ערכת שאלות לפוליטיקאים

"תזכיר לי" – הכסף הנעלם בדמי הניהול של הפנסיות שלנו

מיסוד העמלה הנסתרת בחסכונות של כולנו ■ “תזכיר לי” – פינה קבועה בה נתמצת תיקוני חוק ממשלתיים שכולנו מפספסים בגלל השם המרדים “תזכיר חוק”.
הדפיסו את הכתבה

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

שאלו את עצמכם: מהן גובה העמלות שגובה מכם קרן הפנסיה? חושבים שאתם יודעים? כנראה שטעיתם…

קרנות החיסכון שלנו גובות מאיתנו שני סוגי עמלות: הראשון, מוכר יותר, ועל בסיסו רובנו מתמקחים – עמלת ההפקדה ועמלת דמי הניהול. עמלת הפקדה נגבית על כל שקל שאתם מפקידים לקופה. דמי ניהול היא עמלה שגובים מדי שנה כאחוז מסך הכסף שצברתם עד כה.
הסוג השני, הוא "הוצאות דמי ניהול השקעות" – עמלה שקטה שהרבה יותר קשה להשוות. עמלה זו מופיעה בדו"חות הקבועים של קופת הגמל שלכם: לעיתים באופן ברור בסעיף נפרד ("הוצאות ניהול השקעות") ולעיתים באופן קצת פחות ברור ("רווחים בניכוי הוצאות ניהול השקעות").

מה זה בעצם אומר?

נתת את החסכונות שלך לקופת גמל מסוימת ואמרתם: את תשקיעי בשבילי את הכסף ואשלם לך בתמורה עמלה. בקופה אומרים בחזרה: מצוין, אבל אנחנו ניקח גם את החלק שלנו וגם חלק נוסף בעבור אנשים אחרים שעוזרים לנו בהליך ההשקעה (כלומר, נגלגל את העלות של האנשים האלה עליכם, המשקיעים).
הבעיה בכך היא שכולנו משלמים בעצם כפול – העמלה שאנו מתמקחים עליה היא בכלל לא העמלה הסופית שאנחנו משלמים. הקופה רשאית לגבות עד 0.25% נוספים מהצבירה בסעיף הוצאות ניהול השקעות (שזה לעיתים אפילו יותר ממה שנשלם על הצבירה לקופה עצמה!).
נשמע מגוחך? תגידו תודה – עד לפני שנתיים לא הייתה כלל הגבלה על עמלה זו והיא יכלה להגיע ליותר מאחוז בשנה. זה הרבה מאד כסף כאשר מדובר בפנסיה של חיים שלמים.

אל תטרחו להרים טלפון לסוכן הפנסיוני שלכם – לא ניתן להתמקח בעלויות אלו מכיוון שכל המשקיעים משלמים אותן באחוז זהה. אגב, עלויות אלו כוללות בין השאר: עמלות שמירת ני"ע זרים, רכישה של נכסים לא סחירים (בניינים או חברות פרטיות) ואפילו רכישת תעודות סל מסוגים מסוימים.

בתזכיר החוק שהופץ בשבוע שעבר מבקש האוצר למסד עמלות אלו, לאחר שהתקיימו עד עכשיו כהוראת שעה זמנית. בתזכיר נכתב: "הניסיון מורה כי נוצר איזון ראוי בין הצורך להגביל את שיעור ההוצאות הישירות לבין הצורך לאפשר את המשך ההשקעות".

בזמן שבהחלט יכול להיות שישנה הצדקה מעשית בהכללת עלויות ניהול ההשקעות בתוך העמלות של המשקיעים (כל עסק בעצם מגלגל את עלויות התפעול שלו כחלק ממחיר המוצר שהוא מוכר) – אבל שלושה סוגים שונים של עמלות, שאחת מהן היא בגדר הפתעה שאי אפשר לחזות או להתמקח עליה, לא מאפשרים לנו להשוות כמה באמת עולה החיסכון הפנסיוני שלנו.

קישור לתזכיר המלא: http://www.tazkirim.gov.il/Tazkirim_Attachments/43625_x_AttachFile.docx

פינות קודמות בסדרת “תזכיר לי”:

מעש"י

(מה עושים כדי שיתוקן)

 

יש לכם השגות על תזכיר החוק המדובר? זה השלב בו הציבור יכול להשפיע! היכנסו לאתר הממשלתי והעירו.

למרבה הצער, היכולת להגיב פועלת כיום רק בגרסאות מיושנות של דפדפן אקספלורר שלא קיימות עוד (באמת). אין לכם? מוזמנים לכתוב פה בתגובות את הערותיכם ואנו נעבירן במרוכז.

יש לכם הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכירים מידע או סיפור שאנחנו לא?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

מאת עידן בנימין

עידן בנימין
כתב לתיקון הכנסת. ירושלמי 15 שנה. מאז הקמת "שקוף" כותב על הפינות החשובות שכלי התקשורת מזניחים: העבודה הפרלמנטרית האמתית, פיקוח הח"כים על הממשלה, כשלונם של נבחרי הציבור לעמוד בחוקים שהם עצמם כתבו, מימון מפלגות פיקוח על מבקר המדינה ועוד. מתעקש לכתוב שוב ושוב על דברים - עד שיתוקנו. הולך לישון בלילה פסימי וקם בבוקר אופטימי. מונע מזעם ומתקווה בו זמנית.

3 תגובות

 1. שלום רב,

  לדעתי, יש פה טעות בהבנה של העניין והתעלמות מהוצאות ישירות הקשורות בניהול ההשקעות. ישנם 3 סוגי עמלות: דמי ניהול, הוצאות ישירות (עמלות קניה ומכירה רגילות ועוד כנ"ל) והוצאות ניהול חיצוני (כל מה שמוזכר בתזכיר החוק). ה-0.25% המדובר נוגע רק לניהול החיצוני באמצעות קרנות השקעה והון סיכון חיצוניות בלבד.
  אבסורד. שוד לאור יום.

 2. רק כדי שאני אוודא שאני מבינה נכון.

  כיום זה הוצאות ניהול השקעות מוגבלות ל-0.25% אבל זו הגבלה זמנית ?
  כלומר עד שמשרד האוצר לא ימסד את זה לא בטוח שההגבלה על הוצאות ניהול השקעות תישאר?

  1. נכון. המגבלה הנוכחית היא בהוראת שעה זמנית ועכשיו צפויה להיות ממוסדת בחוק.
   חשוב לציין – עצם קיום העמלה הזו מלכתחילה הוא שנוי במחלוקת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שקוף הוא כלי התקשורת העצמאי הגדול בישראל. פה תקראו עיתונות חוקרת, מעמיקה וביקורתית, בתחומי הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, משבר האקלים ועוד.

"עצמאי" אומר שכל המימון שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע רק מ- 9,161 איש ואישה בדיוק כמוך. אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או קרנות, אין פרסומות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. זו מהפכה: אנחנו היחידים בישראל שפועלים במודל הזה, באופן שמבטיח שנעשה עיתונות נקייה מאינטרסים ומלחצים פוליטיים, כזו שנכנסת לעובי הקורה ולא פוחדת לומר את האמת. כל תמיכה, בכל סכום, מאפשרת לנו להמשיך ולשנות את המציאות הישראלית, למען כולנו.

משוב על האתר החדש

אנחנו בתקופת הרצה, נשמח לכל פידבק.

הירשמו לניוזלטר השקוף ונעדכן אתכם אחת לשבוע על כל החשיפות, התחקירים והפרסומים שלנו. מבטיחים לא לשלוח ספאם!

תודה על המשוב!

בזכותך אנחנו משתפרים כל הזמן.

אם עדיין לא הצטרפת כמו"ל – אפשר לעשות את זה כאן.

מערכת שקוף.