ערכת שאלות לפוליטיקאים

מנכ"ל הכנסת: לאור הפרסום ב'שקוף' ייבחן הפיקוח על כניסת ח"כים לשעבר למשכן

ח"כים לשעבר הפועלים כשדלנים עבור אילי הון נכנסים לכנסת ללא תיעוד - אך בקרוב הנוהל עשוי להשתנות. הנהלת המשכן הבטיחה במכתב תגובה לפעיל השקיפות שי גליק כי תבחן את הפרצה שתוארה ב"שקוף" ותגיש המלצותיה ליו"ר הכנסת. גליק: "לא ייתכן שח"כים בדימוס ינצלו את הכובע הזה כדי לעזור לטייקונים לפגוע באזרחי ישראל"
הדפיסו את הכתבה

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

מנכ"ל הכנסת גיל סגל היו"ר מיקי לוי (צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת)

מנכ"ל הכנסת יבחן את הפתרונות לקיומה של פרצה שמאפשרת לח"כים בדימוס להיכנס לכנסת ללא הגבלה וללא תיעוד – גם כאשר הם משמשים בפועל כלוביסטים המייצגים בעלי אינטרסים. לאור הדיווח ב"שקוף" בנושא, ציין כי ישקול להמליץ ליו"ר הכנסת על שינויים בנוהל שיגנו על הציבור מפני השפעה של שדלנים ללא שקיפות. 

לפני שלושה שבועות דיווחנו על בקשה במסגרת חוק חופש המידע, לקבל את רשימת חברי הכנסת בדימוס שנכנסו למשכן בכנסת ה-24. זכינו לתגובה מפתיעה לפיה "חברי כנסת לשעבר אינם נדרשים להעביר את תעודות חבר הכנסת שברשותם בכניסות לכנסת, ולכן אין במערכות המידע של הכנסת מידע מסוג זה". 

מדובר במדיניות תמוהה הגורמת בפועל להסתרת פעילות חברי כנסת לשעבר המגיעים לכנסת על תקן לוביסטים צד-שלישי או לוביסטים ביתיים, שלקוחותיהם או מעסיקיהם משלמים להם להגיע לכנסת לקדם אינטרסים עבורם. 

לאור החשיפה פנה שי גליק, מנכ"ל עמותת "בצלמו", ליו"ר הכנסת ולמנכ"ל בבקשה להתייחס ללקונה שאותרה בנהלים ולהורות על חובת רישום כניסת חברי כנסת לשעבר למשכן, כפי שמתועדת כניסת כל גורם אחר. "המצב בו לוביסט נכנס לכנסת במחשכים ופועל ללא רישום רק בגלל שהיה חבר כנסת בעבר איננו תקין כלל, פוגע בשקיפות ופוגע בסופו של דבר באזרחי ישראל", טען גליק בפנייתו. 

אתמול התקבלה תגובת גיל סגל, מנכ"ל הכנסת, שהשיב לפנייה בתיאום עם היועצת המשפטית לכנסת, עו"ד שגית אפיק. סגל אישר את הממצא שפורסם ב"שקוף" לפיו חברי הכנסת לשעבר אינם נדרשים להעביר את התעודה שברשותם בעת כניסתם למשכן, ולכן אין במערכות המידע של הכנסת כל מידע ביחס למועדי הכניסה ולתדירות. 

"לאור הנקודות שהועלו בכתבתו של מר גטניו, ועל אף היעדר הנתונים כאמור – הגורמים הרלוונטיים בכנסת, בשיתוף עם קצין הכנסת ואנוכי, יבדקו את העניין ויבחנו את האפשרויות הקיימות. אם יימצא כי נדרש שינוי, הנושא יוצג ליושב ראש הכנסת", השיב במכתב.

בתגובה לתשובת מנכ"ל הכנסת גליק הוסיף כי "הכנסת היא הבית של כלל אזרחי ישראל ובתוכם כמובן גם חבר הכנסת לשעבר. יחד עם זאת לא ייתכן שהם ינצלו את הכובע הזה לשמש כשדלנים ולעזור לטייקונים לפגוע באזרחי ישראל. לכן כל ח"כ שנהפך לשדלן עליו לדעת שמאותו הרגע כל מעשה שלו חייב להיות שקוף ומתועד".

מענה-לפנייתו-של-שי-גליק-מנכל-בצלמו-למכתבו-מיום-24.10.22

מענה-לפנייתו-של-שי-גליק-מנכל-בצלמו-למכתבו-מיום-24.10.22-1

יש לכם הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכירים מידע או סיפור שאנחנו לא?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

מאת שבי גטניו

שבי גטניו
עיתונאי ב"שקוף", מסקר את הכנסת, עבודת הלוביסטים והקשרים בין הון-שלטון-עיתון. החל מ-2008 פעיל בסוגיות תחלואי קשרי הון-שלטון-עיתונות ואסדרת פעילות השדלנים בישראל. בין השנים 1998-2008 פעיל במאבק לקידום זכויות להט"ב (יוצר הקיצור להט"ב). דובר לשעבר של עמותת 'רופאים לזכויות אדם'. בוגר תואר ראשון במדעי החברה והרוח ובדרך לסיום תואר שני במסלול מצטיינים עם תזה בלימודי דמוקרטיה בין-תחומיים באוניברסיטה הפתוחה. גר בתל אביב, אב לילד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שקוף הוא כלי התקשורת העצמאי הגדול בישראל. פה תקראו עיתונות חוקרת, מעמיקה וביקורתית, בתחומי הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, משבר האקלים ועוד.

"עצמאי" אומר שכל המימון שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע רק מ- 9,161 איש ואישה בדיוק כמוך. אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או קרנות, אין פרסומות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. זו מהפכה: אנחנו היחידים בישראל שפועלים במודל הזה, באופן שמבטיח שנעשה עיתונות נקייה מאינטרסים ומלחצים פוליטיים, כזו שנכנסת לעובי הקורה ולא פוחדת לומר את האמת. כל תמיכה, בכל סכום, מאפשרת לנו להמשיך ולשנות את המציאות הישראלית, למען כולנו.

משוב על האתר החדש

אנחנו בתקופת הרצה, נשמח לכל פידבק.

הירשמו לניוזלטר השקוף ונעדכן אתכם אחת לשבוע על כל החשיפות, התחקירים והפרסומים שלנו. מבטיחים לא לשלוח ספאם!

תודה על המשוב!

בזכותך אנחנו משתפרים כל הזמן.

אם עדיין לא הצטרפת כמו"ל – אפשר לעשות את זה כאן.

מערכת שקוף.