רשם העמותות חווה דעתו על קרן מעגלים

בקרן מעגלים, שמתוקצבת ב- 60 מיליון ש"ח בשנה מהכסף של כולנו - מינו חמישה (!) מנכ"לים לא ראויים ברצף (את זה הם אומרים) - ומתהדרים בקשרים על פני כישורים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

ל"קרן מעגלים" הקדשנו כתבה כחלק מסיקור הצל של ההסתדרות, בה בדקנו את התנהלות הקרן והדיונים שנערכו עליה בוועדה לביקורת המדינה בכנסת.

תזכורת: הקרן הוקמה על-ידי הממשלה ב- 2004 לאחר העלאת גיל הפרישה, כחלק מההסכם עם ארגוני העובדים – בתקציב של 60 מיליון ש"ח בשנה. הקרן הייתה אמורה לספק הכשרה, שדרוג, או הסבה מקצועית, במימון מלא של המדינה, לעובדים ב"מקצועות שוחקים". בפועל יצא שהקרן עושה בערך כלום ב- 60 מיליון ₪ שהיא מקבלת בכל שנה.

כחצי שנה לפני פרסום הכתבה, בעקבות דו"ח מבקר המדינה שהעלה ממצאים בעייתיים על התנהלות הקרן, פנינו לרשם העמותות וביקשנו שיבחן מחדש את אישור הניהול התקין של הקרן (אישור שמקנה לה את הזכות לעבוד עם משרדי ממשלה). הרשם חזר אלינו במכתב שהנושא ייבדק.

המשכנו לעקוב אחר הנושא ולבדוק האם התקדם הטיפול בו – וממש לאחרונה הגיעו התשובות. רשם העמותות אכן פנה לקרן עם הטענות שהצפנו והקרן לבסוף ענתה (את השאלות והתשובות המלאות תוכלו למצוא.

"מאז הקמתה כיהנו בתפקיד מנכ"ל הקרן, מנהלים אשר חסרו בעליל את הניסיון הנדרש בתחום פעילותה של הקרן…" – את זה לא כותב מבקר חיצוני, אלא אנשי קרן מעגלים עצמם בתגובה לטענה במכתבנו כי לא קיימת הפרדת סמכויות בעמותה ושזה לא סביר שהתחלפו שם חמישה מנכ"לים בחמש שנים.

משמאל לימין בישיבה: זאב חושן מההסתדרות, לאון בנלולו מהסתדרות ויפה ויגודסקי יו"ר קרן מעגלים

עכשיו חייבים להודות שזה קצת מצחיק (או עצוב), בהתחשב בזה שהתפקיד העיקרי של הוועד המנהל והיו"ר של כל ארגון הוא מינוי המנכ"ל המתאים. גם רשם העמותות לא התרשם מהתשובה: "תפקידו של ועד העמותה הוא לבחור את האנשים הראויים ביותר לתפקיד ובהתאם לקריטריונים ברורים וקבועים מראש ולוודא שאכן האנשים שמתקבלים על ידם עומדים בקריטריונים אלו".

קשרים על פני כישורים?

במה הקרן דווקא כן בחרה להתהדר? בקשרים שיש ליו"ר העמותה, יפה ויגודסקי, במסדרונות השלטון: "יתרונה של היו"ר בא לידי ביטוי באופן מובהק בשל ההיכרות האישית של עם מגוון מקבלי ההחלטות במסדרונות השלטון, במשרדי הממשלה הרלוונטיים ובקרב מעסיקים רבים וגדולים במשק". הקשרים הללו כה משמעותיים עד כי הקרן החליטה הלכה למעשה לבטל את תפקיד המנכ"ל ולהעביר את סמכויות התפקיד ליו"ר העמותה ויגודסקי.

ומה החליט הרשם לבסוף? הוא דרש מהקרן להעביר לידיו מסמכים שונים המסדירים את עבודת היו"ר והתנהלות העמותה בטרם יקבל החלטה על המשך הטיפול. ובגלל שהמוטו הלא רשמי שלנו הוא – *תהיה קרציה* – פנינו אליו שוב לשאול האם המסמכים כבר הועברו.

מהרשם נמסר כי עמותה השלימה את מרבית הדרישות, והרשם ממשיך בבדיקת העניין.

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

משוב על האתר החדש

אנחנו בתקופת הרצה, נשמח לכל פידבק.

תודה על המשוב!

בזכותך אנחנו משתפרים כל הזמן.

אם עדיין לא הצטרפת כמו"ל – אפשר לעשות את זה כאן.

מערכת שקוף.