ערכת שאלות לפוליטיקאים

האזרח שהצליח לפרוץ את חומות התעמולה של ערוץ 14

שיראל חוגג, שמשפחתו נלכדה בתופת החמאסית, הצליח להשחיל מונולוג יוצא דופן בערוץ הביביסטי • "אם עוד פעם מישהו אחד מכם יקרא למישהו מצד ימין או שמאל בוגד, ישסה אחד בשני - אנחנו לא נסלח לכם"
הדפיסו את הכתבה

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

שיראל חוגג שבני משפחתו שרדו את התופת בכפר עזה בראיון לערוץ 14 (צילום מסך)
שיראל חוגג שבני משפחתו שרדו את התופת בכפר עזה בראיון לערוץ 14 (צילום מסך)

מונולוג יוצא דופן הצליח לפרוץ אתמול (שלישי) את חומות התעמולה של ערוץ 14, המסור לשירותו של הפוליטיקאי בנימין נתניהו. אמיר איבגי, אחד המנחים בערוץ, העלה לשידור מבית החולים שיבא את שיראל חוגג, שהוצג כמי ש"בני משפחתו שרדו את התופת בכפר עזה". לאחר שיח על בני משפחתו הפצועים פתח חוגג בנאום בו הוא דורש נטילת אחריות מרה"מ נתניהו, מהשר הכהניסט בן גביר ומערוץ 14 עצמו, בשל הפצה אסטרטגית של הסתה וקיטוב.

המגיש, איבגי, ניסה לעצור אותו, אולם חוגג הצליח לדבר במשך כשתי דקות, ולומר מילים שלא נשמעו מעולם מעל מסך ערוץ התעמולה הביביסטי. "האסון הבלתי נתפס הזה רשום על שמם של כל חברי הכנסת", אמר חוגג, "על ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו, על השר שקורא לעצמו השר לביטחון פנים, ועל האנשים הבלתי אחראיים האלה שלא לוקחים אחריות.

"באסונות הגדולים של מדינת ישראל היתה גברת זקנה שצחקו עליה. קראו לה גולדה. אבל לפחות היא לקחה אחריות. אני שומע בימים האחרונים האשמות, וזה מתחבא, ורוטציה כזאת, ורוצה סיבות אחרות. אתם לא מעניינים, אתם מנהיגים לא ראויים. אתם לא ראויים לעם הזה. תתפקסו מהר מאוד. תקחו אחריות ותבנו את העם הזה. 

"יש לכם אחריות לחבר אותנו אחרי ששיסיתם אחד בשני. יש לכם אחריות גבוהה מאוד להתנצל לעם הזה. אדוני ראש הממשלה יש לך אחריות גבוהה מאוד. תצא החוצה, תלך לתקשורת ותתנצל, שאלפי אנשים נרצחו במשמרת שלך, אדוני. אתה יכול לספר סיפורים עד מחר. ואיפה אתה, אדון-צייצן בן גביר. אתה אלוף האולם בלספר סיפורים, איפה אתה אדון אקדח של טוויטר?".

F230523YS325cראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, עם השר לביטחון לאומי איתמר בן-גביר. הכנסת, מאי 2023 (צילום: יונתן זינדל)
ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, עם השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר (צילום: יונתן זינדל)

"אני לא רוצה להפיץ שנאה, אני רוצה להפיץ אהבה", המשיך חוגג לאחר שאיבגי ניסה לקטוע אותו, "רגע אדוני, אני רוצה להפיץ אהבה. יש פה גיבורים יחידים שהיו גיבורים. אני מתחייב באופן אישי: אני אבוא דין אתכם, אחד אחד, 120 חברי כנסת, אדוני ראש הממשלה, בן גביר, נפתלי, כל המיליציה הזאת שנהייתה נגד עם ישראל. 

"אנחנו עם ישראל, ימין ושמאל, אוהבי המדינה, מוכנים למות למענה. אנחנו תושבי הדרום, בגופנו הגנו על המדינה. אם עוד פעם מישהו אחד מכם יקרא למישהו מצד ימין או שמאל בוגד. ישסה אחד בשני, אנחנו לא נסלח לכם. לא נסלח לכם. תסתכלו מה קורה עכשיו כשאנחנו ביחד, אף אחד לא יכול עלינו"

יצחק מירילשווילי (צילום: רונן גולדמן, רשיון CC BY-SA 3.0)
יצחק מירילשווילי (צילום: רונן גולדמן, רשיון CC BY-SA 3.0)

"יש הרבה מאוד סוגיות שאנחנו נמנעים מלהיכנס בהן בימים האלה", ניסה שוב איבגי לעצור את שטף דיבורו של חוגג, שקטע אותו ואמר: "בלי סוגיות ובלי תירוצים אדוני, אין סוגיות. יש עם שנשחט אדוני. אין סוגיות. אל תייפה את זה ואל תסובב את הסיפור. אל תגיד לי 'ברור'. אני יודע שזה לא נוח לך. אין סיפור אדוני, יש פה עם שנשחט".

"אני מכבד מאוד את הכאב שלך", הגיב איבגי, "אבל אני רוצה שבכל זאת אנחנו ננהל את הדיון הזה בצורה מכובדת". על כך השיב חוגג: "אין פה דיון, יש פה עם שנשחט. שהממשלה תצא החוצה ותתנצל. קודם כל לפני הכל". 

איבגי: "פנינו אליכם כדי לשמוע את הכאב שלכם".

חוגג: "פניתם אלינו כי מעניין אתכם לשמוע כאב וגיבורים שנמצאים פה. אין לך זכות לשאול עוד שום שאלה, חוץ מלהתקשר עכשיו, לבנימין נתניהו ולשר לביטחון פנים, שגרם לאחותי להישרף בבית שלה".

איבגי: "הכאב שלך מובן ואני רוצה להודות לך על השיחה הזאת, תודה. תודה רבה לך".

חוגג: "תודה לך".

יש לכם הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכירים מידע או סיפור שאנחנו לא?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

תגובה אחת

  1. יש לכם טעות בכותרת שחוזרת על עצמה גם באינסטגרם. הגיבור הוא שיראך חוגג. המראיין מערוץ 14 זה אמיר איבגי…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שקוף הוא כלי התקשורת העצמאי הגדול בישראל. פה תקראו עיתונות חוקרת, מעמיקה וביקורתית, בתחומי הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, משבר האקלים ועוד.

"עצמאי" אומר שכל המימון שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע רק מ- 9,159 איש ואישה בדיוק כמוך. אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או קרנות, אין פרסומות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. זו מהפכה: אנחנו היחידים בישראל שפועלים במודל הזה, באופן שמבטיח שנעשה עיתונות נקייה מאינטרסים ומלחצים פוליטיים, כזו שנכנסת לעובי הקורה ולא פוחדת לומר את האמת. כל תמיכה, בכל סכום, מאפשרת לנו להמשיך ולשנות את המציאות הישראלית, למען כולנו.

משוב על האתר החדש

אנחנו בתקופת הרצה, נשמח לכל פידבק.

הירשמו לניוזלטר השקוף ונעדכן אתכם אחת לשבוע על כל החשיפות, התחקירים והפרסומים שלנו. מבטיחים לא לשלוח ספאם!

תודה על המשוב!

בזכותך אנחנו משתפרים כל הזמן.

אם עדיין לא הצטרפת כמו"ל – אפשר לעשות את זה כאן.

מערכת שקוף.