ערכת שאלות לפוליטיקאים

מיהו הח"כ המסתורי שצ'יפר את ישובי יהודה ושומרון בתרגיל מסריח?

בשנת 2012 ניגש חבר כנסת כלשהו לשר הדתות דאז, יעקב מרגי, והציע לו עסקה: הח"כ יתן כספים קואליציוניים למען חימום מקוואות - בתנאי שאלה יגיעיו בעיקר לישובים שהוא חפץ ביקרם. לאחר יותר מחצי שנה של ניסיון להתחקות אחר הח"כ המסתורי, היום אנחנו חושפים את פרטי האירוע
הדפיסו את הכתבה

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

"זה הצליח לו". כך סיכם יו"ר ועדת החינוך, יעקב מרגי (ש"ס) את הסיפור הלא יאמן שתראו בעיניכם בסרטון הבא:

https://www.facebook.com/100yamimshelshkifut/videos/2173020422982092/?epa=SEARCH_BOX

מרגי מתאר פה כיצד כאשר כיהן כשר לשירותי דת (כלומר מתישהו בין אפריל 2009 ועד מרץ 2013), פנה אליו ח"כ כלשהו והציע להעביר "כספים קואליציונים" למען חימום מקוואות. מרגי רצה לעזור, אך לח"כ היתה דרישה מיוחדת ובעייתית: שהכסף יגיע בעיקר למקורבים.

אז איך אפשר לדאוג שהכסף יגיע דווקא לאנשי שלומו? אותו ח"כ נעלם ממציא סעיף תמיכה מיוחד, המתנה את העברת הכסף בגובה היישוב מעל פני הים. בגלל שמדובר בקריטריון שהוא כביכול "שוויוני" – הוא עובר את אישור הייעוץ המשפטי במשרד המשפטים ("הבחור שמחלק כאפות במשרד", מכנה מרגי את היועץ שנותן את האישור).

המסע אחר הח"כ המסתורי

במשך למעלה מחצי שנה, אנחנו מנסים להתחקות אחר אותו ח"כ שהבטיח לכאורה כספים תמורת פינוק מקורבים.

בסיוע הציבור, הצלחנו למצוא את היועץ המשפטי שנתן לכאורה את האישור לסעיף התמיכה: אמנון דה הרטוך, שהיה בעבר ראש תחום תמיכות במשרד המשפטים והורחק מתפקידו ב- 2007 לאחר שסטר לפרצופו של ח"כ יעקב כהן. שוחחנו עם דה הטרוך, אך הוא לא זכר את אישור הקריטריון המדובר.

שוחחנו בנוסף עם שורה של חברי כנסת ועוד שלל אנשים בתוך המערכת הפוליטית – אך לא הצלחנו למצוא קצה חוט. במסגרת חוק חופש המידע ביקשנו וקיבלנו את פירוט התמיכות שהועברו למקוואות ברחבי הארץ, אך גם זה לא עזר לנו לשים את האצבע על אותו הח"כ.

ואז – רגע לפני שכבר היינו מוכנים לוותר, צצה נקודת אור: נזכרנו שמרגי הבטיח בשיחה עם העיתונאי ניר גונטז' – שהתקיימה בעקבות הכתבה הראשונה שפרסמנו בנושא – כי אם נתאמץ למצוא במי מדובר ולא נצליח, אז הוא ימסור לנו את שמו של הח"כ ("אני אומר את זה אחרי שאני אראה שהתאמצתם").

הח"כ המסתורי הוא…

מרגי עמד במילה שלו: אורי אריאל, עד לאחרונה יו"ר תקומה, הוא חבר הכנסת שהוביל את התרגיל. אריאל הצליח להשיג שני מיליון שקל לחימום מקוואות, אבל רצה שאלה יגיעו רק ליהודה ושומרון. הפתרון שמצא הוא, כאמור, להתנות את התמיכה בגובה הישוב. 

אורי אריאל – לא השיב לשאלותינו

הסיפור נשאר במחשכים קרוב לשבע שנים, עד היום. בזמן הזה הספיק אריאל לכהן כשר הבינוי והשיכון ושר החקלאות ופיתוח הכפר.

האם זה חוקי?

בדקנו עם היועץ המשפטי של שקוף, עו"ד אילן יונש, את ההיבט החוקי במעשה. לדעתו, בהיעדר ראיה (או חשד) לטובת הנאה אישית לה זכה אריאל בעקבות השתדלותו עבור ציבור מסוים, דומה שלא נחצה רף פלילי בהתנהגותו והיא נותרת בגדר "חוקי אבל מסריח".

עו"ד יונש אומר: "מדוע חוקי? משום שלא נתגבשו, במסגרת המידע הידוע לנו, יסודות עבירה של הפרת אמונים (בהתאם לקביעת העליון בפרשת שבס). ומדוע מסריח? משום שנדמה כי הקריטריון שנקבע לחלוקת התקציב לא היה אמיתי ולא עמד באמות מידה ציבוריות סבירות. קשה גם לחלוק על כך שהקריטריון נקבע על מנת לסמן את המטרה ולא להיפך".

תגובות

פנינו ללשכת השר אריאל לתגובה שאלנו:

 1. האם לישובים אלו (הר חברון, קרית ארבע) כיוון אריאל כאשר התאים את מבחן התמיכה?
 2. באילו עוד תמיכות פעל אריאל באופן זה בשנים האחרונות?
 3. האם לדעתו מדובר במהלך ראוי?

מלשכתו של השר לא נמסרה תגובה.

יש לכם הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכירים מידע או סיפור שאנחנו לא?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

מאת עידן בנימין

עידן בנימין
כתב לתיקון הכנסת. ירושלמי 15 שנה. מאז הקמת "שקוף" כותב על הפינות החשובות שכלי התקשורת מזניחים: העבודה הפרלמנטרית האמתית, פיקוח הח"כים על הממשלה, כשלונם של נבחרי הציבור לעמוד בחוקים שהם עצמם כתבו, מימון מפלגות פיקוח על מבקר המדינה ועוד. מתעקש לכתוב שוב ושוב על דברים - עד שיתוקנו. הולך לישון בלילה פסימי וקם בבוקר אופטימי. מונע מזעם ומתקווה בו זמנית.

7 תגובות

 1. אורי איריאל מעל בתפקידו .הרס את החקלאות בארץ.הוא היה יותר שר המתנחלים.פשוט מושחת ומרגיז

 2. אורי אריאל ניצל כל תפקיד שבו כיהן לגזילת כספי הציבור שיועדו למטרות מסויימות אך הועברו על ידיו למגזר הדתי והמתנחלי. אלה מעשים מושחתים.

 3. לא מאוד מפתיע שהשר שהעביר כספי ציבור למקורבים מבחינה פוליטית ומפלגתית הוא אורי אריאל. מבחינתו זו מטרת שליחותו.
  כן מפתיע שהמעשה הזה לא מספיק חמור וברור כדי להיחשב הפרת אמונים או פגיעה באמון כלל האזרחים או משהו דומה. שווה להמשיך ולחשוף מניפולציות דומות ולנסות להביא בפני בית משפט.
  ברוכים תהיו.

 4. כדאי לכם לבדוק גם את אופן חלוקת דירות ממאגר הדיור הציבורי בזמן שהיה שר השיכון.
  הדירות הן בבעלות משרד השיכון, עמידר מקבלת רשימת זכאים. הקריטריונים נקבעים אי שם. בתקופתו, איכשהו, קרו דברים על חשבון הציבור המוחלש. כדאי לבדוק.

 5. באמת לא חשבתם להעלות אפשרות שיישובים גבוהים יותר בדרך כלל קרים יותר וצריכים יותר חימום?
  אני חושד שמישהו אחר ירה את החץ (בימין, בדתיים) ואז סימן את המטרה.
  שוב אכזבתם. חבל

 6. כל הכבוד! זו עיתונות חוקרת במיטבה וכל הכבוד לח"כ מרגי שעמד במילה וחשף את ערוותו של אריאל.

 7. זהו ח"כ ושר בישראל שעשה דברים רעים מאוד עם כספי הציבור. הוא לא היחיד. חובה לתקן ולשנות את כל המנגנון שכסף ציבורי הופך לכלי בידי מחוקק בכדי להיטיב עם קבוצה מסויימת שתומכת בו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שקוף הוא כלי התקשורת העצמאי הגדול בישראל. פה תקראו עיתונות חוקרת, מעמיקה וביקורתית, בתחומי הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, משבר האקלים ועוד.

"עצמאי" אומר שכל המימון שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע רק מ- 9,161 איש ואישה בדיוק כמוך. אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או קרנות, אין פרסומות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. זו מהפכה: אנחנו היחידים בישראל שפועלים במודל הזה, באופן שמבטיח שנעשה עיתונות נקייה מאינטרסים ומלחצים פוליטיים, כזו שנכנסת לעובי הקורה ולא פוחדת לומר את האמת. כל תמיכה, בכל סכום, מאפשרת לנו להמשיך ולשנות את המציאות הישראלית, למען כולנו.

משוב על האתר החדש

אנחנו בתקופת הרצה, נשמח לכל פידבק.

הירשמו לניוזלטר השקוף ונעדכן אתכם אחת לשבוע על כל החשיפות, התחקירים והפרסומים שלנו. מבטיחים לא לשלוח ספאם!

תודה על המשוב!

בזכותך אנחנו משתפרים כל הזמן.

אם עדיין לא הצטרפת כמו"ל – אפשר לעשות את זה כאן.

מערכת שקוף.