ערכת שאלות לפוליטיקאים

ניוזלטר שבועות 2017 – על לוביסטים, יומנים וקרן התחקירים. בונוס: אחר מי תרצו שנעקוב?

הדפיסו את הכתבה

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

חברים וחברות יקרים, די, נמאס לי מכם!
תכננתי לעזוב את התקשורת, לטייל בעולם, אבל אז אשכרה תמכתם במאה ימים של שקיפות ושלחתם אותי, נשמות "טובות" שכמותכם, להיות עיתונאי עצמאי!
ראינו שעלינו להצטייד בנשק של הרעים אז הצענו במהלך מנותק מהמציאות שתממנו גם לוביסט ציבורי. מנוולים, גם את זה הגשמתם!

ועכשיו אחרי שתמכתם בקרן התחקירים אתם בכלל נועלים אותנו לייסד כלי תקשורת עצמאי בניהול הציבור (!). מה רציתי בסך הכל? לטפס על הקילימנג'רו?? לראות את צבא הטרקוטה?? להבין למה כולם מתלהבים מחופים בתאילנד?? הכוונות טובות, אבל בפעם הבאה, אולי תעצרו ותחשבו: מאחורי המיזמים האלו יש אנשים אמיתיים! כשאתם תורמים להם – הם צריכים ליישם אותם!
אני צוחק כמובן. הכנפיים שאתם מרכיבים לחלומות שלנו העניקו לחיי יותר משמעות מכל טיול שאי פעם עשיתי ואעשה (ובהחלט יהיו עוד: אני לומד השנה איך לאזן את חיי עם הטירופים האלו). אז קודם כל – חיבוק לכל אחד ואחת מכם.

מאז הניוזלטר האחרון עשינו המון במאה ימים של שקיפות: חשפנו את יומנו של סגן השר ירון מזוז. דירגנו בעזרתכם פוליטיקאים לפי כמות החסימות בפייסבוק – וזכינו להתייחסות ראשונה בנושא מטעם דמות שלטונית בכירה – מבקר המדינה. ח"כ נוסף חושף יומן. בדקנו ניגודי עניינים של לוביסטים. יצרנו מדור שבועי חדש של עיתונות עצמאית, השלמנו גיוס מדהים למיזם שלם של תחקירים עצמאיים. על כך ועל שאר היצירות שמתרחשות אך ורק בזכות התמיכה שלכם תוכלו לקרוא למטה.

אבל לפני הכל – השאלה הניוזלטרית

והפעם: אם היה לכם תקציב להציב חוקר פרטי במקום מסוים או לעקוב אחר אישיות שלטונית או כזו שמשפיעה על השלטון **ליממה אחת**, מה הייתם עושים?

להירשם לניוזלטר (עדכונים רק פעם בחודשיים!)–

אזהרה: ההצעה שלכם עשויה להתגשם. ברצינות. כידוע לכם, אנחנו מאוהבים בחכמת ההמונים ומאמינים בדמוקרטיזציה של העיתונות. כמה מהחשיפות החשובות ביותר שלנו קרו בזכותכם. עזרה דומה שביקשתי בנושא הסטודנט המצייץ של בנט- תבשיל בקרוב, ככל הנראה, לממצאים. אז אתם מוזמנים להציע אישים ומקומות בתגובות פה, בפייסבוק שלנו, בתיבת ההדלפות החסינה או במייל.


חשיפות וממצאים חדשים

 • עד כמה עמוס יומנו של סגן שר בישראל? – חשפנו את יומנו המלא של סגן השר להגנת הסביבה ירון מזוז. אמלק: לא היה כלום – כי אין כלוםיומן דליל בצורה מביכה. חודשים של כלום על גבי כלום. עם מי הוא כן נפגש? עם עובדי אחד המפעלים המזהמים בארץ. אנחנו שואלים את עצמנו למה אנו מאפשרים למיליוני שקלים מכספינו לזרום למימון סגני שרים מיותרים, ומקווים שגם אתם.
 • אלה לא זוטות. פגישות עם דמויות שלטוניות – שוות הרבה כסף כפי שמחקר חדש מראה. מה עושים? מסייעים לקדם הצעת חוק שתכפה על הסגנים לדווח מה הם עושים עם הכסף שלנו. ח"כ יעל כהן פארן הרימה הצעה – שכעת מתקדמת בצנרת. צפו בכתבה:

 • לוביסטים רב שימושיים  בפודקאסט מיוחד דיווחנו על הריכוזיות המטורפת בענף הלובי. מהם ניגודי העניינים שנוצרים, ואיך זה משפיע עליכם?
 • ח"כ שקוף חדש: כבוד לח"כ איתן ברושי (המחנה הציוני). נציג הקיבוצים במשכן העביר לנו יומן מלא (בלי השחרות) שכולל את מעשיו בימי הפגרה האחרונה. זה חשוב במיוחד – משום שהח"כים יוצאים לכ-4 חודשי פגרה בשנה אותם אנו מממנים מבלי לדעת מה הם עושים. פרסום יומן תקופה זו לא רק מונע שחיתות ומוכיח שהדבר אפשרי, אלא גם מסייע בחידוש האמון בין הציבור לנבחריו. נעלה את היומן המלא לאתר בקרוב.
 • שר האוצר משה כחלון, אגב, יפרסם בקרוב יומן שנתי נוסף. כמו שינדלר, אחד-אחד נביא אותם. אין לכם זמן לנבור ביומנים? זה גם בסדר. עצם הידיעה כי היומן שקוף מוביל את נבחרי הציבור לגוון את פגישותיהם ולשמוע דעות מכל הצדדים, ומסייע לכלבי השמירה, ובכן, לשמור.
 • התארחתי (תומר) בפודקאסט המצוין של כתבת ערוץ 2 דפנה ליאל – על הוועדה הסודית שקובעת את כל העניינים בכנסת. אתם מכירים אותה- ועדת השרים לחקיקה. נ.ב: הבג"צ שהגשנו להשקפת הוועדה מתקדם בצנרת. נעדכן.

להירשם לניוזלטר (עדכונים רק פעם בחודשיים!)–

טורי דעה

 • חברי כנסת, שרים, מניות וניגודי עניינים – הנה אחזקות של שר הכלכלה אלי כהן. – מה אתם באמת יודעים על ניגודי עניינים של נציגי הציבור שלכם?

 • ציירו את זה – אוף טופיק מהמיזם, אבל לדעתי עשוי לעניין אתכם: לרגל יום העצמאות, סיכמתי לכם את 16 השנה האחרונות במשחק אינטראקטיבי. האם תצליחו לנחש את ההתפתחויות בתחומים החשובים ביותר בניהול המדינה בתקופת שלטונו של נתניהו?

 • הבית היהודי טוענים שהם בעד שקיפות אבל שידיהם כבולות. האמנם? צפו בסרטון

 • נוכחות ראשי ממשלה בכנסת – פנינו לכנסת לקבל מידע על היקף הנוכחות של ראשי ממשלה בכנסת ישראל, וקיבלנו תשובה מוזרה מאוד מוועדת האתיקה של הכנסת. קראו את המכתב וספרו לנו מה דעתכם ומה כדאי לעשות עם זה.

פרויקטים מתמשכים

 • הפוליטיקאי שחסם אותי – פנינו לציבור כדי לגלות מי הפוליטיקאים שחסמו אתכם בפייסבוק ולמה? צפו בממצאים ובהנגשה גרפית שיצרנו בנושא. בעקבות החשיפה, מבקר המדינה מסתייג מהחסימות השרירותיות בדפי פוליטיקאי, ויפעל לגיבוש כללים בנושא.
 • מדובר בהתפתחות מרגשת במיוחד, כי כשהתחלתי למפות חסימות, זכיתי מכם לגב ודווקא מהברנז'ה לכתף קרה. עיתונאים בכירים לעגו לי. אבל לציבור הרחב אין במות מגוונות להתבטא בהן. וחסימות בפייסבוק נותנות לפעמים הרגשה כאילו עקרו לך את הלשון. לכן, ההתערבות של מבקר המדינה בסוגיית החסימות היא נפלאה ומראה שכדאי לרוץ למרחקים ארוכים בכל אחד ואחד מהמאבקים שלנו.
  L’image contient peut-être : 2 personnes, texte et gros plan
 • צפו בריאיון בנושא בתכנית הבוקר של קשת. המדרון הצנזוריאלי חלקלק ואנו נמשיך לפעול – בעזרתכם – ליישר אותו! צפו בממצאים ובהסברים- למה זה חשוב:
 • מיזם האחות שלנו, שנשתף איתו פעולה יותר ויותר, קרן התחקירים קיבל תמיכה אדירה מהציבור וגייס למעלה מ-100,000 שקלים לטובת תחקירים שהציבור יבחר, בסוגיות חשובות, ללא התערבות של בעלי הון או בעלי אינטרס! בקרו באתר הקרן, והשפיעו על התחקירים הבאים.


תמיכה במיזם

תודה שוב מכל הלב על התמיכה שלכם – בכל צורה שהיא. לצערי התקציב הנוכחי שגייסתי השנה לא מספיק עדיין לפעילות רחבת היקף (שכירת חוקרים פרטיים על בסיס חודשי), וגם לא למשכורת שנקבעה לי על ידכם (כ-8000 שקל בחודש). אז אני מושך כרגע (מאפריל) שכר מינימום, בערך (הדוחות המלאים של ההוצאות וההכנסות מוגשים בעוד כחודש לרשם העמותות ויעלו מייד לאחר מכן לאתר).
אז אני מתכנן מסלול מחדש כיצד להרחיב את התמיכה החודשית הקבועה כדי שאמשיך לפעול כעצמאי ולהגדלת המשאבים למען חקירות. זה לא שהמיזם פושט רגל. פשוט, אנו חייבים לעלות שלב בתמיכות החודשיות הקבועות כדי לאפשר הפעלת חוקרים קבועה לצד שכר קיום עבורי. אני מנסה להרחיב את מעגל ההרצאות, החשיפות וחוגי הבית – כדי להגיע לקהלים חדשים. יש דף תמיכה משלנו כדי לחסוך עמלות. מוזמנים להפיץ לחברים, וחיבוקים חמים על הסיוע יקר הערך שלכם.

קיץ של למידה ופעולה

 • החלטנו לצאת לרחובות- גם בקיץ הזה! אנו בונים בימים אלו תכנית לקיץ של למידה ופעולה ישירה במסגרת מאה ימים של שקיפות – הקיץ נגיע אליכם עם מרצים מכל התחומים, וביניהם גיא רולניק, אבי גבאי, חה"כ שרן השכל, גיא לרר ואחרים! המטרה: להתניע מחדש את הדמוקרטיה, ולהסביר איך כל אחד יכול להוביל לשינוי. בתפריט, מלבד ההרצאות, הנעות לפעולה- התפקדות למפלגות, סיוע במיזמים למען מנהל תקין, והצטרפות לצבא השקיפות (פרטים בהמשך).
 • כזכור, אשתקד נפגשנו מדי לילה ברוטשילד במחאה על השחיתות. המפגשים התגלגלו לכדי אוניברסיטה עממית של ממש. כל ערב שמענו מרצים מכל התחומים הבוערים בישראל, מכל הגוונים – למעגלי למידה, ושיחה משותפת. לי זה שינה את החיים.
 • אז בקיץ הזה החלטנו לסייר ברחבי הארץ. הרעיון: להנגיש הרצאות ממוקדות שתמיד, אבל תמיד, יניעו לפעולות ממוקדות וממושכות
 • נשמח לעזרה  – אנו מחפשים קונקשן לאמנים מוכרים שישמחו לנגן בערבים האלו שיר וכך יביאו גם עוד אנשים. גם חסרה לנו מערכת הגברה, מעצבים וכו'. אז אנחנו מתרגשים, ואם יש לכם איך לעזור או רוצים להתנדב: פנו לאסף בוואטאספ או בפייסבוק: 0507610670.
 • לאיבנט המתגבש לחצו כאן

L’image contient peut-être : une personne ou plus et texte

 • כמובן אני ממשיך בזכותכם בכתיבה יומיומית ברשתות החברתיות ובתקשורת, ראיונות והפעלת לחץ על ח"כים סביב נושא המנהל התקין שחשוב לכולנו, והרצאות מדי שבוע ברחבי הארץ. רגע של נחת- לע"מ חידשו תעודת העיתונאי שלי שאני כה גאה בה על הכיתוב "עיתונאי עצמאי".
 • קינוח לשורדים עד כאן- טור אישי: תשכחו מלהזדהות כשמאל ימין – היו דמוקרטים
 • חג שמח מכל הלב, תומר

יש לכם הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכירים מידע או סיפור שאנחנו לא?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שקוף הוא כלי התקשורת העצמאי הגדול בישראל. פה תקראו עיתונות חוקרת, מעמיקה וביקורתית, בתחומי הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, משבר האקלים ועוד.

"עצמאי" אומר שכל המימון שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע רק מ- 9,154 איש ואישה בדיוק כמוך. אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או קרנות, אין פרסומות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. זו מהפכה: אנחנו היחידים בישראל שפועלים במודל הזה, באופן שמבטיח שנעשה עיתונות נקייה מאינטרסים ומלחצים פוליטיים, כזו שנכנסת לעובי הקורה ולא פוחדת לומר את האמת. כל תמיכה, בכל סכום, מאפשרת לנו להמשיך ולשנות את המציאות הישראלית, למען כולנו.

משוב על האתר החדש

אנחנו בתקופת הרצה, נשמח לכל פידבק.

הירשמו לניוזלטר השקוף ונעדכן אתכם אחת לשבוע על כל החשיפות, התחקירים והפרסומים שלנו. מבטיחים לא לשלוח ספאם!

תודה על המשוב!

בזכותך אנחנו משתפרים כל הזמן.

אם עדיין לא הצטרפת כמו"ל – אפשר לעשות את זה כאן.

מערכת שקוף.