ערכת שאלות לפוליטיקאים

חיפוש
Close this search box.
חיפוש

השרים שדדו את כולנו בזמן שהתקשורת ליהגה על בחירות

הדפיסו את הכתבה

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

כל העם מדבר על הקדמת הבחירות.
אבל אמש – בשעה שחצי מהתקשורת ליהגה על איזה תאריך הן יחולו – הממשלה גם עסקה במשהו פי מיליארד יותר רלוונטי לחיים שלנו. למעשה פי 22 מיליארד יותר רלוונטי. אתמול בבוקר ממשלת ישראל – בהובלת שר האוצר הפחדן משה כחלון ובגיבוי מר הכלכלה רה"מ בנימין נתניהו – לקחו לנו מהכיס 22 מיליארד שקל.

כחלון ונתניהו יעבירו אותם גם לגמלאי השוטרים והסוהרים – כפיצוי על כך שיום אחד עלולים לפטר אותם ולא תהיה להם עבודה אחרת. מענק "אי ביטחון תעסוקתי" שאין כמעט לאף אחד מאיתנו, לאנשים שחלקם בכלל יצאו לפנסיה.

השוטרים והסוהרים הפעילו לחץ אדיר (איימו בסגירת תחנות משטרה ועשו הפגנות אלימות, כולל פריצה למשרד רה"מ).

חרף הכיסוי בעיתונות הכלכלית ומשימות של "שקוף", הציבור הרחב ישן ולא הפעיל כמעט לחץ נגדי. למה? כי התקשורת המסורתית בקושי סיקרה את הנושא והעדיפה לדבר על רכילות פוליטית.

השר לבט"פ ומפכ"ל המשטרה

התוצאה? הפוליטיקאים ידעו שלאף אחד לא אכפת, וקיבלו החלטה לא אחראית. אולי חיכו שאנשי המקצוע יעצרו אותם. אבל הודות למגמת הגברת "המשילות" שהובילו השרים, היועמ"ש והפקידות הצביעו על פגמים בתהליך ובמהות אך לא בלמו אותו. לא דיברו נגדו בקול רם.

בחדרי חדרים אנשי המקצוע הסבירו היטב שנחצה גבול, שאם רוצים להעלות את שכר השוטרים והסוהרים לא צריך לעשות זאת לפי שגיאה בניסוח הסכם לפני עשור. הם הסבירו שאין כסף בקופה לכולם ושאפשר לשלם רק לאלו שמשתכרים שכר נמוך. שאתם קוראים יקרים, תשלמו על כך בשירותי בריאות וחינוך גרועים יותר. שכולנו נממן תוספות שכר ופנסיה גם למשתכרים הרבה מעל השכר הממוצע במשק ולגמלאים עם פנסיה ענקית.

אבל הציבור לא גיבה אותם (ורובו לא ידע בכלל שהנושא על השולחן). וכך קיבלנו הצצה לעולם ה"משילות": בדיון קצרצר הוחלט על תוספת שתזניק את השכר והפנסיות של כל השוטרים והסוהרים, גם אלו שלא זקוקים לתוספת – הכל מהכיס של הדור שלנו. החלטה בעלת משמעות אדירה התקבלה כמעט ללא דיון מקצועי (והתעלמות ממה שכן המליצו), ועם אפס דיון ציבורי.למעשה, במקום שהדור שלנו יעשה סדר בפנסיה התקציבית המופרכת שמקבל הדור שמעלינו, אותו דור מוסיף עוד ועוד הטבות ואחריהם המבול ודור שלם שלא יכול לרכוש דירה.

החלטה אומללה – בגיבוי בית המשפט

אפשר אחרת. אמש עלתה החלטה לייצוא קנאביס שצפויה לתרום למשק 4 מיליארד שקל. אבל פה יש אינטרסים וזה נתקע. לעבות שכר ופנסיות במגזר הציבורי? כאן יש רק לציבור הרחב אינטרס שאלו יהיו החלטות שקולות – ואיש לא מייצג אותנו באותו שולחן ממשלתי. אלוהים ישמור, אחד השרים (איוב קרא) אפילו ניסה לברוח למשלחת שלו בדובאי. אז שיגן על מיליונים שהוא לא מכיר את פרצופם?

זו החלטה אומללה. היא קרתה משום שהאוצר בזמנו הסכים לתת לצה"ל תוספת שכר תמורת התייעלות ופיטורים (לכן הנימוק: "היעדר ביטחון תעסוקתי"). כבר אז זה היה עקום (גמלאים שלא צריכים ביטחון תעסוקתי קיבלו התוספת).
השוטרים והסוהרים ראו כי טוב, ובגלל החלטה עתיקה יותר שמצמידה שכר שוטרים וסוהרים לצה"ל – הם תבעו את אותה תוספת.

בית הדין נצמד ללשון החוק והסכים עמם. ובמקום לתקן את ההחלטה המקורית, הפוליטיקאים העדיפו לא להסתכסך וגם להצטייר כמגני שומרי מערכת הביטחון. כלומר, במקום לקחת ממי שקיבל בונוס מיותר, פשוט מרחיבים תוספת לא הגיונית לעוד קבוצה – על חשבון כולנו.

אדגיש: ברור שמגיע לשוטרים וסוהרים כסף. לכולם מגיע כסף. אבל זה אומר שכל אחד ואחת מכם משלמים מהיום בונוס תקציבי לעוד אלפי אנשים שלא זקוקים לכך – במקום לתקן את האיוולת ולתת רק למקבלי שכר נמוך תוספת.

ואי אפשר להדגיש זאת מספיק, אז אכתוב זאת שוב: רגע לפני בחירות, בלי דיון ולו אחד בכנסת, התקבלה החלטה בעלת מימד כלכלי היסטורי שגם הילדים שלנו ישלמו עליו, וכולנו נממן עבורו גם ריביות אדירות לבנקים בחו"ל לצד קיצוץ בכל השירותים. ממשלת ישראל שמתעכבת שנים בהחלטות כמעט חסרות משמעות – נתנה 22 מיליארד שקל ל-60 אלף איש שידעו איך ללחוץ.

זה לא הגיוני. בממשלה יושבים אלו שאמורים להגיד – בוא נראה את מ-כ-ל-ו-ל הצרכים ונקבל החלטות מאוזנות. במקום זה יושבים שם חבורת פחדנים. שר הרווחה חיים כץ, אמר למשל כי הקיצוץ יגרום לפגיעה קשה בתפקוד משרדו: "נשים רבות יירדו לזנות, ולא אוכל לטפל בהן בגלל הקיצוץ". זה לא פופוליזם. מהתקציב קוצצו בשתי שניות 900 מיליון שקל. ונמשיך לשלם על זה מאות מיליונים מדי שנה – למעשה עד 2035 תוספת על "היעדר קביעות" לאנשים שבכלל חלקם יצאו לפנסיה.

מה עושים? הצטרפו לסיירת השקיפותתמכו בנו כי אנו עובדים על סדרת כתבות על עול הפנסיה התקציבית. היא אולי לא תהיה פופולרית, אך היא תעיר בתקווה את הדור הצעיר ותסביר לו היטב כיצד שודדים אותו.

 
 
 
 
יש לכם הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכירים מידע או סיפור שאנחנו לא?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

מאת תומר אביטל

תומר אביטל
מייסד-שותף, לשעבר כתב ועורך ב"שקוף".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שקוף הוא כלי התקשורת העצמאי הגדול בישראל. פה תקראו עיתונות חוקרת, מעמיקה וביקורתית, בתחומי הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, משבר האקלים ועוד.

"עצמאי" אומר שכל המימון שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע רק מ- 8,988 איש ואישה בדיוק כמוך. אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או קרנות, אין פרסומות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. זו מהפכה: אנחנו היחידים בישראל שפועלים במודל הזה, באופן שמבטיח שנעשה עיתונות נקייה מאינטרסים ומלחצים פוליטיים, כזו שנכנסת לעובי הקורה ולא פוחדת לומר את האמת. כל תמיכה, בכל סכום, מאפשרת לנו להמשיך ולשנות את המציאות הישראלית, למען כולנו.

הירשמו לניוזלטר השקוף ונעדכן אתכם אחת לשבוע על כל החשיפות, התחקירים והפרסומים שלנו. מבטיחים לא לשלוח ספאם!