ערכת שאלות לפוליטיקאים

כך ייראה החודש הראשון שלי כראש הממשלה – אסף נתיב

לכבוד ראש השנה, צוות "שקוף" מפנטז על החודש הראשון בראשות ממשלת ישראל
הדפיסו את הכתבה

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

| אסף נתיב, מנהל פרויקטים וקהילה ב"שקוף", ירושלים |

בשנה האחרונה לקחתי על עצמי פרויקט: להבין לעומק את יחסי הכוחות בין רשויות השלטון השונות בישראל, ללמוד את הדינמיקה בין הרשות השופטת למבצעת, לרדת לשורש הביקורת כלפי הגופים השונים, להבין איך הכנסת הפכה חלשה כל כך ולהכיר את נקודות המפנה החשובות בהיסטוריה הקצרה של הגופים האלה.

הבעיה המרכזית, לדעתי, היא שאנחנו, איך לומר, קצת שכונה. גם אחרי 70 שנות עצמאות לא עצרנו לעשות סדר בכללי המשחק – הסמכויות, האיזונים והבלמים – של הרשויות הדמוקרטיות. הבלגן הזה מוביל לכך שבכל פעם שרשות אחת זזה מעט ממקומה (הממשלה דורסת את הכנסת או המהפכה החוקתית של בג"ץ), הדבר מוביל לחוסר יציבות ובעיות רבות. בסופו של דבר, זה פוגע בדמוקרטיה. 

אם הייתי ראש ממשלה, שלא חשוד בפלילים, אלה הדברים הראשונים שהייתי מטפל בהם:

 • מתקן את כללי היסוד לקבלת החלטות: הייתי קובע שכל שינוי של כללי המשחק הדמוקרטי הישראלי, למשל שיטת הבחירות, הסמכות לחוקק ולפסול חוקים ועוד – יתקבל רק בידי רוב גדול של חברי כנסת – לפחות 80.
 • השינוי בסמכויות ובאיזון בין הרשויות צריך להיות מקביל ולעבור יחד. דוגמה פרקטית: ניתן לבצע רפורמה במינוי היועצים המשפטיים למשרדי הממשלה שתעניק יותר כוח לשרים, אך השינוי חייב לבוא לצד חיזוק הפיקוח, הבקרה והשקיפות על הממשלה – על ידי הכנסת. התהליך עצמו צריך להיות שקוף – הדיונים ישודרו בלייב לציבור. השיח יהיה פומבי – בשיתוף האקדמיה וארגוני חברה אזרחית מגוונים. הציבור, כפרטים, כארגונים ונציגיו הרשמיים (חברי הכנסת) יהיו שותפים מלאים להליך. 
 • הגמשת תנאי העבודה במגזר הציבורי: ביטול הקביעות והרחבת יכולות הניהול הפנימיות והגמישות של משרדי הממשלה.
 • חלוקת קרמבו: קרמבו אחד לכל אזרח ואזרחית עם המעבר לשעון חורף, כדי להקל על הדיכאון.
 • עידוד תחבורה שיתופית (אובר/ליפט וכו'): חייבים לאפשר לאנשים להיפטר מכלי הרכב שלהם, והבעיה הגדולה ביותר היא היעדר תחב"צ בשבת. 
 • לגליזציה, כי חאלס
 • לימודי ערבית ועברית חובה: לימודי ערבית מכיתה ג' במגזר היהודי ולימודי עברית מכיתה ג' במגזר הערבי.
 • הטבת בחירות וקנס בחירות: הייתי נותן הטבת מס קטנטנה בגובה 100 שקל לכל מי שמגיע להצביע בשנת בחירות וקנס בסכום כפול למי שנשאר בבית.
 • ממנה מפכ"ל. 
 • ישיבת ממשלה במיקום משתנה: הייתי קובע ישיבת ממשלה אחת לחודש במקום משתנה בארץ (פעם בעיר חרדית, פעם ביו"ש, פעם במועצה מקומית בדואית בנגב וכו').
 • הגבלת קדנציות: עד 12 שנות שלטון (3 קדנציות מלאות).
 • שעת פתיחה שונה לכל גוף חינוך: כל בתי הספר היסודיים והגנים ייפתחו ב-08:00, חטיבות הביניים בשעה 09:00 ותיכונים בשעה 10:00, על מנת להקל על העומס בכבישים בשעות הבוקר. 
יש לכם הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכירים מידע או סיפור שאנחנו לא?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

מאת אסף נתיב

אסף נתיב
תמיד חיפשתי לעשות משהו עם ערך מוסף שמשפיע לטובה על כמה שיותר אנשים. אחרי שהבנתי את עומק השבר שיש בתחום התקשורת ואת החיוניות שלה לדמוקרטיה, כמו גם את חשיבות המעורבות של אזרחים ואזרחיות כדי שהמדינה שלנו רק תשתפר ותשתפר – החלטתי להצטרף לשקוף מתוך אמונה שלמה שאנחנו מובילים פה מהפכה, ובתקווה שנצליח ונעורר השראה בתחומים נוספים בארץ ומחוצה לה.

תגובה אחת

 1. * היועמ"שים אמורים לפקח. לשרים יש הרבה יותר מדי כח. הכנסת אימפוטנטית, ועדת השרים לחקיקה חשוכה.
  * יחסי העבודה במגזר הציבורי: צריך להזהר לא להרבות את עובדי הג'ובים ועובדי הקבלן. אנשים מתאימים ירתעו יותר מכניסה למגזר הציבורי. אם אי ודאות – עדיף בשוק הפרטי על משכורותיו הגבוהות כאן ועכשיו.
  * תחבורה: לא אובר, שהכזיב. הוא מעלה את הגודש ומנצל את הנהגים. עדיף תחבורה ציבורית טובה, שלא מסיעה רק נוסע אחד בלבד ברכב.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שקוף הוא כלי התקשורת העצמאי הגדול בישראל. פה תקראו עיתונות חוקרת, מעמיקה וביקורתית, בתחומי הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, משבר האקלים ועוד.

"עצמאי" אומר שכל המימון שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע רק מ- 9,142 איש ואישה בדיוק כמוך. אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או קרנות, אין פרסומות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. זו מהפכה: אנחנו היחידים בישראל שפועלים במודל הזה, באופן שמבטיח שנעשה עיתונות נקייה מאינטרסים ומלחצים פוליטיים, כזו שנכנסת לעובי הקורה ולא פוחדת לומר את האמת. כל תמיכה, בכל סכום, מאפשרת לנו להמשיך ולשנות את המציאות הישראלית, למען כולנו.

משוב על האתר החדש

אנחנו בתקופת הרצה, נשמח לכל פידבק.

הירשמו לניוזלטר השקוף ונעדכן אתכם אחת לשבוע על כל החשיפות, התחקירים והפרסומים שלנו. מבטיחים לא לשלוח ספאם!

תודה על המשוב!

בזכותך אנחנו משתפרים כל הזמן.

אם עדיין לא הצטרפת כמו"ל – אפשר לעשות את זה כאן.

מערכת שקוף.