ערכת שאלות לפוליטיקאים

ניוזלטר חדש! מה עשינו עד כה ב-2017

הדפיסו את הכתבה

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

שלום וברוכים הבאים לעדכון התקופתי שלנו!
מה בתפריט הפעם? כל החשיפות, הממצאים והפרויקטים החדשים שהספקנו לבצע בחודשיים הראשונים של 2017. וגם – קמפיין הגיוס הטרי כדי שנוכל להרחיב את הלחץ שלנו על נבחרינו המסתירים.

גיוס משאבים

 • את 2017 התחלנו במאמץ לגייס כסף להרחבת הפעילות בשנה הקרובה (וגם כי התקציב נגמר – ככה זה כשחולפות שנתיים בלי שאתה שם לב). כדי להמשיך לבצע עבודה עיתונאית עצמאית, שמנטרלת כל השפעה חיצונית – מסחרית או פוליטית – אנחנו תלויים לחלוטין בתמיכה של הציבור. אנחנו רוצים להוכיח שאפשר לעשות את זה, ואפילו להתרחב.
 • כל תרומה היא רוח גבית יקרה לתחקירים, למעקב אחרי ח"כים, להנגשת מידע מוסתר: אנחנו צריכים אתכם עכשיו. הפעילות שלנו חוסכת המון כסף ויוצרת סטנדרטים חדשים של ממשל תקין. עד כה גייסנו כ-40% מהסכום הדרוש לתמיכה במפעל השקיפות ל-2017. הקמנו דף תמיכה משלנו כדי לחסוך את העמלות להדסטארט. כל הפצה לחברים ובני משפחה תסייע לנו להתמקד בתיקון המנגנון. תודה רבה!
 • זה המקום לתמוך בנו והוא כולל את פירוט התקציב:

 • במסגרת קמפיין הגיוס, בדקנו את המוכנות של ח"כים לרתום תקציבים לשקיפות בכנסת!
  • הגענו לבית משפחתו (האדיבה) של אורן חזן כדי לבדוק לאן הולכים הכספים הקואליציוניים שהוא השיג, אבל בעיקר – לבקש ממנו לנתב חלק קטן מהכספים הללו לקידום השקיפות בכנסת. מוזמנים לספר לנו מה אתם מסיקים מתשובתו.
  • גם למיקי זוהר הגענו. ניסינו לצלם אותו במזנון הח"כים, אבל לקחו לנו את המצלמה ועיכבו אותנו במשמר הכנסת (אל תשאלו). בסוף ישבנו איתו לשיחה בלשכתו:

מה עשינו מאז הניוזלטר הקודם?

חשיפות וממצאים חדשים

 • גילינו כי בוז'י הרצוג, יו"ר האופוזיציה, מחזיק בכ-1% ממניות חברת הטכנולוגיה טימוקו. בכלל, הח"כים מחזיקים תיקי השקעות ללא שקיפות, מה שמעלה חשש שהחלטותיהם מושפעות מאינטרסים כלכליים. אנחנו ב"מאה ימים של שקיפות" טוענים שתיקי המניות צריכים להיות חשופים לציבור מתוקף חוק, כפי שמתקיים, לדוגמה, לגבי נבחרי הציבור בארה"ב. הצעת חוק ברוח זו כבר הונחה בעידודנו על שולחן הכנסת פעמיים, ונדחתה, בין היתר על ידי "יש עתיד" בטענה כי מדובר בחדירה לפרטיות. ממשיכים לעבוד.
 • ממה התפרנסו חברי הכנסת לפני כניסתם לתפקיד? ומה עושים נבחרינו לאחר סיום תפקידם הציבורי? בדקנו והממצאים לפניכם (בקישורים).
עיסוקם של חברי הכנסת ביום שאחרי הכנסת (מתוך הפרסום שלנו במגזין דה מארקר)

https://www.youtube.com/watch?v=vXSGAbiVaKA[/embed]

 • התארחנו ב"עין השביעית" כדי לבחון את הברית שכרת לכאורה ח"כ איציק שמולי עם נוני מוזס. בשנים האחרונות שמולי פעל עבור "ידיעות אחרונות": הוא פעל להתיר פרסום מוצרי עישון בעיתונות, התנגד לחוק שיסדיר את הפרסום הסמוי (אחד מאפיקי הרווח של קבוצת "ידיעות") ופעל נגד הנמסיס "ישראל היום" בכמה מישורים. במקביל, זכה שמולי לסיקור חיובי סדרתי חסר תקדים מ"ידיעות אחרונות", מה שנוני מוזס מכנה "פינוק": תמונות ופרסומים מפרגנים, לצד הצעות חוק חסרות-סיכוי שזכו לכותרות – סיקור שח"כים, במיוחד מהאופוזיציה, יכולים רק לפנטז עליו.
 • בעין הסערה התקשורתית של תיק 2000, פרסמנו את ממצאי החקירה שביצענו על נכסי הנדל"ן של נוני מוזס ומיפינו את חברותיו. זו הייתה גם הזמנה פתוחה לקבל כל מידע נוסף מהציבור שעשוי לשפוך עוד אור על אימפריית נוני כפי שאנחנו מכירים אותה.
 • בדקנו בזכותכם יום טיפוסי בחייו של סגן השר להגנת הסביבה ירון מזוז, בניסיון להבין מה עושה סגן שר בממשלת ישראל ביום שגרתי, שבו כולנו נמצאים בעבודה. ובכן, הממצאים מעניינים, ותגובתו של מזוז הייתה מעניינת לא פחות:

https://www.youtube.com/watch?v=H018_FAW9Vg[/embed]

 • אגב לא מעט ח"כים שפגשתי לאחר מכן בכנסת- ביקשו שאעקוב אחריהם גם!
 • למה צריך שומרי סף? כנסו לקישור ותראו. אחרי שתעברו על הרשימה – תשאלו את עצמכם מאיפה הכסף. ובכן הוא מגיע גם מתקציב משרד החקלאות. הוא עבר כ'תמיכות' לגופים שבינם ובין חקלאות יש מתאם אפסי (אולי אפילו שלילי) כמו 'אביב התורה', 'הנקודה היהודית בתל אביב', ומרכזי דת.
 • שימו בצד את התפיסה הביטחונית שלכם. אם חשובה לכם הדמוקרטיה, ובפרט חופש הביטוי, זכות האזרח לחתור לאושר ועקרון ההסכמיות, אז בלי קשר לשמאל־ימין, הנבחרים לא מייצגים אתכם. התארחנו במעריב כדי לערוך שיעור באזרחות.
 • ובפינת הפרגון: משרד להגנת הסביבה חושף את תקציבו. הוצאות מוזרות של סגן השר האהוב עלינו, ירון מזוז. למרות זאת, אנחנו מעריכים את השקיפות המלאה וממשיכים להילחם למען שקיפות בכל משרדי הממשלה.L’image contient peut-être : personnes assises et intérieur

פרוייקטים חדשים ומתמשכים

 • בשנתיים האחרונות הצלחנו לשים יד על ההוצאות של הח"כים על סעיף הקשר עם הציבור. רק דרכן אפשר לראות לאן בדיוק הולך הכסף – מי באמת מוציא את זה כדי להתעדכן במה שהציבור רוצה, ומי מבזבז את כספינו למען עצמו. אבל התקשורת התעקשה להתמקד בזהותם של שיאני ההוצאות. לדעתנו זה עושה חטא לחברי הכנסת ומייצר כתבות פופוליסטיות שפוגעות באמון הציבור בממשל שלא בצדק. הבעיה מתחילה בשקיפות החלקית הנהוגה ביחס להוצאות האלה.
 • מפעם לפעם נשים זרקור על אחד מהקמפיינים של מאה ימים של שקיפות, ונציג לכם ויזואלית מה השגנו ומה עוד נותר להשיג למסע אל הגשמת יעדי השקיפות שאנחנו מציבים לנבחרינו. הנה לדוגמה – קמפיין חשיפת יומניהם ופגישותיהם של הח"כים – הנה המחשה גרפית של סטטוס הפרויקט:

 • ובאותו עניין – זה גם המקום לספר שהשר אורי אריאל ממשיך בשקיפות עבודתו הציבורית ומפרסם את יומנו.
 • ותגידו שלום לח"כ שקוף מספר 16: שר החינוך נפתלי בנט.
 • למה זה חשוב? היו למשל אפס נציגי ממשלה בארבעת הלוויות לאחר פיגוע הדריסה בארמון הנציב. אפשר להבין מדוע הח"כים לא חושפים את היומנים. טום מודן אגב בדק בלשכות נציגי הממשלה איפה הם היו באותו זמן. בדיוק בגלל זה פרסמנו שארדן נסע לחופשת סקי מבין הפיגועים.

מתרחבים

 • מזל טוב לכולנו. גייסנו עובד בחצי משרה, גיא מרגלית, במטרה להעלות את המיזם בשלב נוסף. גיא, לשעבר מנהל מחלקת המחקר בחברת הייעוץ לינקס, יהיה אחראי על שורה רחבה של נושאים, ובהם פיתוח משאבים, שיווק, תפעול המיזם ובמקביל גם יערוך תחקירים וכתבות.
 • אנחנו ממשיכים לדבר בכל מקום על חוליי המנגנון, גם ברדיו תל-אביב – כנסו והאזינו לפרקים החדשים בפודקאסט "שקוף" על שכר הח"כים, הריכוזיות של הלוביסטים ועוד.
 • הקמנו לאחרונה את מיזם הפרגונים "הסרגל" – בכל יום נבחרי ציבור ועובדים בשירות המדינה מקבלים החלטות שנוגעות לכולנו. "הסרגל" הוקם כדי לספר עליהן ולעודד עשייה שקופה וצודקת, על גבי כלל הקשת הפוליטית. מסייעת לנו: המתנדבת נעם אלפרון האלופה.

 • פולטיקאים חסמו אתכם בפייסבוק לאחר מתיחת ביקורת לגיטימית? עיזרו לנו לקחת את זה צעד אחד קדימה ומלאו את הטופס כדי שנוכל להגיש תלונות ענייניות ואף לגשת לבית המשפט אם יתעורר הצורך. הגיע הזמן לעדכן את המציאות לעידן בו כיכר העיר – דיגיטלית. גם ב"מאקו" נרתמו למאמץ שלנו.

ועוד..

 • ? לא מאמין שדיברתי מול 20 אלף איש! ניסיתי להעביר את המסרים החשובים לנו בעצרת למען לגליזציה:

 • מדד העיתונאים של גלובס, המשקלל חשיפות, השפעה על סדר היום ושיח ברשת, דירג עיתונאים עצמאיים במקום מכובד!

 • תראו איזה כיף – מורה לאזרחות שיתפה את המיזם "מאה ימים של שקיפות" עם תלמידיה ואף שילבה אותו במבחן:

לקינוח קצת השראה: שקיפות זו אליפות כי אז אפילו לא צריך לפתוח את התיק:

L’image contient peut-être : 2 personnes, personnes debout

יש לכם הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכירים מידע או סיפור שאנחנו לא?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שקוף הוא כלי התקשורת העצמאי הגדול בישראל. פה תקראו עיתונות חוקרת, מעמיקה וביקורתית, בתחומי הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, משבר האקלים ועוד.

"עצמאי" אומר שכל המימון שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע רק מ- 9,160 איש ואישה בדיוק כמוך. אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או קרנות, אין פרסומות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. זו מהפכה: אנחנו היחידים בישראל שפועלים במודל הזה, באופן שמבטיח שנעשה עיתונות נקייה מאינטרסים ומלחצים פוליטיים, כזו שנכנסת לעובי הקורה ולא פוחדת לומר את האמת. כל תמיכה, בכל סכום, מאפשרת לנו להמשיך ולשנות את המציאות הישראלית, למען כולנו.

משוב על האתר החדש

אנחנו בתקופת הרצה, נשמח לכל פידבק.

הירשמו לניוזלטר השקוף ונעדכן אתכם אחת לשבוע על כל החשיפות, התחקירים והפרסומים שלנו. מבטיחים לא לשלוח ספאם!

תודה על המשוב!

בזכותך אנחנו משתפרים כל הזמן.

אם עדיין לא הצטרפת כמו"ל – אפשר לעשות את זה כאן.

מערכת שקוף.