ערכת שאלות לפוליטיקאים

חיפוש
Close this search box.
חיפוש

הצעת חוק: טרנספר מרצון לתושבי עזה

6,000 דולר לתושב עזה המוכן להיקלט במדינה אחרת, ו-10,000 דולר למדינה שמוכנה לקלוט אותו - כך מציע ח"כ משה פסל מ"הליכוד" בהצעת חוק שהונחה על שולחן המליאה
הדפיסו את הכתבה

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

תושבי הרצועה נמלטים מחאן יונס, אתמול (צילום: עטיה מוחמד, פלאש 90)

האם הכנסת תקדם חוק טרנספר מרצון לתושבי עזה? ח"כ משה (מושיקו) פסל (הליכוד) הניח היום (4.12) על שולחן הכנסת את הצעת חוק הסכם לקליטת תושבים מרצועת עזה. החוק נועד לעודד הגירה של תושבי עזה למדינה המוכנה לקלוט אותם. זאת תמורת סכומי כסף המוצעים לאותם תושבים שייעתרו לבקשה ולמדינות שיקלטו אותם. 

לפי הצעת החוק של ח"כ פסל, תושב עזתי שיסכים לעבור מרצון יקבל בתמורה 6,000 דולר, והמדינה שתקלוט אותו – 10,000 דולר. עם זאת, הצעת החוק אינה יורדת לפרטים ולא קובעת אם מדובר בהגירה לצמיתות הכוללת קבלת אזרחות במדינה הקולטת, ואם יוכל התושב העזתי לחזור לעזה בתום הלחימה. 

"בעקבות מלחמת חרבות ברזל, פונו מאות אלפי תושבי רצועת עזה מבתיהם בשל חשש שיפגעו מהלחימה בשטח הרצועה", נכתב בדברי ההסבר להצעת החוק, "בעקבות זאת, מנהיגים שונים הציעו את עזרתם בקליטת הפליטים וסיוע לאותן משפחות, והראשון שבהם היה ראש ממשלת סקוטלנד". 

"כדי לסייע לפליטים ברצועת עזה (לעבור) למקום ראוי, מוצע לאפשר לממשלת ישראל להתקשר בהסכם עם מדינה אחרת לקליטת תושבים ברצועת עזה, וכן להציע לתושבים אלו סכום כספי אשר יסייע להשתלב במדינה הקולטת אותם באופן מיטבי".

מאז ה-7 באוקטובר, ובחסות המלחמה, הונחו על שולחן המליאה מגוון הצעות חוק. עם הקמת ממשלת החירום בתחילת הלחימה הוסכם בין הקואליציה והאופוזיציה כי הצעות פרטיות יעלו במליאה רק בהסכמת שני הצדדים. אך בינתיים, ההצעות הנפיצות ממשיכות להיערם.

הצעת-חוק-הסכם-לקליטת-תושבים-מרצועת-עזה

יש לכם הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכירים מידע או סיפור שאנחנו לא?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

מאת שבי גטניו

שבי גטניו
עיתונאי ב"שקוף", מסקר את הכנסת, עבודת הלוביסטים והקשרים בין הון-שלטון-עיתון. החל מ-2008 פעיל בסוגיות תחלואי קשרי הון-שלטון-עיתונות ואסדרת פעילות השדלנים בישראל. בין השנים 1998-2008 פעיל במאבק לקידום זכויות להט"ב (יוצר הקיצור להט"ב). דובר לשעבר של עמותת 'רופאים לזכויות אדם'. בוגר תואר ראשון במדעי החברה והרוח ובדרך לסיום תואר שני במסלול מצטיינים עם תזה בלימודי דמוקרטיה בין-תחומיים באוניברסיטה הפתוחה. גר בתל אביב, אב לילד.

10 תגובות

 1. מדוע זו הצעה נפיצה?

  זו לדעתי הצעה מצויינת. והלואי שכל תושבי הרצועה יקבלו אותה. זה גם יקבע תקדים משמעותי לסופה שתתחולל בקרוב במדינות מערב אירופה. האלטרנטיבה הוא טרנספר אלים בכפיה.

  1. טיהור אתני הוא בלתי מעשי כיום. פשעי מלחמה לגבי כל אוכלוסיית עזה אינם אופציה עבור ישראל. גם עם מתעלמים משאלות מוסריות.

  2. מעניין איך האידיוט הגיע למספרים האלו.
   יותר טוב שיעברו לאנטרטיקה תמורת 5 שקלים. לחוף של האורקות.
   מקבלים פייפאל?

  3. גם אני חושב שהמנהיג הישראלי הבא והציבור בישראל לא יהיו טולרנטים לאלימות האסלמית הציבור עם הנבחרים שואפים כבר עכשיו למגר את האוכלוסיה העויינת כולה מחבלים או לא כבר עכשיו למרות שזה לא נאמר מפורשות

 2. גאון.
  איפה מצאו אותם את הכל הגאונים האלה בליכוד?
  ממש ליקטו אותם בפינצטה.
  וואוו.

 3. נשמעת הצעה מצוינת. מרצון ובלי גירוש ועם הצעה לשיפור החיים של העזתים וילדיהם וגם של הישראלים וילדיהם. לדעתי צריך להציע יותר מ 6000 דולר למהגר ועדיין זה יצא זול יותר מהמלחמה הנוכחית + אלו שיבואו בעקבותיה, אם לא יהגרו מאות אלפים מרצועת עזה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שקוף הוא כלי התקשורת העצמאי הגדול בישראל. פה תקראו עיתונות חוקרת, מעמיקה וביקורתית, בתחומי הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, משבר האקלים ועוד.

"עצמאי" אומר שכל המימון שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע רק מ- 8,992 איש ואישה בדיוק כמוך. אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או קרנות, אין פרסומות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. זו מהפכה: אנחנו היחידים בישראל שפועלים במודל הזה, באופן שמבטיח שנעשה עיתונות נקייה מאינטרסים ומלחצים פוליטיים, כזו שנכנסת לעובי הקורה ולא פוחדת לומר את האמת. כל תמיכה, בכל סכום, מאפשרת לנו להמשיך ולשנות את המציאות הישראלית, למען כולנו.

הירשמו לניוזלטר השקוף ונעדכן אתכם אחת לשבוע על כל החשיפות, התחקירים והפרסומים שלנו. מבטיחים לא לשלוח ספאם!