ערכת שאלות לפוליטיקאים

האגודה לזכויות האזרח: "הסכם טיס"א יפגע בזכויות אדם יסודיות בישראל"

בעקבות תחקיר קרן התחקירים - האגודה לזכויות אזרח דורשת לפתוח את תוכנו החשאי של ההסכם להערות הציבור • מבקשת להתנות כל התחייבות המאיימת על זכויות אדם בעיגון חקיקתי בכנסת • מחר: דיון ראשון על הסכם טיס"א בוועדת הכלכלה של הכנסת
הדפיסו את הכתבה

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

צילום: לשכת הח"כ, cc-by-sa-2.5
צילום: לשכת הח"כ, cc-by-sa-2.5

במכתב שהגישה לוועדת הכלכלה של הכנסת, מזהירה האגודה לזכויות האזרח מפגיעה בזכויות אדם יסודיות, במידה שישראל תחתום על הסכם הסחר הרב-לאומי טיס"א (TiSA), על-פי המתווה המסתמן מתחקיר קרן התחקירים. העתקים של המכתב נשלחו לשר האוצר משה כחלון וליועמ"ש אביחי מנדלבליט, והוא מבקר גם את הסודיות המוחלטת המאפיינת את המו"מ אשר מנהל משרד הכלכלה על ההסכם מטעם ישראל, כמו גם את היעדר יכולתה של הכנסת לפקח על ההסכם המתגבש.

"חרף חשיבותו, לא פורסם עד עתה כל פרט על ההסכם המתהווה ותוכנו נשמר בחשאיות", כותב עו"ד גיל גן-מור, מנהל היחידה לזכויות חברתיות-כלכליות באגודה לזכויות האזרח. "יש בהסכם התחייבויות לשינויי רגולציה בתחום המדיניות החברתית-כלכלית ובתחום הצרכנות, שישפיעו על כלל אזרחי המדינה". ולאור רגישותו וחשיבותו, טוען עו"ד גן-מור כי "יש הצדקה לדרישה לקיים דיון ציבורי שקוף ופתוח בתוכנו של ההסכם קודם לחתימתו".

[fbvideo link="https://www.facebook.com/laylacalcaly/videos/10154734160067943/" width="500" height="400" onlyvideo="1"]
 ערן הילדסהיים (קרן התחקירים) מסביר על הסכם טיס"א, "לילה כלכלי"

המכתב מזהיר מפני התחייבויות ישראליות בהסכם, אשר "ישבשו קשות את עצמאות המחוקק ואת אפשרותו לקבוע את המדיניות בהתאם לאינטרס של הציבור". המכתב מצביע על שתי התחייבויות מסתמנות של ישראל במסגרת המו"מ, כפי שהן עולות מתחקיר קרן התחקירים, אשר נכונה להם השפעה על כלל אזרחי המדינה: התחייבות בנושא הפרטה של שירותים והתחייבות בתחום שירותי אינטרנט.

באשר לסוגיית ההפרטה, טוען עו"ד גן-מור כי "ההסכם המתגבש מגביל את יכולתה של ממשלת ישראל להחזיר אליה את השליטה על שירותים ציבוריים שהופרטו, גם אם יתברר שמדובר בהפרטה כושלת", דבר אשר "יוביל לפגיעה קשה בזכויות אדם, והוא אסור על-פי הדין הישראלי", לשון המכתב.

עו"ד גיל גן-מור, האגודה לזכויות האזרח
עו"ד גיל גן-מור, האגודה לזכויות האזרח (צילום: אסף פינצ'וק)

באשר להשלכות על שירותי אינטרנט, מזהירה האגודה לזכויות האדם מפני התחייבויות "שתפגענה בזכויות יסוד כמו הזכות לפרטיות, חופש הביטוי, הזכות לשוויון (ביחס לחופש הביטוי ולקבלת שירותי אינטרנט), וביכולת של מדינות
החתומות על האמנה להגן על זכויות אלה". ההשלכות הללו נובעות מסעיפים מרכזיים מתוך הסכם טיס"א, כפי שנחשפו בתחקיר קרן התחקירים, אשר יקנו לחברות פרטיות אפשרות "להעביר מידע ממדינה למדינה ללא הגבלות" מחד, ו-ויתור על "עיקרון הנייטרליות ברשת" מאידך. ויתור על עיקרון זה עשוי לאפשר לספקיות תקשורת "לחסום או להאט את הגישה לתוכן מסוים או לאתרים מסוימים", ולאתרים גדולים לקבל קדימות בחשיפה לגולשים, דבר שיקשה על אתרים קטנים יותר להתמודד מול שחקנים גדולים בשוק האינטרנט.

פניית האגודה לזכויות האזרח ליו"ר ועדת הכלכלה ח"כ איתן כבל, מגיעה לקראת דיון מיוחד שייערך מחר (רביעי) בוועדת הכלכלה ויעסוק במו"מ החשאי המתנהל לאורך יותר מ-3 שנים על כניסת ישראל להסכם טיס"א, המתוכנן לכלול כ-50 מדינות. על-פי ויקיליקס, מדובר בהסכם הסחר הגדול מסוגו בהיסטוריה, והוא מתמקד בסקטור השירותים אשר אחראי ל-70% מהתמ"ג העולמי.

יש לכם הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכירים מידע או סיפור שאנחנו לא?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שקוף הוא כלי התקשורת העצמאי הגדול בישראל. פה תקראו עיתונות חוקרת, מעמיקה וביקורתית, בתחומי הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, משבר האקלים ועוד.

"עצמאי" אומר שכל המימון שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע רק מ- 9,143 איש ואישה בדיוק כמוך. אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או קרנות, אין פרסומות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. זו מהפכה: אנחנו היחידים בישראל שפועלים במודל הזה, באופן שמבטיח שנעשה עיתונות נקייה מאינטרסים ומלחצים פוליטיים, כזו שנכנסת לעובי הקורה ולא פוחדת לומר את האמת. כל תמיכה, בכל סכום, מאפשרת לנו להמשיך ולשנות את המציאות הישראלית, למען כולנו.

משוב על האתר החדש

אנחנו בתקופת הרצה, נשמח לכל פידבק.

הירשמו לניוזלטר השקוף ונעדכן אתכם אחת לשבוע על כל החשיפות, התחקירים והפרסומים שלנו. מבטיחים לא לשלוח ספאם!

תודה על המשוב!

בזכותך אנחנו משתפרים כל הזמן.

אם עדיין לא הצטרפת כמו"ל – אפשר לעשות את זה כאן.

מערכת שקוף.