ערכת שאלות לפוליטיקאים

חיפוש
Close this search box.
חיפוש

על ספת הפסיכולוג: נתניהו התראיין לתכנית האירוח של ד"ר פיל

המגיש האמריקאי הפופולרי הבטיח בחשבון הטוויטר שלו "ראיון לא מצונזר ולא ערוך" עם ראש הממשלה, שמסרב כבר חודשים לענות לשאלות עיתונאים ישראלים ומסתפק בשיגור סרטונים ובתדרוכים מחושבים היטב • מאז טבח ה-7 באוקטובר נתניהו התראיין 17 פעמים לכלי תקשורת זרים - ואפס פעמים לערוצים ישראלים • הראיון ישודר מחר לפנות בוקר זמן ישראל
הדפיסו את הכתבה

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

מאז סוף חודש מרץ לא קיים ראש הממשלה בנימין נתניהו מסיבות עיתונאים שבהן ענה לשאלות, לא סביב מתקפת הטילים החריגה מאיראן, המגעים לעסקת שחרור חטופים, הורדת דירוג האשראי של ישראל ולא סביב הכניסה לרפיח. אבל מחר (שישי) לפנות בוקר זמן ישראל תוכלו לצפות בו בשעה שלמה של ראיון לפסיכולוג האמריקני ד"ר פיל מק'גרו, המוכר בשם "ד"ר פיל", לטענת המגיש האקסצנטרי "ראיון לא ערוך ולא מצונזר".

בכך יעלה ל-18 מספר הראיונות שנתניהו העניק באנגלית לכלי תקשורת בחו"ל מאז טבח 7 באוקטובר. במקביל נמשך חרם הראיונות שלו בעברית לערוצי התקשורת המקומיים. 

מעקב "שקוף" – החרם התקשורתי של נתניהו:

מק'גרו הוא פסיכולוג קליני במקצועו שהנחה את תוכנית האירוח "ד"ר פיל" המפורסמת, אותה יצרו הוא והמראיינת ואשת התקשורת אופרה וינפרי, וששודרה בין השנים 2002-2023. תחילה הייתה למק'גרו פינה בשם "ימי שלישי עם ד"ר פיל" בתוכנית הראיונות המפורסמת של וינפרי, ולאחר מכן פיתחו השניים את הפינה לתוכנית נפרדת. 

מק'גרו ותוכניתו הפכו ברבות השנים לשם נרדף ללעג על מקצוע הפסיכולוגיה. זאת בשל תוכניות בהן שילב לצורך רייטינג מקרים מציצניים, ניצל באופן ציני אומללות של אנשים, וכלל כמה שיותר קטעים מוזרים, והיטיב להאיר צדדים מכוערים בהתנהגות אנושית. 

ברשימת המרואיינים: פדופילית, סדיסט ונתניהו

במקבץ ראיונות הזויים של אורחי התוכנית ניתן למצוא מקרים של אדם שנהג לשלח הומלסים זה בזה תמורת כסף, ולהקליט את הקרבות; מקרה של מורה ששכבה עם תלמיד שלה; אישה שמתייחסת להתעללות פיזית של אישה בידי בן זוגה כדבר חיובי, ועוד.  

אחרי טבח ה-7 באוקטובר והיציאה למלחמה בעזה, הקפיד מק'גרו לתמוך בישראל מול הקמפיין של החמאס וקמפיינים פרו-פלסטיניים בארה"ב. בדצמבר פרסם סרטון בו הוא קורא לנשיאות האוניברסיטאות הרווארד, MIT ופנסילבניה להתפטר מתפקידן לאחר שלא הצליחו להוציא מפיהן גינוי לטבח החמאס כשנשאלו על כך בשימוע בקונגרס. 

חצי שנה אחרי שירדה תוכניתו הוותיקה, שב מק'גרו להנחות תוכנית המשודרת ברשת Merit+ באינטרנט. בתוכנית הזו התראיין נתניהו בראיון שישודר ביממה הקרובה. 

בכך ממשיך נתניהו את מדיניות החרם שלו נגד ערוצי החדשות בישראל, כאשר מאז המלחמה לא התראיין לאף אחד מהם. לאחר לחץ ציבורי הסכים נתניהו לקיים מסיבות עיתונאים בהן מותר לכל ערוץ לשאול את רה"מ שאלה אחת בלבד, אך גם אירוע כזה לא התרחש כבר זמן רב. חרם הראיונות של נתניהו נגד ערוצים 12-13 נמשך כבר יותר משלוש שנים, ונגד חדשות כאן 11 כמעט ארבע וחצי שנים. 

מסיבת העיתונאים האחרונה של נתניהו בישראל התקיימה ב-31 מרץ, ומאז הוא מוציא לתקשורת הישראלית רק הודעות מטעמו, סרטונים מוקלטים, ומתדרך באופן אישי כתבים.

יש לכם הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכירים מידע או סיפור שאנחנו לא?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

מאת שבי גטניו

Picture of שבי גטניו
עיתונאי ב"שקוף", מסקר את הכנסת, עבודת הלוביסטים והקשרים בין הון-שלטון-עיתון. החל מ-2008 פעיל בסוגיות תחלואי קשרי הון-שלטון-עיתונות ואסדרת פעילות השדלנים בישראל. בין השנים 1998-2008 פעיל במאבק לקידום זכויות להט"ב (יוצר הקיצור להט"ב). דובר לשעבר של עמותת 'רופאים לזכויות אדם'. בוגר תואר ראשון במדעי החברה והרוח ובדרך לסיום תואר שני במסלול מצטיינים עם תזה בלימודי דמוקרטיה בין-תחומיים באוניברסיטה הפתוחה. גר בתל אביב, אב לילד.

תגובה אחת

  1. "דר" פיל אכן מבייש את מקצוע הפסיכולוג הקליני. לא מתכוונת להקשיב לרעיון עם הנאשם , אך ממליצה למי שכן מתכוון להחזיק שקית הקאה בקרבת מקום.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שקוף הוא כלי התקשורת העצמאי הגדול בישראל. פה תקראו עיתונות חוקרת, מעמיקה וביקורתית, בתחומי הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, משבר האקלים ועוד.

"עצמאי" אומר שכל המימון שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע רק מ- 8,879 איש ואישה בדיוק כמוך. אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או קרנות, אין פרסומות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. זו מהפכה: אנחנו היחידים בישראל שפועלים במודל הזה, באופן שמבטיח שנעשה עיתונות נקייה מאינטרסים ומלחצים פוליטיים, כזו שנכנסת לעובי הקורה ולא פוחדת לומר את האמת. כל תמיכה, בכל סכום, מאפשרת לנו להמשיך ולשנות את המציאות הישראלית, למען כולנו.
אנחנו נלחמים על האמת שאחרים מנסים להסתיר.
בשקוף אין פרסומות.
אנחנו עושים עיתונות שנלחמת על האמת שאחרים מנסים להסתיר.

מול הכוחות הגדולים שמנסים להשתיק אותנו, היום יותר מתמיד אנחנו צריכים אותך איתנו!