ערכת שאלות לפוליטיקאים

חיפוש
Close this search box.
חיפוש

השרה עידית סילמן מנצלת את דוברות המשרד לצרכים פוליטיים

באופן חסר תקדים נוספים שם השרה ותמונותיה דרך קבע להודעות דוברות שגרתיות • מהפעילות עולה חשש לשימוש פסול במשאבי המשרד • סילמן בתגובה: הטענות מוצגות בעלמא מבלי להביא לכך סימוכין או תימוכין
הדפיסו את הכתבה

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

השרה להגנת הסביבה עידית סילמן מצלמת עם קופים (צילום: דוברות השרה)

השרה להגנת הסביבה, עידית סילמן, מנצלת את דוברות המשרד לצרכים פוליטיים ולקידומה האישי ופועלת באופן חריג שאף מעלה חשש לשימוש פסול במשאבי המשרד.

אחרי שסילמן נכנסה לתפקיד, החלו בדוברות המשרד להוסיף באופן חסר תקדים, דרך קבע, את שמה ותמונותיה להודעות דוברות שגרתיות. במשרד להגנת הסביבה טוענים כי הכל נעשה בהתאם להנחיות היועץ המשפטי לממשלה, אולם במשרד המשפטים מבהירים כי לא התקבלה כל פנייה מגורם במשרד או מלשכת השרה בנושא.

כך למשל, לפני כשבוע המשרד להגנת הסביבה חידש את היתר הפליטה של תחנת הכוח אורות רבין. לשכת הדוברות של המשרד שחררה לכתבים הודעה תחת הכותרת: "המשרד להגנת הסביבה בראשות השרה עידית סילמן מפרסם את היתר הפליטה המעודכן של תחנת הכוח אורות רבין". יש לציין כי מדובר במהלך שאינו ביוזמת השרה או בהובלתה. חידוש היתר פליטה הוא מהלך מקצועי, פרי עבודת מטה, המחויב בחוק ומתרחש אחת לשבע שנים ללא כל תלות בזהותו של השר.

יממה לאחר מכן שיגר המשרד להגנת הסביבה הודעת דוברות בנוגע לחידוש היתר הפליטה של תחנת הכוח באשדוד. גם הפעם התווסף שמה של השרה לכותרת ההודעה ללא כל הצדקה, ואף ללא תחביר הגיוני, כמעט כאילו מישהו התעקש ששמה יוזכר בכל מחיר: "צעד נוסף להפחתת זיהום האוויר באשדוד עם פרסום היתר הפליטה החדש לתחנת הכוח אשכול השרה להגנת הסביבה עידית סילמן", כתבו בהודעת הדוברות של המשרד להגנת הסביבה באופן הזה בדיוק.

"המשרד להגנת הסביבה בראשות השרה עידית סילמן", אוסף כותרות הודעות דוברות של המשרד מהתקופה האחרונה

גורם ותיק במשרד להגנת הסביבה הביע מורת רוח מהצגת פעילות מקצועית דוגמת חידוש היתרים למפעלים, כאילו היא נעשית בהנחייה של הדרג הפוליטי. לדבריו, יש בכך לפגוע באמון הציבור בעבודת גורמי המקצוע במשרד.

הנוהג להוסיף את שמה של סילמן להודעות הדוברות החל בחודש האחרון, אולם שימוש במשאבי המשרד לצרכי קידום עצמי של סילמן מתרחש עוד קודם לכן. כך תמונות של סילמן משולבות תדיר בהודעות לתקשורת של המשרד, באופן שלא היה נהוג בעבר.

לפעמים המנהג מעורר מבוכה נוספת, גם כשמדובר בהודעה שנשלחת מהדוברות הפוליטית. כך למשל ב-7 בנובמבר, בשעות הערב המאוחרות, זמן קצר לאחר מטח טילים כבד לעבר גוש דן והמרכז ולאחר שמאות אלפי משפחות יצאו מהמקלט, שיגרה הדוברת של סילמן, שגית הורוביץ, הודעה לתקשורת שמספרת כיצד השרה פגשה קופים וארנבים מוקדם יותר באותו היום, לצד תמונה שלה מאכילה את החיות.

תמונות של סילמן שהופצו על ידי דוברות המשרד להגנת הסביבה (צילומים: עומרי סרוסי, רשות שמורות הטבע והגנים, בועז אופנהיים, לע"מ, דוברות המשרד להגנת הסביבה)

סילמן, אשת שיווק במקצועה, הוצנחה לכס השרה להגנת הסביבה כמתת על עריקתה ממפלגת הבית היהודי והפלת הממשלה הקודמת. כתבי סביבה מציינים כי לאורך כהונתה של סילמן, אף לפני המלחמה, היא עושה שימוש פוליטי תדיר בסמל המשרד ומחלקת הדוברות שלו.

בראש השנה העברית פירסמה סילמן סרטון "שנה טובה" שצולם במשרד השרה, בהשתתפות עובדים מלשכתה ובצירוף סמל המשרד להגנת הסביבה, ובו מתחה ביקורת על ההפגנות נגד ההפיכה המשטרית. כתבת הסביבה של "כלכליסט", שני אשכנזי, שבדקה את הנושא בשעתו, סיפרה ל"שקוף" כי נודע לה שבלשכה המשפטית של המשרד להגנת הסביבה ערכו בירור, אולם דוברת השרה, שגית הורוביץ, התעלמה מפניותיה בנושא.

בדוברות המשרד עצמו הסתפקו באמירה כללית כי הסרטון הופק על ידי לשכת השרה ללא מעורבות המשרד ולטענת אשכנזי לא ענו על שאלות המשך. בלשכתה של סילמן לא התייחסו גם לפניות "שקוף" בנושא.

למנוע פוליטיזציה של השירות הציבורי

לשימוש שעושה סילמן במשאבי המשרד לצרכי קידום עצמי יש גם היבט משפטי, מעבר למראית העין הצורמת. הנחיות היועץ המשפטי לממשלה אוסרות על שרים להשתמש במשאבי המשרד הממשלתי, כולל מחלקת הדוברות, לצרכים פוליטיים שלהם.

"ככל שמדובר בפעילותו המפלגתית-פוליטית של שר, להבדיל מתפקידו כשר וכנציג הממשלה, על השר להימנע משימוש במשאבים הממשלתיים, כדוגמת שירותי הלשכה ושירותי המשרד הממשלתי (ובכללם, לדוגמה, דוברות המשרד), לצרכיו המפלגתיים-פוליטיים", נכתב בהנחייה שיצאה ב-2021.

"דוברות משרד ממשלתי לא אמורה להיות שלט פרסומת לקידום השר העומד בראש המשרד או פעילותו"

במקרה בו לא ניתן להפריד בין השימוש הפוליטי והממשלתי, "יש להבטיח כי יהיה מדובר בשימוש מוגבל ומצומצם, במגמה למנוע פוליטיזציה של השירות הציבורי ושל המנגנון המשרדי ולשמור על התדמית הבלתי-פוליטית של משרדי הממשלה, כאמור לעיל".

במסמך הנחיות נוסף, שיצא ב-2020, הודגש תחת הכותרת "השתתפות נבחרי ציבור ועובדי מדינה בפרסום ממשלתי" כי "המשאבים הציבוריים המוקצים לעבודת משרדי הממשלה, ישמשו לקידום מטרות המשרד ולא ינוצלו לקידום מטרות אישיות או פוליטיות של נבחרי הציבור ועובדי המדינה". בלשכת היועץ המשפטי לממשלה אף הבהירו כי "בגדרי ניצול 'משאבים ציבוריים' אין הכוונה רק למימון כספי ישיר של הפרסום, אלא גם לשימוש במשאבי המשרד, דוגמת שימוש באתר האינטרנט המשרדי ובעובדיו".

"דוברות משרד ממשלתי לא אמורה להיות שלט פרסומת לקידום השר העומד בראש המשרד או פעילותו", מבהיר אלעד מן, היועץ המשפטי של עמותת "הצלחה" ומומחה למשפט מנהלי. "תפקידה הוא לתווך ולהנגיש את פעולות המשרד לציבור ולעיתונאים".

מן התייחס לניסוח החריג, "המשרד בראשות השרה סילמן", ברצף הודעות הדוברות של המשרד להגנת הסביבה. למשרדי ממשלה נקבעו שמות בהחלטות הממשלה, הוא מזכיר, ולא מוכרת החלטה הכוללת את שם השר בשם המשרד. "עובדה זו, בצירוף הנחיות הייעוץ המשפטי לממשלה בעניין ההפרדה הדרושה בין פעילות השר לפעילות המשרד והאיסור לקידום אישי באמצעות משאבי המשרד, הופכים את המקרה הנוכחי לבעייתי בלשון המעטה ומעוררים קושי משפטי משמעותי", הוא אומר.

לדבריו, "ראוי שהגורמים הרלוונטים במשרד המשפטים יבחנו את הדברים ואת אופן קבלת ההחלטות שהוביל למציאות שבה שם השרה נכלל באופן גורף בהודעות הדוברות וינחו את גורמי המשרד בהתאם. בכוונת 'הצלחה' לפנות בעניין למשרד המשפטים בהקדם".

במשרד להגנת הסביבה טענו בתגובה כי "דוברות המשרד להגנת הסביבה מקפידה בכל הפרסומים הממשלתיים לפעול בהתאם להוראות כל דין ובכלל זה בהתאם להנחיות הרלוונטיות של היועץ המשפטי לממשלה. טענותייך מוצגות בעלמא מבלי להביא לכך סימוכין או תימוכין".

יש לכם הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכירים מידע או סיפור שאנחנו לא?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

מאת יעל געתון

יעל געתון
כתבת סביבה. יעל געתון החלה את דרכה העיתונאית בעיתון העיר תל אביב, שם שימשה ככתבת חינוך עד לסגירתו בשנת 2010. בהמשך עבדה בחדשות המקומיות בטלוויזיה וסיקרה את אזור העמקים בצפון עד לשנת 2014. בשנת 2015 החלה לעבוד בוואלה!News במשך כחמש שנים, בשורה של תפקידים, בהם עורכת חדשות, כתבת מגזין וכתבת תרבות וצרכנות.

7 תגובות

 1. 1. עצם התגובות הגסות מראות מי קורא את החומר שאתם כותבים.
  2. תעשו גילוי נאות ותספרו מה כתבתם על זנדברג השרה הקודמת ומה היא עשתה וכיצד קידמה את עצמה.
  3. כשאתם מציגים רק צד אחד ברור שאתם ארגון נגד שפועל נגד הימין במסווה של שקיפות.
  4. רוצים להיות שקופים? תראו כמה כתבות כתבתם נגד אנשי ימין וכמה נגד אנשי שמאל.
  היתה עבודת דוקטורט של ד"ר גור שבדק הטייה פוליטית באמצעי התקשורת.
  אם אתם רוצים באמת להיות שקופים תוסיפו לשונית למעלה של שקיפות ושם תכתבו כמה מאמרים נגד אנשי שמאל וכמה נגד אנשי ימין כתבתם וכמה מילים על אנשי ימין וכמה מילים על אנשי שמאל. אם לא תעשו זאת וכנראה שלא, אז ברור שאתם פייק ארגון שקורא לעצמו "שקוף" אבל בעצם אתם "אטום"
  4. מרבית עובדי המדינה הבכירים הם אנשי שמאל שנבחרו ע"י אנשי שמאל והינה אתם נגד פוליטיזציה בשירות הציבורי. אני דווקא בעד שמי שנבחר יעבוד עם אנשים שלא שמים לו רגל בכול הזדמנות. כולנו ראינו את פולישוק, חלקנו את כן אדוני ראש הממשלה הבריטית ואת מותק בול באמצע הישראלית ויודעים בדיוק מה זה עובדי מדינה.
  4.

  1. אורי, אתה קשקשן. מתי שלט בארץ שמאל בפעם אחרונה?
   אתה באמת חושב שמרבית עובדי המדינה גויסו בזמן רבין?!

   בקיצור אתה לא חכם במיוחד

 2. שקוף יקרים, תבדקו בבקשה עם השרה, מדוע היא מונעת מימון מ-150 ארגוני סביבה?
  או במילים אחרות, כמו שניתן לצפות ממנה, עושה הכל כדי לקדם את עצמה ואפס יכולת לקדם את המטרות של המשרד שלה.

 3. זונה פוליטית עלובה.
  חסרת מעוף שאחראית על משרד חשוב ובמקום לקדם את נושאי משרדה, היא משתמשת בהם לקידום עצמה.

  1. השפה שבחרתָ
   מורידה אותך לרמה של סילמן.

   נכון שביבי בדרגה נמוכה יותר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שקוף הוא כלי התקשורת העצמאי הגדול בישראל. פה תקראו עיתונות חוקרת, מעמיקה וביקורתית, בתחומי הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, משבר האקלים ועוד.

"עצמאי" אומר שכל המימון שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע רק מ- 8,908 איש ואישה בדיוק כמוך. אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או קרנות, אין פרסומות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. זו מהפכה: אנחנו היחידים בישראל שפועלים במודל הזה, באופן שמבטיח שנעשה עיתונות נקייה מאינטרסים ומלחצים פוליטיים, כזו שנכנסת לעובי הקורה ולא פוחדת לומר את האמת. כל תמיכה, בכל סכום, מאפשרת לנו להמשיך ולשנות את המציאות הישראלית, למען כולנו.
בשקוף אין פרסומות.

כי רק עיתונות בבעלות הציבור עובדת בשביל הציבור. 

בשקוף אין פרסומות.

משוחררים מאינטרסים זרים, אנחנו עושים עיתונות עצמאית, נקייה ומשנה מציאות.

כי רק עיתונות בבעלות הציבור עובדת בשביל הציבור.

תמיכה חודשית קבועה בכל סכום (!) תאפשר לנו להמשיך.