ערכת שאלות לפוליטיקאים

חיפוש
Close this search box.
חיפוש

רה"מ נתניהו מבקש לקבל הלוואה למימון הגנתו המשפטית – המקרים של אולמרט ופואד מעידים למה זה כה בעייתי

בנימין נתניהו ביקש להמיר את בקשתו לקבלת מימון מבעלי הון למימון הגנתו המשפטית מתרומה - להלוואה. מקרי העבר מראים כי הלוואות לפוליטיקאים עלולות "להישכח". מקרי אהוד אולמרט ובנימין (פואד) בן-אליעזר, כמשל. אם נבחרי ציבור רוצים הלוואה - שייגשו לבנק
הדפיסו את הכתבה

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

בשנה החולפת ניסה רה"מ בנימין נתניהו לקבל אישור למימון הגנתו המשפטית בתיקים 1000, 2000 ו-4000 מבעלי הון המקורבים לו. היועמ"ש שלח אותו לבקש אישור מוועדת ההיתרים, לאחר שקבע כי מדובר בקבלת טובות הנאה. מטרת ועדת ההיתרים במשרד מבקר המדינה היא לאפשר חריגה מכללי ניגוד עניינים של חברי ממשלה, כאשר מדובר במקרה מיוחד המצדיק זאת. שר, סגן שר או ראש ממשלה המעוניינים לבצע פעולה העשויה לחרוג מהכללים – חייבים לפנות לוועדה ולקבל את אישורה טרם הביצוע.

לאחר התנהלות תמוהה בשנה האחרונה, נחשף לפני שבוע בחדשות 13 ובעיתון הארץ כי נתניהו מבקש עתה לעקוף את הוועדה על ידי המרת בקשתו מתרומה – להלוואה, בתקווה שבכך לא יזדקק לקבל את אישורה של ועדת ההיתרים אלא של מבקר המדינה בלבד. בינתיים, ועדת ההיתרים דחתה שוב את בקשתו של נתניהו לקבלת תרומה – אך הבקשה להלוואה עדיין עומדת.

זה מיד הקפיץ לנו דגל אדום. חזרנו להיסטוריה הלא רחוקה וראינו כי הלוואות הן דרך מסוכנת (ונוחה) לפוליטיקאים לקבל כסף מבלי להחזירו. מקרי העבר מראים כי זה יכול לעלות עד כדי טובות הנאה ואף שוחד. 

אהוד אולמרט מגיע להסדר עם אלמליח

"הגעתי להסדר עם אלמליח, כי אחזיר את ההלוואה כשאתבקש על ידו, בתוספת ריבית והצמדה, והוא הסכים להמתין". כך כותב אהוד אולמרט בספרו (עמוד 49) בנוגע לתשובתו למשה לדור, פרקליט המדינה דאז, כאשר האחרון מברר על הלוואה לא שגרתית בגובה 75 אלף דולר שקיבל מד"ר יוסי אלמליח – אותה לא החזיר במשך 17 שנים. 

אולמרט מעיד כי ההלוואה אמנם הייתה שקופה בהצהרות ההון שלו, אך באותה נשימה ממשיך ומציין כי ההלוואה לא הוחזרה. מדוע? 

כך כותב: "כשניתנה לי ההלוואה עבדתי כעו"ד, והכנסתי יכלה להבטיח את החזר ההלוואה בזמן. משנבחרתי לראש עיר ואחר כך לשר, והכנסתי ירדה באופן דרמטי, הגעתי להסדר עם אלמליח, כי אחזיר את ההלוואה כשאתבקש על ידו, בתוספת ריבית והצמדה, והוא הסכים להמתין". בהמשך מציין אולמרט כי החזיר לבסוף את ההלוואה במלואה.

למרות שזה מריח לא טוב, אולמרט לא הועמד לדין בתיק זה. ועם זאת, מהתיאור אפשר ללמוד איך בעצם פוליטיקאים עשויים לקבל שוחד: קוראים לזה "הלוואה מחברים" עם מועד פירעון גמיש. כתוצאה מכך היה אולמרט ביחסי תלות עם אלמליח במשך 17 שנה, בזמן היותו ראש עיר, שר וכנראה שגם ראש ממשלה. 

אהוד אולמרט – שכח להחזיר

פואד בן אליעזר ז"ל מואשם בקבלת שוחד לאחר שלא טרח להחזיר הלוואה והמלווה לא ניסה לדרוש אותה חזרה

ביוני 2015 הוחלט להעמיד את בנימין בן אליעזר לדין בכפוף לשימוע בחמש פרשיות שונות בגין שוחד, הלבנת הון, מרמה, הפרת אמונים, ועבירות מס. אחד המקרים שהובילו לכתב האישום מדגימים איך פוליטיקאים מקבלים "הלוואה" שהם לא חייבים להחזיר:

בן אליעזר פנה לאיש העסקים אברהם נניקשווילי וביקש ממנו סכום של 400 אלף דולר לרכישת נכס בנס ציונה. נניקשווילי הסכים והשניים חתמו על הסכם הלוואה שאינו נושא ריבית ויוחזר תוך חצי שנה. בן אליעזר לא החזיר את הכסף ונניקשווילי לא דרש אותו חזרה. כך נכתב בכתב האישום: "הסכם ההלוואה שנחתם על ידי הנאשמים נועד לאפשר לבן אליעזר להסביר בפני הרשויות בישראל את קבלת כספי השוחד, ככל שיעלה הצורך. עד למועד פתיחת החקירה בן אליעזר לא הציג את הסכם ההלוואה לאיש […] מנגנון ההלוואה שלא נגבתה, אשר במסגרתה יכול היה, לכאורה, נניקשווילי לבקש מפואד את החזר הכספי בכל עת, יצרה תלות של פואד בנניקשווילי, ושימרה את מערכת יחסי השוחד ביניהם לתקופה בלתי קצובה".

בן אליעזר נפטר טרם הוכרע עניינו המשפטי – אך העוזרת הפרלמנטרית שלו, איילת אוזלאי, הורשעה כי סייעה לו בביצוע העבירות.

נתניהו "שור מועד"

שינוי הדרישה של נתניהו לא נעשית בחלל ריק. רק לאחרונה נפתחה בדיקה על חשד שרימה בהצהרות ההון שהגיש למבקר המדינה. ועל כך יש להוסיף את התכחשות נתניהו לוועדות ההיתרים, דרישתו לדיון נוסף, העתירה כנגדה בבג"צ, ההתכחשות להתחייבותו למסור את הצהרות ההון ועכשיו הבקשה התמוהה להחליף את בקשת התרומה בהלוואה. הכל כדי לעקוף את ועדת ההיתרים.

כאן ציינו רק את ההתנהלות מול מוסד מבקר המדינה, מבלי להתייחס להתנהלותו מול פרקליטות המדינה והיועמ"ש שכבר קצה נפשו בתרגילי נתניהו.

נתניהו הוא בגדר "שור מועד" וכך יש לנהוג בו. אם ראש הממשלה מעוניין בהלוואה – שייגש לבנק. 

יש לכם הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכירים מידע או סיפור שאנחנו לא?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

מאת עידן בנימין

עידן בנימין
כתב לתיקון הכנסת. ירושלמי 15 שנה. מאז הקמת "שקוף" כותב על הפינות החשובות שכלי התקשורת מזניחים: העבודה הפרלמנטרית האמתית, פיקוח הח"כים על הממשלה, כשלונם של נבחרי הציבור לעמוד בחוקים שהם עצמם כתבו, מימון מפלגות פיקוח על מבקר המדינה ועוד. מתעקש לכתוב שוב ושוב על דברים - עד שיתוקנו. הולך לישון בלילה פסימי וקם בבוקר אופטימי. מונע מזעם ומתקווה בו זמנית.

3 תגובות

 1. פה לא אשרת את דעת הרוב בשקוף:
  המדינה צריכה לכסות את כל ההוצאות המשפטיות של נתניהו.
  יש לזה מספר צידוקים:
  כל ההאשמות (שיגיעו אולי לכתבי אישום) נגד נתניהו אינן בגדר של כסף שנכנס לכיסו.
  נתניהו טוען טענה מוצדקת, לפחות בחלק מההאשמות, שהוא מואשם במעשים שנעשו לפניו על ידי פוליטיקאים אחרים ללא אשמה. ואני מוסיף, גם אם מסריח, עדיין כשר.
  ברגע שהמדינה תממן את ההגנה המשפטית, לא תהיה עילה לגרירת זמן על ידי נתניהו.
  אם יורשע נתניהו, לא יהיה זה בגלל שלא היו לו האמצעים למימון הגנה נאותה.

 2. יש ציבור גדול במדינה שעבורו היועץ המשפטי הוא "השור המועד"שמנהל רדיפה פוליטת אחרי נתניהו. לציבור הזה לא אכפת שנתניהו מקבל מימון להוצאות הייצוג שלו. כך שהדרישה לשקיפות ולטוהר המידות אינה עומדת בפני עצמה אלא הכל תלוי בהנחות המוצא.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שקוף הוא כלי התקשורת העצמאי הגדול בישראל. פה תקראו עיתונות חוקרת, מעמיקה וביקורתית, בתחומי הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, משבר האקלים ועוד.

"עצמאי" אומר שכל המימון שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע רק מ- 8,988 איש ואישה בדיוק כמוך. אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או קרנות, אין פרסומות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. זו מהפכה: אנחנו היחידים בישראל שפועלים במודל הזה, באופן שמבטיח שנעשה עיתונות נקייה מאינטרסים ומלחצים פוליטיים, כזו שנכנסת לעובי הקורה ולא פוחדת לומר את האמת. כל תמיכה, בכל סכום, מאפשרת לנו להמשיך ולשנות את המציאות הישראלית, למען כולנו.

הירשמו לניוזלטר השקוף ונעדכן אתכם אחת לשבוע על כל החשיפות, התחקירים והפרסומים שלנו. מבטיחים לא לשלוח ספאם!