ערכת שאלות לפוליטיקאים

אזרחים התגייסו – ורק כך יכולתי להמשיך לשדר מבלפור

בזכות הציבור אור-לי ברלב יכולה להמשיך לפעול מול הקשיים הכלכליים, האלימות המשטרתית וגורמים עוינים • יום חופש העיתונות הבינלאומי 2021
הדפיסו את הכתבה

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

עיתונות חופשית ועצמאית היא מיסודות הדמוקרטיה. מי שמבין זאת, מוכן לעשות הרבה מאוד כדי שתתקיים. ב-2011, כשהתחלתי לפעול כעיתונאית עצמאית במקביל לפעילות החברתית, המודל שבו אני פועלת היום עדיין לא היה קיים. בלי הגב שיש לעיתונאי בכלי התקשורת המרכזיים, ללא משכורת קבועה ומערכת מסודרת, בלי תקציב הוצאות או גב משפטי וללא עורכים. מודל שמגלם עצמאות וחופש מוחלטים לצד תמיכה ציבורית רחבה, אחריות מלאה ודיאלוג ישיר עם הציבור. 

עוד טורים לרגל יום חופש העיתונות הבינלאומי:

בשנים האחרונות קמו בישראל עוד ועוד גופי תקשורת עצמאיים, כאלה שמהווים אלטרנטיבה לכלי התקשורת המרכזיים ומאתגרים אותם. ועדיין, גם עכשיו, עיתונאי עצמאי שפועל לבד וללא מערכת מאחוריו, זאת חיה נדירה. 

כשהתחלתי לסקר את ההפגנות בבלפור בתחילת דרכן המשטרה עדיין לא הכירה אותי, למרות שהשידורים החיים שלי הגיעו למאות אלפי צפיות. המשטרה, שנהגה באלימות כלפי מפגינים, הפעילה את אותה האלימות גם כלפיי בכמה אירועים שונים. דחיפות, הזזה בכוח, עוינות, גסות וגם הטרדה מינית, בדיוק כפי שחוו המפגינים האחרים ולעיתים אף עיתונאים אחרים. 

בהמשך הדרך המשטרה למדה להכיר אותי, ודוברות המשטרה עדכנה את הכוחות בשטח שאני עיתונאית ויש לאפשר לי לסקר בחופשיות, כמו לכל עיתונאי. זה אמנם לקח כמה חודשים, אך לבסוף זה קרה, ברגע שארגון העיתונאים ומועצת העיתונות נעמדו מאחורי. 

למרות ההישג המשמעותי, התלאות במחאת בלפור עבור עיתונאית עצמאית כמוני לא הסתיימו. למחאות הגיעו אנשים ששמו לעצמם למטרה להטריד מפגינים אחרים, להציק ולהלך עליהם אימים, ולא פעם ניסו להפריע לי באמצע השידורים החיים. קבוצה מדהימה של אזרחים התגייסה כדי ללוות אותי בהפגנות ולעצור כל הפרעה או הטרדה בגופם. לא הייתי יכולה לסקר את המחאה באופן בטוח אלמלא ההתגייסות האזרחית המדהימה הזאת בהתנדבות מלאה. 

זה עוד חלק מהקסם של מודל העיתונות העצמאית שאני פועלת בתוכו: למען הציבור, בתמיכת הציבור, עבור הציבור ובשיתוף הציבור. למעשה מדובר בעשייה משותפת. 

אנשים רבים שואלים אותי איך אני מצליחה להתפרנס וזו נקודה כאובה. שנים רבות פעלתי כעיתונאית עצמאית במימון עצמי. במשך שנים השקעתי ממיטב כספי וחסכונותיי כדי להצליח להביא לציבור מידע שאינו נמצא בתקשורת המרכזית, פרשנות שלא שומעים באולפנים ואמת שצריך לחלץ מתוך הספינים. 

בשנתיים האחרונות ובמיוחד בשנה האחרונה, ציבור רחב החליט להתגייס ולתמוך כלכלית בעבודה שלי, ובמודל התקשורת הזה. מדובר בכמעט 2,000 ישראליות וישראלים מרחבי הארץ והעולם שהתגייסו לתמיכה בעשייה שלי. עד אז הייתי מבלה לילות ארוכים ללא שינה, מתוך דאגה לעתיד הכלכלי ולהמשך העשייה בתנאים כאלה. לפחות אחת לשבועיים נשברתי והחלטתי שאני עוזבת הכל והולכת לעבוד בעבודה אחרת. בזכות הציבור המדהים שהתגייס והשקט הכלכלי שהתאפשר, המחשבות על הפרנסה נדחקו לטובת מחשבות על המשך עשייה עיתונאית נטו.

כאשה וכאמא לשתי ילדות, הבחירה להיות עיתונאית עצמאית ללא מערכת במימון הציבור היא בחירה לא שגרתית. לא הייתי יכולה להתמיד בבחירה הזו בלי הציבור הרחב שתומך בי: בהפצת המסרים, ביצירת הבמה וההשפעה וביצירת המסד הכלכלי.

דווקא בגלל שאני אמא לשתי ילדות, אני מרגישה שאני נמצאת בדיוק במקצוע הנכון ובדיוק במודל הנכון. הדמוקרטיה בישראל נמצאת על סף תהום, העיתונות בישראל לוקה במחלות קשות ובניסיונות להשתלט עליה, ואני רוצה שלילדות שלי ולילדים של כולנו יהיה בית דמוקרטי יציב, כזה שיש בו עיתונות חופשית ועצמאית שהיא היסוד למדינה מתוקנת, מתקדמת ונאורה.

אור-לי ברלב היא עיתונאית עצמאית ומשדרת את מבזק חדשות הדמוקרטיה.

יש לכם הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכירים מידע או סיפור שאנחנו לא?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שקוף הוא כלי התקשורת העצמאי הגדול בישראל. פה תקראו עיתונות חוקרת, מעמיקה וביקורתית, בתחומי הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, משבר האקלים ועוד.

"עצמאי" אומר שכל המימון שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע רק מ- 9,137 איש ואישה בדיוק כמוך. אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או קרנות, אין פרסומות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. זו מהפכה: אנחנו היחידים בישראל שפועלים במודל הזה, באופן שמבטיח שנעשה עיתונות נקייה מאינטרסים ומלחצים פוליטיים, כזו שנכנסת לעובי הקורה ולא פוחדת לומר את האמת. כל תמיכה, בכל סכום, מאפשרת לנו להמשיך ולשנות את המציאות הישראלית, למען כולנו.

משוב על האתר החדש

אנחנו בתקופת הרצה, נשמח לכל פידבק.

הירשמו לניוזלטר השקוף ונעדכן אתכם אחת לשבוע על כל החשיפות, התחקירים והפרסומים שלנו. מבטיחים לא לשלוח ספאם!

תודה על המשוב!

בזכותך אנחנו משתפרים כל הזמן.

אם עדיין לא הצטרפת כמו"ל – אפשר לעשות את זה כאן.

מערכת שקוף.