקשורת העצמאי הגדול בישראל. פה תקראו עיתונות חוקרת, מעמיקה וביקורתית, בתחומי הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, משבר האקלים ועוד.

"עצמאי" אומר שכל המימון שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע רק מ- 9,133 איש ואישה בדיוק כמוך. אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או קרנות, אין פרסומות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. זו מהפכה: אנחנו היחידים בישראל שפועלים במודל הזה, באופן שמבטיח שנעשה עיתונות נקייה מאינטרסים ומלחצים פוליטיים, כזו שנכנסת לעובי הקורה ולא פוחדת לומר את האמת. כל תמיכה, בכל סכום, מאפשרת לנו להמשיך ולשנות את המציאות הישראלית, למען כולנו.

משוב על האתר החדש

אנחנו בתקופת הרצה, נשמח לכל פידבק.

הירשמו לניוזלטר השקוף ונעדכן אתכם אחת לשבוע על כל החשיפות, התחקירים והפרסומים שלנו. מבטיחים לא לשלוח ספאם!

תודה על המשוב!

בזכותך אנחנו משתפרים כל הזמן.

אם עדיין לא הצטרפת כמו"ל – אפשר לעשות את זה כאן.

מערכת שקוף.