ערכת שאלות לפוליטיקאים

גורם בכיר בחדשות 12: הופתענו מבקשת נתניהו לפגישה, אך אין שום התקרבות בין הצדדים 

שבוע אחרי פרוץ הלחימה, יזם נתניהו פגישה עם מנכ"ל חדשות 12 וסמנכ"ל התוכן של החברה. לטענת גורם בכיר בחברה, הרקע לפגישה הוא כישלונו של נתניהו במאבק בערוץ הפופולארי בישראל • "נתניהו הבין שהמכונה שלו, שניסתה לחסל אותנו, קרסה ברגע האמת, ואילו אנחנו עומדים חזק על הרגליים"
הדפיסו את הכתבה

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

בנימין נתניהו במסיבת עיתונאים, ארכיון (צילום: חיים גולדברג)
בנימין נתניהו במסיבת עיתונאים, ארכיון (צילום: חיים גולדברג)

אין כל שינוי בחרם של ראש הממשלה נתניהו על חדשות 12, מוסר גורם בחברת החדשות בעקבות הפגישה בין נתניהו לבין ראשי החברה, המנכ"ל אבי וייס וסמנכ"ל התוכן גיא סודרי. נתניהו מחרים מזה שנים את ערוץ 12, כמו גם את יתר התקשורת הישראלית מלבד ערוץ התעמולה 14.

ביום שבת, שבוע אחרי פרוץ הלחימה בדרום, דיווח דוד ורטהיים ב"וואלה" כי נתניהו יזם פגישה עם מנכ"ל חדשות 12 אבי וייס וסמנכ"ל התוכן של החברה גיא סודרי. הפגישה התקיימה כשהביקורת על סרבנות נתניהו להשיב לשאלות עיתונאים בנוגע למלחמה הולכת וגדלה.

היו מי שפירשו את הפגישה כהתקרבות בין הצדדים, אולי לקראת ראיון בלעדי בערוץ. כך למשל כתב ירון טן-ברינק ב"טיים אאוט": "כבר למחרת הפגישה אפשר היה להבחין בשינוי משמעותי של הטון הדומיננטי במשדרי האקטואליה של 12, הביקורת נגד הממשלה הוחלשה, פרשנים ביביסטים קיבלו מחדש את הפוקוס והטיחו את האשמה ברמטכ"ל, בראש השב"כ וכמובן שגם בארגוני המחאה שהצילו למדינה את התחת בשבוע וחצי החולף".

הגורם הבכיר בחדשות 12 אומר כי הדברים אינם נכונים: אין התקרבות, ואין סיכום על ראיון. לראייה הוא מפנה לביקורת שמתח אתמול הפרשן המשפטי גיא פלג על נתניהו במהדורת החדשות. לדבריו, הפגישה עם נתניהו לא היתה שונה מפגישות אחרות שנערכו בינו לבין בכירי חברת החדשות בזמן מבצעים צבאיים, לפני הנתק הארוך מצידו של נתניהו.

בחברת החדשות, הוא מספר, הופתעו מבקשתו של נתניהו לקיים את הפגישה. הרקע לפגישה, לטענתו, הוא כישלונו של נתניהו במלחמה שלו בערוץ, שבנו, שריו ונאמניו מתקיפים באופן תדיר ונוהגים לכנות בכינוי "אל ג'זירה". נתניהו, כך הגורם הבכיר בחדשות 12, הבין "שהמכונה שלו שניסתה במשך שנים לחסל אותנו, קרסה ברגע האמת ואילו אנחנו עומדים חזק על הרגליים".

אבי וייס ומשה נוסבאום בכנס החירום להצלת השידור הציבורי (צילום: עינת פישביין)

בכך מכוון הגורם, ככל הנראה, לערוץ 14. הערוץ, שנוסד כערוץ המורשת בשם "ערוץ 20", זכה במהלך השנים להטבות והקלות בשווי עשרות מיליוני שקלים מממשלות נתניהו השונות, והוא מסור לו ומשדר ללא הרף תעמולה עבורו. תעמולה שחלק מרכזי בה הוא מתקפה מתמשכת על התקשורת.

מסוף השנה שעברה החל הערוץ גם לצבור רייטינג, לאחר שבמשך שנים צפה בו נתח זניח של האוכלוסיה. עם זאת, מלחמת סוכות איששה שוב את מעמדו הדומיננטי של ערוץ 12 כמדורת השבט הישראלית. ערוץ 14 שומר השבת, המכנה את עצמו "ערוץ החדשות של ישראל", החל לשדר ב-7 באוקטובר רק במוצאי שמחת תורה, יותר מ-12 שעות אחרי שהחלה המתקפה הרצחנית של חמאס.

לדברי הגורם, "האסטרטגיות שלנו ארוכות טווח ולכן הוא מתקשה מאוד לרסק אותנו, לעומת מה שקורה לאחרים". בתשובה לשאלה מדוע בחרו בחדשות 12 שלא להצטרף לפנייה שיזם ארגון העיתונאים והעיתונאיות בדרישה מנתניהו שיקיים מסיבות עיתונאים פתוחות לשאלות, אמר הגורם כי התחושה בחברת החדשות היתה כי הציבור לא יראה בעין יפה חתימה על עצומות בשעת מלחמה, וכי החליטו ש"עדיף לדבר על המסך".

"ביום שאצלנו תהיה תוכנית חרפה כמו שיש כל ערב בתאגיד", עוקץ הגורם, בכוונו לתוכניתה של אילה חסון בכאן 11, "אז אפשר יהיה לדבר על התקרבות מחודשת".

תנועת החרם

את הבקשה של נתניהו לפגישה עם ראשי חדשות 12 ניתן לקרוא כניסיון נואש לבנות גשרים מחודשים לערוץ החדשות הפופולרי בישראל, לאחר שפתח בחרם ראיונות שנמשך למעלה משנתיים וחצי, על הערוצים 12 ו-13. את הערוץ הציבורי מחרים נתניהו כבר יותר מארבע שנים.

הקונספציה של נתניהו להשתלטות על התקשורת כללה, לצד החרם על העיתונות הישראלית, את טיפוח ערוץ 14 בנוסח הערוץ האמריקאי "פוקס ניוז", ככלי תקשורת שיהווה עבורו שופר ויסייע לו בחיסול יריביו הפוליטיים משמאל ומימין. מהלכי חקיקה שונים סייעו לערוץ 14, כשבמושב הכנסת שנפתח כעת היתה ממשלת נתניהו אמורה להמשיך ולקדם את חוק התקשורת של שר התקשורת שלמה קרעי, שיפגע עוד בערוצים 12 ו-13 וייטיב עם ערוץ 14.

המלחמה טרפה את הקלפים ופגעה, מטבע הדברים, פגיעה קשה בפופולריות של נתניהו שגם כך היתה בנסיגה על רקע המאבק הנרחב נגד תוכנית החקיקה של ההפיכה המשטרית. נתניהו מבין, ככל הנראה, שלא תהיה לו ברירה אלא לחזור ולפנות לכלל הציבור מעל פלטפורמות עיתונאיות שאינן ערוץ תעמולה דל רייטינג.

עד כה, 12 יום מאז תחילת הלחימה והמחדל הביטחוני החמור בתולדות ישראל, נתניהו טרם העז להתייצב מול עיתונאים ולענות על שאלות. אך גם לו ברור כי בסופו של דבר יהיה חייב לבחור בפורמט בו ישיב לשאלות עיתונאים, אם באמצעות ראיון אחד-על-אחד באחד הערוצים המרכזיים, או באמצעות מסיבת עיתונאים כמו שקיים לבסוף ב-2020 במשבר הקורונה כשאולץ לחדול מהצהרות סגורות לשאלות.

עוד קודם למלחמה נראה היה כי חרם הראיונות של נתניהו נגד שלושת ערוצי החדשות המובילים בישראל מתקרב לסופו. לפני פחות מחודש, בעת ביקורו של נתניהו בניו-יורק בעצרת האו"ם, דיווחנו כי למשך מספר שעות התכוון ראש הממשלה לסיים את מדיניות החרם: בערב ה-21 באוגוסט הודיעו מלשכתו לעורכי החדשות בערוצים 12, 13 וכאן 11 שבכוונתו להעניק להם ראיון. אולם בבוקר למחרת עורכי החדשות קיבלו הודעה על ביטול הראיונות.

יש לכם הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכירים מידע או סיפור שאנחנו לא?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

מאת שבי גטניו

שבי גטניו
עיתונאי ב"שקוף", מסקר את הכנסת, עבודת הלוביסטים והקשרים בין הון-שלטון-עיתון. החל מ-2008 פעיל בסוגיות תחלואי קשרי הון-שלטון-עיתונות ואסדרת פעילות השדלנים בישראל. בין השנים 1998-2008 פעיל במאבק לקידום זכויות להט"ב (יוצר הקיצור להט"ב). דובר לשעבר של עמותת 'רופאים לזכויות אדם'. בוגר תואר ראשון במדעי החברה והרוח ובדרך לסיום תואר שני במסלול מצטיינים עם תזה בלימודי דמוקרטיה בין-תחומיים באוניברסיטה הפתוחה. גר בתל אביב, אב לילד.

4 תגובות

 1. המאכזבים כאן זה העיתונאים הזחוחים שממשיכים לדברצמילים כמו שופרות רעל, הם ואנחנו, ולהתחלק למחנות.
  כתבה ארוכה ארוכה על הדבר האובייס? שראש הממשלה רוצה להעביר מסרים דרך הערוץ הנצפה בארץ? אומייגאד שוקינג
  מה ששוקינג זה תחושת המעמד העילאי שיש לעיתונאים ולערוץ 12 לא ברור לי למה בכלל יש על זה כתבה ולא פשוט קמים ועושים!
  אנחנו במלחמה! פילוג בעורף זה בדיוק מה שטהרן רוצים! רוסיה גם עכשיו מעורבת בהנדסה החברתית ואנחנו יודעים שהיא ליטרלי הצליחה במדינות אחרות.
  קוראת לכל העיתונאים לשתף יותר פעולה עם גופים שלפני חודש היו לכם "מוקצה" חבורת ילדים קטנים תתבגרו כבר ותפסיקו למדר החוצה אנשים מהעם! יש לנו אויב משותף אחד כרגע וזה לא ביבי זה חמאס! מתי זה ייכנס לכם לראש כבר??

 2. נתניהו יכול היה לדבר אל העם בכל ערוץ שירצה אבל הוא בחר שלא לדבר עם העם. ממשיך לנאום באנגלית ולהיפגש עם שליטים זרים. זאת כבר לא שנאה, זאת אכזבה ממנהיג נבחר שאינו ממלא את תפקידו. ביידן נתן הצגת תכלית למה שנדרש כרגע ממנהיג אמיתי. ביבי לא מנהיג אמיתי. מלחמה או לא, זמנו תם

 3. נו באמת, נתניהו לא מנסה להיתחנף לתחנת 12,
  מגוחך שאתה אומר את זה.
  אולי תחשוב קצת מחוץ לקופסה ותראה שאנחנו במצב מלחמה, נתניהו מבקש מכל הערוצים למסור מסר לכל הצופים של כל כל וכל הערוצים להיות הוגנים בזמן מלחמה ולא לקטרג על עם ישראל.
  תפסיקו בבקשה להמשיך עים השנאה לנתניהו.
  בבקשה זה לא זמן טוב

  1. חני, את יודעת, אחרי שעוברים את כיתה ד' מבינים שהעולם כבר לא מתחלק לפי "אוהבים" ו"שונאים". מתנגדי נתניהו רובם אנשים בוגרים שלא חווים "שנאה" כלפיו, אלא תחושות מורכבות יותר, כמו: אכזבה מתפקודו הלקוי, אי הסכמה עם דרכיו, שאט נפש מבחירתו לשסות חלקים בעם אחד בשני, רחמים על ניסיונותיו הנואשים למצוא חן בעיני התקשורת, תדהמה מהזיגזוג ומחוסר היכולת שלו לקבל החלטות, כעס על הנטייה שלו לדאוג למוניטין שלו עצמו ולא לממשל וחברה בריאים ומתפקדים, הפנמה שהמילה שלו לא שווה את הנייר שהיא כתובה עליו, הבנה שהוא רשלן פושע ושצריך מנהיג אמיתי במקומו לאזרחי מדינת ישראל, ועוד ועוד.

   חני, נתניהו הוביל אותנו לתחתית של התחתית של התהום. הגיע הזמן שגם את תתבגרי, תתפקחי, ותדרשי ממנו להתפטר מיד עם סיום המלחמה. בלי שנאה, אלא עם הבנה שהאיש לא ראוי לעוד דקה על כסא ראש הממשלה, שלא לדבר על הצליבה שמחכה לו ע"י ועדת החקירה הממלכתית שתוקם לאחר המלחמה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שקוף הוא כלי התקשורת העצמאי הגדול בישראל. פה תקראו עיתונות חוקרת, מעמיקה וביקורתית, בתחומי הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, משבר האקלים ועוד.

"עצמאי" אומר שכל המימון שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע רק מ- 9,159 איש ואישה בדיוק כמוך. אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או קרנות, אין פרסומות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. זו מהפכה: אנחנו היחידים בישראל שפועלים במודל הזה, באופן שמבטיח שנעשה עיתונות נקייה מאינטרסים ומלחצים פוליטיים, כזו שנכנסת לעובי הקורה ולא פוחדת לומר את האמת. כל תמיכה, בכל סכום, מאפשרת לנו להמשיך ולשנות את המציאות הישראלית, למען כולנו.

משוב על האתר החדש

אנחנו בתקופת הרצה, נשמח לכל פידבק.

הירשמו לניוזלטר השקוף ונעדכן אתכם אחת לשבוע על כל החשיפות, התחקירים והפרסומים שלנו. מבטיחים לא לשלוח ספאם!

תודה על המשוב!

בזכותך אנחנו משתפרים כל הזמן.

אם עדיין לא הצטרפת כמו"ל – אפשר לעשות את זה כאן.

מערכת שקוף.