ערכת שאלות לפוליטיקאים

ראש עיריית מוצקין: "חיפשתי מישהו שיציע כסף לעיתונאי מוטי גילת – כדי שישנה כתבות"

ראש עיריית קריית מוצקין חיים צורי מודה בבית המשפט: ניסיתי להציע כסף למוטי גילת כדי שישנה את הכתבות אודותיי • השופטת טענה נגדו כי תביעת לשון הרע שהגיש היא ניסיון השתקה • הנתבע: "השחיתות היא לחם חוקו של התובע"
הדפיסו את הכתבה

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

ראש העיר ניסה לשלם לעיתונאי כדי להטות כתבות (צילום מסך)

"חיפשתי מישהו שיגיע אל העיתונאי כדי שהוא ישנה את הכתבות. כי הבן אדם עובד לפי אינטרסים. ואני יודע שאם מספקים את מה שהוא רוצה – הוא משנה את הכתבות. הכוונה לכסף". את העדות המדהימה הזו סיפק ראש עיריית קריית מוצקין חיים צורי בבית משפט השלום בחיפה לפני מספר חודשים. הוא תיאר בה את הדרך המושחתת שבה ניסה לשחד את העיתונאי הוותיק מתאגיד השידור הציבורי מוטי גילת. הדיון התקיים במסגרת תביעת דיבה שהגיש נגד תושב העיר צבי רוסמן. 

צורי אמנם לא הצליח לשחד את גילת, אבל זה לא אומר שלא ניסה. כשנשאל על ידי עו"ד אילן גולדנברג שייצג את הנתבע אם עשה ניסיון כזה הוא ענה: "לא מצאתי את האנשים הנכונים". עוד הוסיף צורי נגד גילת: "איש יקר שהיה צריך להיות בבית הסוהר מזמן". גילת טוען שאיש לא פנה אליו בהצעה כזו. מצורי נמסר: "קשקוש".

לפסק הדין המלא

השופטת סיגלית מצא התייחסה לדברים והביאה את טענת הנתבע בפסק הדין: "די בכך לבסס את טענת הנתבע כי השחיתות היא לחם חוקו של התובע (צורי, ע.ב)". את פסק הדין סיכמה בכך שהגשת התביעה היא ניסיון השתקה של תושב העיר. 

נזכיר כי תיק פלילי בעניינו של חיים צורי בעבירות שחיתות ופגיעה בפרטיות מחכה כבר שנה וחצי (!) להכרעת הפרקליטות.

שיתף בפייסבוק – ונגרר לבתי משפט

תביעת הדיבה של ראש העיר מופנית כלפי תושב קריית מוצקין צבי רוסמן, שאשתו התמודדה בעבר למועצת העיר בסיעת "רוח חדשה במוצקין", סיעה יריבה לצורי שמכהן בתפקיד כבר 27 שנים. בסדרת כתבות ב"שקוף" חשפנו את התנהלות ראש העיר – ורוסמן שיתף את אחת מהן. על כך ועל אירועים דומים נוספים חטף תביעת לשון הרע מצורי, שטען כי הפרסומים נקמניים. מעניין לציין כי ראש העיר בחר לגרור את התושב לבתי משפט בשל טענות נגד הפרסומים, אך לא פעל משפטית נגד העיתונאים עצמם.

כך ציינה גם השופטת מצא: "התביעה הוגשה נגד הנתבע אך לא נגד הכתבים אשר פרסמו את הכתבות עליהן הסתמך הנתבע ואליהן הפנה. הגשת תביעה נגד משתף עשויה להקים מעין תמרור אזהרה באשר למניעי התובע".

ישיבות מועצה סוערות. קריית מוצקין

באחת הכתבות, המצויה במרכז ההליך המשפטי, עומד אירוע התססה של ראש העיר באחת הישיבות. "יודנראט! יודנראט! שונא מדינת ישראל. תתבייש לך" – אלו היו הקריאות מהיציע באחת מישיבת המועצה שאותן תיעדנו לפני שני חורפים. הצעקות אמנם הגיעו מיציע התושבים אך היו בעידוד ראש העירייה חיים צורי וסגנו, יוסי מרקוביץ'.

כאמור, צורי טען כי הפרסומים נגדו משמיצים ומהווים לשון הרע. לטענתו של צורי, "לא מדובר בביקורת לגיטימית או במחלוקת פוליטית, אלא בניסיון לבוא עם התובע חשבון על רקע פיטוריה של אשת הנתבע מהעירייה (אשתו פוטרה 22 שנים לפני הבחירות, ע.ב)". עוד הוסיף כי "הדברים חורגים מגדר ביקורת לגיטימית ושימוש הוגן בחופש הביטוי". על כך תבע צורי את רוסמן בסכום של 200 אלף שקלים. 

כך נראית תביעת השתקה: "הנתבע אכן מפוחד"

בסיכום הדברים בפסק הדין, השופטת קבעה כי לא רק שדבריו של רוסמן אינם לשון הרע אלא שמדובר בניסיון השתקה. הסיבה הראשונה היא יחסי הכוחות בין צורי לרוסמן שהופכים את רוסמן לטרף קל. בנוסף צורי הוא ראש העירייה ולכן יש עניין ציבורי בפרסומים אודותיו והבעת דעה כלפיו. עוד ציינה השופטת כי צורי לא נראה כמי שנפגע אלא דווקא משועשע מהם. 

תיעוד מישיבת מועצת קריית מוצקין, ארכיון

מסיבות אלו ועוד קבעה השופטת כי "מדובר בתביעת השתקה" ולא ניסיון לגיטימי של ראש העיר להגן על שמו הטוב, הפכה את הקערה על ראשו של צורי וחייבה אותו בשכר טרחה סמלי של 15 אלף שקלים. "מעדותו של הנתבע מצאתי כי הוא אכן מפוחד", כתבה השופטת מצא בפסק הדין. "למרות שסבר כי היה נכון לעורר שיח ציבורי בעניין בחירתו המחודשת של התובע לראשות עיריית קריית מוצקין, הודה כי בדיעבד ייתכן שהיה מוותר על הפרסום וכי לו היה נדרש להסיר את הפרסומים – היה עושה כן".

"פסק הדין המקיף והממצה של כבוד השופטת סיגלית מצא קיבל במלואן את הטענות שהעליתי ואני מברך על כך", אמר ל"שקוף" עו"ד אילן גולדנברג שייצג את הנתבע. "נקבע שהתביעה של חיים צורי היא תביעת השתקה שנועדה לפגוע בחופש הביטוי של תושב העיר. 

"התביעה – תביעת השתקה". גולדנברג (צילום פיליפ מורוזוב)

כמו כן נקבע שבית המשפט רואה חשיבות עליונה בהגנה על חופש הבעת הדעה במיוחד בתקופת בחירות אף אם מדובר בביטויים חריפים שאין חובה להוכיח את נכונותם", הוסיף.

יש לכם הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכירים מידע או סיפור שאנחנו לא?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

מאת עידן בנימין

עידן בנימין
כתב לתיקון הכנסת. ירושלמי 15 שנה. מאז הקמת "שקוף" כותב על הפינות החשובות שכלי התקשורת מזניחים: העבודה הפרלמנטרית האמתית, פיקוח הח"כים על הממשלה, כשלונם של נבחרי הציבור לעמוד בחוקים שהם עצמם כתבו, מימון מפלגות פיקוח על מבקר המדינה ועוד. מתעקש לכתוב שוב ושוב על דברים - עד שיתוקנו. הולך לישון בלילה פסימי וקם בבוקר אופטימי. מונע מזעם ומתקווה בו זמנית.

תגובה אחת

  1. מה אפשר כבר להגיב??

    הליצן הסה והסגן שלו המוקיון ימשיכו לשלוט במוצקין ..כי "העיר נקייה ומטופחת"..
    אנשים כבר אדישים לשחיתות וגועל נפש.. העיקר לא לצאת מאזור הנוחות.
    פני הדור גפני הכלב.. זה מה שהם מלמדים את הילדים שלהם!!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שקוף הוא כלי התקשורת העצמאי הגדול בישראל. פה תקראו עיתונות חוקרת, מעמיקה וביקורתית, בתחומי הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, משבר האקלים ועוד.

"עצמאי" אומר שכל המימון שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע רק מ- 9,161 איש ואישה בדיוק כמוך. אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או קרנות, אין פרסומות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. זו מהפכה: אנחנו היחידים בישראל שפועלים במודל הזה, באופן שמבטיח שנעשה עיתונות נקייה מאינטרסים ומלחצים פוליטיים, כזו שנכנסת לעובי הקורה ולא פוחדת לומר את האמת. כל תמיכה, בכל סכום, מאפשרת לנו להמשיך ולשנות את המציאות הישראלית, למען כולנו.

משוב על האתר החדש

אנחנו בתקופת הרצה, נשמח לכל פידבק.

הירשמו לניוזלטר השקוף ונעדכן אתכם אחת לשבוע על כל החשיפות, התחקירים והפרסומים שלנו. מבטיחים לא לשלוח ספאם!

תודה על המשוב!

בזכותך אנחנו משתפרים כל הזמן.

אם עדיין לא הצטרפת כמו"ל – אפשר לעשות את זה כאן.

מערכת שקוף.