ערכת שאלות לפוליטיקאים

הכנסת ה-21 איננה משכן העם, אלא עיר מקלט לעבריינים

אנחנו עדים להפיכת הכנסת לעיר מקלט שמושכת אליה פושעים שמעוניינים להימלט מהחוק, ואף לעצבו בהתאם לאישומים התלויים נגדם. כמה הערות על פוליטיקאים החשודים בשחיתות, ועל המחיר שכולנו משלמים על כך
הדפיסו את הכתבה

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

 

(1) ראש מפלגת ש"ס, אריה דרעי, חשוד בכך שרימה את רשויות המס, הלבין הון, שיבש הליכי משפט ושיקר למבקר המדינה. דרעי קיבל בין השאר כ-200 אלף שקל מאיש עסקים לו נחלץ לעזור כשר הפנים. בדיעבד טען שמדובר בהלוואה ששכח להחזיר. המשטרה המליצה להעמיד לדין גם את אחיו של דרעי ואף את רעייתו על עבירות מס במיליוני שקלים.
בזכות בחירתו המחודשת הוא נהנה מחסינות. צריך להיות אדם קדוש ובלתי רגיל כדי שהסיכון למאסר שלך, של אשתך ושל אחיך – לא ישפיע על תפקודך כנבחר ציבור.
(2) דוד ביטן (הליכוד) – אחד ממנהלי המשא ומתן הקואליציוני מטעם מפלגת השלטון – חשוד בשוחד, הלבנת הון, מרמה וקבלת דבר במרמה ב-12 פרשיות.
לפני שהאשימה אותו, המשטרה חקרה מאות עדים ומצאה בין השאר שבשעה שביטן היה חבר כנסת, מנכ"ל חברת בנייה העביר לו כמעט חצי מיליון שקל במעטפות כדי שיקדם פרויקטים שלה בעיירית ראשון ובמשרד התחבורה.
העבירות שלו היו מסבכות מעל הראש מזמן כל אחת ואחד מכן קוראות וקוראים. אילו ביטן לא היה בכנסת – הוא היה נעצר אשתקד.
כעת, לצד רווחת אזרחי ישראל – לביטן יש אינטרס מובהק להרכיב קואליציה שתמשיך לחוקק חוקים שיסייעו לנבחרי ציבור שחטאו. חוקים שישאירו אותם מחוץ לכלא.
 
(3) יו"ר יהדות התורה וסגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, חשוד כי קיבל שוחד תמורת מניעת הסגרת פדופילית – נגדה עומדים 74 אישומים בגין אונס ותקיפה מינית – לאוסטרליה. ליצמן לכאורה לחץ על פסיכיאטרים לנפק למענה חוות דעת, וגם לכאורה סייע לעבריין מין המקורב לחסידות גור. ליצמן במקביל פעל בניגודי עניינים מרובים והסתיר אותם מהציבור. אלא שכעת הוא, כשאר חבריו, נקלעו לניגוד העניינים העצוב ביותר: הוא חולש על מנגנון החקיקה, בשעה שהוא עלול להשתמש בו כדי לשמור על חירותו. זה לא תאורטי. ח"כ יעקב טסלר ממפלגתו הזדרז להגיש עם השבעת הכנסת הצעת חוק לפיה רשאי שר וסגן שר "לקבל פניות מהציבור ולהורות על טיפול בהן בכפוף לכל דין או הוראת מינהל". החוק יכשיר בדיעבד את העבירות לכאורה של ליצמן.
(4) ראש הממשלה, בנימין נתניהו, חשוד בקבלת מתנות בשווי מיליון שקל מאנשי עסקים להם עזר, בקידום עסקאות שוחד, ובמתן הטבות בתמורה שיצאו מהכיס שלנו, ועלו לתקציב המדינה מיליארדים. המשטרה והפרקליטות הוכיחו את זה לטעמם מעל לכל ספק (בזמן שבראש המערכות עומדים מינויים אישיים של נתניהו עצמו). לכן הוא עצמו יככב בקדנציה הזו כסחיט בראשי הממשלות מאז קום המדינה.
נתניהו, שלדעתי ביצע מהלכים נהדרים עד 2015 למען כולנו (כגון החוק לצמצום הריכוזיות ויישום המלצות ששינסקי), כרגע מחזיק באינטרס נוסף ועליון – לחמוק ממשפט. אלא אם יתגלה כאל בשר ודם, יהיה עבורו בלתי אפשרי להציב את הציבור בראש סדר העדיפויות. זה אנושי וטבעי שאדם שתלויים נגדו 3 כתבי אישום (ואף רעייתו חשודה בפלילים) יחשוב קודם על הצלת עורו – ורק אז על האינטרס הלאומי. אך אלו חדשות רעות מאוד עבורנו. הסיכוי שאויבנו, קבוצות לחץ ושותפיו הקואליציוניים לא ישתמשו בכך עומד על 0 גדול ושמן.
 
בצלאל סמוטריץ' כבר החל לדבר על חקיקה לביצור חסינותו של ראש הממשלה ובאותה נשימה על מלחמה נגד עסקת השלום שמציע טראמפ. נתניהו עצמו כבר רמז לרפורמה ענקית במערכת המשפט – כמה מזה נובע מאידאולוגיה, כמה מרצון לתת מתנה לשותפות כדי שיצילו את עורו, וכמה מזה לרמוז למערכת שתירגע?
(5) מציאות זו אינה נורמלית. מעבר להיבט המוסרי, אנו עדים להפיכת הכנסת לעיר מקלט שמושכת אליה פושעים שמעוניינים להימלט מהחוק, ואף לעצבו בהתאם לאישומים התלויים נגדם. הכנסת היוצאת כבר פעלה בצורה חסרת תקדים למען חבריה (הנה הפירוט המלא), ומבעית לחשוב מה יקרה בקדנציה הנוכחית.
(6) גם אם צריך לשנות משהו בכללים – אלו לא האנשים שצריכים לשנותם. הם בניגודי העניינים הכי חמורים שיש. כל שינוי בכללי חסינות ובמערכת השופטת צריך להתבצע על ידי הנהגה אחרת, ולא ייאמן שצריך לציין זאת, כזו שעורה לא תלוי בשינוי הכללים. כזו שאינה חשודה בפלילים.
(7) אך במקום להילחם על חפותם ולשמור על טוהר השלטון, פוליטיקאים בודדים אלו אף מחזקים את האמונה השגויה שכולם מושחתים. הם אמנם נבחרו מחדש, אך מיליוני אזרחים מפסיקים להרגיש חיבור למדינה בה השלטון מלגלג על החוק. זו מציאות מבעיתה ואסור להתרגל אליה. לכן אנחנו חופרים על כך ב"שקוף" כל יום. הצטרפו אלינו כדי שלא נאפשר לאף אחד לטבוע בשגרה ולשכוח שבכנסת ישראל נרקמת לה קואליציה שהאינטרסים של ראשיה פשוט לא יכולים לחפוף את האינטרס הציבורי.
 
יש לכם הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכירים מידע או סיפור שאנחנו לא?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

מאת תומר אביטל

תומר אביטל
מייסד-שותף, לשעבר כתב ועורך ב"שקוף".

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שקוף הוא כלי התקשורת העצמאי הגדול בישראל. פה תקראו עיתונות חוקרת, מעמיקה וביקורתית, בתחומי הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, משבר האקלים ועוד.

"עצמאי" אומר שכל המימון שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע רק מ- 9,154 איש ואישה בדיוק כמוך. אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או קרנות, אין פרסומות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. זו מהפכה: אנחנו היחידים בישראל שפועלים במודל הזה, באופן שמבטיח שנעשה עיתונות נקייה מאינטרסים ומלחצים פוליטיים, כזו שנכנסת לעובי הקורה ולא פוחדת לומר את האמת. כל תמיכה, בכל סכום, מאפשרת לנו להמשיך ולשנות את המציאות הישראלית, למען כולנו.

משוב על האתר החדש

אנחנו בתקופת הרצה, נשמח לכל פידבק.

הירשמו לניוזלטר השקוף ונעדכן אתכם אחת לשבוע על כל החשיפות, התחקירים והפרסומים שלנו. מבטיחים לא לשלוח ספאם!

תודה על המשוב!

בזכותך אנחנו משתפרים כל הזמן.

אם עדיין לא הצטרפת כמו"ל – אפשר לעשות את זה כאן.

מערכת שקוף.