ערכת שאלות לפוליטיקאים

מה יגיד נתניהו? העמותה של הח"כ מהליכוד קיבלה יותר מ-1.5 מיליון ש"ח מהקרן החדשה לישראל

"הקרן החדשה לישראל" הייתה התורמת העיקרית של עמותה בניהולו של ח"כ אברהם נגוסה, יו"ר ועדת העלייה והקליטה מטעם הליכוד • כל זאת, בשעה שראש הממשלה וחברי הליכוד מבקרים בחריפות את הקרן החדשה כגורם המסייע לגורמים אנטי-ישראליים • נגוסה: "קרן החדשה לישראל תורמת לארגונים חברתיים רבים שאינם שנויים במחלוקת"
הדפיסו את הכתבה

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

תומר אביטל וגיא מרגלית (בשיתוף קרן התחקירים)


בין השנים 2008-2013 העבירה הקרן החדשה יותר מ-1.5 מיליון ש"ח לעמותת "מכנף דרום לציון". העמותה, העוסקת בעלייה ובקליטה של יהודי אתיופיה, נוסדה ע"י ח"כ נגוסה ב-1994, והייתה תחת ניהולו עד להיבחרו לכנסת ב-2015.
המימון התגלה כאשר עברנו על דוחות כספיים של עמותות המקושרות לחברי כנסת מכהנים.
להלן פירוט ההעברות מתוך הדוחות הכספיים של העמותה:

לפני היבחרו לכנסת, היה ח"כ נגוסה יושב ראש הסניף הירושלמי של הליכוד, החל מ-2012. במקביל לכך, ניהל את העמותה אשר קיבלה כאמור מימון נאה מהקרן החדשה. אלא שהקרן הייתה נתונה בשנים האחרונות להתקפה עקבית מצד הליכוד בכלל ומצד ראש הממשלה בנימין נתניהו בפרט, ותוארה כזרוע מימון מרכזית של עמותות אנטי-ציוניות.
הוקעת "הקרן החדשה לישראל" בידי הליכוד היא תופעה מתמשכת. כבר ב-2010 אמר השר להגנת הסביבה דאז, גלעד ארדן, כי "ייתכן שבפעילותה של הקרן החדשה גם פעולות לאומיות שמסייעות בפועל לאותם ארגונים וגורמים באיסלאם הקיצוני שרוצים להביא לחיסולה של מדינת ישראל". ב-2015 החליטו אף בכירי הליכוד לבטל את השתתפותם באירועים הממומנים על ידי הקרן החדשה. ב"ישראל היום" פורסם שהקרן מממנת ארגונים פוליטיים המעורבים במסע הדה־לגיטימציה נגד ישראל, ואילו באתר "מידה" נטען שהיא מנסה להפיל את נתניהו. ומעל הכל, הייתה זו משפחת נתניהו עצמה ששללה את תחקירו של רביב דרוקר על ג'יימס פקר בטענה שהעיתונאי "קיבל מימון אדיר מהקרן החדשה לישראל".
על כן, כיצד יגיבו כעת חברי הליכוד כאשר מתברר שאחד מחברי הסיעה הסתמך לאורך שנים על כספי הקרן החדשה במסגרת פעילותו הציבורית?
תגובת ח"כ ד"ר אברהם נגוסה: "מדובר בתרומות שהועברו על פי חוק לפני קרוב לעשור דרך הקרן החדשה לישראל. הקרן החדשה לישראל תורמת לארגונים חברתיים רבים שאינם שנויים במחלוקת, ביניהם עמותות של עולים וכן לעמותות העוסקות בעלייתם ובקליטתם של יוצאי אתיופיה בישראל. הארגון בו עבדתי קיבל גם תרומות על בסיס היותו ארגון העוסק בעלייה וקליטה. התרומות לארגון ניתנו על ידי קהילות יהודיות בחו"ל והועברו באמצעות הקרן החדשה. מדובר בפעילות שאיננה פוליטית אלא חברתית נטו- פעילות בתחום עלייה וקליטה"
נציין שלמרות טענתו של ח"כ נגוסה כי התרומות הועברו ע"י הקרן החדשה לפני קרוב לעשור, הרי שמהדוחות הכספיים עולה כאמור כי בין השנים 2008-2013 קיבלה העמותה של הח"כ מטעם הליכוד סכום של יותר מ-1.5 מיליון ש"ח, בפריסה שנתית.

יש לכם הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכירים מידע או סיפור שאנחנו לא?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

מאת ניר בן-צבי

ניר בן-צבי
מייסד-שותף, מנכ"ל נולדתי בנגב, גדלתי בגליל המערבי. בוגר 8200, פריק של עיתונות, טכנולוגיה, סדר ותהליכים. נשוי לרעות, אבא לנעמי. לפני שקוף עבדתי כעשר שנים בעולם ההייטק (בישראל ובקליפורניה) – מרביתן בסטרטאפ בתחום אבטחת המידע – במהלכם ניהלתי צוותים של בדיקות תוכנה, אוטומציה, תמיכה טכנית, הטמעות, פיתוח עסקי וניהול מוצר. ב-2018 הקמתי עם תומר אביטל את "שקוף" – סטארטאפ חברתי, מתוך מטרה לבנות כלי תקשורת רחב היקף ומשנה מציאות.

4 תגובות

 1. שלום כדאי לשים לב שלקרן לישראל החדשה יש כוון פוליטי מאוד ברור עם תקציב ברור ועל כן הימין מתרעם. התרומה לקידום יהודי אתיופיה תועיל לימין במעט מאוד והיא טיפה בים לעומת מה שהם עושים לכוון השמאלי ואפילו קיצוני מאוד של המפה הפוליטית. ובנוסף הם נתמכים ע"י גורמים מליונרים וארגונים בארה"ב ובאירופה שבברור שמו להם למטרה לעשות שינוי מהותי לכוון פוליטי שמאלי בישראל.

  255 אלף דולר הושקעו בחינוך צבור למאבק בכיבוש.
  405 אלף דולר קדום ערבים לעמדות השפעה.
  590 אלף דולר לזכויות אדם ארגוני תשתית. בכללם: בצלם, מחסום ווטש, שוברים שתיקה, עיר עמים, עמק שווה, סדרה העוסקת בכיבוש.
  365 אלף דולר לדיור בכללם 140 אלף להמרכז הערבי לתכנון אלטרנטיבי. שמכיל באתר שלו מפות של כפרים ערביים עקורים. במטרה (ע"פ דברהם)- לעורר את הזיכרון הקולקטיבי.
  סכום נוספים הושקעו ב: יום הזיכרון האלטרנטיבי – לוחמים לשלום.
  ארגון שתיל- שמטרותיו (ע"פ האתר שלהם): מאבק בכיבוש, סיוע לארגוני הנגב אל מול הסכנה הנשקפת לבדואים.

  התמיכה בארגוני קיצון שעלולים לאיים על עתיד המדינה היא ממש הזויה.
  אבל שכחתם לציין את כל זה. יתכן שהעניין או חמק מעינכם.

  אז בבקשה היו שקופים ודווחו גם עליהם!

  א.

  1. כל המידע שהוצד נלקח מתוך אתר הבית של הקרן לישראל החדשה ב 2023.
   התקציב מייצג תרומות שלהם בשנה אחת (כנראה 2022).

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שקוף הוא כלי התקשורת העצמאי הגדול בישראל. פה תקראו עיתונות חוקרת, מעמיקה וביקורתית, בתחומי הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, משבר האקלים ועוד.

"עצמאי" אומר שכל המימון שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע רק מ- 9,133 איש ואישה בדיוק כמוך. אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או קרנות, אין פרסומות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. זו מהפכה: אנחנו היחידים בישראל שפועלים במודל הזה, באופן שמבטיח שנעשה עיתונות נקייה מאינטרסים ומלחצים פוליטיים, כזו שנכנסת לעובי הקורה ולא פוחדת לומר את האמת. כל תמיכה, בכל סכום, מאפשרת לנו להמשיך ולשנות את המציאות הישראלית, למען כולנו.

משוב על האתר החדש

אנחנו בתקופת הרצה, נשמח לכל פידבק.

הירשמו לניוזלטר השקוף ונעדכן אתכם אחת לשבוע על כל החשיפות, התחקירים והפרסומים שלנו. מבטיחים לא לשלוח ספאם!

תודה על המשוב!

בזכותך אנחנו משתפרים כל הזמן.

אם עדיין לא הצטרפת כמו"ל – אפשר לעשות את זה כאן.

מערכת שקוף.