ערכת שאלות לפוליטיקאים

חיפוש
Close this search box.
חיפוש

בעקבות פרסום "שקוף": משרד המשפטים הורה לשרה עידית סילמן לחדול משימוש פוליטי בדוברות המשרד

דוברות המשרד להגנת הסביבה החלה לאחר כניסת סילמן לתפקיד לקדמה באופן חריג. עו"ד אלעד מן שלח בעקבות פרסום "שקוף" מכתב למשרד המשפטים - שהבהיר כי אסור לעשות שימוש מסוג זה. מנכ"ל המשרד: נקיים דיון בנושא
הדפיסו את הכתבה

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

סילמן צוללת בין אלמוגים (צילום: עומרי סרוסי, רט"ג)

בעקבות הפרסום ב"שקוף", משרד המשפטים הורה לשרה להגנת הסביבה, עידית סילמן, לחדול משימוש פוליטי בדוברות המשרד הממשלתי. "קיבלתי את עמדת הייעוץ המשפטי שלהבנתי אמורה לחול על כלל משרדי הממשלה, אעמיק בה ובכוונתי לקיים דיון עקרוני בנושא", מסר מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, גיא סמט.

לפני כחודש פרסמנו כי בדוברות המשרד להגנת הסביבה הפיצו שורה של מיילים בנושאים מקצועיים תחת הכותרת "המשרד להגנת הסביבה בראשות עידית סילמן". בנוסף, אחרי כניסתה של סילמן לתפקיד החלו בדוברות המשרד להוסיף את שמה ותמונותיה להודעות דוברות שגרתיות.

סילמן מציצה מאוטובוס אגד (צילום: דוברות המשרד להגנת הסביבה)

משרדים ממשלתיים, כולל מחלקות הדוברות שלהם, הוקמו על מנת לשרת את הציבור ולא את השר העומד בראשם. לשם כך, מממן הציבור לשרים דוברים ויועצים פוליטיים. בעקבות הפרסום ב"שקוף" פנה היועץ המשפטי של עמותת "הצלחה", עו"ד אלעד מן, למשרד המשפטים בדרישה לקיים בדיקה בחשש לשימוש פסול במשאבי המשרד לקידום השרה.

היום (ה') אישר משרד המשפטים כי סילמן עשתה "שימוש פסול" בלשכת הדוברות של המשרד להגנת הסביבה. "מבדיקה שקיימנו עם הלשכה המשפטית במשרד להגנת הסביבה, נמסר לנו כי משנודע להם על השימוש בתיבה 'המשרד להגנת הסביבה בראשות השרה עידית סילמן' בהודעות הדוברות של המשרד, בעקבות הפרסום האמור ופניות שהתקבלו בעקבותיו, נערכה פנייה לדוברות המשרד, והובהר בה כי אין לעשות שימוש בתיבה זו", נמסר לעו"ד מן ממשרד המשפטים. 

יש לציין כי בדוברות המשרד להגנת הסביבה הכחישו את הפרסום של "שקוף" בשעתו, הצהירו כי הם מקפידים "לפעול בהתאם להוראות כל דין ובכלל זה בהתאם להנחיות הרלוונטיות של היועץ המשפטי לממשלה" וטענו כי מדובר ב"טענות בעלמא ללא סימוכין או תימוכין". אולם במשרד המשפטים מבהירים כי לא התקבלה כל פנייה מגורם במשרד או מלשכת השרה בנושא וכאמור, הורו לדוברות המשרד להגנת הסביבה לחדול משירות פוליטי של השרה. 

"כמנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, אני מאשר את ההודעות לתקשורת של המשרד ולא מצאתי כל פסול בהודעות התקשורת המציינות את מאליו והידוע לכל, שלפיו 'המשרד להגנת הסביבה הוא בראשות השרה להגנת הסביבה'", טוען מנכ"ל המשרד, גיא סמט, בתגובה להודעת משרד המשפטים, "אזכור עובדה זו הוא טריוויאלי, סביר והגיוני, ותעיד על כך העובדה שמשרדים רבים עושים שימוש באזכור שם השר ופעילותו בהודעות לתקשורת, והדבר לא נאסר עליהם. לפי פרשנות זו, שר אחראי רק על כישלונות המשרד ולא על הצלחותיו, ואני לא מקבל פרשנות זו. קיבלתי את עמדת הייעוץ המשפטי שלהבנתי אמורה לחול על כלל משרדי הממשלה, אעמיק בה ובכוונתי לקיים דיון עקרוני בנושא".

מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה גיא סמט (צילום: יונתן זינדל פלאש 90)

"שמחנו שהמנהל התקין וההגיון הבריא הביא לתוצאה המצופה של הפסקת שימוש פסול במשאבי וכלי דוברות המשרד", מסר עו"ד מן.

השרה להגנת הסביבה, עידית סילמן, סירבה להגיב. גם ראש המטה שלה, אידית דרויאן, שמרכזת את פניות העיתונאים, לא הגיבה. 

מענה-לפנייתך-בעניין-חשש-לאי-תקינות-בפעולות-דוברות-המשרד-להגנס-4.4.24

יש לכם הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכירים מידע או סיפור שאנחנו לא?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

מאת יעל געתון

Picture of יעל געתון
כתבת סביבה. יעל געתון החלה את דרכה העיתונאית בעיתון העיר תל אביב, שם שימשה ככתבת חינוך עד לסגירתו בשנת 2010. בהמשך עבדה בחדשות המקומיות בטלוויזיה וסיקרה את אזור העמקים בצפון עד לשנת 2014. בשנת 2015 החלה לעבוד בוואלה!News במשך כחמש שנים, בשורה של תפקידים, בהם עורכת חדשות, כתבת מגזין וכתבת תרבות וצרכנות.

2 תגובות

  1. פלסטיק הוא אחד המזהמים הגדולים והמזיקים בעולם. עידית סילמן עשויה מטיפשות ופלסטיק.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שקוף הוא כלי התקשורת העצמאי הגדול בישראל. פה תקראו עיתונות חוקרת, מעמיקה וביקורתית, בתחומי הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, משבר האקלים ועוד.

"עצמאי" אומר שכל המימון שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע רק מ- 8,880 איש ואישה בדיוק כמוך. אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או קרנות, אין פרסומות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. זו מהפכה: אנחנו היחידים בישראל שפועלים במודל הזה, באופן שמבטיח שנעשה עיתונות נקייה מאינטרסים ומלחצים פוליטיים, כזו שנכנסת לעובי הקורה ולא פוחדת לומר את האמת. כל תמיכה, בכל סכום, מאפשרת לנו להמשיך ולשנות את המציאות הישראלית, למען כולנו.
אנחנו נלחמים על האמת שאחרים מנסים להסתיר.
בשקוף אין פרסומות.
אנחנו עושים עיתונות שנלחמת על האמת שאחרים מנסים להסתיר.

מול הכוחות הגדולים שמנסים להשתיק אותנו, היום יותר מתמיד אנחנו צריכים אותך איתנו!