ערכת שאלות לפוליטיקאים

מגה ניוזלטר לפסח – עושים סדר בלכלוך – סיכום רבעוני!

הדפיסו את הכתבה

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

שמעו סיפור. בעת גיבוש תכנית ההתנתקות, ביקש ראש הממשלה דאז אריק שרון משמואל אבואב, שהיה מנכ"ל משרד הבינוי, לסייע בהוצאת התכנית לפועל. שרון גם ביקש ממנו דבר נוסף. שיקשיב לבקשה של אחד ממקורביו. אותו מקורב, אבואב הבין במהרה, רצה לתת חוזים של המדינה במהלך ההתנתקות לחבריו הקבלנים. מאעכרים.
מה עשה אבואב? הסכים (זה ראש הממשלה!) אך זימן את הקבלנים לפגישה. כשהם נכנסו לחדר הם ראו אותו, ולצידו קצרנית שמקלידה כל מילה שנאמרת לפרוטוקול.
הקבלנים, שהבינו שהרבה יותר קשה לסגור דיל מלוכלך במצב כזה, התבלבלו, דיברו והשתתקו, ולבסוף ביקשו ללכת. אבואב חייך ואמר להם "חברים יש מכרזים, אתם יכולים לגשת בכיף. אשמח לתת את כל המידע שתרצו".
המאעכרים לא העזו לסגור קומבינות בידיעה שהכל צפוי להיהפך לפומבי. זה כוחה של שקיפות. וזה רק סיפור אחד מני רבים שמספרים לנו בכירים (אבואב כיום מנכ"ל משרד החינוך). אנחנו פה כדי להפוך את השקיפות לנורמה, ולא להמלצה!

**

רבעון שמח לכל עוקבינו ותומכינו היקרים! החודשים שעברו על המדינה הקטנה שלנו רוויים בפרשיות, במידע סותר ובעובדות שמתבלבלות עם אג'נדות, שמתבלבלות חזרה עם המציאות.
הסיבה לכך היא שלא רק הפוליטיקה מושחתת, אלא שגם התקשורת – מתווכת המציאות – לא אחת מתרחצת באותה מקלחת. וזו הסיבה שאנו בונים כעת יחד אתכם כלי תקשורת חדשני שיהיה בבעלות מלאה של הציבור. עוד חדשות על כך בחודש הבא. אך מה שמגניב זה שכבר עכשיו, בזכות התמיכה שלכם, אנו מצליחים לשנות ככלי תקשורת זעיר, ולא מעט, את המציאות הישראלית.
קראו בניוזלטר החדש כיצד למרות החדשות המזוויעות על שחיתויות חדשות לבקרים אנו מקדמים את התרופה שיכולה לבלום את השחיתות העתידית: שקיפות. למטה שלל הצלחות וכישלונות שחווינו מתחילת השנה, שיימינג ופרייזינג מפתיע, עד כדי כך שאפילו ראש הממשלה השתמש במידע שלנו בפוסט שפרסם, ועוד!

אבל תחילה שתי בקשות:

 • פייסבוק ערכה עדכון קריטי. כפי שהכריז צוקרברג, שונה האלגוריתם כך שתראו יותר תינוקות וחתולים מאשר חדשות ודפים. למה? כי אז יהיה לכם פיד שמח יותר, תישארו בו יותר זמן, ופייסבוק יעשו יותר כסף. זה זכותם המלאה. כמו שזכותכם המלאה להמשיך לסייע לנו בקרב על שקיפות. וכדי לנצח אנו חייבים שתמשיכו לעקוב. כי יש ללייקים ולשיתופים שלכם משמעות אדירה. איך לעשות זאת? סמנו את הדף שלנו כ"ראה ראשונה". כל הפרטים פה.
 • איך אנחנו הופכים את התקשורת לדמוקרטית ונשכנית? תזמינו אותנו לחוגי בית! כל הפרטים פה.

אז מה חדש מאז הניוזלטר הקודם?

הנה הפעילות מתחילת השנה שמתאפשרת רק בזכותכם:

חשיפות

 • מי באמת עובד בשבילנו? בחודשים האחרונים התחלנו קמפיין פשוט אך חשוב מאין כמותו – קריאה לחברי הכנסת להגיע למקום העבודה שלהם.
 • מוזמנים להסתכל בטבלת הנוכחות לכל אורכה של שנת 2017 שיצרנו ובכתבה של דפנה ליאל המנתחת אותה.
 • זה מוביל אותנו לדבר הבא. הקיזוזים. העובדה העצובה היא, שקונספט שנולד לאפשר לח"כ להיעדר למטרות דחופות הופך לכלי שמעודד הברזות. את החלון הקטן שנותן לנו להבין עד כמה המצב בעייתי סיפק לנו ח"כ חדש – מוסי רז. רז סיפר על כך שחברי כנסת מזמינים אותו לטיסות יחד עימם בתמורה לקיזוזים!

 • זוכרים את חברי הכנסת שוויתרו על העלאת השכר שלהם בשנה שעברה? ובכן, עבדו עליכם בעיניים. חברי כנסת נהנו מסיקור מפרגן כשוויתרו על תוספת השכר שלהם. בדקנו מה נהיה השנה: ומרביתם "שכחו" השנה לחתום על הוויתור. חמור מכך – גילינו שגם אם ח"כ ויתר על התוספת בשנים קודמות, אז השנה כל התוספות חזרו לתלוש שלהם!. מוזמנים לקרוא בפירוט ולחייך. כי עכשיו לפחות אתם מבינים את הבדיחה, גם אם היא על חשבוננו.
 • הניתוחים שאתם קוראים מדי שנה לתקציב קשר עם הציבור שטחיים. רק עם הקבלות המלאות אפשר לדעת באמת האם ההוצאות ראויות. סוף סוף, איגדנו בשבילכם וניתחנו את ההוצאות הציבוריות של חברי הכנסת ל2016.

12 שעות למען שקיפות

 • לכבוד סוף השנה האזרחית, הרמנו סיקור לאורך יום שלם בו כמעט קרסנו מעייפות. הגימיק? 12 שעות רצופות בם 12 מרואיינים סיפרו לנו על איך באמת מתנהלת המדינה מאחורי הקלעים. הדגש: מה הציבור יכול לעשות בעצמו כדי לשנות את המצב. מגה-טרחנות מגה-חשובה. 
 • ראיינתי יחד עם אסף נתיב את עינת פישר לאלו, לינור דויטש, ד"ר שוקי אמרני, נתי טוקר, ארז צדוק, צח בורוביץ', ליאור מאירי ועוד. בשמכם אף הענקנו להם תעודות הוקרה על ההזדמנות ללמוד על המצב.
 • כל הראיונות פה!

ערים שקופות

 • במסגרת ההתמקדות שלנו השנה גם ברשויות המקומיות, פתחנו יחד עם הפעיל שלנו עידן בנימין בקמפיין "ערים שקופות" שבו אנו מבקשים ממועמדים לראשות העירייה להתחייב לחשוף את יומניהם באופן אקטיבי. 
 • למה זה חשוב? פשוט. ראש העיר עובד אצלנו ומגיע לנו לדעת.
  יותר מכך, חשיפת יום העבודה של ראש העיר באופן שוטף תצמצם שחיתות ותגן על ראש העיר מבעלי אינטרסים זרים, האשמות והסתבכויות. בדיוק כמו בסיפור של המנכ"ל שמואל אבואב, ראש הרשות יחשוב פעמיים לפני שיערוך פגישות שהוא לא אמור לקיים. בעלי עסקים ועסקנים למיניהם יתרחקו מסדר היום שלו. ולא רק זאת, הבטחה כזו מעידה רבות על תפיסת השקיפות של המועמד – ושקיפות אנו אוהבים. שקיפות מונעת שחיתות.
 • מה גם שהשנה היא שנת בחירות ברשויות המקומיות וזה זמן מצוין לדרוש התחייבויות עבורנו, הציבור.
 • כבר בשבוע הראשון הצטרפו 4 מועמדים משלוש ערים שונות (עופר ברקוביץ', אבי סלמן ויוסי חביליו מירושלים, עינת קליש מחיפה ועילאי הרסגור הנדין מכפר סבא). עוד באותו שבוע הצטרפה תנועת הרצליה חופשית לקמפיין ופנתה למשה פדלון, מועמד לראשות עיריית הרצליה בבקשה לחשוף את יומנו האישי.

 • בשבוע השני כבר התחייבו מועמדים נוספים, בהם- שלומי זינו (מועמד עיריית נשר), דודי סעדיה (מועמד לראשות מועצת חוף אשלון), משה בנימין פרץ (נתיבות) והצטרפו אלינו לקמפיין רדיו דרום ורדיו 101 FM.
 • וזה לא נגמר! אל היוזמה הצטרפו בהמשך גם ליעד אילני (רמת גן), יובל ארד (צור יגאל), גיורא צ'שקין (כרמיאל), מוטי יוסף (גן יבנה), דרור מיקדש (אשדוד).
 • זה כל כך משמח לראות כיצד אנחנו, הציבור, יכולים לשנות את סדר היום שמעניין את נבחרינו. לכן גם חשוב לנו לפרגן לכל אחד ואחת מהמצטרפים ליוזמה. הנה העדכון האחרון.
 • כמו-כן אני (תומר) יצאתי בקריאה לנשים להתמודד ברשויות המקומיות – מתוך תקווה שהדבר יפחית את השחיתות (פרטים על הרעיון החתרני – פה).
 • ולסיכום אני מזכיר שהצלחנו לראשונה בהיסטוריה לאגד את רוב הארגונים שפועלים למען טוהר מידות בקמפיין למען שקיפות ברשויות המקומיות. חברי הקואליציה החדשה נפגשו לאחרונה עם מנכ"ל משרד הפנים. נעדכן.

כתבי צל- נטו בשבילכם!

 • יצאנו בחודשים האחרונים, לגמרי בזכותכם, למסע חדשני – והצמדנו כתב צל (עידן בנימין הבלתי נלאה) למיקי זוהר. לפני שבועיים התחלנו במעקב אחר ח"כית מצידו השני של המתרס, ציפי לבני. אחר הראשון אנו עוקבים לאור התנהלות בניגודי עניינים. אחרי האחרונה החלטנו לעקוב לאור העובדה שאין לנו שום מושג מה היא עושה.
 • סיקור כל צעד ושעל של אדם מסוים היא אקט לא פשוט. אנחנו כמובן לא מדברים על מעקב אחר חיים אישיים (חס וחלילה, לא מענייננו כלל), אבל מעצם המעקב אחר עבודתו של ח"כ ספציפי יש משום תיוגו כבעייתי.
 • אנו לא תמימים. תפקיד חברי הכנסת הוא לעתים לסגור דילים, לתאם עמדות לדיונים ולקדם את המדיניות שלשמה הם נבחרו בכל דרך חוקית שימצאו לנכון. וכאן חשובה אמירה ברורה. המנדט שלנו אינו לחשוף בפניכם מי האישיות הנחמדה ביותר בכנסת אלא מה בשורה התחתונה הם עושים למענכם. אצטט לכם ממילותיו של עידן בנימין: "תחקירי "צל" אלו הינם חסרי תקדים בהיקפם, הן מבחינת סל המרכיבים שאנו בוחנים והן מבחינת האינטנסיביות שלהם (שבוע אחר שבוע). הבדיקה נעשית במישור הכמותי וגם במישור האיכותני. לדוגמא אנו בודקים כמה הצעות חוק מקדם הח"כ לצד תוכן ההצעות. אנו בודקים כמה שאילתות הגישה לצד פירוטן וכן הלאה. המדד העיקרי שעומד לעיני כותב שורות אלו הוא איך מרוויח מכך הציבור, אם בכלל. במקרים שאין ברשותנו את הכלים לחוות דעה אנו רושמים זאת כפי שעשינו בשבועות הקודמים."


"נטו זוהר":

 • אז מדוע התחלנו עם זוהר? דבר ראשון, אתם המלצתם לנו על כך בפייסבוק ותמכתם ברעיון. דבר שני, בשנה וחצי האחרונות זוהר שימש כיו"ר ועדה חדשה שהוקמה עבורו: "הוועדה המיוחדת לצדק חברתי". ומה עשה בה? לביתו. פשוטו כמשמעו. זוהר לא סיפר שדיונים שניהל על שכונת כרמי גת נוגעים אליו אישית (אשתו משמשת כבעלים של חברת זוהר – ניהול נכסים והשקעות בע"מ. החברה עוסקת בתיווך נכסים בקריית גת בכלל, ובכרמי גת בפרט) ויש לו שלל נכסים בשכונה. למרות שננזף, צפצף זוהר על וועדת האתיקה וזו רק ההתחלה. מוזמנים לקרוא בפירוט תחת הכותרת- "בונוסים"
 • לאחר שנקברה הוועדה, מונה זוהר ליו"ר וועדת הכנסת, ועדה בעלת כוח מטורף. בנקודה זו, החלטנו שלמרות המשאבים המצומצמים שלנו, חובה להצמיד כתב צל לזוהר ויצאנו לדרך.
 • ומה העלה המעקב? בשבועות הראשונים החל לפתע זוהר – שראה את כתב הצל כמעט בכל דיון – להתנהל באופן שקול, פוליטי מאוד לעיתים אך זהיר והגיוני. ניכר היה שהוא מקשיב, מקבל החלטות לאחר התייעצות ואף פועל כנגד הקואליציה במידה ונדרש לכך.
 • ועדיין, כתב הצל חשף לא מעט ליקויים. למשל דיונים ללא פרסום מראש, מקודמים חוקים באופן מזורז ולא תמיד בהתאם לאינטרס הציבורי. בדיון בוועדת הכספים על חוק שיזם זוהר עצמו (יחד עם עליזה לביא) שיאפשר לעובדים לסרב לעבוד בשבת לא רק על רקע דתי, מפתיע זוהר ואומר שהוא החריג את אינטל מהחוק. לשאלת הנוכחים ההמומים, מדוע? משיב זוהר: "אני ישבתי עם המנכ"לית". זהו. כלומר ח"כ זוהר מוכן להחריג מפעל אחד בכל התעשייה הישראלית מהחוק משום שהוא ישב עם המנכ"ל שלה. לצפות ולא להאמין

 • בשבוע הרביעי והחמישי עקבנו אחר חוקים שמקדם זוהר. לעתים המשיך להפתיע אותנו, למשל כשזוהר פעל להוצאת קביעת שכר הח"כים מידיהם, תוך שהוא מעורר תגובות זועמות (מהלך שאנו מנסים לקדם כבר שנים!), וכן מתנהל בדיונים אודות הוצאות אבטחה כשהוא בקיא בחומר. מנגד, שמענו אותו מצהיר קבל עם ועדה שהוא "מתנגד לכל חוק מהאופוזיציה באופן אוטומטי", התנהלות ששמה את הכנסת ללעג. 
 • עוד חשפנו שזוהר קיים דיון נוסף שסייע לנכסיו – על הקמת תחנת הכוח בפאתי שכונתו. פנינו ליועץ המשפטי בעניין ולאחר חודש הגיעה תגובתו. לטענתו מדובר בדיון הנוגע לכלל תושבי הדרום ולכן אין כאן ניגוד עניינים. אנחנו לא מסכימים כלל, ותספיק העובדה ששם הדיון היה מטעה כשלעצמו ועסק בפועל רק בקרית גת עצמה (כולל עיכוב של חצי שעה כדי לחכות לראש העיר, ועו"ד אהובה נאור, תורמת של זוהר!). מוזמנים לקרוא על הנושא בפירוט, וכן לצפות בעימות שלי (תומר) עם זוהר בנושא.
 • בשעות המתות, בדקנו עוד כמה דברים לעומק. ידעתם שמיקי, בשונה מחברי כנסת רבים, לא נסע מעולם לחו"ל כחבר כנסת? זה מידע חשוב, כי אנחנו יודעים שנסיעות כאלו לא אחת ממומנות על ידי גופים פרטיים ויש בהם 0 שקיפות אף על פי שחלקן מתקיימות על חשבון ימי מליאה. מגיע לו שאפו על כך. כמו כן, נוכחותו בכנסת סבירה מאוד וכן צוות הדוברות שלו מתנהל באופן מהיר ורציני, למרות הסיקור המהודק והלא פשוט. גם על כך שאפו אמיתי.

"נטו לבני"

 • מדוע הוספנו לאחר מכן את לבני? מהסיבה הפשוטה שאין לנו מושג מה היא עושה בתור חברת כנסת. מלבד פגישות עם אח"מים, לא הצלחנו למצוא זכר משמעותי ועקבי לפעילות פרלמנטארית. אז החלטנו להשתמש בדיוק באותם כלים ופרמטרים שעל פיהם אנו פועלים מול מיקי זוהר ולעקוב גם אחריה (מפרגנים כשצריך, מוקיעים כשצריך). רקע קצר ופירוט תוכלו לראות כאן.
 • בשבוע הראשון לסקירה, לא ממש יכולנו לעקוב אחרי ציפי לבני. היא שהתה בחו"ל. לכן ניצלנו את הזמן לסקירת נתונים קצרה. בדקנו בפרוטוקולים שפורסמו מה עשתה לבני במושב האחרון בתור חברה בוועדת חוץ וביטחון. לא מצאנו כלום. למול טענתה של לבני אודות נוכחותה בוועדת המשנה (שפרוטוקליה סודיים), פנינו לכנסת כדי לקבל את נתוני הנוכחות (הלא סודיים). נעדכן.
 • מאז 2016 לבני לא מקדמת אף חוק ובקושי מגיעה לוועדות. אבל חכו לפני שתשפטו. לבני מצטיינת במשהו, הצטיינות ייתרה. במה אתם שואלים? ובכן, בכל מה שקשור לנסיעות לחו"ל, לבני היא גורו. שיא של 28  טיסות שהביאו אותה לשהות לא פחות מ- 100 ימים בחו"ל במהלך הכנסת העשרים! 28 טיסותיה מביאות אותה להיות גם אחת משיאני הטסים על חשבון גורמים זרים מבין כל חברי הכנסת. שלא יהיה כאן ספק, זו שערורייה.

 • בשבוע השני לבני דווקא הופיעה במליאה ובוועדה הזמנית שעסקה בחוק הלאום (אך יצאה מיד כשסיימה לדבר) וניצלנו את הזמן לבדוק עוד את התנהלותה הכללית בנושאי שקיפות. בעבר, לבני היתה ממקדמי השקיפות (ואף פרגנו לה על כך) אך השנה לבני הפסיקה את חשיפת יומנה ולמרות שקידמה חוק מבורך  נעדרה כמעט מכל ההצבעות על חוקים שנוגעים לשקיפות.
 • חשוב לציין בהקשר של לבני שלשכתה הפעילה לחץ רב לסירוס הסיקור. אבל בשונה מהדוברת של זוהר, אצל לבני לא ממש הביאו נתונים אלא להתרשמותנו, בעיקר התחרפנו שאין דרך "להרוג" את הכתבה (כמה כיף להיות גוף תקשורת עצמאי 😊 ) תוכלו לקרוא את תגובתה הארוכה, ואת תגובתנו לתגובה, כאן.
 • חשוב להדגיש שאנו מצליחים להחדיר כך את הסוגיות האלו לתקשורת המסורתית: הסיקור הצמוד הזה פורסם ב"הארץ", ערוץ 20, הצנרת ועוד. כלומר- הסיקור אמנם נולד בתקשורת העצמאית, אולם מחלחל לתקשורת הרחבה וכך ההמונים גם נחשפים לסוגיות שחשובות לכולנו.

רגע, אנו שמאל או ימין?

אגב, בעקבות סיקור הצל, אנשים שמקללים אותנו בדרך כלל החלו להחמיא לנו על התחקיר על ציפי לבני ולהיפך. פתאום אנשים שמברכים אותנו על תחקירים על הקואליציה יורדים עלינו על התחקיר על לבני.
אז חשוב לנו להדגיש משהו: נמאס שרבים בציבור מעודדים פוליטיקאים כאילו היו קבוצת כדורגל. תשפטו אותם כמו קוטג'. בדקו כל יום מחדש אם פג תוקפם. בחנו בשיפוטיות מלאה אם שירתו אתכם בתכלס או לא בעיניים טריות. זה מה שאנחנו עושים. רק כך אנחנו מצליחים להביא כתבות מפתיעות.

מיזם "הסרגל"

 • אם כבר בנושאי פרגון, אז חשוב שתכירו את המיזם המתעצם שלנו "הסרגל". החלטנו, שבדיוק כמו שצריך להוקיע התנהלות עלובה וחמורה של נבחרי הציבור שלנו, נכון גם להשקיע מאמץ ולפרגן לאלו שמקפידים להתנהל בצורה מעוררת התפעלות.
חפשו אותנו בפייסבוק
 • דוגמאות? דב חנין מתעקש לוותר על רכב מנהלים, אילן גילאון מחזיר את כל כספי הקמפיין שאסף לאחר פרישתו, מיקי לוי, דוד אמסלם ויוסי יונה שוויתרו על תוספת השכר שלהם ועוד. תוכלו לראות את כל הפרגונים כאן.
 • אין בנו יומרה שמיזם זה יחולל מהפכה. אבל עוד צעד פה, ועוד לייק שם – ונצליח לשנות טיפה את מערך התמריצים לפיהם פועלים הנבחרים וליישר את הרצפה שבעלי הון, לוביסטים ומושחתים הצליחו כל כך לעקם. לכן יהיה מגניב אם תתנו גם שם בלייק.

תחבורה ציבורית בשבת. דוגמה אישית?

 • הקואליציה שלנו מקדמת חוקים רבים. על חלקם ניתן להסכים ועל חלקם לא. אבל, לא משנה מה עמדתכם ומה עמדת הקואליציה, יש לדרוש דבר אחד פשוט. "נאה דורש, נאה מקיים".
 • ומרתיח שהשרים שהצביעו נגד קיומה של תחבורה ציבורית בשבת נוסעים ברכבי השרד הציבוריים שלהם בשבת. תבינו, לא מדובר על רכבים פרטיים ועל כסף פרטי, מדובר בכספי מיסים. והאבסורד זועק. איך ח"כ מצביע נגד חוקים שהיו מאפשרים לאנשים שידם אינה משגת להתנייד, ובו בזמן לנקר את עיניהם ולטייל בסבבה על חשבוננו?
 • או שכל הקואליציה לא תסע בשבת ואז אין שום בעיה שהמצב הנוכחי ימשיך, או שהקואליציה תמשיך בשלה אבל לכל הפחות יהיה רכבת/תחבצ בתדירות נמוכה.
 • אז מה אנחנו עושים? שיימינג. המיני קמפיין הזה זוכה להצלחה מיוחדת. הצענו גם למנחי שבתרבות להתחיל כל ראיון עם ח"כ מהקואליציה בשאלה פשוטה: איך הגעת?
 • הקמפיין ימשיך (על הגריל – מועדי התדלוקים של רכבי חברי הכנסת להראות שהם חורשים את הארץ בסופ"ש מכספינו), ואתם מוזמנים כרגיל להציע כל רעיון מקורי.

עדכונים על משימות מתמשכות

שקיפות בוועדת השרים לחקיקה – המלחמה ממשיכה

 • אם שרדתם עד עכשיו אז התרשמנו, ודעו שיש פרס בסוף הטקסט.
 • הבה נמשיך!
 • כזכור, ועדת השרים לענייני חקיקה היא מהוועדות החשובות במדינה. הוועדה אינה ביטחונית, ולמרות זאת הצבעותיה אינן מפורסמות (למעט צדיקות פרטניות כאיילת שקד וגילה גמליאל שנענו לבקשותינו). לאור זאת הגשנו לפני כמה חודשים עתירה לבג"ץ בנושא. חשוב לנו לעדכן אתכם שלצערנו העתירה נדחתה. זה כמובן לא אומר שנפסיק את המאבק בנושא ואנו נערכים מחדש, ובינתיים אנו ממשיכים במעקב צמוד מדי שבוע- מי מהשרים חושף את הצבעותיו.

"אני רק שאלה"

 • פתחנו יחד אתכם, עם קרן התחקירים והמשמר החברתי במיזם מדליק שמטרתו להנגיש את דיוני ועדות הכנסת לציבור, קראנו לו "אני רק שאלה". המטרה: להנכיח את הציבור הרחב בכנסת, שם היום למי שיש יותר כסף (כלומר לוביסטים) יש יתרון.

 • התחלנו עם וועדת הכלכלה ואנו מעלים נושאים שעתידים לדון בה לידיעתכם, רושמים את שאלותיכם ומעלים אותן בפני חברי הכנסת. בחודשים שעברו העלנו כבר כמה שאלות. המיזם נכנס כעת לקיפאון בפגרה ויחודש בתקווה בעוד כחודש.

חסימות בפייסבוק

 • זוכרים את המאבק שלנו לחופש ביטוי ברשת והכלי שבנינו לחשיפת תגובות שנמחקו?
 • אז לשמחתנו דף ח"כים מצייצים לקח את זה צעד אחד קדימה ומנגיש בצורה יפיפייה את התגובות המחוקות שלא בצדק (נטולות קללות). אנו גאים לתת בסיקורי הצל במה מחודשת דווקא לתגובות המחוקות שהעלימו לבני וזוהר!

ח"כים שקופים

 • מחיאות כפיים לחברי הכנסת החדשים שהחלו לפרסם את יומנם: מוסי רז ועאידה תומא סולימאן! אנו מעלים את כל המידע לאתר ODATA שהקמנו עם חברים (גיא זומר, עדו עברי ועמותת הצלחה) ומאפשר חיפוש קל וברור.
 • ואם ברשימות עסקינן, אז דעו שאנו מעדכנים ללא הרף את רשימת חברי הכנסת בראי השקיפות. בחודשים הבאים ננגיש את האקסל המפלצתי הזה כך שגם ייראה ויזואלית יפה יותר. אם יש לכם זמן להתנדב בהשלמת פרטים של ח"כים באקסל (דורש בעיקר ישיבה ארוכה מול גוגל) – צרו קשר.

ח"כים אפלים

 • אפרופו שקיפות, בדקנו בשבילכם אילו חברי כנסת העלימו פגישות מיומניהם? תשמחו לשמוע שמעטים נתפסו עד כה משקרים בציון פגישותיהם: יאיר לפיד ואריה דרעי.
 • לאחר שחשפנו זאת, זכינו להתייחסות של ראש הממשלה לנושא, בעודו קורא ליאיר לפיד לחשוף את יומנו ובו פגישותיו עם מילצ'ן.

זה נפלא כי במסע שלנו לשקיפות בלו"ז ובפגישות של נבחרי הציבור, רבים שואלים – מה נעשה אם ח"כים יפרסמו יומנים חסרים/שקריים? ואנו מרגיעים: לאט-לאט, בואו נקבע סטנדרט, וסך הכל אני סומך על הנבחרים. יתגלו שקרים? תהיה ביקורת ציבורית, בניגוד לעכשיו שהם יכולים לעשות מה שבא להם.

 • והנה שני נבחרי ציבור הוכיחו לאחרונה את התאוריה הזו – כלי תקשורת (לרבות רה"מ כאמור) ציטטו החשיפה ולפיד זכה למקלחת קרה של ביקורת.

סיירת השקיפות

 • בשבועות האחרונים קיבלנו הצצה להשפעה העצומה שיש לסיירת על החלטות חברי הכנסת.
 • כזכור, פעלנו עם סיירת השקיפות בין השאר למנוע את מינויה של מקורבת לנתניהו כמנכ"לית נציבת שירות המדינה ומה מסתבר? הלחץ שהציבור מפעיל – עובד. בדיון בנושא שהיה בכנסת הודו שהתקבלו מאות מיילים מסתייגים מהציבור הרחב ושהם בהלם. עו"ד אביה אלף (לשעבר בכירה בפרקליטות) שדיברה בוועדה נגד המינוי, ביקשה ממני (תומר) למסור תודה לכל פעילי סיירת השקיפות בנושא. בנוסף הופץ תזכיר חוק להנגשת ארכיון המדינה בעקבות לחץ מהסיירת, ועוד ועוד.
 • מוזמנים להצטרף עוד היום. זה קל, זה פשוט וזה עובד.

מחאות – איפה אנו נכשלים ומה אנו עושים בנידון

 • ועדת הכספים החליטה בתחילת השנה להזניק את שכר השרים. הדיון נקבע בהתראה עלובה, כגנבים בלילה בלי לתת לאנשים (בתוכם אנחנו) להתארגן על הגעה בזמן. פשוט מרתיח. בקושי הספקנו לשלוח נציגות לוועדה, אבל לא שתקנו ושלחנו מכתב חריף לכל חבריה. נמשיך להוקיע בכל מקום את ההתנהלות הביזיונית הזו. רבתי (תומר) על כך גם עם ח"כ סמוטריץ'. מוזמנים לצפות. התחלנו קמפיין בנושא, הקלטנו סרטונים, ונמשיך בשיימינג בנושא.

 • ואם זה לא מספיק, ועדת חוקה החליטה לאחרונה להעלות את הרף לתרומה אנונימית לעמותה. כשכולם היו עסוקים בפייק-משבר-קואליציוני העבירו חברי וועדת חוקה תקנה אומללה לפיה ניתן יהיה לתרום בסתר לעמותה עד 100 אלף שקל. שמעתם נכון. תחת כסות "שחרור חסמים בירוקרטיים", מהיום טייקונים ואנשי עסקים יוכלו להשתמש בעמותות להסתרת כספים, לשחק עם התודעה שלנו, לממן עסקנים והכל בחשאיות.
 • זה טירוף לכל הדעות. מילא עולם העמותות היה ידוע בתור מופת לטוהר מידות – אז היה הגיוני לשחרר את הרסן. הוא לא. נחשפו אינספור פרשות בשנים האחרונות של עמותות קש דרכן הסתירו כספים מושחתים. אינספור. למרות התנגדות חריפה של האופוזיציה (בעידוד סיירת שקיפות) הגיעו חברי הקואליציה כחיילים ממושמעים והעבירו את החוק.
 • הפירוט המלא של המהלך המזוויע הזה בקישור.
 • מה אנו עושים? שמות הח"כים שהצביעו בעד התיקון המזיק הזה כבר מופיעים באקסל השיימינג הגדול שננגיש לפני הבחירות לציבור – כדי שבעתיד נעשה להם ביוש ושאיש לא יישכח. בכל מקרה דעו כבר שיהודה גליק, ניסן סלונימסקי, שולי מועלם, נורית קורן, בני בגין, טלי פלוסקוב, אורי מקלב ועודד פורר ויתרו על העתיד של מדינת ישראל. שבזכותם השחיתות תפרח ותשגשג – כי ניתן מהיום לתרום סכומי עתק לעמותות ללא דין וחשבון.
 • כמו כן- אנחנו (מאה ימים של שקיפות וקרן התחקירים) מתחייבים וולנטארית להמשיך להצהיר על שמות התורמים לפי הרף הישן, ופנינו לשלל עמותות בבקשה שיצהירו על כך גם כן. נעדכן מי יצטרף בדף הפייס שלנו בקרוב.

טרחנות לשבת

 • אחרונה חביבה, הפינה האהובה. בחודשים גרמנו לכם הרבה טירחה בקריאה משעממת וחשובה. אנו שמחים שהציבור מעיד בלייקים שיש לו רצון גם בחומרים האלו, שבתקשורת המסורתית לא היה להם סיכוי. כמה מהפוסטים:
 • דמיינו כביש מסוכן, ללא תמרורים ועתיר בורות – סיכויי הנהג לשרוד עלובים. אפילו אם יבוא נהג פורמולה, עד שלא נתקן הכביש- כל נהג בסיכון אדיר. חייבים להתקין רמזורים, ולתקן המהמורות כדי שהרכב הבא לא יסטה לתהום. לא סתם ראש הממשלה הקודם נשלח לכלא, והנוכחי בדרך למאסר. לא סתם כמעט כל (!) מקורביו של נתניהו נחשדו בשלב זה או אחר בפלילים.
 • הפתרון? חוקי שקיפות. אלו יהיו הרמזורים, פסי ההאטה והתמרורים שפשוט יקשו מאוד על תאונות דרכים! טרחנו על כך כאן.
 • קראנו ליולי אדלשטיין, יו"ר הכנסת, לעשות יותר למען השקיפות על בסיס כוחו הרב ורצונו לדאוג לכך ולא רק לדאוג לפרסומות בטלויזיה למען הכנסת.
 • העלנו בפניכם את האבסורד בחוקי הפריימריז שמקדמת הקואליציה. כמה אבסורד? יותר מהפרש של שנה וחצי בין עונות של משחקי הכס. הקואליציה מקדמת מימון ממלכתי על הוצאות הפריימריז של חברי כנסת מכהנים גם אם יפסידו. זה לא פחות מהנצחת הנבחרים הקיימים. אז למרות שהגשנו הצעות לתיקונים, נתקלנו בתגובות נוראיות מצד אמסלם. עצוב.
 • ובהקשר לתחקיר המרתק שלנו דרך קרן התחקירים העצמאית אודות הדלתות המסתובבות במשרד להגנת הסביבה (אתם חייבים לקרוא אותו!) חשפנו בפניכם את שיטת מכתבי ההשתקה. אל תפספסו.
 • טרחנו כיצד איילת שקד משתמשת עקב מניעים אינטרסנטיים בולמת חקיקה טובה .
 • ובל נשכח את מהלכי השר גלעד ארדן להגברת האפילה. הטרחנות לשמחתנו הובילה (מה שקורה יותר ויותר) את התקשורת המסורתית לעסוק בנושא ואף "זכה" להתייחסות של ארדן. 

מעריכים שהגעתם עד לכאן!

תודה על הגב הנהדר של התומכים הוותיקים. של התומכים השקטים. של כל מי שמאפשר לנו לפעול באופן גלוי ולמען אידאל שכה רבים מנסים שוב ושוב לשים עליהם ציפוי של אינטרסים.
אתם יכולים להיות גאים בכך שהמיזם הזה שייך לכם, וקורה בזכותכם. מוזמנים להמשיך לחזק אותנו דרך השקעה חודשית קבועה- כדאי שנוכל לתכנן קדימה ולהמשיך לצמוח, לשגע את המושחתים ולהביא לכם תקשורת משנה מציאות

 • נ.ב לאן הכסף הולך? הביטו בתקציב שלנו. פירוט חסר תקדים שמראה לאן יוצא כל שקל.
 • ופרס לאלו שהגיעו עד הסוף: כל התומכים שלנו מוזמנים בששי הקרוב ל"סדנת אקטיביזם ויראלי" חינמית עם עורך

  "הצנרת" אדם שפיר. כל הפרטים פה.
להתראות, וחג פסח שמח לכם ולבני משפחותיכם!
יש לכם הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכירים מידע או סיפור שאנחנו לא?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

מאת תומר אביטל

תומר אביטל
מייסד-שותף, לשעבר כתב ועורך ב"שקוף".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שקוף הוא כלי התקשורת העצמאי הגדול בישראל. פה תקראו עיתונות חוקרת, מעמיקה וביקורתית, בתחומי הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, משבר האקלים ועוד.

"עצמאי" אומר שכל המימון שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע רק מ- 9,147 איש ואישה בדיוק כמוך. אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או קרנות, אין פרסומות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. זו מהפכה: אנחנו היחידים בישראל שפועלים במודל הזה, באופן שמבטיח שנעשה עיתונות נקייה מאינטרסים ומלחצים פוליטיים, כזו שנכנסת לעובי הקורה ולא פוחדת לומר את האמת. כל תמיכה, בכל סכום, מאפשרת לנו להמשיך ולשנות את המציאות הישראלית, למען כולנו.

משוב על האתר החדש

אנחנו בתקופת הרצה, נשמח לכל פידבק.

הירשמו לניוזלטר השקוף ונעדכן אתכם אחת לשבוע על כל החשיפות, התחקירים והפרסומים שלנו. מבטיחים לא לשלוח ספאם!

תודה על המשוב!

בזכותך אנחנו משתפרים כל הזמן.

אם עדיין לא הצטרפת כמו"ל – אפשר לעשות את זה כאן.

מערכת שקוף.