ערכת שאלות לפוליטיקאים

כל היתרונות האמיתיים (והמשעשעים) בבחירות חוזרות

חוקים שחוזרים לבוידם, נושאי שיחה סביב השולחן המשפחתי ובן של רה"מ שהופך לסקופר. שקוף מתגייסים להרמת מצב הרוח הלאומי ומביאים לכם את חצי הכוס המלאה של פיזור הכנסת המדכא וחסר התקדים
הדפיסו את הכתבה

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

נתחיל בחדשות הרציניות. יש יתרון מובהק בבחירות החוזרות: אפשר להתמקד בהן סוף סוף בסוגיות שבאמת חשובות לציבור: תחבורה ציבורית. דיור. בריאות. יוקר המחיה.
בתקווה שנגמר במחסניות הפוליטיקאים רפש הימין/שמאל – לדיון הפעם יכול להיות ערך אמיתי לחיי היום-יום שלנו. במקום רק לנסות ולהפעיל אותנו מהבטן, ישנה הזדמנות לשיח כלכלי משמעותי.
אלא שאי אפשר לסמוך על הפוליטיקאים שלנו שיובילו לשיח כזה. ואנחנו ב"שקוף" עדיין לא גדולים מספיק לסחוף את כולם אחרינו (הצטרפתם כבר?) – אז ביקשנו מהתומכים שלנו לפרט את חצי הכוס המלאה של בחירות חוזרות, למרות הטירלול.

בררנו את המיטב, והנה רשימת הדברים *חיוביים* שצפויים לנו בעקבות פיזור הכנסת:

 1. יום חופש נוסף (17 בספטמבר – אמצע שבוע!). בתשלום, ועל חשבוננו – אבל חופש נוסף!
 2. שלל חוקים יאלצו לחזור לתחילת המסלול (בעקבות כלל שמבטל "רציפות", כלומר דילוג על משוכות בהליך החקיקה, עקב בחירות כפולות). ביניהם:
  1. חוק הפורנו: שמשית עלויות על הציבור ופוגע בחופש הפרט במטרה להקשות (בצורה מאוד לא יעילה) על גלישה לאתרי פורנו.
  2. חוק היועמ"שים: שמאפשר לשרים לבחור בעצמם את היועצים המשפטיים שלהם (ובכך להפוך אותם לפחות עצמאיים וביקורתיים).
 3. כל מי שהתחרט על המפלגה שבחר בסבב הקודם, יכול להצביע לאותה מפלגה ולהתחרט שוב (דר רז).
 4. את הכנסת ה-20 סיימנו עם תשעה ח"כים חשודים, ואת הכנסת ה-21 סיימנו עם חמישה חשודים. מי יודע, אולי זו מגמה ואת הכנסת ה-22 נסיים רק עם שניים? (עידן בנימין)
 5. רענון נושאי שיחה: "כשמתווכחים על פוליטיקה ומפלגות יש פחות זמן להתלונן על החום" (אמילי קימחי). "תמיד יש על מה לדבר עם משפחה" (איגור בונדר).
 6. גן עדן לליברטריאנים: "זו הכנסת המוצלחת בהיסטוריה של המדינה – 0 חקיקה מזיקה, פטרנליסטית, ומעיקה. ביומה הראשון הוגשו מעל 700 הצעות חוק פרטיות, וכולן לא עברו! תומר, אני יודע שאתה אוהב לבדוק את הנוכחות של הח"כים במשכן ולהתלונן על ריבוי הפגרות. אני אומר – ההיפך! כמה שיותר פגרות, כמה שיותר היעדרויות! ח"כ עצלן הוא ח"כ שלא נכנס לי לחיים" (עומר גריג)
 7. מועד ב' לתקשורת: "עמית סגל יוכל להכין רשימת שאלות למקרה שייפול עליו ראיון בהפתעה" (עומר סופר). "מינה צמח וחבריה קיבלו הזדמנות להציל את כבודם" (ליעוד אברבך)
 8. שיאנים מפתיעים: מיקי זוהר אלוף החקיקה (העביר את החוק היחיד – לפיזור הכנסת). "אחוזי נוכחות שוברי שיאים ליאיר לפיד!" (עומר סופר)
 9. נוסטלגיה: "נפתול חוזר לארץ נהדרת!" (אילנה קלמן)
 10. חלומות: "אפשר בינתיים לפנטז כמו שמפנטזים כשממלאים לוטו. כמו למשל לחלום על ממשלה שמורכבת רק מ: נשים, הומואים, רופאים, אמנים וספורטאים". (שרון עוז אמיתי)
 11. שיעור משולש באזרחות לציבור הרחב: "ביחד עם הבחירות המקומיות, אלה שלוש הזדמנויות תוך פחות משנה ללמד את הבנות על דמוקרטיה, על החשיבות בללכת לבחור". (קרין שנייד). וגם פחות אזרחים ירגישו שהקולות שלהם הלכו לפח ולא זכו לייצוג: "מפלגות שלא עברו את אחוז החסימה מקבלות הזדמנות להשתפר, בתקווה שיתאחדו ו/או יעברו את אחוז החסימה הפעם". (אורי פחימה)
 12. חרף בזבוז הכספים הציבורי: צפויה פריחה חסרת תקדים בתעשיית הדפוס והפרסום. כמו-כן יועצים אסטרטגיים, עסקנים פוליטיים, טלמרקטינג וסוקרים יזכו השנה להכנסה כפולה, גם אם התוצאה תהיה זהה.
 13. על הדרך: "החסינות לא תהיה רלוונטית" (יונתן שץ מסביר שאולי לוח הזמנים יקשה על רה"מ להעביר חוק שיציל אותו ממשפט)
 14. ידע כללי: "תשובות אפשריות חדשות לשאלות טריוויה על כהונות קצרות בכנסת שהתשובה עליהן היא לא בהכרח פנינה רוזנבלום". (SOOFGI)
 15. הפתעת הבחירות החוזרות: "יאיר נתניהו הפך לעיתונאי חוקר שנאבק בשחיתות, אמנם רק של ליברמן ועל הדרך הפליל את אבא שלו" (רחל אלגזי)
 16. התפתחויות טכנולוגיות: "המצלמות בקלפיות בישובים ערביים יעבירו את השידורים הפעם ב-4K" (בי סייד)
 17. נוכל לפרסם שוב את כל התחקירים שחלק מהמהצביעים התעלמו מהם (צוות שקוף)
יש לכם הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכירים מידע או סיפור שאנחנו לא?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

מאת תומר אביטל

תומר אביטל
מייסד-שותף, לשעבר כתב ועורך ב"שקוף".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שקוף הוא כלי התקשורת העצמאי הגדול בישראל. פה תקראו עיתונות חוקרת, מעמיקה וביקורתית, בתחומי הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, משבר האקלים ועוד.

"עצמאי" אומר שכל המימון שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע רק מ- 9,159 איש ואישה בדיוק כמוך. אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או קרנות, אין פרסומות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. זו מהפכה: אנחנו היחידים בישראל שפועלים במודל הזה, באופן שמבטיח שנעשה עיתונות נקייה מאינטרסים ומלחצים פוליטיים, כזו שנכנסת לעובי הקורה ולא פוחדת לומר את האמת. כל תמיכה, בכל סכום, מאפשרת לנו להמשיך ולשנות את המציאות הישראלית, למען כולנו.

משוב על האתר החדש

אנחנו בתקופת הרצה, נשמח לכל פידבק.

הירשמו לניוזלטר השקוף ונעדכן אתכם אחת לשבוע על כל החשיפות, התחקירים והפרסומים שלנו. מבטיחים לא לשלוח ספאם!

תודה על המשוב!

בזכותך אנחנו משתפרים כל הזמן.

אם עדיין לא הצטרפת כמו"ל – אפשר לעשות את זה כאן.

מערכת שקוף.