ערכת שאלות לפוליטיקאים

האם מערכת השקיפות של המשטרה מתעדכנת רק לאחר פניות "שקוף" בנושא?

מערכת משטרתית המשקיפה לציבור נתונים אודות פשיעה באזור מגוריהם ובכבישים, הפסיקה להתעדכן באופן שוטף במהלך 2019. בחודשים האחרונים  טעינת הנתונים למערכת התבצעה רק בסמיכות לפניות "שקוף" בנושא
הדפיסו את הכתבה

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

| ניר בן-צבי |

לפני כחצי שנה, בעקבות טיפ שהגיע למערכת "שקוף", פניתי למשטרת ישראל בניסיון לברר מדוע הפסיקה מערכת השקיפות של המשטרה להתעדכן באופן שוטף אחת לרבעון, כפי שקרה באופן תקין עד אז.

שקיפות היא דרך מצוינת להגברת האמון הציבור במוסדות המדינה. המלצה ברוח זו קיבלה המשטרה מחברת הייעוץ האסטרטגי "ראנד" עוד בשנת 2014 – ובעקבותיה הושקה ב-2015 המערכת שחושפת לציבור נתונים אודות עבירות פליליות, תאונות ופניות למשטרה. המערכת מאפשרת לשלוף נתונים על עיר או כביש מסוימים, ולקבל תמונת מצב (כללית ביותר, יש לומר) על רמת הפשיעה והטיפול בה בתקופת הזמן הנבחרת.

חלוקת עבירות פליליות בנהריה בשלושת הרבעונים הראשונים של 2019 – מתוך מערכת השקיפות המשטרתית

בנקודת הזמן בה התבצעה הפנייה הראשונה (יולי 2019), לא הועלו למערכת נתוני פשיעה של שנת 2019 בכלל: כלומר, לא התבצע עדכון עבור שני הרבעונים הראשונים של השנה. חלק נוסף במערכת, הכולל מעט נתונים דמוגרפיים אודות השוטרים והשוטרות, לא עודכן מאז 2017.

זמן קצר לאחר מכן קיבלתי טלפון מדוברות המשטרה, שם הסבירו כי הם מייחסים חשיבות גבוהה למערכת השקיפות, הוסיפו כי רק קשיים טכניים חריגים עיכבו את העדכון – והבטיחו כי הנתונים החסרים יופיעו בהקדם. ואכן בתוך כמה ימים עודכנה המערכת במלואה – והנושא לא התגבש לכדי כתבה.

חודש נובמבר הגיע, ובעקבות פנייה נוספת של קורא נכנסתי לבדוק שוב את מצב מערכת השקיפות. להפתעתי, נתוני הרבעון השלישי של השנה לא הופיעו בה, זאת למרות שחלף כחודש וחצי מתום הרבעון (בעבר עודכנה המערכת ימים ספורים לאחר סוף כל רבעון).

פניתי שוב לדוברות המשטרה – וגם הפעם, לא חלפו כמה ימים וכבר הופיעו במערכת נתוני הפשיעה העדכניים. האם זה אך מקרי שהעדכונים האחרונים התבצעו בסמיכות לפניות שלנו?

תאונות דרכים באשדוד בשלושת הרבעונים הראשונים של 2019 – מתוך מערכת השקיפות המשטרתית

 אמנם חלפו ימים ספורים מאז הסתיים הרבעון האחרון של 2019, אך המערכת טרם עודכנה עם המידע אודות הרבעון הרביעי של השנה החולפת.

פניתי שוב למשטרה בניסיון להבין את הנוהל שמבטיח את עדכון המערכת, ובבקשה לקבל נתונים על השימוש שעושים אזרחים במערכת. במשטרת ישראל בחרו שלא להעביר תגובה.

יש לכם הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכירים מידע או סיפור שאנחנו לא?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

מאת ניר בן-צבי

ניר בן-צבי
מייסד-שותף, מנכ"ל נולדתי בנגב, גדלתי בגליל המערבי. בוגר 8200, פריק של עיתונות, טכנולוגיה, סדר ותהליכים. נשוי לרעות, אבא לנעמי. לפני שקוף עבדתי כעשר שנים בעולם ההייטק (בישראל ובקליפורניה) – מרביתן בסטרטאפ בתחום אבטחת המידע – במהלכם ניהלתי צוותים של בדיקות תוכנה, אוטומציה, תמיכה טכנית, הטמעות, פיתוח עסקי וניהול מוצר. ב-2018 הקמתי עם תומר אביטל את "שקוף" – סטארטאפ חברתי, מתוך מטרה לבנות כלי תקשורת רחב היקף ומשנה מציאות.

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שקוף הוא כלי התקשורת העצמאי הגדול בישראל. פה תקראו עיתונות חוקרת, מעמיקה וביקורתית, בתחומי הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, משבר האקלים ועוד.

"עצמאי" אומר שכל המימון שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע רק מ- 9,142 איש ואישה בדיוק כמוך. אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או קרנות, אין פרסומות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. זו מהפכה: אנחנו היחידים בישראל שפועלים במודל הזה, באופן שמבטיח שנעשה עיתונות נקייה מאינטרסים ומלחצים פוליטיים, כזו שנכנסת לעובי הקורה ולא פוחדת לומר את האמת. כל תמיכה, בכל סכום, מאפשרת לנו להמשיך ולשנות את המציאות הישראלית, למען כולנו.

משוב על האתר החדש

אנחנו בתקופת הרצה, נשמח לכל פידבק.

הירשמו לניוזלטר השקוף ונעדכן אתכם אחת לשבוע על כל החשיפות, התחקירים והפרסומים שלנו. מבטיחים לא לשלוח ספאם!

תודה על המשוב!

בזכותך אנחנו משתפרים כל הזמן.

אם עדיין לא הצטרפת כמו"ל – אפשר לעשות את זה כאן.

מערכת שקוף.