מה יגיד נתניהו? העמותה של הח"כ מהליכוד קיבלה יותר מ-1.5 מיליון ש"ח מהקרן החדשה לישראל

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

נווטו בכתבה

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:


"הקרן החדשה לישראל" הייתה התורמת העיקרית של עמותה בניהולו של ח"כ אברהם נגוסה, יו"ר ועדת העלייה והקליטה מטעם הליכוד • כל זאת, בשעה שראש הממשלה וחברי הליכוד מבקרים בחריפות את הקרן החדשה כגורם המסייע לגורמים אנטי-ישראליים • נגוסה: "קרן החדשה לישראל תורמת לארגונים חברתיים רבים שאינם שנויים במחלוקת".

תומר אביטל וגיא מרגלית (בשיתוף קרן התחקירים)
בין השנים 2008-2013 העבירה הקרן החדשה יותר מ-1.5 מיליון ש"ח לעמותת "מכנף דרום לציון". העמותה, העוסקת בעלייה ובקליטה של יהודי אתיופיה, נוסדה ע"י ח"כ נגוסה ב-1994, והייתה תחת ניהולו עד להיבחרו לכנסת ב-2015.

המימון התגלה כאשר עברנו על דוחות כספיים של עמותות המקושרות לחברי כנסת מכהנים.
להלן פירוט ההעברות מתוך הדוחות הכספיים של העמותה:

לפני היבחרו לכנסת, היה ח"כ נגוסה יושב ראש הסניף הירושלמי של הליכוד, החל מ-2012. במקביל לכך, ניהל את העמותה אשר קיבלה כאמור מימון נאה מהקרן החדשה. אלא שהקרן הייתה נתונה בשנים האחרונות להתקפה עקבית מצד הליכוד בכלל ומצד ראש הממשלה בנימין נתניהו בפרט, ותוארה כזרוע מימון מרכזית של עמותות אנטי-ציוניות.
הוקעת "הקרן החדשה לישראל" בידי הליכוד היא תופעה מתמשכת. כבר ב-2010 אמר השר להגנת הסביבה דאז, גלעד ארדן, כי "ייתכן שבפעילותה של הקרן החדשה גם פעולות לאומיות שמסייעות בפועל לאותם ארגונים וגורמים באיסלאם הקיצוני שרוצים להביא לחיסולה של מדינת ישראל". ב-2015 החליטו אף בכירי הליכוד לבטל את השתתפותם באירועים הממומנים על ידי הקרן החדשה. ב"ישראל היום" פורסם שהקרן מממנת ארגונים פוליטיים המעורבים במסע הדה־לגיטימציה נגד ישראל, ואילו באתר "מידה" נטען שהיא מנסה להפיל את נתניהו. ומעל הכל, הייתה זו משפחת נתניהו עצמה ששללה את תחקירו של רביב דרוקר על ג'יימס פקר בטענה שהעיתונאי "קיבל מימון אדיר מהקרן החדשה לישראל".
על כן, כיצד יגיבו כעת חברי הליכוד כאשר מתברר שאחד מחברי הסיעה הסתמך לאורך שנים על כספי הקרן החדשה במסגרת פעילותו הציבורית?
תגובת ח"כ ד"ר אברהם נגוסה: "מדובר בתרומות שהועברו על פי חוק לפני קרוב לעשור דרך הקרן החדשה לישראל. הקרן החדשה לישראל תורמת לארגונים חברתיים רבים שאינם שנויים במחלוקת, ביניהם עמותות של עולים וכן לעמותות העוסקות בעלייתם ובקליטתם של יוצאי אתיופיה בישראל. הארגון בו עבדתי קיבל גם תרומות על בסיס היותו ארגון העוסק בעלייה וקליטה. התרומות לארגון ניתנו על ידי קהילות יהודיות בחו"ל והועברו באמצעות הקרן החדשה. מדובר בפעילות שאיננה פוליטית אלא חברתית נטו- פעילות בתחום עלייה וקליטה"
נציין שלמרות טענתו של ח"כ נגוסה כי התרומות הועברו ע"י הקרן החדשה לפני קרוב לעשור, הרי שמהדוחות הכספיים עולה כאמור כי בין השנים 2008-2013 קיבלה העמותה של הח"כ מטעם הליכוד סכום של יותר מ-1.5 מיליון ש"ח, בפריסה שנתית.

עוד ב'שקוף'

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email