ערכת שאלות לפוליטיקאים

הייעוץ המשפטי של הכנסת: זו לא פרסומת אסורה אם זה כולל אידיאולוגיה

אחרי ששמחה רוטמן, אמיר אוחנה ועמיחי שיקלי המליצו לציבור על תשלום להוצאת ספרים, פנינו לייעוץ המשפטי של הכנסת, בהיעדרה של ועדת האתיקה. שם אמרו שאנחנו טועים ולא מדובר בפעולה לא ראויה: "לח"כ חופש פעולה רחב במילוי תפקידו". בייעוץ הפנו אותנו לוועדת האתיקה - שלא קיימת
הדפיסו את הכתבה

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

"יש הבדל בין ביטוי של השקפת עולם שמרנית במסגרת סרטון של גוף עסקי לבין המלצה על קניית פיצה ברשת מסחרית מסוימת" – כך הסבירו ל"שקוף" בייעוץ המשפטי של הכנסת. זאת, בתשובה לפנייתנו על כך שחברי הכנסת שמחה רוטמן, אמיר אוחנה ועמיחי שיקלי הצטלמו לפרסומת של הוצאת הספרים "שיבולת".

עוד ב"שקוף":

בכתבה שפורסמה ב"שקוף" לפני כשבוע צויין כי הח"כים המליצו לציבור לשלם 329 שקלים בשנה תמורת חמישה ספרים מסדרת הוצאת הספרים המדוברת (חברה עסקית). אנחנו טענו כי הדבר לא ראוי והפנינו גם להחלטות עבר של ועדת האתיקה, שבעבר קבעה כי "אסור לחברי הכנסת לתת חסות, לסייע או לקדם גורמים מסחריים". ועדת האתיקה הייתה כתובת טבעית לבירור טענתנו, אבל זו לא קיימת ולכן פנינו למחלקה המשפטית של הכנסת.

"אכן, חל איסור על חברי הכנסת לסייע בקידומם של גורמים מסחריים, בין היתר באמצעות נתינת חסות, קידום מכירות, מיתוג, או יחסי ציבור", כתבו לנו בתשובה. אבל לצד זאת הוסיפו: "לחבר הכנסת חופש פעולה רחב במילוי תפקידו, שליחותו הציבורית, וקידום מדיניות וערכים. פעולות שכאלו מצויות בליבת עבודתם של חברי הכנסת".

ואם קוקה קולה הייתה תורמת לפליטים?

לטענת הייעוץ המשפטי אנחנו טועים בביקורת שלנו. יש הבדל בין חברות מסחריות לבין חברות מסחריות שיש להן גישה שיווקית מבוססת אידיאולוגיה. מכאן שיכול כל ח"כ לשווק כל חברה מסחרית שטרחה לעטות מעטה אידיאולוגי. נזכיר שגם מירי רגב מהליכוד טענה אז, כשהוגשה נגדה תלונה על כך שקידמה את תוכניתו של אייל גולן, שעשתה זאת כדי "לעודד את הזמר המזרחי". ונגיד שמחר החברה המרכזית למשקאות תחליט שהיא תורמת חלק מההכנסות לפליטים – האם זו סיבה מספקת לח"כ כזה או אחר להשתתף בקמפיין לשיווק המשקה?

נזכיר גם כי לא היה בסרטון המלצה על ספר מסוים שמשקף תפיסת עולם אידיאולוגית אלא על ההוצאה כעסק מסחרי לכל דבר ועניין, גם אם הכלי השיווקי שלו הוא אידיאולוגי. 

ח"כ שמחה רוטמן בסרטון של שיבולת, צילום מסך

בכל מקרה, לטענת הייעוץ המשפטי אין צדק בטענה שלנו כלפי הח"כים, לפחות על פי הפרשנות שלהם להחלטות עבר של ועדת האתיקה. כדי לבאר זאת הפנו אותנו לוועדת האתיקה שעדיין לא הוקמה.

לטענת המחלקה המשפטית של הכנסת ובדומה לטענת חברי הכנסת – אנחנו טועים והח"כים צודקים. אבל בשורה התחתונה – לא השתכנענו. נמתין בסבלנות להקמת ועדת האתיקה, שעל שולחנה הלא קיים כבר הצטברו לא מעט תלונות. מהפרסומת של איילת שקד לקולה זירו, דרך הפרסומת של בנימין נתניהו למלון בחיפה, ועד לאלימות בין ח"כ איימן עודה לאיתמר בן גביר – הרשימה הולכת ומתארכת.

יש לכם הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכירים מידע או סיפור שאנחנו לא?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

מאת עידן בנימין

עידן בנימין
כתב לתיקון הכנסת. ירושלמי 15 שנה. מאז הקמת "שקוף" כותב על הפינות החשובות שכלי התקשורת מזניחים: העבודה הפרלמנטרית האמתית, פיקוח הח"כים על הממשלה, כשלונם של נבחרי הציבור לעמוד בחוקים שהם עצמם כתבו, מימון מפלגות פיקוח על מבקר המדינה ועוד. מתעקש לכתוב שוב ושוב על דברים - עד שיתוקנו. הולך לישון בלילה פסימי וקם בבוקר אופטימי. מונע מזעם ומתקווה בו זמנית.

2 תגובות

  1. שיבולת היא הוצאה לאור שמחוברת לפורום קהלת. היא אמנם עסק מסחרי, אך האידאולוגיה מנחה אותה לחלוטין. ההקבלה לקוקה קולה שתתרום כסף למשהו אינה במקומה; ההשוואה הנכונה היא לח״כית שתקדם פעילות מסחרית של קרן ברל כצנלסון.

    גם לדעתי השמאלנית, הייעוץ המשפטי של הכנסת צודק במקרה הזה.

  2. נבחרי ציבור ששוב ושוב שוכחים שהם נבחרו על מנת לעשות בשביל המדינה ולא שהמדינה תעשה בשבילם.

    שלושת הח"כים המוזכרים (שמחה רוטמן, אמיר אוחנה ועמיחי שיקלי) מוכיחים שמוסריותם וערכיהם, גם בנושאים הללו, מפוקפקת. שלושת "הצדיקים" כמובן לא היחידים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שקוף הוא כלי התקשורת העצמאי הגדול בישראל. פה תקראו עיתונות חוקרת, מעמיקה וביקורתית, בתחומי הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, משבר האקלים ועוד.

"עצמאי" אומר שכל המימון שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע רק מ- 9,151 איש ואישה בדיוק כמוך. אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או קרנות, אין פרסומות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. זו מהפכה: אנחנו היחידים בישראל שפועלים במודל הזה, באופן שמבטיח שנעשה עיתונות נקייה מאינטרסים ומלחצים פוליטיים, כזו שנכנסת לעובי הקורה ולא פוחדת לומר את האמת. כל תמיכה, בכל סכום, מאפשרת לנו להמשיך ולשנות את המציאות הישראלית, למען כולנו.

משוב על האתר החדש

אנחנו בתקופת הרצה, נשמח לכל פידבק.

הירשמו לניוזלטר השקוף ונעדכן אתכם אחת לשבוע על כל החשיפות, התחקירים והפרסומים שלנו. מבטיחים לא לשלוח ספאם!

תודה על המשוב!

בזכותך אנחנו משתפרים כל הזמן.

אם עדיין לא הצטרפת כמו"ל – אפשר לעשות את זה כאן.

מערכת שקוף.