20:27

חשיפה: ניר ברקת תכנן יחד עם פורום קהלת איך "להזיז את ביבי"

ל"שקוף" נודע כי ברקת מתכנן מהלך פוליטי להחליף את נתניהו - כאשר מאחוריו עומד מכון המחקר הימני "פורום קהלת". בשיחה ביניהם תכננו את קיומו של כנס נרחב לפעילי ליכוד - עליו הודיע אמש ברקת. במקביל, יו"ר ומנכ"ל "קהלת" אמרו כי ברצונם לראות בעתיד איש עסקים בראשות הממשלה ושוחחו על הצורך בהקמת מפלגה "ימנית חצי-דתית" חדשה
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email
ניר ברקת בעיר דוד בירושלים. מתכנן להחליף את נתניהו יחד עם פורום קהלת (צילום: פלאש 90)

מכון המחקר הימני "פורום קהלת" פועל מאחורי הקלעים עם ח"כ ניר ברקת בכוונה לקדמו בעתיד לראשות הממשלה – כך נודע ל"שקוף". בשיחה שהתקיימה השבוע בירושלים, תכנן ברקת יחד עם מובילי המכון – יו"ר "קהלת" משה קופל, והמנכ"ל מאיר רובין – להכריז על מהלך פוליטי מול תומכי ליכוד. אתמול (חמישי) הזמין ברקת את פעילי הליכוד לכנס שבו יציג את "חזונו לניהול המדינה" – שאת תוכנו ומסריו תכנן יחד עם קופל ורובין, השותפים למהלך מאחורי הקלעים. 

במהלך השיחה, היו"ר קופל אמר כי עליהם לחשוב על תהליך שבסופו יצליחו "להזיז את ביבי". נתניהו נתפס כמכשול לשלטון הימין אותו הם רוצים לחזק, כשברקע החשש מנכונות בנט להצטרף לממשלת אחדות. בניסיון לקדם את ברקת, העלו השלושה גם אפשרות של רוטציה בתוך הליכוד בין ברקת לנתניהו, כאשר ברקת יהיה הראשון לכהן כראש ממשלה. מהלך זה, כך שיערו, עשוי לשכנע את גדעון סער להצטרף ולאפשר הרכבת ממשלה.

בהמשך השיחה, היו"ר קופל אמר לרובין כי ברצונו לראות את ישראל מונהגת על ידי איש עסקים מצליח שימשוך את העם על פי מודל טראמפ – רצוי שיגיע מהפריפריה. ברקת, הפוליטיקאי העשיר בישראל שלאחרונה הצטרף לרשימת המיליארדרים על פי מגזין "פורבס", הוא בעיניו המועמד המתאים ביותר כרגע – ואותו יקדם "פורום קהלת".

ההזמנה מטעם ברקת לתומכי הליכוד – שהופצה אמש

קופל הוסיף כי יש צורך במפלגה נוספת "ימנית חצי-דתית", כיוון שאחרי ש"בנט התאבד וסער חצי התאבד – היום יש וואקום ענק". המנכ"ל רובין הסכים: "אנחנו צריכים לחשוב בפורום איך אנחנו מגבשים את המנהיגות של עוד 10 שנים, כי אם לא נעשה את זה – לא תהיה מנהיגות". 

מעצבים את הממשלה מאחורי הקלעים

השיחה מעידה על המעורבות הפוליטית העמוקה של מכון המחקר – שממומן ביד רחבה על ידי גורמים ליברטריאנים מהפלג הרפובליקני תומך-טראמפ בארה"ב, ומחובר לגורמי ימין בכירים בישראל. "פורום קהלת" לקח חלק בשנים האחרונות בניסוח חוק הלאום, עבד בצמוד לאיילת שקד כשרת המשפטים והיה מעורב בשלל מהלכים בכנסת ובממשלה – כפי שתיארנו השבוע בכתבה נרחבת. מטרותיו המוצהרות של המכון הן להוביל לכלכלה ימנית ליברלית, להגביל את כוחו של בג"ץ ולהעצים את ההתנחלויות מעבר לקו הירוק.

משה קופל, יו"ר פורום קהלת. מעוניין שישראל תהיה מונהגת על ידי איש עסקים במודל טראמפ (צילום: הדס פרוש, פלאש 90)

בחלקים נוספים של השיחה, היו"ר קופל והמנכ"ל רובין סייעו לברקת לתכנן מהלכים ברמה האסטרטגית עד להחלטה "מה תהיה הכותרת" בעיתונים.

כך למשל, רובין תדרך את ברקת שלא למתוח ביקורת על נתניהו: "אל תאמר 'אני אחזיר את הביטחון', אלא 'אנחנו ניצור פה ביטחון'". רובין הדגיש שלא ימתח ביקורת "על מה שהיה עד עכשיו – אלא מה אתה משנה מעכשיו". לפי התדרוך של רובין, "אנשים רוצים תקווה", ואם ישראל של נתניהו היא אומת סטארט-אפ, אז ישראל של ברקת "הולכת להנפקה".

עוד ב"שקוף":

הקשר בין ברקת לפורום הוא ארוך שנים, במרכזו תוכנית משותפת בשם "פרויקט פורטר" להעצמת האוכלוסייה היהודית ולפיתוח יהודה ושומרון. תחקיר "שקוף" שהתפרסם מוקדם יותר השבוע מגלה את עומק הקשרים ביניהם, ואף כיצד התבצעו העברות כספים עקלקלות, כאשר ברקת גייס תרומות בשווי מיליון דולר למיזם של "קהלת" כשהוא עצמו עומד מאחוריו.

שמתם לב שאין פה פרסומות?

זה בגלל שכל התקציב שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע רק מהציבור.

במימון הציבור 100%

בכל סכום שמתאים לכם.

הבעיה: תדמית של "אשכנזים הייטקיסטים"

בהמשך השיחה, שוחחו קופל ורובין על הדרך הנכונה לכבוש את ההמון. הם מאמינים שלפורום יש מסר "הייטקיסטי" ושהוא נתפס כ"אשכנזי" – דבר שעשוי להרתיע את תומכי הליכוד. קופל אמר שנשיא ארה"ב הקודם דונלד טראמפ משמש מודל לחיקוי, שכן על אף היותו מיליארדר מצביעיו היו מכל קצוות העם – "כי הוא הלך נגד המרכז".

תגובת ניר ברקת:
"הפרסום הוא שקר וכזב ואינו קשור למציאות. ח"כ ניר ברקת תומך בראש הממשלה בנימין נתניהו ובהקמת ממשלת ימין בראשותו. הכנס המתוכנן נועד להציג חזון ותכניות עבודה לקידומה של מדינת ישראל, עליהם עבד ח"כ ניר ברקת בשיתוף פורום קהלת בתהליך יסודי בו השתתף רה"מ נתניהו עצמו."

מטעם "פורום קהלת" טרם נמסרה תגובה – ותתפרסם כשתתקבל.

יש לכם הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכירים מידע או סיפור שאנחנו לא?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email
נעמי נידם

עורכת "שקוף"

עיתונאית ירושלמית, במקור מגבעתיים. עברתי בתקשורת המיינסטרים וגם בעצמאית, מהעיתון הצבאי "במחנה", דרך עריכה ב"מקור ראשון", באתר החדשות nrg, כתיבה ותחקיר בתכנית "עושים סדר" וב"שיחה מקומית".

בשנים האלה למדתי על בשרי כמה כוח יש למילים. הוא יכול להיות הרסני, והוא יכול להיות מהפכני. מאושרת מכך שבחרתי לנטוש את הרייטינג, את הדיווח המהיר והשטחי של אתרי החדשות - וליצור ב"שקוף" עיתונות חוקרת שמשנה את המציאות.

10 תגובות

 1. טוב מאד שאתם חושפים עוד מהמהלכים מאחורי הקלעים של קהלת, אבל גם הזוי שאתם מתמקדים בפורום קהלת, ואין לכם תחקירים על השפעת המימון מהאיחוד האירופי לארגונים "חברתיים" פוליטיים לחלוטין, וארגוני הקרן החדשה. הזוי, כי מעשיהם של אלו הם הגורמים שדחפו ליצירת פורום קהלת כמשקל נגד.

 2. אני מציע ש'שקוף' יעשה את מה שהוא בדרך כלל לא נוהג לעשות – לחפש את מקורות המימון של השמאל. שקיפות היא עניין של שני צדדים, לא? מציע לכם לבדוק את עצמכם, כי אני לא זוכר יותר מדי כתבות על מימון הקרן החדשה, ועל תנועת V15, ועוד היד נטויה.
  לעבודה

  1. חגי צודק לגמרי.
   הגבתי באותה צורה עם דוגמאות ספציפיות ואת התגובה שלי צינזרו.
   אמור מעתה שקרקוף ולא שקוף.

  2. יש רק הבדל קטן: "שקוף" לא צריך לחקור את המימון של ארגוני השמאל, כי הוא שקוף לחלוטין. כל הימנים "רודפי הצדק" מוזמנים להיכנס לכל אחד מהאתרים של ארגוני השמאל ולגלות שם את מקורות המימון, מה שלא קורה כמובן, באף אחד מהאתרים של ארגוני הימין.

 3. הדרך לשכנוע בוחרי ״הימין״ כבר ידועה. התקדימים המסוכנים של נתניהו (ואחרים) קובעים שניתן לשכנע את קהל היעד באמצעות מסרים תוקפניים על-יסוד עדתי ודתי. גם ברקת יאמץ בסופו של דבר את השיטות הדמגוגיות הללו. נראה אותו מבלה במימונה, מנשק את הכותל, שר עם אייל גולן ומספר מי שכח להיות יהודי.
  אם יש משהו שניתן ללמוד מההיסטוריה, זה שתקדימים הם דבר מסוכן. אם ברקת מספיק חכם ומספיק שאפתן, הוא ינסה למצב עצמו בתור ביבי 2.0.

 4. בושה וחרפה. לישראל יש בעיה מנהיגותית באופן כללי, אבל אין להשוות בין לפיד ומיכאלי לחבורת התככנים בימין. בכל אופן, מדוע שמפלגת ימין חדשה תצליח יותר מימינה ותקווה חדשה? נו באמת.

 5. מה בעצם האינטרס של התורמים האמריקאים שמממנים את פורום קהלת? האינטרס של הימין המקומי ברור אבל ישראל כלכלה קטנה ולא ברור למה לתורמים אמריקאים חשוב כל כך שתהיה כאן ממשלת ימין כלכלי. אפילו אם ישראל תפריט ותעביר לידיהם עסקים ומשאבי טבע, נראה שיותר הגיוני לשאוף לקבל בעלות על משאבי טבע של מדינות גדולות יותר ועשירות יותר.

  1. מאחוריהם יש אוונגליסטים שמסיבות דתיות מעוניינים לראות פה מלחמת גוג ומגוג.

  1. אחרי שברקת הצליח לדרדר את ירושלים שני מקומות (לכיוון מטה) במדד הסוציו-כלכלי של ישובים בישראל, ועכשו אפילו אם אל פאחם נמצאת במצב כלכלי טוב יותר מאשר ירושלים, באמת הגיע הזמן שהוא ידרדר גם את המדינה כולה… ומכיוון שבוחרי הימין מצטיינים ביכולת לבחור תמיד במנהיגים ציניים וחסרי כל אחריות ומוסר, אז לברקת יש בהחלט סיכוי טוב לכך….

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שקוף הוא כלי התקשורת העצמאי הגדול בישראל. פה תקראו עיתונות חוקרת, מעמיקה וביקורתית, בתחומי הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, משבר האקלים ועוד.

"עצמאי" אומר שכל המימון שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע רק מ- 6,603 איש ואישה בדיוק כמוך. אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או קרנות, אין פרסומות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. זו מהפכה: אנחנו היחידים בישראל שפועלים במודל הזה, באופן שמבטיח שנעשה עיתונות נקייה מאינטרסים ומלחצים פוליטיים, כזו שנכנסת לעובי הקורה ולא פוחדת לומר את האמת. כל תמיכה, בכל סכום, מאפשרת לנו להמשיך ולשנות את המציאות הישראלית, למען כולנו.

משוב על האתר החדש

אנחנו בתקופת הרצה, נשמח לכל פידבק.

הירשמו לניוזלטר השקוף ונעדכן אתכם אחת לשבוע על כל החשיפות, התחקירים והפרסומים שלנו. מבטיחים לא לשלוח ספאם!

תודה על המשוב!

בזכותך אנחנו משתפרים כל הזמן.

אם עדיין לא הצטרפת כמו"ל – אפשר לעשות את זה כאן.

מערכת שקוף.