ערכת שאלות לפוליטיקאים

פניית "שקוף" ליועמ"שית: יש לבדוק חשד לפרסומת אסורה של השרה דיסטל אטבריאן לערוץ 14

"לחיצה קטנה בשלט שעושה היסטוריה. לכו על זה", הפצירה שרת ההסברה בציוץ שזכה לכ-300 אלף חשיפות ובו קראה לצפות בערוץ 14. בהנחיות היועץ המשפטי לממשלה חל איסור על הענקת חסות לגוף מסחרי: "עלולה לעודד חשש לניגוד עניינים"
הדפיסו את הכתבה

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

גלית דיסטל אטבריאן (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

מערכת "שקוף" פנתה לד"ר גיל לימון, המשנה ליועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב-מיארה כדי שיבדוק חשד להעלאת פרסומת אסורה עבור ערוץ 14, גוף מסחרי, על ידי השרה גלית דיסטל אטבריאן. 

ב-6 במרץ העלתה השרה דיסטל אטבריאן ציוץ שזכה עד כה ליותר מ-285 אלף חשיפות, ובו כתבה כי: "תיכף מגי ושרון יתחילו עם המהדורה המרכזית. אחר כך ינון יעביר את השעה הטלוויזיונית הכי מהנה בטלוויזיה הישראלית בפער. אחר כך אראל יטלטל אתכם במונולוג שיגרום לכם לחשוב ולהרגיש בד בבד. יש לו את היכולת הזאת. עכשיו 14. לחיצה קטנה בשלט שעושה היסטוריה. לכו על זה".

סעיף 6 (ב)(1) בהנחיות היועץ המשפטי לממשלה משנת 2000, בדבר מתן חסות על ידי עובדי ציבור, קובע כי חל איסור על עובד ציבור להעניק חסות לגוף מסחרי. בהנחיות מוסבר שמתן חסות עלולה לעודד חשש לניגוד עניינים כשעובד הציבור יידרש להחלטה הנוגעת לגוף שנתן לו חסות, או כהעדפה פסולה של גוף מסחרי אחד על פני גופים מסחריים דומים שעובד הציבור לא יוכל להיעתר לבקשתם לפרסום דומה, באופן שוויוני. 

החלטה 23/20 של ועדת האתיקה של הכנסת מאוגוסט 2016, בנוגע לתלונה של ח"כ תמר זנדברג נגד ח"כ מירי רגב ופרסום על ידה של תוכנית אייל גולן בערוץ 24, קובעת כי: "אסור לחברי הכנסת לתת חסות, לסייע או לקדם גורמים מסחריים, ובכלל זה אמצעי תקשורת". הטקסט השיווקי שפרסמה רגב בזמנו היה פחות אגרסיבי ממקרה דיסקל הנוכחי. 

מכתב-למשנה-ליועמ_ש-גיל-לימון-מתן-חסות-11

נדמה שבשנים האחרונות חלה עלייה בהפרות התקנות הנוגעות לאיסור פרסום וחסות לגופים מסחריים על ידי חברי הכנסת. שנה שעברה עמותת 'הצלחה' פנתה ליועמ"ש לגבי הפרת התקנות על-ידי ח"כ יפעת שאשא-ביטון וח"כ דוד אמסלם, שהשתתפו בתכנית "מאסטר שף" בערוץ 12 המסחרי. בנובמבר 2022 השתתף ח"כ מיקי זוהר, יחד עם אשתו, בתוכנית "המטבח המנצח VIP" בערוץ 12 המסחרי. 

לטענתו הוא פנה לוועדת האתיקה, אולם זו הושבתה באותו זמן מפעילות על ידי מפלגתו. בשנת 2021 הצטלם ראש הממשלה בנימין נתניהו במלון דן כרמל בחיפה, כשלפי חשיפה של הכתב מיכאל שמש מ"כאן" הוא זכה במלון ל-75% הנחה ממחיר נופש רגיל. באותה שנה שרת הפנים איילת שקד פרסמה בפייסבוק תמונה שלה מחויכת, שותה פחית של קולה-זירו, בזמן שהבטיחה להילחם במס על משקאות ממותקים. 

לפני כשנה וחצי התקבלה מהייעוץ המשפטי לכנסת תשובה הסותרת במהותה משהיה מקובל לפני כן, במקרה בו חברי הכנסת אמיר אוחנה, שמחה רוטמן ועמיחי שיקלי המליצו לציבור על תשלום להוצאת הספרים "שיבולת", שפרסמה בין השאר את הביוגרפיה של נתניהו לפני הבחירות האחרונות. בייעוץ המשפטי לכנסת השיבו כי לדעתם "יש הבדל בין ביטוי של השקפת עולם שמרנית במסגרת סרטון של גוף עסקי לבין המלצה על קניית פיצה ברשת מסחרית מסוימת", והפנו להגשת תלונה לוועדת האתיקה, שלא תפקדה באותה כנסת.

יש לכם הערות, הארות או ביקורת על הכתבה? מכירים מידע או סיפור שאנחנו לא?

רוצה את מיטב הכתבות והתחקירים של שקוף ישירות לתיבה? פה נרשמים לניוזלטר:

מאת שבי גטניו

שבי גטניו
עיתונאי ב"שקוף", מסקר את הכנסת, עבודת הלוביסטים והקשרים בין הון-שלטון-עיתון. החל מ-2008 פעיל בסוגיות תחלואי קשרי הון-שלטון-עיתונות ואסדרת פעילות השדלנים בישראל. בין השנים 1998-2008 פעיל במאבק לקידום זכויות להט"ב (יוצר הקיצור להט"ב). דובר לשעבר של עמותת 'רופאים לזכויות אדם'. בוגר תואר ראשון במדעי החברה והרוח ובדרך לסיום תואר שני במסלול מצטיינים עם תזה בלימודי דמוקרטיה בין-תחומיים באוניברסיטה הפתוחה. גר בתל אביב, אב לילד.

12 תגובות

 1. שרת ההסתה ותעמולה הלא שפויה יציר כפיו של אדונה נתניהו ראויה לעמוד לדין גם על הסתה וגזענות

 2. אולי, כמי שנכשלה כשרת ההסברה (כמובן שלא באשמתה, הטעו אותה), ונכשלה כסופרת דגולה (מישהו שמע על ספריה?), עכשיו החליפה תפקידה לשרת הפרסומת לערוץ 14. אולי תצליח בזה.

  1. מזוייפת טיפשה ובכיינית ההורים שלי הגיעו מאיטליה אחרי או שוויץ סבלו פי15 מאבא שלה ולא התבכיינו טיפשה

 3. יש נהלים יש הנחיות יש חוקים חברי כנסת ובטח שריל אמורים להקפיד על כך ובטח ובטח לא להפר חוקים הללו.גברת דיסטל לצערי ברמה ירודה ביותר אייך אנשים כמוהנמצאים בממשלה ומקבלים תפקידי הסברה …???????בושה בושה בושה

 4. ואווו….
  איזה שפה יש פה לעוקבים ב״שקוף״…
  כקיבוצניק כבר התרגלתי לריח הזבל של הפרות, אבל פה… וואללה.. ״ריח ניחוח״ שרק חזירים יתפלשו בו

 5. נשיאת העליון חיות מחקה את כל טיעון ניגוד העניינים ברגע שהיתבטאה בנושא וועדת מינוי שופטים לעליון.
  להזכיר שתקדים מישפטי של העליון מחייב את כל בתי המשפט.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שקוף הוא כלי התקשורת העצמאי הגדול בישראל. פה תקראו עיתונות חוקרת, מעמיקה וביקורתית, בתחומי הון-שלטון-עיתון, עבודת הכנסת, משבר האקלים ועוד.

"עצמאי" אומר שכל המימון שלנו, מהשקל הראשון ועד האחרון, מגיע רק מ- 9,145 איש ואישה בדיוק כמוך. אנחנו לא לוקחים אגורה מבעלי הון או קרנות, אין פרסומות ואנחנו משוחררים משיקולי רייטינג. זו מהפכה: אנחנו היחידים בישראל שפועלים במודל הזה, באופן שמבטיח שנעשה עיתונות נקייה מאינטרסים ומלחצים פוליטיים, כזו שנכנסת לעובי הקורה ולא פוחדת לומר את האמת. כל תמיכה, בכל סכום, מאפשרת לנו להמשיך ולשנות את המציאות הישראלית, למען כולנו.

משוב על האתר החדש

אנחנו בתקופת הרצה, נשמח לכל פידבק.

הירשמו לניוזלטר השקוף ונעדכן אתכם אחת לשבוע על כל החשיפות, התחקירים והפרסומים שלנו. מבטיחים לא לשלוח ספאם!

תודה על המשוב!

בזכותך אנחנו משתפרים כל הזמן.

אם עדיין לא הצטרפת כמו"ל – אפשר לעשות את זה כאן.

מערכת שקוף.