ערכת שאלות לפוליטיקאים

חיפוש
Close this search box.
חיפוש

הברכות הסודיות של ראש הממשלה למקורביו

בבדיקה עם "הצינור" גילינו שלא מעט אירועים גנריים זכו לברכת ראש הממשלה - מאחר ומאחוריהם עומדים אילי הון שתרמו לנתניהו, בהם אדלסון ותשובה
הדפיסו את הכתבה

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

הפעם ב"טרחנות לשבת" (הדברים הקטנים האלו שכולכם מרגישים שלא בסדר – ובאמת לא בסדר אבל ממשיכים כאילו אין דין וחשבון): הברכות הסודיות של ראש הממשלה.

לקח לי שנתיים להשיג את סרטון הברכה שביבי צילם לטובת שלדון אדלסון ומוצמד לכתבה זו – והוא נחשף אצלי בפינה זו לראשונה.

למה זה חשוב? לפני שנגיע לשלדון אזכיר שמזה שנים אני מטרחן לכם על חשיבות חשיפת יומן רה"מ (בניכוי פגישות בטחוניות ורגישות – שעליהן יחליט גורם שלישי). אחרי שראיתם את תדירות השיחות עם שלדון ועורך ישראל היום, או את כמות הפגישות של ביבי שחשפתי בזמנו עם יצחק תשובה- החשיבות מובנת לכל. אלא שנתניהו עושה הכל- אבל באמת הכל – שלא לחשוף ולו פגישה אחת (אלא אם זה עם ילדים חולי סרטן ושגרירים מחו"ל).
*
לפני 3 שנים נכחתי בחתונה בה הוקרנה ברכה מצולמת ואישית של נתניהו לזוג המאושר. בין החופה לריקודים נפל לי אסימון לדלת האחורית לחשיפת קשריו של רה״מ – רשימת הברכות שצילם בשנים האחרונות. אז עקב הסירובים הנשנים (והמנוגדים לחוק) לחשיפת לוח הפגישות ביקשתי את רשימת הברכות המצולמות כדי להבין יותר על מפת קשריו של נתניהו.
אחרי כמעט שנה הצלחנו. לאחר דין ודברים ממושך ניאות המשרד לחשוף את רשימת הברכות הממלכתיות בשנתיים האחרונות – אך לא את אלו שניתנו על רקע אישי או בכובעו הפוליטי.

גם ברשימה מצומצמת זו של 130 ברכות (יותר מאחת לשבוע) ישנן הפתעות. יחד עם "הצינור" גילינו שלא מעט ברכות לארועים "גנריים" זכו לברכת רה"מ – מאחר שמאחוריהם עומדים אילי הון שתרמו לנתניהו.

הברכה התמימה לכנס הקונגרס היהודי-רוסי שהתקיים בסנט פטרסבורג, למשל, אולי קשורה לעובדה כי בראשו עומד איל ההון קנטור ויאצ'יסלב שתרם לנתניהו 11 אלף דולר (הסכום המקסימלי המותר).
הרשימה ממשיכה לתורמים נוספים, ואפילו בנו של יצחק תשובה זכה לסרטון לרגל חתונתו לתורמים נוספים – אבל אני רוצה להתעכב על ברכות סביב מגה תורם שכולנו מכירים.

מרים ושלדון אדלסון

רה"מ צילם ברכה ממלכתית לזוג מרים ושלדון אדלסון, לפרופ' אלן דרשוויץ – שכתב חוות דעת משפטית המתנגדת לחוק ישראל היום ומקורב לאדלסון, ואף כיבד עצמים דוממים רלוונטיים– הוא פינה מזמנו לצלם ברכה לחנוכת בית הספר ע"ש אדלסון במרכז הבינתחומי.

פרופ' אלן דרשוביץ

אז השגתי הרשימה, אבל הסתקרנתי- איך נראות הברכות? לכן ביקשתי את הסרטון שנתניהו צילם במיוחד לשלדון.
זה לקח שנתיים של הצקות (למה??), אך הנה בפרסום ראשון מה שרה"מ שלנו הקליט לאיל הקזינו – אדלסון. מעבר לכך שהיא מחזקת זיקתו לטייקון – הצפייה הגעילה אותי. לא היה נעים לצפות בראש הממשלה שלי מתרפס בפני הזוג אדלסון לטובת זכייתם בפרס "שותפים לדמוקרטיה".
ועוד מגה טרחנות: נתניהו מצולם בלשכתו, עם דגל המדינה מאחוריו, מה שמשווה לארוע נופך ממלכתי. הציוד בו מצולם ממומן מכספינו, כספי משלמי המיסים. נתניהו שוב ושוב מפנה זמן מלוח הזמנים הצפוף עד אימה – כדי להקריא מתסריט שהכין עבורו במיוחד אחד מיועציו, מכספינו. איך הם מעזים להסתיר זאת כשאנחנו משלמים על כל זה? ובכלל- למה למי שיש כסף וגישה יש יותר סיכוי שיקבל סרטון שכזה?
*
חשוב לי להדגיש: למוסד ראשות הממשלה יש לי כבוד רב. הברכות הן יותר מלגיטימיות. ראש הממשלה לא יכול להגיע לכל אירוע, שלא לדבר על הוצאות האבטחה. אבל אילו יומנו היה שקוף לא היה צורך לחטט ברשימת הברכות.
השחרת כלל המידע, מלבינה את האירועים הצהובים. במילים אחרות הרמת חומות מעל כל פיסת מידע רלוונטית לתפקוד מקבל ההחלטות מספר 1 הפכה את המידע הניגר מהחרכים ליקר ערך – אחת היא חשיבותו. ולרוב היא גבוהה.
ברגע שלו"ז ראש הממשלה יהיה שקוף נרוויח פעמיים: גם נוכל לדעת למי אוזנו של ראש הממשלה כרויה וגם הנגישות של אוכלוסיות משוללות לוביסטים תגדל, ולו רק בשם הנראות הציבורית. הציבור זכאי לשקיפות, ולא בדיעבד ולא אחרי תחינות ממושכות. רק כשנדע מתי נבחר ציבור מסוים פותח את דלתו ובפני מי הוא סוגר אותה – ניתן יהיה להפעיל לחץ ציבורי יעיל בזמן אמת.

הכתבה היא חלק מפינת "טרחנות לשבת" השבועית בפייסבוק. לפינות קודמות –

#טרחנות_לשבת (נותנת חסות הפעם להדסטרט שלנו לקיצור הפגרה: http://bit.ly/2fcaJsG)

יש לכם הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכירים מידע או סיפור שאנחנו לא?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

מאת תומר אביטל

תומר אביטל
מייסד-שותף, לשעבר כתב ועורך ב"שקוף".

3 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שקוף הוא כלי התקשורת העצמאי הגדול בישראל. פה תקראו עיתונות חוקרת, מעמיקה וביקורתית, בתחומי הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, משבר האקלים ועוד.

"עצמאי" אומר שכל המימון שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע רק מ- 8,992 איש ואישה בדיוק כמוך. אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או קרנות, אין פרסומות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. זו מהפכה: אנחנו היחידים בישראל שפועלים במודל הזה, באופן שמבטיח שנעשה עיתונות נקייה מאינטרסים ומלחצים פוליטיים, כזו שנכנסת לעובי הקורה ולא פוחדת לומר את האמת. כל תמיכה, בכל סכום, מאפשרת לנו להמשיך ולשנות את המציאות הישראלית, למען כולנו.

הירשמו לניוזלטר השקוף ונעדכן אתכם אחת לשבוע על כל החשיפות, התחקירים והפרסומים שלנו. מבטיחים לא לשלוח ספאם!